Actualizat acum

Articol susținut de Parlamentul European​

VIDEO Cum poți participa la construcția viitoarei Europe? Trimite ideile tale la Parlamentul European

de     Smile Media
Vineri, 24 septembrie 2021, 11:01 Actualitate | Esenţial


Fii parte din schimbare!
Foto: Parlamentul European
Să iei parte la construcția politicilor europene e ca și cum ai pregăti o pizza împreună cu foarte mulți oameni: fiecare vrea ingrediente diferite. E la fel și în cazul Uniunii Europene. Vrei diversitate? O planetă sănătoasă? O democrație puternică? Sau altceva?


Acum avem ocazia de a ne implica și de a ne împărtăși ideile pentru a construi o Europă mai bună. Pentru ca vocea ta să fie auzită, UE te invită să participi la consultările Parlamentului European cu tinerii și să transmiţi mai departe ideile tale pe youthideas.eu.


Sursa video: Parlamentul European

Dacă te interesează viitorul tău in Europa și ai o propunere despre cum pot fi combătute știrile false, discursurile de incitare la ură în online sau despre cum pot fi gestionate schimbările climatice aici este locul tau :) Conferința privind viitorul Europei reprezintă o ocazie unică pentru cetățenii europeni de a dezbate provocările și prioritățile Europei.

Îți poți înscrie ideile referitoare la orice subiect pe care tu, ca cetățean european, îl consideri important pentru dezvoltarea Europei, pe youthideas.eu. După ce ți-ai împărtășit ideea pe site, alți utilizatori care sunt de aceeași părere cu tine îi pot da “Like” sau o pot comenta. De asemenea, platforma îți pune la dispoziție resursele necesare în cazul în care vrei să citești mai multe informații despre un anumit subiect care te interesează.

O echipă formată din tineri editori vor analiza toate ideile și le vor alege pe cele mai populare dintre ele pe care ulterior le vor prezenta la European Youth Event (EYE2021) pe 8 și 9 octombrie, unde vor fi votate cele mai de impact idei și apoi discutate în cadrul Conferinței privind viitorul Europei.

Fii parte din schimbare! Intra pe youthideas.eu și arată viziunea ta privind Europa lumii întregi!

Articol susținut de Parlamentul European​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














2766 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    A existat o uniune fix pe placul tau (Vineri, 24 septembrie 2021, 12:31)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Se numea Pactul de la Varsovia. Acum ii spune CSI.
  • -2 (8 voturi)    
    cred... (Vineri, 24 septembrie 2021, 21:11)

    notnow [utilizator]

    Ca ar trebui sa fiti un pic mai seriosi si sa lasati fanfaronada asta... era sa zic "ieftina"... cand de fapt e pe bani. Multi bani!
  • -2 (8 voturi)    
    Perfect ! (Sâmbătă, 25 septembrie 2021, 8:29)

    Rahan5 [utilizator]

    Sa demareze un program in care UE cumpara de la Franta tehnologie nucleara capabila sa produca intr-un interval de 5 ani cate 1 focos temonuclear / milion de locuitori din UE.
    Romania va avea astfel cam 20 de focoase, Italia vreo 60 de focoase, Polonia vreo 38 de focoase, Grecia vreo 8 focoase s.a.m.d.
    Daca Nea Biden ,,face pe suparatu" toate aceste state din UE vor parasii ONU. (Tratatul de Neproliferare a Armelor Nucleare este facut sub egida ONU). Adio ONU !, AdioTratat !
    Joe Biden este acum prea slab la el acasa ca sa mai poata lovii serios in UE. UE trebuie sa profite de situatie.
    Se va crea un ,,nou ONU" cu sediul la Roma.
    Sa-i zicem: ,,Organizatia Natiunilor Libere" adica ONL.
    • -2 (2 voturi)    
      nu e deloc o idee rea (Duminică, 26 septembrie 2021, 11:17)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      insa pentru asta ar trebui ca UE sa fie o democratie reala. Deocamdata e mult virata spre oligarhie/corporatism/casta politica cu singurul scop de a-si mentine beneficiile.
    • -1 (1 vot)    
      ...numai ca... (Duminică, 26 septembrie 2021, 20:22)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      ....ar trebui sa te interesezi daca nu cumva exista un tratat de neproliferare nucleara. Nu de alta, da sa nu trebuiasca sa dam banii si p'orma sa le aruncam la gunoi, c-ar fi mare pacat. Si "liberi " si cu banii luati!?
  • +6 (8 voturi)    
    "Trimite ideile tale la Parlamentul European" (Duminică, 26 septembrie 2021, 1:31)

    nick1587873340950 [utilizator]

    1Milion de euro pentru fiecare cetatean UE. E bine asa ?
  • +1 (3 voturi)    
    UE (Duminică, 26 septembrie 2021, 11:54)

    dr_bear [utilizator]

    M-am uitat de curiozitate. Exista un "juriu" care alege sugestiile cele mai "populare" si este format din 9 tineri. 6 femei ,trei barbati. Toate femeile sunt activiste de mediu si/sau jurnaliste, membre ONG-uri despre drepturile imigrantilor...samd.
    Bai, noi am mai trait asta! intrebati-va bunicii, aia care ii mai aveti despre cum in anii 50 doar comunistii, ideile si parerire lor contau!....
  • -1 (5 voturi)    
    Draga UE, (Duminică, 26 septembrie 2021, 12:57)

    John M. [utilizator]

    Noi n-avem nimic de propus, dar dupa ce dati voi legi, noua ne place sa va injuram...