​Coronavirus în România: Record de infectări: 11.049 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore/ 208 decese în ultima zi

de DP     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2021, 13:27 Actualitate | Esenţial


Vaccinare Covid-19
Foto: Facebook
Record de infectări cu noul coronavirus în România. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.049 de cazuri noi, au transmis marți autoritățile. Recordul anterior era de 10.269 de cazuri de COVID-19, în 18 noiembrie 2020. De asemenea, au fost înregistrate 208 decese, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.267 de pacienți.

Până astăzi, 28 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.210.810 de cazuri cu COVID – 19, dintre care 1.129 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.104.496 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.049 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 182 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 938 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 36.658 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 27.09.2021 (10:00) – 28.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 208 decese (99 bărbați și 109 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 208 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 la categoria de vârstă peste 80 ani. 185 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 13 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 10 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.431. Dintre acestea, 1.267 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 306 sunt minori, 289 fiind internați în secții și 17 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.557.974 de teste RT-PCR și 3.160.043 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.282 de teste RT-PCR (12.250 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.032 la cerere) și 48.100 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 54.953 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.066 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.743 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 183 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.543 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.083 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41085 vizualizari

  • +15 (49 voturi)    
    ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:34)

    tudorr [utilizator]

    Bun, bravo romanache, iar esti primul in iEuropa la cele mai nevaste statistici!
    • -8 (32 voturi)    
      cred ca sunt si raportari ANTERIOARE (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:06)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      aveti incredere in cei numiti politic la conducerea DSP-urilor
      • +16 (34 voturi)    
        mult egoism si nesimtire (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:20)

        Laurell [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Unii sunt inconstienti si nu isi dau seama ca ar putea sa si moara de COVID 19.
        Se poate face vaccinul intr-o singura doza.
        • -8 (18 voturi)    
          A intrat frica in voi, intepatilor? (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:14)

          Sympa [utilizator] i-a raspuns lui Laurell

          Mai intepatilor, vad, mai jos, ca singurii care se vaicaresc sunt taman intepatii, aia care se pregatesc sa devina nemuritori, cu doza anuala.

          Gata, desi transmiteti boala la fel ca nevaccinatii, ati obtinut ce-ati vrut: discriminare pe baza de intepare.

          Puteti calatori si pe luna cu Aussweisul de intepare, puteti cumpara singuri de la mall cele mai exotice produse, puteti merge la sindrofii, cumetrii, sa beti moka si mai putin moka, pana cadeti sub masa. Ceilalti 70% NU pot face asta...asa spun legile lui Johanis si Citu.

          Atunci, kakaia istericala? Nu cumva va e frica ca ati facut vaccinul degeaba si ca, de fapt, valul asta e valul vaccinatilor, ca in Israel? Va e frica ca au inceput efectele secundare? Sincer, de ce va temeti, doar ati vazut ca autoritatile nu mai dau numarul de bolnavi in ATI sau de morti vaccinati, ca sa va sperie?
      • +28 (44 voturi)    
        ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:27)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nu doar asta, realitate e ca BUBUIE covidul, majoritatea ascund ca au boala, isi trimit copiii bolnavi la scoala, umbla peste tot si dau mai departe! Rromanachele daca se tine pe picioare cat de cat, umbla fleaura, il doare in paispe de cei din jur!
        • -4 (12 voturi)    
          Asa, si? Tu esti la adapost, intepat, nemuritor! (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:42)

          Sympa [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          Asa, si? Tu esti la adapost, intepat, nemuritor!
          Sau, ti-e frica ca ai tras batul scurt?
      • -1 (11 voturi)    
        DPS: O parte dintre cele 11000 cazuri vin din urma (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:56)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        deci cum ziceam, anterior
        • +5 (13 voturi)    
          ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:26)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          O fi venind dar eu de 2 sapt aud in jurul meu de cazuri la greu, din fericire majoritatea vaccinati si cu simptome gen frisoane, nas infundat, lipsa gust/miros si negativare in cca 5-7 zile de la primele simptome ;)! In rest, inainte de astea 2 sapt, de prin iunie n-am mai auzit de cunostinte sa fie pozitive, deci colcaie acum!
          • -1 (11 voturi)    
            deci fix (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:51)

            noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

            vaccinatii cu simptome usoare veniti netestati din concediu imprastie
    • +15 (27 voturi)    
      faceti vaccin, nu va jucati (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:34)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Puteti face vaccin cu o singura doza la Gara de Nord.
    • +12 (30 voturi)    
      vaccinare (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:40)

      Ramsy [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Virusul Covid a impartit lumea in doua:
      - cei care iau in serios vaccinarea ca sa se fereasca de boala;
      - cei care asculta de expertii in boli infectioase de la coltul strazii.
      Oricum ne vom revedea la ATI ca sa depanam amintiri de la ultimul Covid ;)
  • +7 (55 voturi)    
    Draga hoitnews, (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:34)

    Crop [utilizator]

    Nu e si record de teste?

    73 382 e cumva un numar des intalnit la noi?
    • -6 (54 voturi)    
      Probabil teste false (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:06)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      Teste facuta cu printerul. Si-a putut tine congresul PNL, nerespectand nicio restrictie impusa de administratia lor. A iesit cine se stia ca iese. Acum printer going brrrrr

      Pana in 2024 putem sa stam in carantina perpetua, cu tertificate verzi in loc de carnet de partid, cu restrictii ce aduc aminte de al doilea razboi mondial si alte laturi penelisto-plussriste.

      Romani, stati in casa. 5 botnite pe rat. Informatia doar de la Gigi24. Invatati sa traiti cu frica in san, in panica totala si permanenta, fara drepturi si libertati. Asta e viitorul. Degeaba s-a murit in 1989. Am dat jos un regim totalitar ca sa ajungem sa ne rugam sa avem unul acum.
    • +17 (27 voturi)    
      se testeaza STUDENTII a incepe facultatea (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      deci cresterea e evident determinata de context
  • +32 (54 voturi)    
    Lol (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:35)

    mitg [utilizator]

    "Este doar o raceala".
    • +4 (26 voturi)    
      Pai pentru 90%+ din cazuri (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:23)

      Tampeanu de la Educatie, Fizica si Sport [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Asa e. Si o poti lua de mai multe ori pe an.
    • -1 (17 voturi)    
      ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:29)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Nu exista Covi...." :))
    • +13 (19 voturi)    
      Te rog, (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:13)

      fokerul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      se spune "este decât o răceală"
      • -1 (5 voturi)    
        Da, da! (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:44)

        aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

        Decat in Republica Praziliana se zice asa
  • +6 (46 voturi)    
    sunt doar mai multe teste, cazurile oricum erau (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:36)

    MhT [utilizator]

    sunt doar mai multe teste, cazurile oricum erau dar nu erau trecute in statistici dat fiind ca nu se testa. eu zic ca sunem pe un platou
    • +9 (25 voturi)    
      Matematica unde ai studiat-o? (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      Poti sa te uiti la rata de pozitivare, spre exemplu, si sa vezi ca n-a scazut deloc fata de saptamana trecuta...
    • +9 (31 voturi)    
      daaa, mare platou (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:15)

      danc21 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      intr-adevar, mega platou, de-aia s-au umplut sectiile ATI si nr deceselor aproape se dubleaza de la o zi la alta...
      • -10 (22 voturi)    
        ATI-ul nu se umple proportional cu infectarile (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:19)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui danc21

        Ci cu alti factori.
        • +5 (9 voturi)    
          ei na (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:25)

          danc21 [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          si care ar fi acei factori boss?:)) de unde iesiti, nu stiu ...
          • -3 (3 voturi)    
            De ex nr de paturi (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:48)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui danc21

            adică un ATI cu 10 paturi e plin când găzduiește 10 pacienți însă este gol când îi rămân 90 de paturi libere după ce găzduiește aceiași 10 pacienți.
        • +4 (12 voturi)    
          cum ar fi? (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:27)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Crop

          Conjunctia lui Venus cu Marte cumva?
    • +7 (13 voturi)    
      Platou (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:30)

      yx579 [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      Uite cum arata un platou:

      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/netherlands/

      Si uite pe ce platou e Romania:

      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/

      aici poti vedea ca suntem una din putinele tari care e pe crestere atat de abrupta.
      • +3 (3 voturi)    
        România +771% - Singapore +1.386% (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:00)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui yx579

        perioada 28.08 - 27.09 (sursa owid) - infectări raportate la populație.
        România vaccinare 30% - Singapore >70%.

        Păreri?
        • -1 (3 voturi)    
          Singapore - 5 morti (Miercuri, 29 septembrie 2021, 9:22)

          Laic [utilizator] i-a raspuns lui hsl

          Romania - 208.

          Nu mai cauta rata infectarilor, tulpina Delta este contagioasa si la vaccinati. Alte tari au rata de infectare mai mare decat Romania, dar nu se pune problema restrictiilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Articolul este despre nr de infectări (Miercuri, 29 septembrie 2021, 10:23)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui Laic

            nu e despre decese.
            Drepturile ne sunt afectate în funcție de același număr de infectări nu de numărul de decese, deci ce legătură are acesta cu discuția de față?!

            PS: SUA - cu peste 60% rată vaccinare - a avut peste 1800 de morți ieri.
            • +1 (1 vot)    
              trololol?!. (Miercuri, 29 septembrie 2021, 18:23)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui hsl

              La o populatie de 340 de milioane?

              Ia imparte mataluta 1800 la 15...vezi ce-ti da!

              ca sa nu mai vorbim ca ei testeaza masiv, undeva la 1.9 teste per cap fata de noi cu sub 0.7 teste per cap.

              Vezi ca macane!

              Dreptul tau se sfarseste cand ma ataci in mod direct (violenta de ex.) sau indirect prin neglijenta/nepasare/egoism...
              • 0 (0 voturi)    
                pe 24.09 RO avea fix același nr de decese ca SUA (Miercuri, 29 septembrie 2021, 19:28)

                hsl [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

                raportat la numărul de locuitori; pe 7 zile, SUA a fost peste Ro până pe 26; tot pe 7 zile Malaezia este peste Ro și astăzi.

                Ambele state - SUA și Malezia - au un procent de persoane vaccinate care depășește 60% din populație.

                Drepturile indivizilor - și ale mele, și ale tale - nu se sfârșesc niciunde; legea ne permite inclusiv să folosim violența împotriva altor persoane și nicio normă - altfel decât morală - nu ne poate obliga să ne pese că unui individ pe lângă care trecem pe stradă îi este foame (dovadă a celor spuse este faptul că procentul persoanelor hrănite insuficient este apropiat de procentul persoanelor obeze).

                Adevărul e că pe toți ne doare fix în cot de cei care mor din cauza oricărei boli; diferența e că unii admitem acest lucru pe când alții se ascund în spatele „măștilor”, „vaccinurilor” și a „grijei de altul”.
  • -6 (60 voturi)    
    Functioneaza vaccinul (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:36)

    ALFY [utilizator]

    ce sa mai zicem.... Business rules!
    • +19 (41 voturi)    
      Nu te vaccina frate! (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:57)

      un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Daca iti place ruleta ruseasca...
      • -3 (21 voturi)    
        Pai dintre infectati (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:24)

        Tampeanu de la Educatie, Fizica si Sport [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

        30% sunt cu vaccinul facut si 70% nu.
        • +1 (1 vot)    
          Hai sa masuram la raposati (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:03)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tampeanu de la Educatie, Fizica si Sport

          Zici ceva mai jos de embolii pulmonare la cei vaccinati? ai si cifre concrete? raportate la cati fac embolii pulmonare la nevaccinati?
      • -3 (21 voturi)    
        Incearca sa le explici cum e cu (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:08)

        Tampeanu de la Educatie, Fizica si Sport [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

        ruleta ruseasca celor care au murit de embolie pulmonara in urma vaccinului. Eu le-as spune simplu: incarcatorul are mai multe pozitii.
    • +20 (30 voturi)    
      sarcasmul tău (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      era de înțeles dacă aveam 70% vaccinați și 30% nevaccinați, dar e invers.
    • +11 (17 voturi)    
      da, functioneaza (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:15)

      danc21 [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      uita-te la tarile unde sunt vaccinati 75-90% sa vezi cate decese au. te invit sa incepi cu tarile nordice, apoi sa treci la spania :) spor
      • +2 (4 voturi)    
        Să luăm cazurile Norvegiei și Danemarcei (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:13)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui danc21

        2020 - perioada de vară (iun-aug), populație vaccinată 0%: 0.3043 decese/zi.
        2021 - aceeași perioadă de vară, 20->56% procent persoane vaccinate: 0.3370 decese/zi.

        Danemarca:
        2020: 0.5435/zi
        2021 (22->72%): 0.7143 decese/zi

        Ai vreo explicație?
    • +12 (26 voturi)    
      ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:30)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      Da bossulache, functioneaza! +90% dintre pacientii internati cu Covid, ala care "nu exista", sunt NEVACCINATI! Daca-ti plac spitalele din Rromania, go, go!
    • +1 (3 voturi)    
      ce mai vaccinare... (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:56)

      mgs [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      30% vaccinare la nivel national. Cand o sa ajunga pe la 70% sa ma chemi ca de-abia atunci poti spune daca functioneaza sau nu vaccinul.
      Uitate la Italia. E de 3 ori mai mare ca noi, are 70% vaccinare, 3000 de cazuri pozitive pe zi cu peste 280000 de teste si maxim 50 morti pe zi.
      La ei poti spune daca vaccinul functioneaza sau nu...
  • +19 (33 voturi)    
    Florin Citu: (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:36)

    Harald2 [utilizator]

    "Sistemul de sanatate va face fata".

    De ce sa ne plangem cu asa conducatori luminati?
  • +23 (37 voturi)    
    VV-ul avea dreptate (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:38)

    tontu [utilizator]

    La sfarsitul saptamanii trecute au fost "uitate" cel putin vreo 3000 de cazuri noi si ceva decese car apar acum dupa Congres...
    • +4 (6 voturi)    
      ca in comunism (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:13)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Se raporteaza ce vrea si cat vrea "Ceausescu" :)
  • +20 (60 voturi)    
    Bravo, sosoci, simionci, (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:38)

    Laic [utilizator]

    lazarusi si sparangheliste, ati castigat premiul Darwin !
  • +19 (33 voturi)    
    suntem mintiti (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:44)

    StoianCo [utilizator]

    Sa nu mai aud vreun politician ca sistemul sanitar poate gestiona situatia asa cum am fost vrajiti in ultimile zile...

    Din cei 208 care au pierdut lupta doar in ultimile 24h, probabil majoritatea puteau sari groapa daca aveau parte de ingrijire la timp si corespunzatoare, asa cum se poate vedea in alte tari.

    Pana cand, la nivel inalt, interesul "celor multi" nu va deveni mai important decat interesul "buzunarului propriu", tara asta nu va da nimic inapoi celor care muncesc, motiv pentru care se va munci prin alte parti... pacat!

    Condoleante familiilor ce au pierdut din cei dragi!
  • +13 (37 voturi)    
    E groasa (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:47)

    Bolovanu2 [utilizator]

    E groasa zise Mariuca.
    Sa vedem unde-i baga pe toti. O parte din astia noi merg la ATI. Adica unde ? Sunt curios.

    Ce zic astia intrati la ATI care sunt tineri. Ar fi interesant un interviu. Ce ati facut ma din decembrie anul trecut de cand a aparut vaccinu ? Toate tarile au zis ca e groasa cu transmiterea la tineri.
    • +5 (29 voturi)    
      Deschide ochii (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:41)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanu2

      In pofida cazurilor multe, la grupele de varsta pana in 50 de ani riscul este in continuare extrem de mic de a suferi de pe urma acestei boli, vezi cifrele din acest articol. Si aia 5-6 morti erau cu comorbiditati. In conditiile astea mi se pare normal ca oamenii sa poata alege daca vor sau nu vor sa se vaccineze, nu pentru toti raportul risc/beneficiu este la fel. Automat pentru persoane cu probleme este mai avantajos sa il faca. Pentru ceilalti care sunt si tineri si sanatosi nu e nici o ruleta ruseasca cum scrie cienva mai sus, e pur si simplu o boala pe care o pot duce.
      Ciao !
      • +3 (21 voturi)    
        Am deschis ochii (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:58)

        Bolovanu2 [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        Am deschis ochii si nu te contrazic. Sunt constient si am si eu cunostinte cu diverse probleme, chiar si anti vaccinisti.
        Ala care zice ca poate duce boala, sa nu stea la poarta la spital ca mai este loc doar pe banca afara in parc. Si mai este o chestiune: libertatea lui de a alege (sa nu se vaccineze) sa nu o incalce pe a mea de a ramane sanatos, de a face scoala fizic si de a putea merge la serviciu. Clar ?
        • +4 (4 voturi)    
          Și cum îți încalcă libertățile respective? (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:18)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanu2

          Eu credeam că tu, vaccinându-te, ești ferit de riscul cel mare și rău.
          Plus că, fiind și bine informat, știi să te protejezi (porți mască, te speli pe mâini, păstrezi „distanța socială”).
          Deci în ce fel îți sunt încălcate libertățile dtale?
  • +9 (29 voturi)    
    Hehehe (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:51)

    Bitzer [utilizator]

    S-a terminat congresul PNL... in curand o sa STATI ACASA!!! Ca daca nu sunteti precauti, sunteti ...(daca nu stiti continuarea intrebati-l pe Iohanis)
    • +3 (11 voturi)    
      vaccinare (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:44)

      Ramsy [utilizator] i-a raspuns lui Bitzer

      Nu-i nevoie sa fie intrebat Johannis, parintele Ciufulete si echipa de gropari ii asteapta cu drag pe antivaccinisti si mai ale pe cei superinteligenti...
  • +40 (78 voturi)    
    Spitalizare in Romania si UK (Marţi, 28 septembrie 2021, 13:52)

    Valtran [utilizator]

    Romania,azi : "În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.431"

    In UK, ieri : 6865 persoane, in scadere cu 266 fata de ziua anterioara si cu peste 900 fata de ziua de luni a saptamanii trecute. Trendul descrescator al spitalizarilor a inceput de vreo 3 saptamani, de cand au atins cam 78% vaccinati complet.

    Ro = 20 mil populatie, 30% vaccinati complet
    UK = 67 mil populatie si 82% vaccinati complet, 90% vaccinati cu cel putin o doza

    E clar ca vaccinul e apa de ploaie, nu-i asa, prostime ?
    • -1 (13 voturi)    
      Ceva e profund gresit (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Statisticile covid din UK le gasesti aici:
      https://coronavirus.data.gov.uk/
      ieri au fost 38.000 de cazuri

      Nu spun ca vacinul nu ajuta, asta se vede foarte clar la spitalizari/decese fata de valurile 1,2,3. Dar cifrele pe care le prezinti sunt eronate
      • +8 (8 voturi)    
        satistici (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:41)

        yx579 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Valtran [utilizator] - spune de spitalizati, tu spui de infectati. cand compari mere cu pere, "cifrele pe care le prezinti sunt eronate".
    • +4 (24 voturi)    
      te chinui degeaba (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:19)

      danc21 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      cu 30% vaccinati si 40%+ analfabeti functional, nu ai cu cine sa discuti.
      romanii ii injura pe toti cei care le spun ce va urma (vezi Octav Jurma, Virgil Musta si altii), iar lipsa de intelegere pentru niste chestiuni elementare ne arata ca asta e natia si asta merita, ca ne convine sau nu.
      • -4 (4 voturi)    
        Zici ca nu am cu cine discuta. (Marţi, 28 septembrie 2021, 20:41)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui danc21

        Pai, nu discutam : vaccinarea obligatorie !
        Nici am mai avea ce discuta
    • +3 (9 voturi)    
      ! (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:26)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Chiar vorbeam cu un amic medic in UK ca bate vantul in saloanele covid! Desi sunt multi pozitivi zilnic, datorita vaccinului simptomele sunt minime spre deloc si mai mai ajung sa urle pe la spitale cum ajung acusi la noi!
    • +3 (9 voturi)    
      RE: (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:35)

      alex3el [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      De unde va luati informatiile, "prostime"?

      RO = 28% vaccinati complet
      UK = 66% vaccinati complet

      Sursa:
      https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+vaccinated+%28by+dose%29&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=ROU~GBR
      • +2 (4 voturi)    
        Din sursa cea mai sigura, ... (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:50)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui alex3el

        ...prostac.
        https://ichef.bbci.co.uk/news/800/cpsprodpb/12F99/production/_120712777_uk_card_with_vax_2doses_27sep-nc.png

        Datele de ieri, luni: 48 534 736 vaccinati cu cel putin o doza, populatie peste 16 ani.

        De asemeni, aici :
        https://coronavirus.data.gov.uk/details/healthcare

        Cred ca guvernul UK este mai demn de incredere...
    • 0 (10 voturi)    
      Vrem doar salarii ca in UK (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:44)

      UnAltVasile [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      atat
      • +3 (3 voturi)    
        poate vrei si chirii ca in UK? (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui UnAltVasile

        Sau alte costuri ca in UK. Atat
        De ce nu ca in Elvetia?
  • +13 (29 voturi)    
    Romania va fi exemplu "asa nu" (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:07)

    cristi_an [utilizator]

    pentru vaccinare :)
    • +7 (19 voturi)    
      România şi Bulgaria conduc (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:06)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      detaşat în UE la mortalitate: https://bit.ly/3m50wgn

      Cu toate astea, antivacciniştii continuă să se întrebe dacă vaccinurile au vreun efect.
      • +3 (5 voturi)    
        ar mai fi Lituania, pe care n-ai inclus-o (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:36)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

        Lituania era pana saptamana trecuta un pic inaintea noastra in acel clasament negativ, dar intre timp am reusit sa o depasim.

        La nivel mondial suntem acum pe locul 13 in acest clasament al deceselor din ultima saptmana, dar majoritatea tarilor din fata noastra sunt niste mici insule de fapt.

        Daca excludem tarile cu mai putin de 5 milioane de locuitori, suntem in top 3 mondial la decese la un milion in ultima saptamana, dupa Malaezia si Bulgaria. Trist.

        Deci da, cu acea mentiune privind Lituania, ai perfecta dreptate. Situatia e urata, si continua sa se agraveze. Ne asteapta cateva luni horror.
  • +4 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:14)

    [anonim]

  • +16 (32 voturi)    
    mda (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:26)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Tocmai ce am revenit ieri din Portugalia. Acolo oamenii erau extrem de atenți cu masca și cu certificatul. Nu intrai în Uber/restaurant/hotel fără sa porți masca în mod corect și fără sa prezinți certificatul (restaurant + cazare). Au 230 de cazuri în 27 septembrie. Zborul de întoarcere a fost cu conexiune în Paris. Pe segmentul Paris București multi pasageri nu purtau masca, alții o purtau pe gușă. Langa noi un tip tusea iar la doua rânduri mai în fata a tot strănutat unul tot drumul. Însoțitoarele de zbor tot atrăgeau atenția oamenilor, aceștia puneau masca iar când se întorceau femeile cu spatele dădeau masca jos.
    Noi avem azi 11000 de cazuri în condițiile în care știm cat de prost stam cu sistemul medical. Suntem șmecheri. Nu ne spune nimeni ce sa facem și cum sa ne comportam. Felicitări noua!
    • +1 (1 vot)    
      Ce vreti?! (Miercuri, 29 septembrie 2021, 7:58)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      Suntem la portile Orientului, unde bravada e stupida si eroismul mortal...
  • +5 (13 voturi)    
    procent de morti nevaccinati? (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    macar sa ma distrez pe socoteala lor cum si ei s-au distrat cu trolelala cu vaccinul toata vara !
    • +1 (15 voturi)    
      Oare de ce nu ofera informatia... (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:57)

      Aemy [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Faptul ca nu spun nimic despre asa ceva inseamna ca nu le convine - adica dau apa la moara anti-vaxerilor. Ba au inceput sa spuna ca cei vaccinati mai de mult nu mai sunt protejati cum ar trebui.
  • +7 (23 voturi)    
    investitii (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:37)

    Itsoc [utilizator]

    intrebare: Din martie 2020 cati bani s-au bagat in extinderea capacitatii de tratare a virozelor respiratorii?

    desi valul 4 se anunta din mai, toata vara nu s-a investit un leu in spitale cum si inaintea valului 2 anuntat din mai 2020 nu s-a investit un leu.

    in schimb, doar pentru comparatie, cati bani s-au bagat in reclame (propaganda) pentru vaccin, loterii, premii, etc?
    • +6 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:00)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Si dupa aia bateau de 3 ori din palme si aparea si personalul medical.
      Nicio tara nu a mers pe abordarea asta, toti au mers pe vaccinare, n-ai cum sa castigi batalia in spital.
    • +3 (11 voturi)    
      pai (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:03)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      poate ca au facut "propaganda" pt vaccin , pt ca e mai rapid si ieftin sa nu ajungi in spital, decat sa-ti renoveze spitalul ca sa ai unde sa zaci si sa-ti plateasca si tot tratamentul
  • +4 (10 voturi)    
    Ei bine... (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:45)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Am zis ca o sa sata de 7000 din nou, dar la asta nu ma asteptam...:/
  • 0 (22 voturi)    
    S-or mai fi gasind (Marţi, 28 septembrie 2021, 14:47)

    sletcu [utilizator]

    pixuri pe la librarii? Nu de alta, dar se pare ca baietii )si fetele) care fac raportarile astea, au nevoie de tot mai multe.
  • +10 (14 voturi)    
    degeaba (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:00)

    alex34 [utilizator]

    romanul nu e fraier sa puna botul la covrig si vaccin, macar de ar ramane acasa si cand apar simptomele severe, dar atunci uita de big pharma, bill gates , experimente si cobai, si imediat vrea sa primeasca un pat in spital si tratament gratis, injurand ca statul nu face nimic pt el
  • -3 (11 voturi)    
    comic (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:12)

    di livio [utilizator]

    11.000 covrigi și 12.000 teste în baza definiției de caz...plin de șoșoci la dspinspgcscnsuetc
  • +1 (21 voturi)    
    Prosti sunt nordicii astia (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:14)

    Gametry [utilizator]

    In Finlanda la categoria 12-15 ani s-au vaccinat 67.5% cu o doza pana acum.

    Romanii continua sa fie "mai deștepți" decât toti.

    https://yle.fi/uutiset/osasto/news/check_how_the_covid_epidemic_and_vaccination_campaign_are_progressing_in_your_area__our_graphic_has_covid_stats_from_finland_and_the_world/11863045
    • -2 (6 voturi)    
      In Ro (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:58)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Gametry

      Salariul minim e de vreo 10 ori mai mic decat in Finlanda => poate de aceea si dragostea de viata (sau frica de moarte) e mult mai mica...
  • -2 (14 voturi)    
    Dar ce (Marţi, 28 septembrie 2021, 15:58)

    DonPepe [utilizator]

    se agita magicienii, mahlerezii si arahateii!
    Nu inteleg de ce un vaccinat CARE BENEFICIAZA DE NORMALITATE si la 22 si la 23 si la 4 dimineata se lamenteaza si se agita aici ca o sticla de pepsicola...
    aveti voie la cinema, saorme, kfc, nunti, muzee etc. probabil ca ar fi trebuie sa se agite inainte de el.castle?untold?saga?congresu bratienilor? no? asta vara cand era puhoi pe litoral?
    • -1 (5 voturi)    
      Care e problema cu vaccinatii? (Marţi, 28 septembrie 2021, 21:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

      Sau chiar crezi ca fix aia 28% romani vaccinati au adus valul 4? Fiindca ailalti 72% au sta inchisi in case?

      Hai ne lasi cu AUr-ismele? si statistica de grupa pregatitoare?
  • -2 (14 voturi)    
    HAUR partid rusesc (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:16)

    adi345 [utilizator]

    Bai, dar avem AUR si Sosoaca in parlament catarati pe morti in sondaje, avem ;)
    Asa ca merita pandemia asta pt un AUR puternic
  • +1 (7 voturi)    
    Untold reloaded (Marţi, 28 septembrie 2021, 16:50)

    Mihail. [utilizator]

    Ne-ar fi de mare folos!
  • -1 (9 voturi)    
    In mare, ai 5 milioane vaccinati (Marţi, 28 septembrie 2021, 17:07)

    Fu Leng [utilizator]

    si 5 milioane trecuti prin boala. Why???
  • +2 (10 voturi)    
    eu speram la 200/zi abia in octombrie! (Marţi, 28 septembrie 2021, 18:29)

    Antenistontel [utilizator]

    am ridicat cotatia la 300-500/zi in octombrie!
    daca o sa am simptome covid, imi fac test rapid si, daca ies 2 liniute, umblu toata ziua prin locuri aglomerate cu nevaccinati (piete, restaurante, moluri, cozi etc.), ca sa-mi fac datoria fata de societate!