Bode despre Cazul Suceava: Cei care exploatau masa lemnoasă acolo o făceau legal. Incidentul este de neînțeles

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 12:56 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode
Foto: Arhiva personala
Ministrul de Interne, Lucian Bode, apreciază că incidentul de la Suceava, unde doi jurnalişti şi un activist de mediu au fost agresaţi, este "regretabil şi de neacceptat", dar şi de neînţeles, întrucât "cei care exploatau masa lemnoasă acolo s-a dovedit că o făceau legal".

"Este regretabil şi de neacceptat ca în România anului 2021 să se întâmple astfel de lucruri. Totodată, este de neînţeles ce s-a întâmplat acolo, având în vedere pe de o parte faptul că cei care exploatau masa lemnoasă acolo s-a dovedit că o făceau legal. Garda Forestieră a spus acest lucru. Adică exploatau legal acea suprafaţă. Doi - 2 jurnalişti şi un activist de mediu îşi făceau datoria. Pentru mine este de neînţeles cum s-a ajuns la aceste violenţe", a declarat Bode la Palatul Parlamentului, citat de Agerpres.

Ministrul a subliniat că deşi incidentul a avut loc într-o zonă greu accesibilă, cu semnal GSM foarte slab, în mai puţin de 30 de minute poliţiştii au ajuns la faţa locului. El a mai precizat că în urma depunerii plângerii prealabile, poliţia a anchetat 12 persoane, iar vineri au fost reţinuţi patru dintre acestea.

"Urmează, astăzi, Parchetul să se pronunţe. (...) Acest caz a fost preluat de Parchet. Parchetul va face toate demersurile şi va comunica tot ce se întâmplă cu cei vinovaţi", a spus el.

Întrebat dacă se va realiza o anchetă internă în cadrul poliţiei de la Suceava, Bode a replicat că se va realiza o evaluare.

"După un incident tragic, cum este şi acesta, noi trebuie să învăţăm din aceste incidente - cum s-a întâmplat la Bacău, în Constanţa şi în alte situaţii regretabile - şi structurile noastre trebuie să corecteze, dacă nu au acţionat ca la carte, trebuie să corecteze acest lucru. Şi nu se poate face acest lucru decât făcând o evaluare a modului în care au acţionat. O evaluare a noastră internă e normal să se facă ori de câte ori avem astfel de situaţii. (...) Audit, corpul de control - structurile noastre interne trebuie să tragă concluziile după un astfel de incident", a spus el.

Bode a menţionat că în primele opt luni ale anului, reprezentanţii MAI au realizat 27.000 de controale, au constatat 6.500 de infracţiuni la regimul silvic (cu 63% mai mult faţă de anul anterior) şi au confiscat 30.000 de metri cubi de masă lemnoasă.

Totodată, în acest an au crescut cu aproape 200% sesizările cetăţenilor la 112, iar majoritatea acestora s-au confirmat.

Patru bărbaţi, cu vârste cuprinse între 24 şi 44 de ani, au fost reţinuţi
în urma agresării a doi jurnalişti şi a unui activist de mediu care realizau un documentar despre tăierile ilegale de păduri din judeţul Suceava, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava.

Potrivit sursei citate, agresiunea s-a produs pe raza unui ocol silvic privat, din zona comunei Panaci.

"Peste 30 de poliţişti din cadrul IGPR şi IPJ Suceava au desfăşurat activităţi investigative şi de cercetare penală, în sistem integrat, fiind depuse diligenţele necesare pentru exprimarea şi obţinerea calităţii procesuale a victimelor, dar şi pentru probarea activităţii infracţionale a persoanelor bănuite de comiterea faptelor. Au fost continuate activităţile de cercetare în teren, pentru completarea materialului probator cu suportul structurilor criminalistice şi s-au desfăşurat activităţi investigative complexe, pentru stabilirea cercului de suspecţi şi individualizarea gradului de participaţie penală", precizează IPJ Suceava într-un comunicat transmis sâmbătă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10328 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Greșit scris titlul ! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:53)

    Ceilalti [utilizator]

    O faceau “legal”, nu ilegal, de aceea spune Bode că este de neînțeles.
    • -6 (14 voturi)    
      E al doilea titlu de articol pe același model (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:03)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ceilalti

      Scopul fiind isterizarea publicului și mingi la fileu ridicate activiștilor de mediu, nu prezentarea adevărului.

      Activistul din Moldovița recunoaște singur că a avut și în trecut incidente, pentru că nu recunoaște dreptul la prorietatea privată decât când vede omul cu parul în mână.

      Evident că oamenii din zonă s-au cam săturat să fie tracasați de activiști. Iar jurnalistul urma să fie plătit pentru documentarul respectiv, nu filma pro bono, din dragoste pentru pădure.
      • +11 (13 voturi)    
        cand te saturi... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 16:18)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ai si calea legala. Daca iti faci singur dreptate, ajungi ca Gigi Becali la puscarie. Asta presupunand ca vorbim de deplina legalitate a exploatarii si de ielgalitatea patrunderii in perimietru a activistilor, ceea ce, sincer, este mai greu de crezut vazand cioturile din paduri....le-or fi taiat activistii?
        • -8 (16 voturi)    
          Da, exact calea legală o practică activiștii (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 17:29)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui minus

          În UK lucrurile astea sunt fumate de vreo 15 ani, o mulțime de organizații de vigilantes vin ei cu standarde ultra-morale și legea nu mai contează pentru ei.

          Dacă ai avea vreun metru pătrat de teren propriu, cam de câte ori ai tolera să cheme activiștii poliția? Pentru că în Bucovina asta se întâmplă în realitate, activiștii tracasează localnicii chemând poliția de câte ori au ei chef.

          În Germania plătești amendă dacă chemi poliția fără motiv, în România activiștii cheamă poliția de cât ori au ei chef. Care e ”calea legală” pentru asta? Fii convins că activistul acela a învățat acum una-alta și o lase oamenii în pace.
          • +8 (10 voturi)    
            ceea ce incerci... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 22:05)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            este sa justifici un atac aducand ca argumente ce se intampla in UK si Germania, unde, evident, nu sunt tolerate astfel de atacuri.
            Ce rost are sa tot scrii intr-o lipsa de logica?
          • +8 (10 voturi)    
            Ne crezi prosti? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 23:25)

            valli [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            În Romania vrei sa spui ca au ajuns activistii sa-i chinuie pe proprietarii de paduri iar acestia bietii de ei vin si le dau omor si apoi îi dezbraca. Iar padurile dispar firesc taiate de Sfantul Duh. Acum in mijlocul incalzirii globale, cand avem nevoie de ele vii si ne spui povesti din Germania si Anglia. Cu discursuri ca asta se poate justifica orice crima.
            • +3 (7 voturi)    
              Taierile sunt evident, ilegale (Duminică, 19 septembrie 2021, 10:49)

              cartofil [utilizator] i-a raspuns lui valli

              Vara nu se fac exploatari de lemn pe picior, doar lucrari de ingrijire. Exploatarile se fac iarna, in afara perioadei de vegetatie. Taierile erau, evident, ilegale, chiar daca infractorii si-au fabricat de urgenta niste autorizatii.
              • +2 (4 voturi)    
                Se rezolva si asta (Duminică, 19 septembrie 2021, 12:01)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

                In curand, USL 2.0 va elimina orice piedica legala din calea exploatarii, ca sa doarma linistiti romanii in timp ce li se fura de sub nas toata avutia nationala.
                S-a intalnit hotul cu prostul..
          • +2 (2 voturi)    
            ai (Duminică, 19 septembrie 2021, 10:41)

            codrean [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            multa dreptate, totusi, violenta e inacceptabila !
          • +3 (5 voturi)    
            aberezi, ca de obicei.. (Duminică, 19 septembrie 2021, 11:58)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            L-au sunat pe seful de la ocolul silvic sa-l intrebe daca da un interviu pentru un documentar despre taierile ilegale. Aveau informatii de la un satean ca se taie padurea in zona. Declaratia este la dosar. Padurarul este angajat al statului roman, la dispozitia contribuabililor. Daca il suni sa-l intrebi de padurea pe care e platit de la buget sa o pazeasca, nu ar trebui sa-ti dea in cap, ci sa-ti raspunda politicos.

            Incep sa cred ca tu esti in UK cum e si ala care se da mare doctor in SUA... doar ca sa pari mai credibil. Din comentarii, e clar ca nu te atrage civilizatia. Sau ai emigrat de frica activistilor de mediu?.. ;)
  • +8 (8 voturi)    
    observatie (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:08)

    Walking_dead [utilizator]

    in titlu scrie ilegal, in text legal...
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:08)

    [anonim]

  • +5 (9 voturi)    
    de neinteles? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:23)

    minus [utilizator]

    cu batista pe tambal?
    O ipoteza tulburatoare: nu exploatau ilegal in perimetrul acela, doar taiau ce nu trebuia taiat...
  • +8 (14 voturi)    
    Bode (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:43)

    1234_5678 [utilizator]

    Bode este un idiot. Nu a inteles nimic si nu face nimic. Bravo, romani, ati reusit, sunteti cei mai destestat popor din lume. Pana si talibanii iau masuri anti coruptie. Singura solutie, puneti mana pe topoare si furci si nu va mai ramane decat sa va faceti, cu incredere, singuri dreptate. Altfel, ajungeti precum cei 3, batuti si umiliti. Va place bataia si umilinta? Mie, nu. Infractorii aceia ordinari, daca maine nu sunt in inchisoare toti, poimaine obligatoriu trebuie adunati si batuti in piata publica. Cine supravietuieste, sa se duca de buna voie la inchisoare, daca nu repetam pana nu mai ramane nimeni. Si stati linistiti, politia nu ne va face nimic, le este frica de grupuri periculoase de oameni, Numai cu bunicutele si cu parintii cu copii isi permit sa se dea zmei.
    • +4 (6 voturi)    
      Nefericitul Bode,ministrul trei în unul, (Duminică, 19 septembrie 2021, 9:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui 1234_5678

      este pe locul doi după Super-Cîțul la categoriile
      nocivitate,cinism,nesimțire și pafarism. Este cazul
      să dispară într-o pădure tăiată *legal*.
  • +8 (12 voturi)    
    greu de inteles... (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 14:51)

    Withdrawal [utilizator]

    In timp ce Bosutar&co au zeci si sute de videouri publice, ministrul a terminat ancheta - nu era nimic ilegal, si concluzia este ca "e greu de inteles"...

    Foarte greu domnule ministru cu intelesul asta, foarte greu ... Asteptam prescriptia pana intelegeti si voi ?
  • +4 (10 voturi)    
    Pai cum era ilegal (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 15:12)

    Costi888 [utilizator]

    Nu a fost garda de mediu si a spus ca totul e roz? Si ca nu s a constatat nicio exploatare ilegala? :)) Sau garda de mediu s a exprimat direct din birou? Fara sa fi facut vreo ancheta? :)
  • +10 (10 voturi)    
    ilegal-legal (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 15:22)

    kansas [utilizator]

    "Garda Forestieră Suceava a anunțat vineri seara că nu au fost găsite nereguli și nu au fost identificate tăieri ilegale de arbori, după ce a făcut verificări la Ocolul Silvic Dealu Negru, în urma agresiunii asupra activistului de mediu Tiberiu Boșutar și a doi jurnaliști, relatează News Bucovina."
    Probabil ca titlul e gresit, ca nu se ma intelege nimic din articol. Indiferent de legal-ilegal e clar ca un om cinstit nu snopeste in bataie cu 20 de gealati , 4 persoane venite sa faca documentare etc. Doar Bode se mira.. de ce ? Face parte din bransa ! Apropos Bode , un padurar a fost executat in Maramures de mafioti, au platit amenda ucigasii, ca a ramas moarta ancheta ? In Dambovita cateva persoane (mai altfel la infatisare) au batut un padurar in curtea casei sale pentru ca ii prinsese asupra faptului . Au fost dojeniti, mustrati, urecheati ....?? Paduri defrisate in ritm alert, salbaticiuni- ursi - gonite spre zone locuite de oameni pentru ca nu mai au unde trai, ministri mafioti pusi sa aiba grija de aceasta tara=Romania.
  • +6 (12 voturi)    
    O faceau ilegal (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 15:42)

    VOX. [utilizator]

    Deci normal pentru Romania.

    Chiar ca e de neinteles cum de n-a mers unsa treaba, asa cum merge de ani buni.
  • +6 (8 voturi)    
    Oare ? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 19:21)

    danmarian [utilizator]

    Si bietii taietori de paduri ! Nici ei nu mai stiu cand e taiere LEGALA si cand e taiere ILEGALA ! Probail taierile ILEGALE sunt MULT - MULT MAI MULTE decat cele LEGALE Asa ca trebue intelesi bietii taietori care - DE REGULA taie ILEGAL ca s-au panicat si au incercat sa-i "lamureasca" pe cei trei ca CIOMAGUL si TOPORUL au totdeauna dreptate - C doar si marele Napoleon - Imparatul - a spus ca "marile batalioane au totdeauna dreptate (sau , cel putin - castig de cauza - asa cum avura si batausii....) Numai Bode stie SIGUR ca era o taiere LEGALA ! - Deci nu numai marele batalioane au dreptate totdeauna - Ci - cum zice romanul : Mai vine si vorba prostului !!
  • 0 (8 voturi)    
    Intrebare: (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 20:17)

    atc [utilizator]

    E, cumva, legala in Ro., incalcarea dreptului de proprietate? Adica, poate cineva- oricat de vigilent se declara el- sa intre si sa filmeze in curtea mea, fara ca eu sa-i fi dat aprobarea? Ca daca NU, atunci pare a fi putin alta problema: o incalcare a dreptului de proprietate- pe de-o parte- si o agresiune fizica- pe de alta.
  • +10 (12 voturi)    
    Legalitatea a aparut (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 21:08)

    sipu [utilizator]

    dupa ce sa produs incidentul , cunoscatorii stiu cum se procedeaza . Cand toate institutile sunt manjite” este posibil orice.
    • -2 (2 voturi)    
      Ceva nu este corect . (Duminică, 19 septembrie 2021, 15:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Cei care filmau și voiau să arate niște ilegalități. de ce nu au chemat poliția și sau comportat ca niște infractori intrați ilegal pe o proprietate privată. Cei care i-au snopit în bătaie pe primii, de ce nu au chemat poliția să cerceteze abuzul unor indivizi ?Eu aș pedepsi și pe jurnaliști, plus activist de mediu și pe proprietari. Și unii și alții au greșit. Chiar dacă se împacă trebuie pedepsiți pentru ce au făcut.
  • 0 (0 voturi)    
    "Legal" (Luni, 20 septembrie 2021, 16:50)

    ADan [utilizator]

    Cusuta cu ata alba imaculata.

    Ocolul silvic nu stia nimic, dar dupa verificare era totul legal (ca nici el nu vrea la puscarie).

    Iar oamenii de bine, de prea multa "legalitate" le-au distrus camerele si pozele/filmele.
    Ca asa se procedeaza cand ai dreptatea de partea ta - sterzi toate dovezile.

    Sa nu mai vorbim ca singurul motiv pentru care nu sunt 3 morti e pentru ca unul a reusit sa scape si le era frica de consecinte. Daca nu scapa sa ceara ajutor, erau morti toti trei.