DOCUMENT Probleme grave la secția ATI a Spitalului de Boli Infecțioase Constanța, depistate la controlul din 2020: instalațiile electrice cu defecțiuni, improvizaţii și suprasolicitări

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 1 octombrie 2021, 11:32 Actualitate | Esenţial


Incendiu spital, foto generica
Foto: Facebook
​​Raportul controlului din 2020 la secțiile ATI a scos la iveală problemele grave ale spitalelor, inclusiv la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța unde a avut loc vineri un puternic incendiu, în care mai mulți pacienți și-au pierdut viața.

Mai exact este vorba de:

  • instalatiile electrice se exploatează cu defecțiuni, improvizaţii sau în condiţii în care se generează supracurenţi sau suprasolicitări din cauza racordării unor consumatori care depăşesc puterea nominală a circuitelor
  • nu funcționează instalatiile de detectie, semnalizare si avertizare a incendiilor
  • Instalațiile electrice nu sunt verificate periodic cu personal atestat

Ce nereguli au fost descoperite la spitalele din Constanța în decembrie 2020:


1. Nu funcționează instalațiile de detecție, semnalizare și avertizare a incendiilor:

  • - Spitalul Clinic Județean de Urgență 'Sfântul Apostol'
  • - Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța

2. Căile de evacuare nu sunt marcate cu indicatoare standardizate sau nu sunt prevăzute cu instalații de iluminat de securitate:
  • - Corpul C8 al Spitalului de Pneumoftiziologie Constanța - secție ATI, propusă a fi realizată.
  • - Spitalul Orășenesc Hârșova
  • - Spitalul Municipal Mangalia

3. Nu se asigură condițiile de evacuare în caz de urgență:
  • - Corpul C8 al Spitalului de Pneumoftiziologie Constanța - secție ATI
  • - Spitalul Orășenesc Hârșova - secția ATI

4. Instalațiile electrice se exploatează cu defecțiuni, improvizații sau în condiții în care se generează supracurenți sau suprasolicitări din cauza racordării unor consumatori care depășesc puterea nominală a circuitelor:
  • - Spitalul Orășenesc Cernavodă
  • - Spitalul Clinic Județean de urgență "Sfântul Apostol Andrei" Constanța - secția exterioară TBC Agigea
  • - Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța
  • - Corpul C8 al Spitalului de Pneumoftiziologie Constanța - secție ATI, propusă a fi realizată.

5. Instalațiile electrice nu sunt verificate periodic cu personal atestat:

  • - spitalul Clinic Județean de urgență "Sfântul Apostol Andrei" Constanța - secția exterioară Agigea
  • - Spitalul Municipal Mangalia
  • - Spitalul Orășenesc Cernavodă
  • - Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11564 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Ok și ce s-a făcut de atunci, în decurs de un an? (Vineri, 1 octombrie 2021, 11:49)

    Lovercraft [utilizator]

    Cine răspunde? A trecut un an întreg!
    • +6 (6 voturi)    
      Serviciul tehnic-administrativ. (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Pe la toate spitalele există un asemenea serviciu cu angajați pregătiți în diferite meserii, cu șefi. Nu vedem vreo răspundere a acestora, iar managerii acoperă activitatea necorespunzătoare a acestora.
    • +2 (2 voturi)    
      Mda (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:31)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Intrebarea ta este buna, Insa eu cred ca am o intrebare mai buna. Tinand cont ca este vorba de un sistem de sanatate public, cu o importanta vitala, de ce trebuie ca un Spital sa aiba la dispozitie 1 an de zile sa remedieze aceste probleme???? Poi astea ar fi trebuit rezolvate in maxim 30 zile...deci putem spune (din pacate) ca am scapat ieftin cu 9 decese...Tara lui las ca merge si asa. Bine ca la TV statul roman baga reclame sa nu folosim improvitatii la aragaz, ca sarim in aer. Insa fix statul roman in baga p..la. You got my pojnt
  • -7 (11 voturi)    
    Piromanii au ales un spital cu probleme atestate (Vineri, 1 octombrie 2021, 12:07)

    D-or [utilizator]

    pt organizarea unui incendiu fix inainte de demonstratiile anuntate pentru 2 octombrie.

    Si cite alte "evenimente" or mai fi in asteptarea momentului potrivit pe lista lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Piromanii de serviciu.... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 10:22)

      mike123 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      JohaniSS si Catu!
  • +5 (9 voturi)    
    Nu mai mira pe nimeni in tara asta... (Vineri, 1 octombrie 2021, 12:09)

    Olyx [utilizator]

    INDOLENTA managerilor spitalelor si, in general, a STATULUI privind sanatatea romanilor. Ei, romanii (inclusiv nou nascuti) pot muri in incendii in spitalele statului fara ca nimeni sa raspunda pentru asta. Si inca vor mai muri, din pacate, pentru ca Statul roman NU PUNE CETATEANUL IN CENTRU PREOCUPARILOR LUI !
    Pune niste manageri care, de cele mai multe ori, "sifoneaza" banii de investitii in folos personal...Nu ar fi costat nicidecum o avere ca in sectia respectiva sa se mareasca puterea consumata si sa se elimine improvizatiile...INDOLENTA, INTERESE PERSONALE si LIPSA TOTALA DE RESPONSABILITATE ! Toate TOLERATE de guvernele Romaniei posdecembriste...
  • -4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:06)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Dacă atâta poți gândi ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Îți doresc o moarte sănătoasă. Potrivită la comentul tău.
    • 0 (2 voturi)    
      tocmai, (Vineri, 1 octombrie 2021, 14:20)

      Laic [utilizator] i-a raspuns lui

      sosocule, ca aceste situatii se intampla din cauza ca voi nu va vaccinati, credeti doar in ce va spune duamna senator experta la toate, va imbolnaviti si aglomerati spitalele.
  • +2 (2 voturi)    
    romanisme (Vineri, 1 octombrie 2021, 14:11)

    tcvl [utilizator]

    Tipic românesc - la niște hârtii emise de ISU , se vor găsi cu siguranță niște hârtii acoperitoare cu ajutorul cărora se vor spăla pe mâini toată șefimea - s-a realizat , s-a făcut , s-a dres ... procese verbale, facturi, etc
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 1 octombrie 2021, 16:56)

    rei [utilizator]

    in continuare aceste relicve,numite si spitale sunt doar niste lipitori la buget.......daramati si faceti altele conform normelor

    carpind la ele,costa mai mult si mai grav mor si oameni....fie de incendii, fie de nosocomiale
  • 0 (0 voturi)    
    Piromanii de serviciu sint.... (Sâmbătă, 2 octombrie 2021, 10:22)

    mike123 [utilizator]

    Catu si JohaniSS!