Cîțu, citat motivațional din Margaret Thatcher, pe Facebook

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 20:06 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: AGERPRES
În ziua în care s-au stabilit dezbaterea și votul la moțiunea de cenzură depusă de PSD, iar USR-PLUS a anunțat că o votează, Florin Cîțu postează pe Facebook un citat motivațional. Postarea vine la câteva ore distanță de plecarea sa din conferință de presă, după doar 3 minute.
  • "Dacă ți-ai propus să fii plăcut, ai fi pregătit să faci orice compromis în orice moment, și nu ai realiza nimic" - Margaret Thatcher.
Este citatul postat de premier pe Facebook, marți seară.

Conducerea Parlamentului a decis marți să supună la vot moțiunea de cenzură depusă de PSD împotriva Guvernului Cîțu. Aceasta va fi citită joi și dezbătută și votată săptămâna viitoare, marți. În același timp, Biroul Permanent Reunit a decis să nu stabilească un calendar pentru moțiunea de cenzură depusă de USR PLUS și AUR.

Prin abținere de la vot în ședința Biroului Permanent Reunit, PSD și PNL au reușit să amâne din nou dezbaterea moțiunii de cenzură a USR-PLUS și AUR, în ciuda deciziei Curții Constituționale.

USR-PLUS și AUR au anunțat public că, indiferent care moțiune va intra la vot la plen, o vor vota.

Astfel, matematica parlamentară arată că există o majoritate politică în acest moment pentru înlăturarea Guvernului Cîțu.

Ulterior, Florin Cîțu a anunțat, la finalul ședinţei BEx al PNL, că Partidul Național Liberal rămâne deschis colaborării cu USR-PLUS până în momentul în care această formaţiune va vota o moţiune de cenzură împotriva Guvernului. "Vom trage linie în momentul în care cei de la USR vor vota o moţiune alături de PSD sau AUR. În acel moment, PNL nu va mai negocia cu cei de la USR", a anunțat Cîțu, precizând că aceasta este decizia partidului.

Liderul PNL a refuzat să răspundă altor întrebări, afirmând de fiecare dată că decizia PNL este aceea de a rămâne deschis colaborării cu USR PLUS până la momentul în care această formaţiune va vota o moţiune de cenzură împotriva Executivului.

Deranjat de întrebările jurnaliștilor, Florin Cîțu a plecat din conferința de presă, după doar 3 minute.

Guvernul a transmis apoi precizări, susținând că Florin Cîțu a întrerupt declarația de presă considerând că afirmațiile sale nu mai sunt de interes pentru jurnaliști.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4013 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Ce face PSD cand Iohannis il propune tot pe Cutzu (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:13)

    Gryphus [utilizator]

    Lucrurile sunt clare, PSD si PNL s-au inteles pe strategie pt ca Cutzu era astazi prea fericit si linistit

    Saptamana viitoare Cutzu cade dar ...va fi interimar 45 de zile? Intre timp vor fi negocieri, intram in iarna iar la finalul negocierilor Iohannis il va propune tot pt Cutzu
  • +5 (5 voturi)    
    OK (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si daca e detestat de multi, este loser, nu a realizat nimic, dar este sustinut de latii pentru ca este faa scrupule si coloana si foarte usor de influentat?

    Nu stiu ce parere aveti voi, dar cred ca si ce am scris eu ar merge multi ani de acum incolo ca sa exemplific marionetele care vin mereu la putere. Si parca e mai potrivit decat cel al lui Thatcher.
    • 0 (0 voturi)    
      ce are de facut atunci FC? (Miercuri, 29 septembrie 2021, 8:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      1. Sa fie corect in raport cu el si cu ceilalti

      2. Sa explice cele mai nepopulare masuri cu argumente, date, fapte.

      clar FC este anti-#ciumarosie.

      clar #ciumarosie il uraste de moarte pe FC -

      si cand am scris moarte este termenul exact.
      Boc stie cel mai bine de ce!

      Acum FC se simte depresurizat - a luptat pentru functia din PNL, a suferit un soc emotional la pierderea mamei, l-au haituit neincetat si a rezistat pana acum.

      De la Cotroceni in afara de sustinerea lui FC nici o discutie cu membrii coalitiei sfaramate.

      Acum Dacian Ciolos este in tara si este bine ca DC si Barna sa mai mearga odata la Presedinte, daca evident sunt invitati de catre acesta.

      Surprinzator sau nu USRPlus pica in plasa #ciumeirosii.

      a. Stelian Ion nu si-a facut tema cu avizul solicitat de seful lui PM - este un argument in favoarea solicitarii de urgent a avizului. Putea sa fie si unul negativ dar Stelian Ion NU A DAT NICI UNUL cel mai probabil la indicatiile regizorale ale lui Barna.

      b. USRPlus prin toate canalele, Barna&Ciolos, acuza personal FC ca a abuzat - gresit

      USRPlus a abuzat de putere atunci cand NU A EMIS AVIZUL chiar daca el era negativ

      c. USRPlus greseste pana la final nerevenind la masa discutiilor si - ffff frumos - se pregateste sa voteze o motiune impotriva unui guvern pentru chestiuni inchipuite.

      Este clar ca USRPlus isi trage singur gloante in picioare - au prea multe persoane implicate alaturi de #ciumarosie si ei macar nu stiu. In PNL lucrurile astea sunt mai clare, astia se vad mai bine.

      cert este ca din scandalurile dintre USRPlus si PNL sau din interiorul PNL castiga nemeritat #ciumarosie.

      Ce este asa de greu de indreptat o eroare acum??

      mai tarziu vor fi costuri mai mari

      batalia este prea importanta ca Presedintele sa stea inca pe margine si sa urmareasca, poate, cu ingrijorare.
  • +2 (6 voturi)    
    nasol e cand ti-ai propus sa NU fi placut (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    si faci orice pentru asta , cel putin asta se intelege din delirul omuletului de paie!
  • +3 (3 voturi)    
    Spune-i asta lui Voiculescu (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:49)

    Luk [utilizator]

    .
  • -2 (2 voturi)    
    Sa ajungi ca ea tov (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:52)

    Zummm [utilizator]

    .
  • +2 (4 voturi)    
    asa o fi, (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:15)

    Tild [anonim]

    Doar ca Margret Teatcher a fost prim ministru 11 ani si a castigat mai multe alegeri. Cand i s-a suit la cap si a hotarat ca nu trebuie sa mai fie placuta a pierdut fara drept de apel. La fel cum o sa piarda si Citu, Intr-o luna sau mai mult. Oricum e terminat politic, chiar daca il pune tot pe el dl Pres.
  • +3 (5 voturi)    
    Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:54)

    HP [utilizator]

    Eu tot nu pricep cum a ajuns nimicul asta presedintele PNL.

    De fapt, asta spune multe despre ce a ajuns PNL insasi.
  • +5 (5 voturi)    
    Madam Thatcher a mai spus: (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:57)

    mike123 [utilizator]

    "Cascavalul este gratis doar in capcana pentru soareci!"
    Apropous de PNRR!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta cu liderii impopulari este (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:01)

    Con_stan_tin [utilizator]

    ca la medicamente, cu toate că au gust foarte neplăcut le înghiți atăta timp cât îți fac bine. Însă nimeni nu-i nebun să le înghită numai dacă bănuie că-i fac rău.
  • +2 (4 voturi)    
    La revedere! Iti spunem "La revedere!" (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:02)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    ... La revedere! Iti spunem "La revedere!"....

    (dedicatie pt Cutzu)
  • +2 (2 voturi)    
    Florine, unde te-ai tuns? (Marţi, 28 septembrie 2021, 22:42)

    vagabond [utilizator]

    Ca vreau sa-mi scurtez si eu o pereche de blugi.
  • +1 (1 vot)    
    Catu un ratat care va ajunge la inchisoare (Marţi, 28 septembrie 2021, 23:01)

    Ana [anonim]

    "cutu" esti doar mucii lu' Margaret Thatcher...