Biserica Ortodoxă Română sărbătorește joi 14 ani de la întronizarea Patriarhului Daniel / Biografia lui Daniel Ciobotea

de george sirbu     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 8:01 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Hotnews
Biserica Ortodoxă Română aniversează, joi, într-un cadru restrâns, 14 ani de la întronizarea Patriarhului Daniel, notează Agerpres.

Cu acest prilej, de la ora 8,30, se va săvârşi Sfânta Liturghie în Paraclisul "Sfântul Grigorie Luminătorul" al Reşedinţei Patriarhale, iar la ora 12,00, în Altarul de vară al Catedralei Patriarhale "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena", slujba de Te Deum.

Evenimentul se va desfăşura "într-un cadru restrâns" din cauza condiţiilor restrictive impuse de pandemia de coronavirus.

"Din cauza actualelor condiţii restrictive create de pandemie, a numărului crescând de infectări ce au inclus Capitala în "scenariul roşu", aniversarea întronizării Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române se va desfăşura în acest an într-un cadru restrâns, doar cu participarea Preasfinţilor Episcopi Vicari din Bucureşti, a membrilor Permanenţei Consiliului Naţional Bisericesc şi a membrilor Permanenţei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucureştilor", precizează Patriarhia.

Ceremonia de întronizare a Preafericitului Părinte Daniel ca Patriarh al Bisericii Ortodoxe a avut loc la 30 septembrie 2007.

Biografia Patriarhului BOR


Daniel Ciobotea, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, s-a născut la data de 22 iulie 1951 în satul Dobreşti, comuna Bara, judeţul Timiş.

A absolvit Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1970 - 1974). În anul 1979 şi-a susţinut teza de doctorat la Facultatea de Teologie Protestantă din Strasbourg, devenind astfel doctor al Universităţii din Strasbourg.

Din anul 1980, Daniel Ciobotea a activat ca lector la Institutul Ecumenic de la Bossey - Elveţia, unde între anii 1986 şi 1988 a fost şi director adjunct.

La 6 august 1987 a intrat în viaţa monahală la Mănăstirea Sihăstria, cu numele Daniel.

În martie 1990, a fost hirotonit episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, cu titlul 'Lugojanul'. La 1 iulie 1990 a fost înscăunat ca Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

A fost ales în funcţia de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române după decesul Patriarhului Teoctist, la 30 iulie 2007.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3755 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    hahaha (Joi, 30 septembrie 2021, 8:08)

    thebblack [utilizator]

    1980, elvetia.

    mai e nevoie de amanunte?
    • -6 (16 voturi)    
      pai (Joi, 30 septembrie 2021, 8:42)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Si asta condamna comunismul si-l injura, MINTIND, pe ceasca, ca si tismaneanu. ex tisminetski, nomenclaturist de primaverii si promovat de hn.
    • +1 (13 voturi)    
      Ei lasati, (Joi, 30 septembrie 2021, 8:44)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Ca si Plesu cu Liiceanu erau pe la Heidelberg cu anii in aceeasi perioada…si multi altii.
      Concluzia e alta: macar daca ar avea propagandistii care il injura non-stop 10% din nivelul lui de educatie.
    • +2 (14 voturi)    
      Secu (Joi, 30 septembrie 2021, 8:59)

      codres [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Mda ... asta mi-a atras si mie atentia. Omul s-a plimbat la greu pe vremea lui Ceasca. Oare pe cati o fi nenorocit ?
    • +4 (12 voturi)    
      pentru unii... da! (Joi, 30 septembrie 2021, 9:04)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      preafericitul dany era omul serviciilor de spionaj, altfel nu avea cum sa ajunga el acolo. Sunt sportivi de performanta carora li s-a respins simpla iesire din tara pentru competitii... iar asta ajunge si sa lucreze afara. Doar spionii si securistii puteau face asta pe atunci.

      ps. unde scrie in biblie ca popii astia de rang inalt trebuie sa se imbrace si sa fie impodobiti precum niste papagali in calduri?

      macar de-ar avea un pic de smerenie si nu s-ar mai polei cu atata aur pe ei, cand populatia zace in saracie. Nu mai zic nimic de limuzinele alea de sute de mii de euro..
      • +1 (7 voturi)    
        Mda, saracii sportivi (Joi, 30 septembrie 2021, 10:44)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Boloni la Racing Jet Bruxelles, Creteil si Orleans, Piturca la Lens…Ambii inainte de ‘89 iar dupa, antrenorii nationalei.
        Ai fi uimit cate din persoanele care conduc sau influenteaza major diverse domenii in Romania au fost afara din tara sau au venit din afara tarii inainte de ‘89.
        Arafat conduce medicina de stat (ministrii se schimba, el ramane), Enayati pe cea privata. Unul a venit din Cisiordania, altul din Germania si au primit acceptul sa studieze medicina fix in Romania comunista.
        Am dat exemplul tocmai pentru ca e la mare distanta si de religie, si de sport, dar nu cred ca exista domeniu neafectat.
        In politica, afaceri sau media cred ca aproape oricine poate da exemple.
  • -5 (13 voturi)    
    sindrofie la catedrala cu mii de invitati, face? (Joi, 30 septembrie 2021, 8:10)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • -1 (13 voturi)    
    cata mai sarbatoarea la 14 ani (Joi, 30 septembrie 2021, 8:22)

    ..13 [utilizator]

    de la inscaunare, dar cand o face 20 sau 30 sau 50 de anide la inscaunare...

    cineva vrea sa ne intre religia la cap- nu cred ca este posibil asa si mai ales cu un asemenea specimen.

    zile mai bune cu sanatate
    • -3 (5 voturi)    
      Eroare! (Joi, 30 septembrie 2021, 12:47)

      Teo3000 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      NU se spune "inscaunare" se spune "INTRONIZARE"!
      Cum iti permiti sa il jignesti pe CEO-ul celei mai bogate si celei mai de succes corporatii din Romania?
      El nu e un amarastean de CEO de corporatie sa aiba scaun. Deoar una singura este Godporatie in Romania si cel ce o conduce sta pe TRON, nu pe scaun. Se vede ca nu ai studiat Religie in scoala. Rusine!