Situația avioanelor contrabandiștilor care intră nedetectate în România, discutată în CSAT. Cîțu: „M-au asigurat miniștri că alocă mai multe resurse”

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:52 Actualitate | Esenţial


Avion cu care se facea contrabanda de tigari
Foto: dilo.net.ua
„Am propus să ducem această discuţie în CSAT”, a răspuns premierul Cîțu, când a fost întrebat de avioanele contrabandiștilor care intră în România fără a fi detectate. Premierul Florin Cîţu a afirmat că a discutat cu miniştrii de resort şi a fost asigurat că se vor suplimenta resursele.

Premierul Florin Cîţu a fost întrebat, miercuri, ce şanse are România de a intra în Schengen, când avioane ale contrabandiştilor intră în ţară nedetectate, şi a răspuns: „Am discutat de fiecare dată cu miniştrii de resort, m-au asigurat că alocă mai multe resurse şi că vor veni cu soluţii în perioada următoare. Pe partea de ANAF e problema cu scanerele. Am propus să ducem această discuţie în CSAT şi să găsim o soluţie care să fie implementată cât mai rapid”.

Sindicatul Europol a cerut, miercuri, intervenţia CSAT, după ce autorităţile din Republica Moldova au anunţat că un avion al contrabandiştilor ucrainieni de ţigări ar fi intrat în spaţiul aerian românesc fără a fi reperat.

Sindicaliştii explică faptul că poliţiştii de frontieră nu au atribuţii pentru a repera şi opri astfel de avioane, chiar dacă luptă împotriva contrabandei. Anul trecut au fost oprite peste 56 de milioane de ţigări.

În luna august, Forțele aeriene ucrainene au ridicat un avion de luptă MiG-29 pentru a forța aterizarea unei aeronave An-2 a contrabandiștilor care duceau țigări în România. Avionul contra­bandiștilor ar fi intrat ilegal în România fără a fi depistat. Abia la întoarcere el a fost reperat de grănicerii ucraineni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3969 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:06)

    cartograful [utilizator]

    Sunt curios care ar fi "ministrii de resort" care se ocupa de integritatea spatiului aerian.
    • -1 (3 voturi)    
      Video cu AN-2 zburând jos. E nedetectabil! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:32)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Avionul AN-2 nu poate fi identificat pe radar dacă zboară foarte jos, de exemplu peste teren deluros și nelocuit ca în imaginile următoare:

      Vezi:

      https://youtu.be/p9pY9T99nTU?t=207
      • +4 (6 voturi)    
        Cum fac moldovenii si ukrainienii.... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:10)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        ....sa-i prinda si Romania cu Nato cu tot si cu sistemele de monitorizare frontiere EADS (alea de le-a clasat Kovesi la comanda) nu prind nici macar pe aia cu masinile...

        Azi stire pe publika.md un avion AN plin cu tigari a fost impiedicat sa decoleze spre Romania...Ukrainienii acu o luna au trimis Mig-ul...

        Concluzia e una singura : in Ro s-a incasat spaga iar moldovenii si ukrainienii au fost sariti din schema si s-au pus pe ei :)))
        • 0 (2 voturi)    
          Cele doua AN-2 detectate cu informații nu pe radar (Joi, 16 septembrie 2021, 7:45)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Nici AN-2-ul din 7 August 2021 nici acela din 14 Septembrie nu au fost reperate pe radar ci capturate pe baza unor informații.

          Cel de acum mai bine de o luna a fost identificat în Ucraina datorita informațiilor comunicate de politia romana, care l-a văzut intrând și ieșind din Romania, iar cel de alaltăieri pe baza unei colaborări dintre Ucraina și Basarabia, avionul fiind printre altele văzut în timp ce ieșea din Romania și intra în Republica Moldova.
      • +3 (3 voturi)    
        Ar trebui să doboare unul (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:53)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        cu o mitralieră. Foc fără avertisment.
        De la al doilea sau al treilea eu zic că se mai răresc.
  • +7 (11 voturi)    
    arunca cu bani dupa avioane (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:11)

    MTG [utilizator]

    care pot fi date jos cu pietre...
  • +9 (13 voturi)    
    achizitii pentru armata (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:36)

    jescu [utilizator]

    Avioanele mai mici si mai rapide dcat astea le detectau englezii in al doilea razboi mondial. Se pare ca dotarea armatei romane n-a ajuns la nivelul englezilor de atunci, ori avem un singur radar care nu bate pana acolo, lol :)
    • +9 (9 voturi)    
      Conjectura matematica Shengen (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:24)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Eficacitatea sistemului radar scade proportional cu patratul spagii.
  • +12 (14 voturi)    
    Contrabanda e afacerea partidelor, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:01)

    yellowdog [utilizator]

    Praf in ochi, sa zica de ochii lumii ca lipitoarea de catzu face ceva. Granitele sunt voit lasate permeabile. Cocaina la mare atunci s-a vazut cu ce se ocupa statul roman, afaceri cu traficantii de droguri. Ciudata coincidenta ca sistemul de supraveghere a picat tocmai cand se trafica cocaina pe mare.
  • +12 (14 voturi)    
    Păi grănicerii? Armata? Poliția? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:13)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică putem fi invadați fără să ne prindem?
    Nu văd cum și de ce am fi admiși in Schengen in aceste condiții; ar trebui să terminam cu aiurelile și să începem să ne uităm și la problemele din propria ogradă care ne trag înapoi.
  • +2 (2 voturi)    
    Singura solutie (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:38)

    feroviarul123 [utilizator]

    AWACS. Sau alti politicieni.
  • +2 (2 voturi)    
    nu intelegeti (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:53)

    mbembe [utilizator]

    avioanele nu vor putea ateriza pe terasele resorturilor
  • 0 (4 voturi)    
    Nu va mai agitati .... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:55)

    danmarian [utilizator]

    rog sa va aduceti aminte ca in cea mai dura perioada a razboiului rece - cand urss era blindata terestru, maritim si ... aerian un neamt nebun a zburat cu un mic avion din germania in rusia si a aterizat in ... piata rosie din moskova !! si voi vreti nu stiu ce scule sa detectati avionete zburand la rasul ierbii - cu niscai tigarete ? nu dati banii pe prostii ! urmariti .... fumatorii !!!
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:29)

    rei [utilizator]

    ce inseamna: "mai multe resurse"?
    cereti mai multi bani de la contrabandisti?oricum, nu cred ca e o problema
  • +11 (11 voturi)    
    Resursele vietiii (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:16)

    ady77 [utilizator]

    Imi zicea un granicer de pe fasia de patrulare din zona Dorohoi ca a auzit noaptea un avion, a raportat la centrul de comanda, centrul de comanda a raportat la Bacau, cei de la Bacau au zis ca nu vad nimic pe radar, si ca vorbeste la Arges, ca poate e mai performant radaru de la Arges.
    Pai din Dorohoi pana in Arges, ti se cam lungesc ochii pe harta.
    Credeti ca avioanele alea vin asa din greseala.
    Vin cand la butoane e unul de al lor, si inchide monitorul pentru 5 min, simplu ca buna ziua.
    Cam pana acolo e increngatura, dar se vrea a se scapa de asa ceva, sau bagam gunoiul sub pres?