Rata de infectare în București a trecut de 4

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 10:26 Actualitate | Esenţial


Coronavirus in Romania
Foto: Freepik
Rata de infectare în București a trecut de 4, sâmbătă, după ce cu o zi în urmă a fost 3,77, au anunțat reprezentanții Prefecturii Capitalei.

Sâmbătă, rata de infectare în Capitală a ajuns la 4,1.

Bucureștiul a intrat în scenariul roșu de la miezul nopții de vineri spre sâmbătă, ceea ce înseamnă că este obligatoriu certificatul verde COVID, pentru accesul în localuri, săli de spectacole, evenimente private, săli de sport sau restaurantele din mall-uri.

Măsurile au intrat în vigoare în urma deciziei luate vineri de către Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență. Rata de infectare în Capitală a trecut de 3 la mie miercuri, 22 septembrie, la ora 10.00, însă Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență s-a întrunit abia vineri pentru a decide noile restricții.

Reamintim că în localitățile în care rata de infectare este peste 3 la mie, dar nu depășește 6 la mie, accesul în restaurante, săli de spectacole sau evenimente private se poate face doar pe baza certificatului verde COVID. Obligativitatea certificatului COVID a fost introdusă de Guvern în urmă cu o săptămână, printr-o hotărâre.

Potrivit unei noi hotărâri de guvern adoptate joi, certificatul verde COVID va fi obligatoriu și pentru copiii cu vârsta de la 12 ani, și nu de la 6 ani, cum era până acum.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12960 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    De la rata 6 în sus certificatul verde e inutil ! (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 10:51)

    Rower [utilizator]

    De la o rata de infectare care depășește 6, certificatul verde Covid-19 (ce da niște drepturi posesorilor, între rate de la 3 la 6) devine inutil.

    Citat:
    "Rata de infectare în București a trecut de 4, sâmbătă, după ce cu o zi de urmă a fost 3,77, au anunțat reprezentanții Prefecturii Capitalei."
    • -3 (17 voturi)    
      Certificatul ala oricum e inutil & discriminatoriu (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 11:11)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      pt ce e acel certificat?

      ca un portar din Mall, care nu e functionar public, sa te legitimeze? E ilegal! E doar un OUG care NU are putere de lege pt ca NU e aprobat in parlament conform Constitutiei


      Constitutie:

      (6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie,
      • -4 (20 voturi)    
        Certificatul este bun (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 11:59)

        Laic [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ca sa-i "stimuleze" si pe sosocarii conspirationsti sa se vaccineze, ca altcumva nu mai ai cum sa-i convingi.
      • 0 (16 voturi)    
        Are si Constitutia rolul ei (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 12:07)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Dar asta nu inseamna ca daca unul are o boala contagioasa se poate plimba liber prin oras si nu poate fi inchis pentru ca i se afecteaza drepturile si libertatile, corect?

        Interesul public este mai presus de o persoana. Sunt scenarii si scenarii, nu trebuie sa iei ceva si sa scoti din context apoi sa tipi ca e libera exprimare si ca nu trebuie sa ti se limiteze drepturile sau mai stiu eu ce.

        Atunci, nu te supara, dar de ce nu ar merge unul cu arma sa isi faca de cap, are drept sa se apere, nu? Mai ales daca percepe alte persoane ca o amenintare.

        Hai sa nu o dam in extreme, te rog. Nu contest ca nu a fost bine formulata initiativa asta si ca nu trebuie data ca OUG, dar de la asta pana la "fac ce vreau" e cale lunga. Nu pot crede ca esti chiar atat de amoral doar de dragul de a face scandal.
        • -5 (11 voturi)    
          Drepturile si libertatile nu se restrang prin OUG (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 12:34)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Asta spune constitutia, nu faptul ca drepturile si libertatile nu pot fi restranse ci ca NU prin OUG

          deci cand Parlamentul va vota restrangerea drepturilor prin LEGE atunci e LEGAL, dar prin OUG NU e LEGAL

          in constitutie nu se exista exceptii pt 'interesul public'
          • 0 (0 voturi)    
            Asa e si am spus si eu asta (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 21:23)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

            Ce mi se pare "amuzant" este ca daca aceeasi lege se da prin Parlament, atunci voi toti deveniti obedienti.

            Cu alte cuvinte, spiritul civic e pe locul 2. Da, nu e legal ca sunt prin OUG dar scopul e, repet, interesul public. Stiu ca nu exista exceptie, nu asta insinuez.

            Ci asa cum aceste "limitari de drepturi" apara cetatenii cand sunt date prin Parlament, tot asa apara si prin OUG. Scopul e acelasi. Ca baga Citu scurtaturi, da, dar e partea a doua.

            In loc de scandal ar trebui sa te focusezi pe faptul ca ajuti la salvarea vietilor indirect.
      • 0 (16 voturi)    
        discriminare lol (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 12:23)

        satyr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nu este nicio discriminare pentru că oricine poate să se vaccineze dar îmi place cum oile românești au preluat concepte din occident fără să le înțeleagă.
    • +2 (10 voturi)    
      certificatul, poate, dar nu si vaccinarea! (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 11:38)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      altfel, cu sau fara pile la ati ... , ai pus-o!
  • +9 (15 voturi)    
    Stati putin, ca avem congres (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 11:08)

    Dogul [utilizator]

    Opriti planeta putn, ca avem congres la peneleu. Dupa aia, ne ocupam si de rata de infectare.
  • +9 (11 voturi)    
    Rog frumos (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 12:24)

    DonPepe [utilizator]

    expertii sa explice clar cum CINCI MII 5.000 oameni au voie sa organizeze ..ce au organizat ei acolo in contextul in care MORGILE nu mai au locuri libere! LOCURILE ATI nu mai sunt disponibile! EROII CU MASTI CHIRUGICALE SUNT SUPRASOLICITATI (au timp de tiktok mai tarziu), avem SAPTE MII DE INFECTARI ZILNIC!
    Scurt/2 toata lumea e vaccinata de acolo? testata? Au fost toti verificati? umbla toti cu carnetelu de vaccinuri dupa el? Respecta cei 2m de soshal distancing? Mascuta e pe gurita si nas?
    • 0 (2 voturi)    
      eu ma bucur pentru ei si pentru ”contactii” lor! (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 19:41)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

      oricum, astia gasesc locuri rezervate si la ati, si la morga, si la cimitir.
      amin!