Fostul deputat PNL Marin Anton acuzat că a luat mită 5 milioane de euro, condamnat la cinci ani de închisoare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:38 Actualitate | Esenţial


Marin Anton (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Marin Anton, fost deputat PNL și fost secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a fost condamnat, miercuri, de Tribunalul Bucureşti la cinci ani închisoare, fiind acuzat că a primit, în 2009, când era secretar de stat, o mită de 5,3 milioane euro de la reprezentantul unei companii italiene pentru acordarea unui contract de realizare a noului terminal de la Aeroportul Otopeni. În ianuarie 2019, Marin Anton a fost demis din funcția de președinte al PNL Giurgiu, după ce afirmase că familia lui va vota cu PSD dacă acest partid va da ordonanța privind amnistia.

De asemenea, instanţa a dispus ca lui Marin Anton să-i fie confiscată suma de 22.760.654 de lei.

În acelaşi dosar, Mihai Adrian Ionescu, fost director general adjunct al Direcţiei de Coordonare şi Monitorizare Autostrăzi din cadrul Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri din România SA şi fost consilier al ministrului Transporturilor, a primit o pedeapsă de 3 ani închisoare cu suspendare, pentru complicitate la luare de mită, scrie Agerpres. Fostul director este obligat să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii, la ADP - Sector 2 Bucureşti sau la ADP - Sector 6, pe o perioadă de 100 de zile.

Decizia instanței nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.

Marin Anton, fost deputat PNL de Giurgiu şi fost secretar de stat şi vicepreşedinte al Consiliului Tehnico - Economic în cadrul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, ce avea în coordonare activitatea Companiei Naţionale ''Aeroportul Internaţional Henri Coandă - Bucureşti'' SA Otopeni, a fost trimis în judecată de DNA în decembrie 2017, pentru luare de mită. Marin Anton a fost și director general la Rafo Onești.

În ianuarie 2019, Marin Anton a fost demis din funcția de președinte al filialei PNL Giurgiu, după ce afirmase că familia lui va vota cu PSD dacă acest partid va da ordonanța privind amnistia, în condițiile în care era trimis în judecată pentru luare de mită. Anterior, Marin Anton a făcut parte din PDL, fiind cunoscut drept un apropiat al Elenei Udrea.

Acuzațiile DNA



Conform DNA, în anul 2009 era în derulare contractul de modernizare a Aeroportului Internaţional Henri Coandă, unde începuse proiectarea unui nou terminal, iar statutul ţării noastre de membru al UE, precum şi perspectiva aderării la spaţiul Schengen impunea o reactualizare a obiectivului de investiţii, concomitent cu aprobarea, la nivelul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, a unor indicatori tehnico-economici actualizaţi.

"Compania internaţională care avea de executat lucrările la noul terminal predase proiectul şi întreaga documentaţie către beneficiar - Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAIB) la finalul anului 2008 şi urma ca aceasta din urmă să se ocupe de obţinerea avizelor şi aprobărilor necesare demarării lucrărilor. Cu toate că CNAIB a înaintat solicitarea de aprobare a noilor indicatori tehnico-economici încă de la începutul lunii februarie 2009, până în luna iunie 2009, la nivelul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii nu se luase încă vreo decizie, iar din cauza lipsei de finanţare, lucrările pe şantierul Otopeni stagnau", preciza DNA.

În aceste împrejurări, arată anchetatorii, în perioada iunie - noiembrie 2009, Marin Anton ar fi acceptat promisiunea şi, ulterior, ar fi primit de la reprezentantul filialei din România a companiei internaţionale care avea în executare contractul de modernizare la Aeroportul Otopeni (martor în cauză) suma totală de 22.760.654 lei (aproximativ 5,3 milioane euro la cursul de schimb din acea perioadă), ce reprezenta un comision de 3,5% din valoarea cu care urma să se suplimenteze contractul de execuţie a lucrărilor.

"Banii respectivi au fost primiţi de Marin Anton pentru a aviza, în perioada 15 iunie - 17 iulie 2009, documentaţia privind obiectivul de investiţii 'Dezvoltare şi Modernizare Aeroport Internaţional Bucureşti - Otopeni (...)', nota de fundamentare şi proiectul de hotărâre de guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici reactualizaţi ai obiectivului de investiţii menţionat mai sus, precum şi aprobarea continuării lucrărilor şi a finanţării obiectivului respectiv", spun procurorii.

Ca urmare a acestor demersuri, mai arăta DNA, proiectul de hotărâre de guvern ar fi fost adoptat, fiind emisă Hotărârea de Guvern nr. 852/2009, act administrativ necesar pentru încheierea actului adiţional numărul 10 din data de 21.08.2009 la contractul din data de 30.04.1992 pentru Dezvoltarea şi Modernizarea Aeroportului Internaţional Bucureşti - Otopeni, având ca părţi Compania Naţională Aeroportul Internaţional Henri Coandă - Bucureşti şi societatea omului de afaceri.

Banii ar fi fost primiţi de Marin Anton prin intermediul unei societăţi comerciale unde acesta avea calitatea de asociat.

"Marin Anton a beneficiat de ajutorul lui Adrian Mihai Ionescu, care, în luna iunie 2009, cu ocazia unei întâlniri pe care acesta din urmă a avut-o cu reprezentantul companiei internaţionale, i-a specificat acestuia "pretenţiile" primului inculpat, precum şi modalitatea de remitere a banilor. Astfel, între compania internaţională şi societatea controlată de inculpatul Anton Marin a fost încheiat un contract de subantrepriză, suma de 22.760.654 lei fiind achitată prin transfer bancar, în perioada 23 iulie - 20 noiembrie 2009, şi reprezenta contravaloarea unor lucrări de organizare şantier care nu au fost executate în realitate", mai precizau procurorii.

Suma de bani obţinută a fost folosită în interesul firmei unde Marin Anton era asociat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9791 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    d0asta (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:01)

    liviu_ [utilizator]

    psd si pnl se iubesc...
  • 0 (10 voturi)    
    base udrea boc "criza"... ce vremuri (Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:23)

    Nevermind [utilizator]

    alt PeDeList curat la care au pus botu' multi destepti. Acum ei sunt noul pnl
    • +6 (6 voturi)    
      De Marin Petrache, penelist-penelist (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ce se mai aude ?

      Nu-i asa ca s-a retras din politica de cinstit ce era, nemaisuportand coruptia din jurul lui ? :)))))
      • -1 (3 voturi)    
        ohooo (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:51)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Petrache. Un fel de dancu al peneleului, insa se pare ca mai putin "longeviv".

        Aluia cred ca i s-au aratat niste dosare si a zis ca mai bine acasica, papand banishorii stransi cu atata "truda"

        Fanule PeDeList, diferenta intre penelisti si pedelisti este ca desi sunt "lucratoare" ambele tabere, numai una se dadea virgina si zbiera de cealalta ca e c.rva, in timp ce presta japca la rupere. Unii chiar au pus botu' la vrajeala asta proasta si transparenta pentru cineva cu > 2 neuroni.

        Am o parere mai buna ref un votant pesede pe un litru de ulei, fata de un pedelist pe o vrajeala proasta si ieftina. Daca mai adaugam ca a doua categorie o arde si (sferto)doct, cu studii superioare si atitudine la fel...
        • +3 (5 voturi)    
          Stiai tu ceva dar nu foarte exact ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:24)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Cum sa fii fan al cuiva/a ceva ce nu mai exista, fanule PeSeDist ?

          Am intervenit pt ca vad tot mai des cum se incearca de catre unii sa se explice falimentul PNL pe seama activitatii politice a fostilor membri PDL !

          PS. De ce nu vreti sa intelegeti ca PNL este geamanul al doilea, nascut in dec 89 dupa FSN (primul geaman), care la nastere a incercat sa-l sugrume cu cordonul ombilical al mamichii Secu. A fost salvat in ultima clipa PNL, dar datorita lipsei de oxigen politic din acel sfarsit de an, a ramas cu sechele care au dus la prostiile lui Radu Campeanu cand cu propunerea ca Mihai sa candideze la Presedintie, la guvernul minoritar Tariceanu sustinut de PSD, la crearea USL, cu incercarea lui Catu (mandatat de Oha) de a forma USL 2 !
          • -1 (3 voturi)    
            yeah, right (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:51)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Sunt fost votant penele cu stampila, actual cu pixu' si mesaje :D Am inceput de cand l-au pus pe raresh batistuta bogdan pe liste.

            Intervii in pofida faptelor? Vezi echipacastigatoare a lui citu: PDL. Ti se clatina piedestalul virginitatii PeDeLe?:)))) Se murdareste icoana cu udrea?:))))

            FSN=PSD+PDL, "uitucule" :D

            Dar de aocrd cu infiltrarea secu si in partidele istorice dupa revolutie. Valabil si pentru usereiplus. aur daca nu este infiltrat de la inceput, e in curs de preluare.
            • +1 (3 voturi)    
              Da, stiu ! Esti fost votant PNL, (Joi, 16 septembrie 2021, 9:28)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              dupa ce ai fost fost votant FSN, fost votant PDSR, fost votant USL si fost votant PSD !
              Eu am avut alta meteahna : am votat aliantele (adica am votat intotdeauna impotriva PSD) si l-am votat pe Base, asta insemnand ca am votat la pachet si PDL. Dar mi-a trecut cum ti-a trecut si tie ! Asta e bine ! Inseamna ca niciunul dintre noi doi nu e bou !
              Totusi ce ne facem cu PNL - aripa Catu si cu Catu pt ca se pare ca sunt la butoniera lui Iohannis !

              PS. Lasa-i pe Falca si pe Boc (Turcanca nu conteaza) si mai bine uita-te la Sighiartau, la Raresel, la Gorghiu si celelalte figuri din spatele lui !
              • -1 (3 voturi)    
                ntz (Joi, 16 septembrie 2021, 12:46)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Doar pnl si ti-am zis pana cand. Votat cdr, luat teapa. Votat alianta da + base prima tura, m-am lamurit de pdl si de base imediat dupa. Ioha prima tura cu stampila, tura 2 cu pixu

                Nu am votat pnl decat dintr-o inertie si ca erau cei mai curatei dintre jeguri. psd nu servesc, dar cum sunt adeptul votului tip pedeapsa pentru comporament fsn, nu exclud pe viitor. eventual niste outsideri tip aur, just for circ si pentru stricat procentele celor mari.

                usereiplus e o constructie prea artificiala a serviciilor. Asta nu inseamna ca nu l-am laudat pe nasui cand a fost cazul, desi stiu de motorola. Cum am facut-o si cu orlando de la psd. Alte exemple cat de cat ok de la astea 2 nu prea am. La pnl crin mi s-a parut okeish, mai ales ca a fost tocat de presa "de bine" si asta e un indicator ;)

                I-am vazut si pe aia de care spui si nu uit. ;) Insa vezi ca echipa castigatoare e bazata pe pdl si joaca stil pdl/fsn ;)

                PS: cel mai mult ma amuza (ex)basistii si pedelistii care nu recunosc ca au pus botu' la vrajeala pentru fraieri, in special cand si-a dat base arama pe fata
                • 0 (0 voturi)    
                  OK, ok, asa sa fie ! (Joi, 16 septembrie 2021, 13:37)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  Problema ramane si se cheama Iohannis - Aripa PNL - Catu - Catu si pericolul intoarcerii la santajul PSd din 2006-2008 (guvernarea Tariceanu) !

                  PS. Acum consecintele ar fi mult mai grave !
                  • 0 (0 voturi)    
                    cu mentiunea (Joi, 16 septembrie 2021, 16:20)

                    Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    aripa pdl(pnl) citu. Dar da, in rest ai dreptate.

                    Teoretic, ar fi un lucru bun "santajul", ca nu-si mai fac astia de cap. Am zis teoretic pentru ca practic pnl si psd vor fi mana-n mana. Un santaj ok mai aproape de teoreticul de care spuneam, ar fi interesant sa fie facut de usr si aur.

                    Apropo de trecut si paralela facuta...
                    Atunci pnl a decontat guvernarea, dar nu cum ai fi zis, ca nu a castigat psd. Base si PDL au mintit prostii cu chestii gen dublare salarii profesori si fraierii chiar au votat "virginele". Dupa alegeri, base a aliat pdl cu psd si a recreat FSN. Fraierimea a continuat sa puna botu' (!?!)

                    Tariceanu, care a scapat "cumva" de dosarul portile de fier, a facut un singur lucru ok, probabil singurul: cu riscul pierderii de voturi s-a opus dublarii salariilor. Asta in timp ce base si pdl spuneau ca numai daca nu vrei nu poti
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ma gandesc care-ar fi fost viitorul (Joi, 16 septembrie 2021, 20:11)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                      Ro, daca in 2006 Base il pacalea pe Tariceanu si pe liberali si se ajungea la alegeri anticipate ? PDL ar fi avut vreo 40% si ii reducea la nivelul de gaze pe liberali ! Cu ajutor de la parlamentarii minoritatilor, altele decat UDMR cu ruperea PNL de catre fomisti, PDL aproape ca putea guverna singur ! Ce s-ar fi intamplat cu Justitia si cu reformele ?
                      Dictatura pedelista ar fi radicalizat viata politica ?
  • +11 (13 voturi)    
    Lol (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:04)

    HP [utilizator]

    Nu va suparatz, vreau si eu 3 meleoane, pentru 3 ani, daca mai avetz.

    Daca nu mai avetz 3, ieau si 1 meleon, ca imediat trece anul, inca vreo 2 luni se taie pentru buna purtare, mai scriu si o carte...

    Si cand ies, raman si cu meleonul, si cu o experienta inedita din tineretze, ca doar zilele astea oricare face parnaie, e la moda.
    • +7 (7 voturi)    
      I-au luat banii (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:18)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      "De asemenea, instanţa a dispus ca lui Marin Anton să-i fie confiscată suma de 22.760.654 de lei."
      Ca ala zice ca nu are de unde sa-i dea... e alta chestie. Dar eu zic ca are de unde sa-i dea... ca nu e singura șpagă.
      • +7 (7 voturi)    
        He-he-he... Pe hartie i-au luat ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        Precis ca inca inainte de a fi trimis in judecata Anton nu mai avea niciun bun imobil (terenuri, case, magazine, etc) in proprietate !

        PS. Altfel se cheama ca nu e "mafiot" ! :)))
        • +2 (2 voturi)    
          adică (Joi, 16 septembrie 2021, 13:54)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          e la fel de sărac ca hrebenciuc șobolanul rozaliu care, cică, abia dacă are vreo 1500 euro prin vreun cont bancar, pe undeva.
  • +4 (6 voturi)    
    problema este ca a fost sincer: (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:28)

    bancher [utilizator]

    desi era memrbu de frunte PNL a declarat clar ca,daca Dragnea va trece legile privind amnistia, el si familia lui vor vota cu PSD.
    Se mai indoieste cineva ca Dranea si PSD sunt partidul infractorilor??
    Funny este ca, daca Dragnea apuca sa treaca legea, acum Marin Anton era in libertate.
  • +1 (1 vot)    
    ASTALDI (Miercuri, 15 septembrie 2021, 16:32)

    schroedinger [utilizator]

    Atat!
  • +7 (7 voturi)    
    Rezonabil (Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:39)

    VOX. [utilizator]

    Se odihneste 5 ani, pe un salariu anual de 1 milion euro.

    Voi cati bani faceti in 5 ani?
    • +2 (2 voturi)    
      Nici macar ! (Joi, 16 septembrie 2021, 14:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Face cerere de liberare conditionata si iese dupa vreo 3 ani juma' ca sa nu se devalorizeze prea tare melioanele ! :))))