FOTO ”Supraîncărcat de ură” Ce a scris pe rețele sociale atacatorul care a ucis cel puțin 8 oameni la Universitatea din Perm

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 20 septembrie 2021, 11:34 Actualitate | Esenţial


Presupusul atacator din Rusia
Foto: Twitter
Trăgătorul ce a ucis cel puțin opt persoane luni în atacul de la universitatea din orașul rusesc Perm se numea Timur Bekmansurov, potrivit surselor canalului de Telegram Baza, cunoscut pentru relația apropiată cu poliția rusă, scrie The Moscow Times.

Site-ul de știri 59.ru a publicat o postare de pe rețelele sociale ale suspectului, în care acesta își descrie în detaliu planurile și motivațiile atacului.

”Ceea ce s-a întâmplat nu a fost un atac terorist (cel puțin din punct de vedere al legii). Nu am fost membru al unei organizații extremiste, am fost non-religios și apolitic. Nimeni n-a știut ce urma să fac, am desfășurat aceste acțiuni singur”, potrivit postării.

Acesta a adăugat că ”era supraîncărcat de ură” și că plănuia atacul și strângea bani pentru arme de foc de multă vreme.

”M-am gândit la asta de mult timp, au trecut ani de zile, și mi-am dat seama că a venit timpul să fac lucrul la care visam” a scris pe o rețea de socializare, contul său fiind ulterior închis.

Suspectul, în vâstă de 18, era student la Universitatea din Perm.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















33695 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    heh (Luni, 20 septembrie 2021, 11:55)

    codyrocco [utilizator]

    Capturat viu, in Rusia? Nasol.. trebuia sa fi pastrat un glonte pentru el.
  • -6 (32 voturi)    
    asta se intampla.. (Luni, 20 septembrie 2021, 12:01)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. cand nu le dai vodka de mici.
    • +9 (23 voturi)    
      Foarte urat din partea ta... (Luni, 20 septembrie 2021, 15:13)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Erau si ei oameni la fel ca tine si ca mine...

      Stiu ca pe acest forum exista o ura mare pt Rusia dar daca o sa urmaresti niste expeditii a unor baieti din Romania care merg cu Aro spre Oimiakon (cel mai friguros oras locuit din lume, iar serialul deosebit de interesant se numeste '4 Romani in Siberia") si sa vezi cum interactioneaza cu oamenii din Rusia si cum au fost ajutati de multe ori o sa-ti dai seama ca si Rusii sunt oameni ca noi sau ca si altii... ( cu Guvernul sau cu Putin avem defapt probleme nu cu cetateanul Rus de rand)

      Iar daca vrei sa o dam si pe aia dreapta ai sa afli ca in capitala democratiei si a civilizatie din lume (America) sunt de 100 de ori mai multe atacuri armate decat in Rusia "comunista"

      Si ca sa-ti faci o idee cam cate atacuri armate sunt in SUA iti spun ca DOAR INTR-UN WEEKEND din anul acesta au fost 500 de atacuri armate soldate cu 233 morti si 618 raniti !

      https://edition.cnn.com/2021/07/05/us/us-shootings-july-fourth-weekend/index.html
      • +9 (13 voturi)    
        stai parcat.. (Luni, 20 septembrie 2021, 18:58)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        .. ca nu-i urasc pe rusi, americani sau altii. ura de rasa e pentru oameni simplii. eu urasc ideologiile. alea comuniste de exemplu.
        era o ironie fina asupra faptului ca vodka este remediul natural al rusilor. daca nebunu ala consuma mai multa vodka, era mai relaxat, nu strangea atata ura in el sa-si omoare semenii.
        • +2 (4 voturi)    
          comuniste? (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:05)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          si ce are regimul national-oligarhic al lui Putin cu comunismul? sau pentru tine, ca pt orice "dreptaci", comunist = orice/oricine nu-mi place/convine?
  • -1 (23 voturi)    
    Viata in URSS are Efecte Secundare Vizibile (Luni, 20 septembrie 2021, 12:23)

    un domn [utilizator]

    De la Canibalism in Krasnodar, la Macel
    • +2 (32 voturi)    
      Daca ne uitam la cifre (Luni, 20 septembrie 2021, 13:46)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Viata in USA are efecte mult mai nasoale.
      • +2 (20 voturi)    
        macar e viata (Luni, 20 septembrie 2021, 14:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        nu e Moarte ca in URSS

        Moscova mai crede in lacrimi ?
      • +12 (18 voturi)    
        Ce fatalitate! (Luni, 20 septembrie 2021, 16:19)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        Mare ghinion că milionul de ruși ce au emigrat în America în ultimii 20 de ani nu au apucat să afle asta de la tine la timp :)
  • -1 (19 voturi)    
    Să mai spună (Luni, 20 septembrie 2021, 12:25)

    naftuliv [utilizator]

    cineva că în Russia nu-i democrație, păi e la fel ca-n USA, dreptul de a ucide oameni se instalează „democratic”.
    • +17 (19 voturi)    
      Păi vezi? (Luni, 20 septembrie 2021, 16:33)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui naftuliv

      Pune piciorul pe gazonul meu șli ghici de pe câți metri pătrați îți vei culege creierașii?

      În schimb dacă ciumeții năvălesc la tine în casă, te pradă și te bat de-ți sună apa în cap nu vor păți nimic că doar Europa e civlizată și-și tratează infractorii cu demnitate...
  • +25 (35 voturi)    
    Atacatorul, de origine tatara (Luni, 20 septembrie 2021, 12:30)

    animatron [utilizator]

    In Perm (peste 1 milion locuitori, langa muntii Urali, pe principalul afluent al fluviului Volga), principala minoritate etnica este cea tatara (4% la ultimul recensamant), o populatie musulmana relativ bine integrata in Rusia europeana.

    Exista insa printre tatari si o fractiune mai radicala, care vrea o islamizare autentica, dupa modelul promovat in Turcia lui Erdogan (mare protectoare a tatarimii din Rusia), si e nemultumita si de reprimarea tatarilor din Crimeea (dupa ocuparea peninsulei de catre Rusia, in 2014).

    Numele Beg Mansur ("domnul" sau "seful" Mansur, rusificat in Bekmansurov) si prenumele (Timur e foarte popular la tatari si spre sud in Kazahstan) indica si originea etnica a atacatorului, deocamdata nu au fost facute publice motivele actului sau criminal.

    "Rusia" este de fapt o "federatie" de republici si teritorii autonome, majoritar delimitate pe baze etnice, iar etnia tatara are propria republica, numita Tatarstan.
    • 0 (16 voturi)    
      Cum adică nu au fost făcute publice motivele? (Luni, 20 septembrie 2021, 14:36)

      Miaumiau [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Despre asta-i articolul. Era evident un adolescent cu probleme care nu se simțea ascultat/respectat. Ceea ce se confirmă în cazul de față - tu pui mai multă valoare pe etimologia numelui său decât pe postarea în care-și explică acțiunile.
    • -2 (16 voturi)    
      hehe (Luni, 20 septembrie 2021, 15:05)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Da nu exista "Rusia europeana" decat in visele umede mujicesti.
      Sunteti o dictatura asiatica T I P I C A.
      • +2 (6 voturi)    
        Este OT (Luni, 20 septembrie 2021, 16:01)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Observatia ta e off-topic, dar este corecta: Mujicistanul tine de stepele Asiei Centrale, nu are nicio treaba cu Europa!
        Continentul nostru se termina la Nistru.
        • -8 (10 voturi)    
          eroare (Luni, 20 septembrie 2021, 19:39)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

          Europa se termina pe Tisa. Ruminii sunt identici cu rusii, inclusiv cei cu pretentii si fitze.
  • +3 (7 voturi)    
    stai ce?! (Luni, 20 septembrie 2021, 12:31)

    liviu_ [utilizator]

    adica a facut-o din placere oarecum?!
    sau pentru reclama? sau care-i treaba mai exact?!
    • +11 (11 voturi)    
      asa se deduce (Luni, 20 septembrie 2021, 13:26)

      RMML [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      non-religios, apolitic, visa la asta de mult timp
      poate s-a uitat prea mult la filme violente
      intrebarea mea ar fi de unde si-a procurat armele, parca in Ru nu se vand la liber
    • -2 (6 voturi)    
      Columbine (Luni, 20 septembrie 2021, 14:28)

      Miaumiau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Îți spune ceva?
  • +4 (14 voturi)    
    Pistolarii americani il compatimesc (Luni, 20 septembrie 2021, 13:45)

    Mihail. [utilizator]

    "Uitati-va si la amatorul asta...".
  • +6 (8 voturi)    
    vai de mine (Luni, 20 septembrie 2021, 13:59)

    ipsilon [utilizator]

    cum sareau aia, saracii, de la etaj :(
    nashpa rau ...
    plin de dementi in lumea asta ...
    • +4 (6 voturi)    
      aia-i saritura? (Luni, 20 septembrie 2021, 19:00)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      ... de aia care sareau de pe WTC ce mai zici?
  • +5 (9 voturi)    
    Nu a strigat (Luni, 20 septembrie 2021, 15:15)

    Kepler [utilizator]

    Alahu Akbar, deci non-religious, cam asta vrea si vor sa spuna. Evident trebuie gasiti si autorii `intelectuali'.
  • -2 (2 voturi)    
    jevov89294@soulsuns.com (Miercuri, 22 septembrie 2021, 17:18)

    Zmardoiescu [utilizator]

    Fix acum cand sunt alegeri in Rusia pentru dictatorul Putin, cand au avut loc atatea demonstratii ale unor "tineri" studenti impotriva dictaturii lui Putin, apare asta de nicaieri cu motive zero, dar supraincarcate de ura si mierleste in stanga si in dreapta...el fiind student, si in poza aia pare imbracat ca un anarhist amurican...bai ne lasi...ce sa creada bosorogii aia acum, cand vad uite e face "democratia" din studentii nostri, gata treaba, iee cine trebuie iar. Sa nu va mire, ca Putin cand a venit la putere a facut-o tot asa, pe carca a catorva sute de copii dintr-o scoala anume