Marcel Ciolacu: O să solicit colegilor să depunem marți moțiunea de cenzură a PSD dacă CCR respinge moțiunea USR

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2021, 22:42 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Agerpres
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că va propune în şedinţa Consiliului Politic Naţional al partidului ca social-democraţii să depună o moţiune de cenzură marţi în cazul în care Curtea Constituţională respinge moţiunea depusă de USR PLUS şi AUR, potrivit Agerpres.

„Mâine avem decizia CCR. Dacă nu există conflict, imediat intră pe ordinea de zi, într-o zi sau două, la vot moţiunea şi tot PSD-ul va vota această moţiune (moţiunea de cenzură depusă de USR PLUS şi AUR - n.r.). Convocăm Birouri permanente reunite şi a doua zi am votat moţiunea. Dacă există conflict, imediat după ce CCR anunţă decizia, eu am anunţat deja colegii, avem un Consiliu Politic Naţional, o să solicit colegilor mei ca mâine să depunem moţiunea PSD care este pregătită. Avem semnăturile, avem textul. O să cerem în BPR citirea moţiunii să fie joi, dacă este conflict, iar luni cel târziu să avem votul”, a afirmat luni Ciolacu la Antena 3.

Liderul PSD a menţionat că social-democraţii nu vor participa la un guvern de uniune naţională, în cazul în care Guvernul Cîţu va fi demis prin moţiune de cenzură.

„Este exclus să facem un guvern, că tot aud că face guvern de uniune naţională, face guvern minoritar PNL, face guvern PSD cu PNL. Din punctul nostru de vedere e o singură soluţie - alegeri anticipate. Eu nu pot să cer colegilor mei să facem un guvern cu Raluca Turcan, cu Cîţu, cu Oros. (...) Este exclus de asemenea să susţinem un guvern minoritar al PNL. Am anunţat foarte clar”, a precizat Marcel Ciolacu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3214 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Vrajeli de 2 bani... (Luni, 27 septembrie 2021, 23:20)

    filosoful.roman [utilizator]

    Sa vedem daca se va tine de cuvant. Am dubii serioase.
  • +7 (9 voturi)    
    plictisitor (Luni, 27 septembrie 2021, 23:26)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    la CCR se va da ca nu e ceva in regula cu motiunea, orice, Ciolacu stie deja, asa ca o lungeste aiurea...usr nu vrea sa voteze o motiune PSD si tot asa ajungem cu USL 2.0 de facto in 2022, adica guvern minoritar sustinut de PSD. doar ciolacu e subalternul lui iohannis pe linie de cadre!
  • +4 (6 voturi)    
    Minunat !!!! (Luni, 27 septembrie 2021, 23:45)

    mopsu [utilizator]

    Cu două moțiuni și cu preșul Camerei aproape pierdut , ce mai, încurcă-i drace , auzi guvern stabil !!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    PSD e deja la guvernare (Marţi, 28 septembrie 2021, 4:17)

    Amariei [utilizator]

    Cand PNL e condus de un fiu de fosti comunisti cu state vechi in PCR, cand secretarul general al PNL este fostul presedinte al Tineretului Social Democrat Gorj, don Marcelo vine sa ne explice noua cat de mult nu il vor ei pe Cutu la guvern....Sa fim seriosi, mai bine ar spune pe sleau :"Vrem Catu prim ministru! E perfect pentru famiglia PSD"
  • +2 (2 voturi)    
    *Dragul* nostru Don Marcelus Ciolacus, (Marţi, 28 septembrie 2021, 8:47)

    Rescator [utilizator]

    Te rugăm să lași naibii jocul ăsta penibil de picioare.
    Nu ne mai aburi zilnic cu filosofia ta din Simileasca
    Buzăului.Ești în buzunarul lui KWI,iar acesta este
    la cheremul unor cercuri oculte din exterior.
  • +1 (1 vot)    
    aha... (Marţi, 28 septembrie 2021, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    asta e mesaj pt CCR?! doar intreb! (un mesaj sa accepte sau sa refuze, in functie de interesele psd... vezi mai jos)

    una peste alta... e asa de mult de furat acum incat vreti sa veniti la guvernare in dezastrul economic si medical care o sa urmeze?!

    sau pur si simplu mimati opozitia si formati USL 2.0... sau 3.0 sau cat dracu o mai fi?!

    oricum e clar ca voi colaborati... poate acu doar vreti sa nu mai impoartiti cascavalu... dar puteati sa-l dati jos pe citu de o luna si nu ati vrut asa ca nu mai faceti pe sfintii!
  • +1 (1 vot)    
    măi (Marţi, 28 septembrie 2021, 10:30)

    nahir [utilizator]

    marcelică, vezi să nu pățești ce a pățit USR-Plus și să te trezești că-ți pune talpă și ție alianța pnl-psd = usl, să nu ți-o accepte și, mai mult, să o conteste cîțu și p-asta la ccr.