"Ursul, băăă!" - mesaj Ro-Alert trimis locuitorilor din Brașov / ISU anunță anchetă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 11:07 Actualitate | Esenţial


mesaj RoAlert
Foto: IGSU
"Ursul, băăă!” - așa începe mesajul Ro-Alert primit de locuitorii din Brașov care erau avertizați privind apariția unui urs pe o stradă din oraș. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului anunţă o "anchetă internă pentru a verifica modul de transmitere a mesajului”.

"URSUUU BAAA! Atenţie, a fost semnalată prezenţa unui urs pe strada Stejărişului. Animalul este considerat periculos. Nu încercaţi să vă apropiaţi de el sau să îl hrăniţi. Evitaţi deplasarea în zonă dacă nu este absolut necesară. ISU Braşov”, este mesajul primit de braşoveni prin sistemul Ro-Alert.

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Brașov susțin că mesajul a fost transmis așa "dintr-o eroare".

"Scopul mesajului a fost de a informa cetăţenii judeţului Brasov cu privire la prezenta ursului pe strada Stejărisului, pentru a evita deplasările în zona unde a fost văzut animalul sălbatic. Dintr-o eroare, persoana din cadrul dispeceratului care a transmis mesajul a adaugat cuvintele «ursul baaa». Ne cerem scuze pentru eroare, dar avem convingerea că populaţia a înteles conţinutul si scopul preventiv al mesajului.”, a transmis, marţi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Braşov, conform News.ro.

Oficialii ISU Braşov menţionează că în instituție se desfăşoară o anchetă internă "pentru a verifica modul de transmitere a mesajului".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19503 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    sunt tare curios (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:12)

    nellino [utilizator]

    ce ii vor reprosa glumetului respectiv. prbabil ca nu scrie nicaieri ca este interzis sa foloseasca expresia asta.
    si tot ce nu este interzis e obligatoriu..
  • +7 (21 voturi)    
    un ESENTIAL plictisit, trebuie pensionat (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:15)

    Gryphus [utilizator]

    daca are deja 35 de ani ar trebui sa isi pregateasca dosarul de pensionare. pare ca se cam plictiseste.
  • +18 (22 voturi)    
    Profesioniştii... (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:21)

    Unionistul [utilizator]

    Asta arată cam cât de relaxaţi erau la muncă domnii aceia, cam cât preţ pun ei pe minutele pierdute între momentul în care era posibil să trimită o avertizare şi momentul în care se învrednicesc să îl trimită efectiv, arată cam pe cine ne bazăm noi în situaţiile de urgenţă.
    • 0 (0 voturi)    
      "cam cât preţ pun ei pe minutele pierdute" (Duminică, 26 septembrie 2021, 3:45)

      isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Unionistul

      Nu pun pret pe comentariul Dvs., nu sint pro, sau contra, dar am o mica observatie:cate minute a pierdut acel "profesionist", scriind si "ursul", in loc de doar "baaa"?! ;") / ca "replica", la "pe cine ne bazăm noi în situaţiile de urgenţă": pe cine votati (oricine ar fi), asta aveti, e nenecesar sa mai spunem ca la fiecare schimbare pulitica (desi e aceeasi, dar cu alta culoare), lumea votata isi pune in functii pe cine trebuie... Numai bine!
  • 0 (12 voturi)    
    astea sunt prioritatile la noi (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:36)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    se fac acum anchete tv au breaking news analize invitati dezbateri bainene da se scapa exact esenta ursii aia n-au ce cauta in oras. Cati trebuie sa moara sau mai precis CINE ca sa faca aia ceva? Ca daca mor ciobani sau unii prin sate e la victime colaterale ca asta e se-ntampla dar ia sa moara un baiat sau copil de bogat sau de om politic sau cineva important ca se-ncinge sarba. Omu ala a facut o gluma asta e...bagati-l in puscarie 5-6 ani sa se-nvete minte data viitoare sa violeze pe cineva ca scapa mai ieftin.
  • +9 (17 voturi)    
    modul de transmitere a mesajului? (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:38)

    blacksheep [utilizator]

    Cum adica, modul de transmitere a mesajului?
    Este clar ca trebuie anallizat continutul mesajului, grobian, la misto.
    Acest fapt spune multe despre calitatea angajatilor ISU. Dar si a purtatorului de cuvant care analizeaza modul de transmitere. Poate nu stie, dar modul de transmitere este mesaj text transmis pe telefon mobil.
    Problema este de continut.
  • +7 (23 voturi)    
    Putin umor e bine venit :))) (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:40)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    .
    • +2 (12 voturi)    
      Mai ales daca esti bugetar, iei bani de la fraieri (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:55)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      care voteaza hoti.
      • +6 (16 voturi)    
        Poate suna ciudat (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:12)

        Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Si bugetarii sunt oameni. Nu a facut nimic rau. Altii s-au saturat de formatul tipic al mesajelor de genul asta.
  • +1 (15 voturi)    
    Mafia bugetara isi bate joc de contribuabili (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:54)

    emil bobu [utilizator]

    Ro-Alert e o aiureala inutila, menita sa dea impresia ca statul face ceva pentru cetateni.

    Mi se pare normal sa iasa la iveala bataia de joc, atat timp cat acest popor primitiv voteaza cu PSDNL.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu e deloc inutil (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:13)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      E chiar bine sa afli ca pe strada ta trece un urs. Mai ales daca esti pe strada.
  • +4 (10 voturi)    
    Poate ca a vrut sa aiba un impact mai puternic (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:11)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    Aia sa fie problema, ca a "strigat" in mesaj. Totusi, ursu', sesizeaza cineva problema cu ursu'?
  • +5 (5 voturi)    
    Politia, baa (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:55)

    mars10 [utilizator]

    Iar daca deplasarea pe strada Stejarisului este absolut necesara, sa aveti spray-ul de ursi la voi...
  • +2 (4 voturi)    
    ete na (Marţi, 21 septembrie 2021, 21:21)

    eu@eu [utilizator]

    Stilul folosit este unul contemporan, foarte popular, ce mai: un stil "ushor de ănţeles" pentru o anumită pătură socială, care-i problema?
    În plus va trebui să fim mândrii şi să celebrăm impresionanta varietate a a limbii române atunci când mesajele Ro-Alert vor începe cu : "băgameaş" ori se vor termina cu "mâncaţaş", de asemenea cuvinte de largă circulaţie internaţională, alături de : bă, fă, vericule, boss, baştan, şefu, s.a.m.d. , etc.
    Aşa cum spunea un alt opinator: aceste cuvinte nu sunt interzise, fac parte din vocabularul multimilenar folosit pe stradă adică în spaţiul carpato-danubiano-public.
    • +1 (1 vot)    
      :))))) (Miercuri, 22 septembrie 2021, 18:19)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui eu@eu

      Mistoooo !

      Si totusi, mesajul ISU poate trece. Merge fiindca e haios.