Guvernul introduce certificatul COVID pentru angajații centrelor sociale. Cei nevaccinați trebuie să se testeze săptămânal pe banii lor. Proiect OUG

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:05 Actualitate | Esenţial


Vaccinare anti-COVID
Foto: SIPA / Sipa Press / Profimedia
Furnizorii de servicii sociale publici și privați au obligația de a solicita personalului din centrele rezidențiale dovada vaccinării, rezultatul unui test negativ sau dovada trecerii prin boală în ultimele șase luni, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență care intră miercuri în primă lectură în guvern.

Costurile testării se suportă de către angajat, iar în cazul în care vaccinarea nu a avut loc din motive medicale costul e suportat de către DSP.

Ce prevede proiectul de OUG care modifică legea 55/2020:

Furnizorii de servicii sociale publici și privați solicită personalului din centrele rezidențiale prevăzute la art.19 care, în desfășurarea activității, are contact cu persoanele beneficiare, după caz:
  • a) dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 sau vaccinării cu prima doză, după caz;
  • b) adeverința emisă de medicul de familie prin care nu se recomandă vaccinarea persoanei care suferă de boli cronice sau alte afecțiuni;
  • c) rezultatul negativ săptămânal pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2 în urma efectuării unui test RT-PCR ori test antigen rapid pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2
  • d) confirmarea infectării cu virusul SARS-CoV-2, prin care dovedește că se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2.

(2) Furnizorii de servicii sociale publici și privați au obligația verificării documentelor prevăzute la alin. (1).

(3) Costurile aferente testării se suportă de angajat.

(4) Prin excepție de la prevederile alin.(3), pentru persoanele care nu s-au vaccinat din motive medicale, costul aferent testării se suportă de direcțiile de sănătate publică județene.

(5) Nerespectarea prevederilor alin.(1) conduce la interzicerea accesului în centrele de servicii sociale, sau, după caz, interzicerea desfășurării activităților care presupun contactul cu persoanele beneficiare.

(6) În aplicarea prevederilor alin.(5), furnizorul de servicii sociale poate dispune, cu acordul angajatului, modificarea temporară, în condițiile legii, a atribuțiilor din fișa postului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5395 vizualizari

  • -4 (34 voturi)    
    aceste masuri (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:12)

    vizirul [utilizator]

    trebuie introduse in toate domeniile in care are loc interactiunea dintre angajati si/sau pacienti,public,elevi,studenti,etc.adica in: spitale,scoli camine de studenti,elevi,etc.
  • +7 (31 voturi)    
    Acesta este semnul... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:28)

    Mazeta [utilizator]

    „V-o spun vouă, oameni buni, vă previn; când mai marii lumii încep să vă iubească, înseamnă că vor să facă din voi carne de tun. Acesta e semnul...” Louis-Ferdinand Céline
    • 0 (14 voturi)    
      Vaaaai,aceste cuvinte (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:25)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ''ne doare''
      • +2 (8 voturi)    
        mda (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:25)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        sa-l opui pe celine cu bietul jean constantin,
        la o discutie fie si ea la misto e demn de nae catavencu.fii mandru,nene,reusisi de te faci de cacao.

        la obiect:cine a zis ma ca nu e obligatoriu,ca-l iau de bracinari si-l arunc pana la luna.
        aoleao,era plavanul sef,parca....
        • +1 (5 voturi)    
          Folosite in acest context (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:59)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Point

          sunt doar vorbe de claca.
  • -2 (30 voturi)    
    guvernul calca in picioare drepturi ... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:41)

    VaseaV [utilizator]

    In imposibilitatea de a face fata, guvernul calca in picoare toate libertatile fundamentale ale cetatenilor.
    Jenant, Catu si Ludovic nu sunt cu nimic mai diferit decat madam Veroica !
    • -3 (23 voturi)    
      nu incalca nimic (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:22)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Doar dreptul la prostie. Ala e la liber si umbla printre voi.
    • -1 (21 voturi)    
      Care drepturi? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:38)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Nu esti vaccinat -> te testezi pe banii tai.
      De ce trebuie sa plateasca altii?
      • -3 (13 voturi)    
        Ma simt bine... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:07)

        Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        ...nu vreau sa ma testez, asa ca nimeni nu ar trebui sa plateasca nimic.

        Aveti grija,
        Sanatate tuturor
        • +4 (10 voturi)    
          cand esti sclav (Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:22)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

          faci ce zice stapanul.
          asa e de cand s-a facut lumea.
    • +1 (13 voturi)    
      Catu si Ludovic sunt doar niste sclavi (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:40)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Ce executa ce li se cere mai de sus.
    • 0 (12 voturi)    
      Bai Sosoanca! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:57)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Bai sosoncarule, ia cu tamaie chinezeasca: "China a vaccinat 91% dintre copiii cu vârste între 12 și 17 ani"!
      • +2 (8 voturi)    
        exact (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:54)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Partidul comunist ne asteapta, dar de data asta de bune voie
    • +4 (8 voturi)    
      Cu alte cuvinte, (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:11)

      JoBaiDen [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Cu alte cuvinte, doar vaccinatii au dreptul sa imprastie virusul.
      Dar trebuie sa recunoastem ca o fac cu abnegatie...vezi cum au sarit cazurile dupa UNTOLD-ul cel cu vaccinati.
  • +2 (20 voturi)    
    Ce credeati? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:57)

    palatin [utilizator]

    Credeati ca la noi va fi altfel?
  • 0 (28 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:04)

    tudorr [utilizator]

    Foarte bine! Asteptam vaccinarea sosoncarilor deghizati in asistenti medicali, care dupa 2 ani de facut injectii la postliceala, au impresia ca au devenit virusologi de renume mondial!
    • +3 (11 voturi)    
      eu astept sa-i vad demni cum pleaca (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:26)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ar fi win win pleaca prostii din sistem si macar nu mai fac rau!
      • +5 (13 voturi)    
        ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:58)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        :)) Pai cum sa plece din sistem cand e post caldut, munca asa si asa, banutu intra la zi si in PLUS trebuie sa-si amortizeze spaga de 10 mii de euro data pt post!
  • +7 (17 voturi)    
    si acum sunt (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:43)

    GNG [utilizator]

    ...testati saptamanal. Se schimba doar platitorul, sumele vor fi cheltuiala saptamanala a fiecarui angajat. Problema este ca nu acesti angajati raspandesc boala/virusul, ei sunt testati saptamanal, virusul este raspandit de vaccinatii care au devenit asimtomatici, pe ei nu ii testeaza nimeni si daca nu au simptome si sunt virusati il raspandesc cu sirg...
    • -1 (5 voturi)    
      ... ''asimtomatici'' da,da (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:02)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      curat ''asimtomatici'' sau ''asintomatici''???Naiba stie,important e ca ne dam cu parerea aiurea-n tramvai.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu era teoria conspiratiei? (Joi, 16 septembrie 2021, 3:28)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Parca asa urlau "fect-cecherii"...