​​Cazul Suceava: Control judiciar pentru patru dintre persoanele implicate în agresarea a doi jurnalişti şi a unui activist de mediu

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:09 Actualitate | Esenţial


Catuse politie
Foto: Stirile ProTV
Patru bărbaţi implicaţi în agresarea a doi jurnalişti şi a unui activist de mediu, în judeţul Suceava, reţinuţi vineri sub acuzaţiile de ”lovire sau alte violenţe" şi ”purtare abuzivă, au fost plasaţi sub control judiciar, scrie news.ro.

”La data de 18.09.2021 s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de 4 inculpaţi cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de lovire sau alte violenţe şi a infracţiunii de purtare abuzivă. În fapt s-a reţinut că, în ziua de 16.09.2021, în locul denumit Pârâul Rusului de pe raza comunei Panaci, judeţul Suceava, cei patru inculpaţi au lovit cu pumnii şi picioarele trei persoane vătămate ce realizau un documentar despre tăierile ilegale de arbori din păduri. Una dintre persoanele vătămate a fost supusă unui tratament degradant. Totodată, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Vatra Dornei a dispus luarea măsurii preventive a controlul judiciar faţă de cei patru inculpaţi”, informează un comunicat transmis sâmbătă.

Dispunerea acestor măsuri au avut în vedere limitele de pedeapsă ale infracţiunilor reţinute în sarcina inculpaţilor, precum şi asigurarea bunei defăşurări a urmăririi penale şi înlăturarea stării de pericol pentru ordinea publică.

Doi jurnalişti şi un activist de mediu care filmau un documentar despre tăierile ilegale de păduri din România au fost bătuţi de aproximativ 20 de persoane într-o pădure din Suceava.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5030 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Asa incepe (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:21)

    2304 [utilizator]

    musamalizarea. Au pus batista pe tambal baietii. Intr-o tara civilizata unde se aplica legea, toti 20 ar fi fost arestati deja
  • -21 (29 voturi)    
    Provocatorii de scandal (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:34)

    Victtor [utilizator]

    Falsii jurnalisti cauta de fapt scandal si faima. Ei provoaca incidentele si apoi pozeaza in victime.
    A mai fost un "activist" si in cazul unor vanzatori de gaini.
    Fenomenul nu este nou, are loc de cativa ani.
    • +12 (14 voturi)    
      esti (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 19:55)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      penibil !
  • -9 (13 voturi)    
    Am făcut poze la casa arsa în Canada fiind alergat (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:50)

    Rower [utilizator]

    Cândva intre 2005 și 2007, la Montreal fiind pe o strada din apropierea stație de metrou Jolicoeur, am văzut o casa din care mai rămăsese temelia și pereți de lemn arși care nu se ridicau la mai mult de 1.5 m peste nivelul străzii.

    M-am apucat sa fac poze și dintr-o data cei care lucrau acolo și îmbrăcau pereții arși în placaj (cu scopul de a construi peste arsura o alta casa pe care sa o vândă ca noua) au strigat la mine și doi din ei s-au repezit în direcția mea. Eram undeva peste strada la distanta mare. Norocul a fost ca aveam bicicleta cu mine și astfel nu au reușit sa ma prindă.

    Deci, se întâmplă peste tot cazuri asemănătoare cu cel din Suceava.

    Citat:
    "Doi jurnalişti şi un activist de mediu care filmau un documentar despre tăierile ilegale de păduri din România au fost bătuţi de aproximativ 20 de persoane într-o pădure din Suceava."
    • +1 (3 voturi)    
      deci daca (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 21:19)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      deci daca Luka Magnotta si-a decupat partenerul la Montreal, asta inseamna liber la crime in RO?

      E-où ta logique, Joli Coeur !!!???
    • +4 (6 voturi)    
      Cred ca ai si o fata care cere pumni... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 21:31)

      JoBaiDen [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Cred ca ai si o fata care cere pumni...sau minti, pur si simplu. In toata America de nord (US, dar mai ales Canada) am facut poze (de bun simt) si nimeni nu s-a uita urat la mine. Nici macar atat.
      Dar nu sunt genul care vede un texan cu pistol si ii baga telefonul la juma' de metru sub mustata...ca deh, "e libertate". In Texas, genul asta e pe cale de disparitie...si ai trei incercari ca sa intelegi de ce.
  • +16 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:52)

    [anonim]

  • +14 (16 voturi)    
    Iată cum *jUSTIȚIA* lui pește prăjit (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 18:18)

    Rescator [utilizator]

    a început măreața operă de scăpare a tâlharilor,
    din 20 de agresori sălbatici,au rămas doar patru,care
    au fost trimiși acasă în gluma sinistră numită *Control
    Judiciar*.Hai liberare și pupat Piața Endependenții!?
  • +7 (7 voturi)    
    Inca e bine (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 18:53)

    VOX. [utilizator]

    Putea sa fie pentru 1/4.
  • +15 (15 voturi)    
    Control judiciar e perfect normal... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 18:55)

    taro [utilizator]

    ca doar nu au zis ca omoara pe nimeni si nici nu au atacat pe cineva.
  • -10 (16 voturi)    
    o intrebare (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 19:35)

    IpseAnton [utilizator]

    Trupa de ziaristi ecologisti era pe un teren proprietate privata?
    • -4 (6 voturi)    
      Stiri fabricate de ei (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 22:47)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Cand nu ai stiri le construiesti singur. Asta este o regula a jurnalismului modern de inspiratie progresista.
  • +15 (15 voturi)    
    Totul este o caricatura... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 20:00)

    persuasiv [utilizator]

    daca nu simteam o greata imensa,radeam.
    Cu voia dvs. am ajuns sa va detest.
  • +3 (3 voturi)    
    ce n-am inteles: (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 23:05)

    iodixit [utilizator]

    garda forestiera a zis ca aia taiau legal copacii.
    pai daca-i asa, de ce au sarit sa-i bata pe astia?
    eu cred ca de fapt erau din aia care taie ilegal copaci si acum nu si-au mai dat seama ca sint in legalitate, sau nu le-o fi spus nimeni, si au sarit sa-i ia la omor pe aia, asa cum sint obisnuiti.
    asa o fi?
    • -1 (1 vot)    
      Vara nu se taie legal copaci pe picior (Duminică, 19 septembrie 2021, 10:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Se fac doar lucrari de ingrijire. Taierile se fac numai iarna, in afara perioadei de vegetatie. Evident taierile erau ilegale, erau copaci maturi, sanatosi. Poate ca aveau autorizatia de taiere, dar proibabil ca era data ilegal. Acum a inceput marea musamalizare. Cu o graba suspecta iese Garda neintrebata sa dea comunicat, iese Bode si mai iese si CItu, sa spuna ca politistii nu pot face nimic (deci un ordin de zi catre politisti: nu faceti nimic). Probabil ca dl. Citu are nevoie in 25 septembrei de voturile pe care le poate strange infractorul care taia copaci ilegal in Suceava.
    • 0 (0 voturi)    
      intre timp (Luni, 20 septembrie 2021, 2:52)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      a zis si bode ca nu intelege, de ce au sarit la bataie, ca erau liciti!!!
      pare-se ca ce am zis mai sus incepe sa capete o aureola de adevar.
      or fi si mai in virsta si atunci deja pe ciinele batrin nu-l mai inveti trucuri noi!