Fost adjunct al direcției de informații a Armatei, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a sustras fonduri de 180.000 de dolari

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2021, 12:00 Actualitate | Esenţial


Instanta de judecata
Foto: pixabay.com
Fostul director adjunct al Direcţiei Generale de Informaţii a Apărării, Iulian Cristian Gherghe, a fost condamnat de Curtea Militară de Apel Bucureşti la un an şi cinci luni închisoare cu suspendare după ce a sustras 180.000 de dolari din banii instituţiei. Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată în termen de zece zile de la comunicare, transmite News.ro.

Curtea Militară de Apel Bucureşti a decis condamnarea lui Iulian Cristian Gherghe la un an şi cinci luni de închisoare. Instanţa a stabilit să deducă din pedeapsă durata reţinerii şi arestării preventive, de la data de 27 martie 2021 până la data de 17 iulie 2021.

De asemenea, magistraţii au mai decis să dispună suspendarea executării pedepsei pentru un termen de supraveghere de doi ani şi şase luni.

Pe parcursul termenului de supraveghere, fostul director adjunct al Direcţiei Generale de Informaţii a Apărării va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 70 de zile lucrătoare la Primăria Cornetu sau la Şcoala Gimnazială numărul 1 Cornetu.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel în termen de zece zile de la comunicare.

Parchetului Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel a dispus în vara acestui an, trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a lui Iulian Cristian Gherghe, fost director adjunct al DGIA, cu privire la săvârşirea infracţiunilor de delapidare, fals intelectual, uz de fals.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2024 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    OK (Joi, 16 septembrie 2021, 12:10)

    soringusar [utilizator]

    Dar onoarea lui de militar ???
    Dar recuperarea banilor ?
  • +8 (8 voturi)    
    ce pedeapsa (Joi, 16 septembrie 2021, 12:16)

    larimar [utilizator]

    A sustras 180.000 dolari...Vreti sa spuneti A FURAT.
    Iar pedeapsa este demna de toata batjocura cu suspendare, pacat ca l-a prins altfel ramanea cu banii si cu pensia intreaga.
    Va dau un exemplu de pedeapsa: 5 ani cu executare, reducerea pensiei speciale la suma de 3000 lunar, degradarea militara daca este posibil.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Joi, 16 septembrie 2021, 12:21)

    ursu_rebegea [utilizator]

    De la ce suma in sus se da cu executare?....sa stim si noi....
    • +3 (3 voturi)    
      Adauga 2 gaini (Joi, 16 septembrie 2021, 13:09)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui ursu_rebegea

      Aceasta curte trebuie desfintata.
  • +8 (8 voturi)    
    incurajarea infractorilor (Joi, 16 septembrie 2021, 12:22)

    oaresicare [utilizator]

    Inca o decizie care confirma ca justitia in Romania are doar scopul incurajarii infractorilor si umilirea victimelor. Daca o astfel de fapta, comisa de o persoana care ar trebui, prin pozitie si complexitatea atributiilor, sa fie de o inalta moralitate (verificata in profunzime si des) este pedepsita ca o mica neatentie, ce mesaj transmite justitia in societate? Ca furtul nu este numai tolerat, ci chiar incurajat. Asa cum s-a intamplat mai tot timpul in Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    No coment (Joi, 16 septembrie 2021, 12:37)

    ARIPU [utilizator]

    Sa i apere si sa i ocroteasca pe toti Spagarii si Hotii din sistem de o parte si de alta politicii romanesti
    Sa i lege doar pt infractiuni marunte
    M E R I T O C R A T I E . . . Chiar asa ?!
  • +6 (6 voturi)    
    Dar cat trebuie sa furi (Joi, 16 septembrie 2021, 12:46)

    TheFreeOne [utilizator]

    Ca sa iei cu executare? Maxim cat? 2000 de lei?
    • +6 (6 voturi)    
      Mda (Joi, 16 septembrie 2021, 13:01)

      ARIPU [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Un pachet de biscuiti la supermarket...Maxim
    • +2 (2 voturi)    
      CORECT! (Joi, 16 septembrie 2021, 13:40)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Cum multa vreme in urma, prin 1993, Evenimentul Zilei dadea exemple de oameni condamnati pentru simple "gainarii" la cate 2-3 ani CU EXECUTARE!

      Un caz era despre gainarii la propriu: hotul a luat 3 ani jumate, iar complicele doi, ambii cu executare.
      Prejudiciul, care s fost recuperat, consta din trei gaini si doi curcani!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Merita pe deplin! (Joi, 16 septembrie 2021, 13:37)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Merita sa faci chiar si mai multa puscarie cu suspendare, cata vreme nu se zice nimic de RECUPERAREA prejudiciului!
  • 0 (0 voturi)    
    Propun (Joi, 16 septembrie 2021, 19:25)

    Ibit [utilizator]

    Sa fie inaintat in grad de justitia militara !
    Astia nu au nici rusine si nici obraz !