Secretarul de stat Andrei Baciu îi face responsabili pe primarii de la țară pentru eșecul vaccinării anti-COVID

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2021, 15:52 Actualitate | Esenţial


vaccinarea anti-COVID
Foto: comitetul de coordonare a vaccinarii
Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu, vicepreședinte al Comitetului de coordonare a vaccinării, susține că de vină pentru eșecul campaniei de vaccinare anti-COVID sunt autoritățile locale din orașele mici și din mediul rural, din comunitățile "subdezvoltate care aparțin de un alt secol". Premierul Florin Cîțu spunea joi seară, întrebat dacă se consideră vinovat de eşecul campaniei de vaccinare, aşa cum acuză unii dintre cei care îl contestă, că el nu este firmă de advertising.

Baciu a vorbit, la Digi 24, despre diferența de cultură și responsabilitate între comunitățile dezvoltate, unde campania de vaccinare a avut succes, și comunitățile "subdezvoltate care aparțin de un alt secol”.

  • "Vorbim de comunități locale unde cultura locală își spune cuvântul. Trebuie să te uiți puțin la cultura locală și care este responsabilitatea socială a respectivei comunități (...)
  • Din punct de vedere teoretic, cam știm ce avem de făcut și nu cred că aici a fost problema. Însă când vorbim de implementare, aici cred că este una dintre principalele probleme ale societății. Haideți să comparăm Bucureștiul cu un sat care n-a avut un medic de familie în ultimii 10 ani.
  • În București te poți vaccina într-o oră oriunde dorești. Într-o comunitate locală poate să vină guvernul, și autoritățile, și ministrul să-ți dea toate informațiile, să existe ample acțiuni de comunicare pe toate canalele de comunicare, dacă la nivel local, într-o astfel de comunitate, unde, să presupunem că sunt 1000 de oameni din care 500 ar vrea să se vaccineze, dacă autoritățile locale nu organizează un centru de vaccinare, cum se vaccinează acei 500 de oameni?
  • Trimitem echipe mobile, dar dacă tu nu ai o acțiune aplicată de comunicare în care tu să pregătești acea comunitate, realmente cum faci, te duci cu o caravană și cu o portavoce și zici bună ziua am venit?
  • A luat câteva luni de zile ca în toate localitățile din mediul rural să ajungă echipele mobile.
  • Este de-a dreptul revoltător să vă spun sincer ca în luna august să ai în continuare autorități locale care nu au făcut absolut niciun fel de acțiune de a le oferi posibilitatea vaccinării cetățenilor din localitatea respectivă. Este absolut inadmisibil!”, a spus Andrei Baciu.
  • ”Să ştiţi că nu sunt o firmă de advertising. Ceea ce trebuia să facă Guvernul am făcut (...) Până la urmă, în România vaccinarea nu este obligatorie.
  • Pot să fiu acuzat că eu nu sunt cel mai convingător om din lume. Dar nimeni în statul român... încrederea în instituţiile statului şi mai ales eu, ca liberal care vreau să reduc influenţa statului în economie este puţin contradictoriu.
  • Dar aş vrea să văd responsabili din societate, oameni care sunt lideri de opinie, influenceri, câte ore au dedicat campaniei de vaccinare? Pentru că până la urmă este vorba despre noi toţi”, a adăugat premierul, joi seară, la Digi 24.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1735 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    nu doar taranii de la tara sunt problema.. (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:59)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ..mai degraba taranii de la oras.
  • +3 (7 voturi)    
    nu mai fiti saraki (Vineri, 24 septembrie 2021, 15:59)

    nea_caisa [utilizator]

    e secolul 21, de ce nu aveti 3000 de euroi salariu?
  • +2 (8 voturi)    
    e si un barometru de incredere (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:00)

    Francisc 1 [utilizator]

    tot vestul UE a fost expus aceleasi propagande antivax , ei au avut incredere in guverne noi nu , simplu.
    • -1 (3 voturi)    
      O prostie dovedită. (Vineri, 24 septembrie 2021, 20:15)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Adică românii se opun unui guvern care vrea să le facă bine? Vaccinarea gratuită a fost un ajutor neînțeles de români, îndobitociți de tembeliviziuni . Unii din televiziuni ar merita condamnați pentru genocid, numai că magistrații noștri, de când și-au permis să aibă pensia mai mare decât salariul, au devenit aliații infractorilor. Când oamenii au ieșit în stradă să apere justiția, Dragnea cu Tudorel au lucrat și au reușit să facă justiția captivă infractorilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Ca doar nu o fi Superman! (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:01)

    UnOarecare [utilizator]

    Ehei, daca era un succes vaccinareaa sa fi vazut atunci cotcodaceli pe Rares Bogdan la Haznaua3.
    L-am vazut o clipa in timp ce eram intr-o vizita, chiar nu-mi inchipuiam ca ajunge PNL asa jos....deh, greu de scos Gvivco din unii....echipa castigatoare :)
  • +5 (9 voturi)    
    Baciu & Gheorghita vor sa fuga de responsabilitate (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:02)

    Gryphus [utilizator]

    Acest individ la fel ca sefdul lui de partid NU fuge de responsabilitate desi el a condus campania de vaccinare.

    Daca nu poti iti dai demisia nu dai vina pe altii
  • +3 (5 voturi)    
    DA , (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:11)

    falcoind [utilizator]

    Asa este de când ați mutat finanțarea școlilor la local , "primarul" e de vina, pentru 30 de ani in care calitatea învățământului a tot scăzut, ajungând sa avem un popor semianalfabet care crede mai mult in moaște decât in medici . Daca continuați in același ritm probabil in 30 de ani o sa ii ardem pe rug pe cei care vor susține ca pământul e rotund. Educație , educație , educație e singurul mod in care poți evolua , dar cei de la butoane de la noi și nu numai, te vor prost , ușor de manevrat un imbecil crescut de antena 3 care aplauda un șoșoc , care se târâie in jurul unei biserici de 7 ori in genunchi și care pupa moaște.
  • +3 (5 voturi)    
    vaccinarea in mediul rural (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:18)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    daca esecul, sau slaba mobilizare in mediul rural pentru vaccinare e din cauza primarilor, inseamna ca "buna mobilizare" in urban se datoareaza tot primarilor?

    Vad ca de doi ani incoace fiecare isi da cu parerea despre totate subiectele, si sunt citati de parca ar avea opinie avizata in orice.

    Una e sa iti doresti ca primarii sa se fi implicat mai mult, si alta e sa-i scoti responsabili. Eu as zice ca secretarul de stat e mai responsabil (accountable) in problema asta decat primarii... e foarte usor sa delegi responsabilitatile.
  • -3 (3 voturi)    
    Cât timp avem 30% MEDICI care nu se vaccinează (Vineri, 24 septembrie 2021, 16:21)

    MG [utilizator]

    Cât timp avem 30% MEDICI și PROFESORI care nu se vaccinează, vina nu mai este la popor.
    • 0 (2 voturi)    
      nu sunt 30 la suta (Vineri, 24 septembrie 2021, 19:12)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      intentionat se face confuzia intre angajat in sistem ( graderobiera , infirmiera , portar ) si medici !
  • +2 (4 voturi)    
    Da liberalii nu se mai opresc? (Vineri, 24 septembrie 2021, 17:48)

    sile_v [utilizator]

    Au luat ca disperatii toata campania in mainile lor, prin comitetul condus de Gheorghita sub coordonarea lui Citu. Au facut cu campania absolut ce au vrut, sperand ca vor culege ei toti laurii infrangerii pandemiei,

    Cand a iesit nasol, au inceput sa caute vinovatii. Altii decat ei. Ministri de la USRPlus, influencerii, primarii de la tara si asa mai departe.

    Acesti oameni sunt incapabili sa isi asume ceva.