Primar din Vaslui, amenințări pentru guvern dacă va decide vaccinarea obligatorie: Vă vom aștepta cu furcile, coasele și securile ! / Dosar penal pentru instigare publică

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 17:07 Actualitate | Esenţial


primar Ciprian Tamas
Foto: Facebook
Primarul comunei Şuletea din județul Vaslui, Ciprian Tamaş (PSD), este cercetat pentru instigare publică după ce a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj împotriva obligativităţii vaccinării, în care îi amenință pe guvernanți că dacă vor lua o astfel de decizie vor fi aşteptaţi "cu furcile, coasele şi securile".
  • "În urma apariţiei în spaţiul public a unui mesaj, poliţiştii din cadrul Serviciului Investigaţii Criminale Vaslui s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de instigare publică, fiind efectuate cercetări în vederea stabilirii măsurilor legale", a declarat vineri, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vaslui, Mihaela Manoliu.
Primarul Ciprian Tamaş susține că a primit foarte multe mesaje după ce a publicat postarea pe pagina sa de socializare şi că deschiderea unui dosar penal pe numele său reprezintă o încercare de intimidare.

El mai susține că a sprijinit campaniile de vaccinare iniţiate de autorităţile sanitare şi că a sprijinit Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vaslui, ajutând la organizarea a două caravane de vaccinare pe teritoriul comunei.
  • "Sunt consternat de ceea ce se întâmplă. Este pagina mea personală, nu am folosit pagina comunei. În acelaşi timp pot spune că am avut o reacţie pentru că, fără doar şi poate, urmează să ne vaccineze obligatoriu şi copiii.
  • Nu sunt contra vaccinării, ca atare, soţia, mama, soacra mea s-au vaccinat, colegi din primărie s-au vaccinat. Mai mult, am avut şi două caravane, am colaborat foarte bine cu DSP Vaslui, cu medicul de familie.
  • Atunci când ne-au solicitat, le-am pus locaţie la dispoziţie, le-am asigurat transport locuitorilor comunei care au dorit să se vaccineze. Nu sunt stăpân pe corpurile copiilor mei, Doamne fereşte! Când vor împlini 18 ani, să facă ce vor, să aleagă opţiunea care cred ei că va fi cea mai bună pentru ei şi pentru familiile lor. Personal, nu mă voi vaccina. (...) Este opinia mea personală, nu vreau să instig la nimic", a declarat, pentru Agerpres, Ciprian Tamaş.
În postarea de pe Facebook, primarul comunei Şuletea a spus că nu doreşte să se vaccineze şi s-a arătat împotriva unei eventuale obligativităţi de vaccinare, afirmând şi că acei decidenţi care vor lua o astfel de măsură vor fi aşteptaţi "cu furcile, coasele şi securile", ca pe vremea lui Ştefan cel Mare.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6544 vizualizari

  • +10 (30 voturi)    
    facut la betie (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:13)

    levierul [utilizator]

    si nici nu a supt lapte
  • +16 (40 voturi)    
    Egoism . (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:14)

    asavreau [utilizator]

    Așa îți pasă bă de comuna ta. Te-ai făcut de tot rahatul și vrei să dai la toți? Îți imaginezi înjurăturile primite de locuitorii din Șuletea ,pentru-că tu te comporți ca un șef de trib în epoca de piatră? Nu vine nimeni bă, să te oblige să te vaccinezi, dar vei circula numai în grajdul tău.
  • +17 (29 voturi)    
    ... (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:15)

    tirolez [utilizator]

    Sosoaca de ce nu are dosar penal? Ea a trecut la fapte, asta doar dadea din plisc. Probabil chiar l-a inspirat pe desteptul asta.
    • +2 (4 voturi)    
      ARE IMUNITATE! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 9:29)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Duamna Senatro are imunitate parlamentara, poate face ce vrea muschii dumneaie, nu da socoteala.
      Dar primarul nu are ...
      • +1 (3 voturi)    
        Imunitate? (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:37)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

        @Nostalgicul Cristian Ioan
        Imunitatea parlamentară se poate ridica în parlament.
        Cum nimeni nu o are la inimă (chiar și hauriștii au dat-o afară), nu va greu să-i fie ridicată și să se supună justiției.
        Doar că parchetul trebuie să ceară asta. Și aici intervin mișculațiile politice...
        • 0 (2 voturi)    
          Sfanta naivitate! (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 18:18)

          Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

          Invidiez mult optimismul Dvs., dar nu pot sa il imparasesc.

          Imunitatea parlamentara este extrem de greu de ridicat, CORB LA CORB NU SCOATE OCHII!


          Iar faza cu "chiar și hauriștii au dat-o afară" este doar pentu copi!

          La fel ca "cearta" dintre Ciolanu si Daddy, este o strategie, se prefec divizati, ca sa poata atacaa inamicii din doua parti !
          • 0 (2 voturi)    
            Boală grea... (Duminică, 19 septembrie 2021, 14:11)

            niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

            @Nostalgicul Cristian Ioan
            Nu te mai grăbi când scrii o postare. Ai scăpat cam multe greșeli:
            imparasesc
            copi
            prefec
            atacaa
  • -3 (21 voturi)    
    cu batele si jandarmeria (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:32)

    Coresponedntu [utilizator]

    calare pe el, pe infractor... ca in Franta...
  • +5 (21 voturi)    
    vaslui being vaslui (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:37)

    liviu_ [utilizator]

    tovarasu stie ca amenintarea este infractiune si se pedepseste ?!

    chiar suntem in vestul salbatic?!

    serios... stiu ca romanii traiesc in evu mediu, dar asta e prea de tot!

    PS: PSD... d c nu ma mir?!
    • +1 (3 voturi)    
      si daca era penale (Vineri, 17 septembrie 2021, 19:53)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      era de mirat? eu zic ca nu...
  • +2 (20 voturi)    
    un mistret... (Vineri, 17 septembrie 2021, 17:50)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. pesedist, pariu ca trece la aur.. sau chiar prietenii lor userei.
  • -8 (10 voturi)    
    e clar (Vineri, 17 septembrie 2021, 18:52)

    nahir [utilizator]

    reprezentantul comunității sale.
    cîțule, dacă-l convingi pe ăsta și toată localitatea lui să se vaccineze, e clar că te-au făcut pe la spate serviciile de n-ai reușit tu să imunizezi 50% din populimea din România, până azi. Cât ziceai că vor fi imunizați la 01.09.2021? 10.000.000 locuitori?
    • +2 (10 voturi)    
      Bă nătângule, (Vineri, 17 septembrie 2021, 19:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Nu insulta poporul român pentru un neghiob. De fapt doi, că ești și tu. Neghiob. Să nu te miri dacă îți aplică careva o corecție.
      • -1 (1 vot)    
        e clar că (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:37)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        un amețit ca tine are pile prin redacția HN din moment ce comentariul meu ca replică la al tău, plin de epitete jignitoare și amenințări, nu a apărut. Să mai încercăm o dată :
        1 - vorbeam de comunitatea care l-a votat și nu de poporul român. Referirea la cîțu este una sarcastică dar într-un limbaj decent, față de limbajul tău infantil plin de ură.
        2 - e grav dacă te simți poporul român și mă ameninți cu bătaia. Curios că ți s-a publicat cvomentariul.
        3 - dacă vrei să vorbim de poporul român, îți precizez că la ora actuală este condus printr-un prim ministru cu o slabă pregătire, caracter slab, labil și grandoman pt. care cele abia nici 28% de oameni vaccinați reprezintă o mare victorie, în locul celor 70% cu care se lăuda că vor fi acum în Septembrie. Evident făceam referire la el, dar tu, un analfabet funcțional te-ai simțit vizat. Asta înseamnă că la rândul tău ești un fan al Oliviei Steer, al lui madam Șoșoacă și a altor antivacciniști lipsiți de orice argumentație științifică în sprijinul lor. Orice-ai fi, nimic nu-ți scuză ție limbajul și amenințatrea pe care mi le adresezi, iar redacția HN nu are nicio scuză dacă nu-mi publică nici de data asta replica mea îndreptățită.
  • +7 (13 voturi)    
    :)))) (Vineri, 17 septembrie 2021, 20:07)

    Sosocel_mic [utilizator]

    Nu va place; asta e Romania reala nu hipsterii impotenti de pe forumuri.
    • -5 (11 voturi)    
      da (Vineri, 17 septembrie 2021, 21:45)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Sosocel_mic

      Romania reala e Romania medievala. Ne place.
  • +1 (9 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 10:52)

    Sah [utilizator]

    Ooooo...nu mai ai voie pe pagina proprie sa iti spui parerea!!
    Curata ''democratie'' stalinista!!
    Sacii cu voturi care erau plimbati la alegeri pe la sectorul 1 nu ii cercetateaza nimeni...bine ca au gasit ''criminalul'' care are pareri opuse guvernului!!
    • 0 (2 voturi)    
      pagina ai (Sâmbătă, 18 septembrie 2021, 13:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      proprie este pe un domeniu public și, nu, nimeni nu a interzis cuiva să-și spună opiniile, chiar dacă sunt elucubrații. Limbajul însă ...
  • 0 (0 voturi)