Actualizat

FOTOGALERIE / VIDEO Iohannis, la deschiderea anului școlar la Valea Doftanei: „Avem șansa unică de a transforma radical mediul școlar cu sprijinul alocărilor record prin PNRR. Este o oportunitate istorică”

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 10:28 Actualitate | Esenţial


Iohannis la deschiderea anului scolar
Foto: Hotnews
Educația poate beneficia de alocări record prin intermediul programului de reziliență, ceea ce înseamnă că ”există o oportunitate istorică” de a realiza lucruri amânate de decenii în ceea ce privește modernizarea școlilor, a declarat luni președintele Klaus Iohannis, la ceremonia de deschidere a anului școlar, la ceremonia de deschidere a anului școlar la Liceul Tehnologic „Carol I” din Valea Doftanei, județul Prahova.

”Prin implementarea Proiectului <<România Educată>> și cu sprijinul alocărilor record prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență, avem de acum șansa unică de a transforma radical mediul școlar. Există oportunitatea istorică de a realiza lucruri de amploare, amânate de decenii, precum dotarea laboratoarelor școlare, măsuri concrete pentru a preveni abandonul școlar, susținerea învățământului profesional dual sau digitalizarea administrației școlare”, a declarat Iohannis.

El a mai insistat asupra nevoii de a avea un concurs corect și transparent pentru funcțiile de directori de școli, afirmând că un management eficient poate schimba radical lucrurile și poate crea tot mai multe insule de excelență, dovada că ”omul sfințește locul”.

”Cred că avem o singură șansă pentru ca toate școlile din România să se dezvolte – competiția pe bază de meritocrație, pe care doar un concurs pentru funcțiile de conducere organizat corect, transparent și profesionist o poate asigura”, a susținut șeful statului.

Pe de altă parte, Iohannis a precizat că, din păcate, ne aflăm în continuare în plină pandemie.

”Menținerea școlilor deschise cu prezența fizică depinde de responsabilitatea fiecăruia dintre noi, respectarea normelor sanitare și vaccinare fiind esențiale (...)Trebuie să fim cu toții conștienți că pandemia nu s-a încheiat. Este important să respectăm cu strictețe măsurile stabilite de autorități, pentru a ne proteja pe noi și pe cei dragi nouă. Prin efortul nostru colectiv, creștem șansele de a avea în acest an un proces educațional relativ normal pentru toți elevii.”, a afirmat președintele, la Liceul Tehnologic Carol I din Valea Doftanei.



CITEȘTE un interviu realizat de HotNews.ro în luna mai cu directorul Liceului ales de președinte pentru deschiderea școlii, Steluța Pralea:

FOTOGALERIE - Imagini dinainte și din timpul festivității de deschidere de la Liceul din Valea Doftanei





Pregătirile pentru primirea președintelui - străzi goale și oameni adunați să îl vadă:









Președintele sosește alături de directoarea liceului, Steluța Pralea
































Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3378 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    alo (Luni, 13 septembrie 2021, 10:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    incepe sezonul de ski, sa nu-l ratezi
  • +13 (19 voturi)    
    avem sansa sa nu dam nastere la presedinti (Luni, 13 septembrie 2021, 10:35)

    qwerasdf [utilizator]

    agili si abili ca blocul de marmura de la cotroceni!
  • +15 (21 voturi)    
    Mai pramatie mincinoasa (Luni, 13 septembrie 2021, 10:36)

    rov [utilizator]

    Te vrem suspendat cat mai repede...
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai înțeles. Nu vorbea despre tine. (Marţi, 14 septembrie 2021, 9:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cred-că vorbea despre oameni care vor să învețe carte, să fie civilizați, să se respecte pe ei respectând pe cei din jur. Sincer nu te încadrezi, așa că stai liniștit
  • +11 (17 voturi)    
    Bravos, natiune! (Luni, 13 septembrie 2021, 10:38)

    atc [utilizator]

    Cu" tribuna" a venit KWI de la el de-acasa sau a fost construita pe bani publici pentru protectia contra soarelui - pe timpul a o juma' de ora de spectacol- a onor prezidentului si a altor 5 "notabilitati"? Ne spune cineva cat ne costa aceasta nesimtire?
  • +11 (13 voturi)    
    Domnule presedinte (Luni, 13 septembrie 2021, 10:41)

    Gelu Balsam [utilizator]

    Am o intrebare: cand va fi acreditata forma de invatamant online si in ce conditii?

    Nu de alta dar in ultimul an elevii au fost fortati sa studieze intr-o forma de invatamant care nu este acredita pentru protectia a 40% din cadrele didactice care nici macar nu vor sa se vaccineze.
  • +13 (17 voturi)    
    Uite asa o barba avea! (Luni, 13 septembrie 2021, 10:47)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Uite asa o pieptana!
  • +12 (16 voturi)    
    Prin PNRR (Luni, 13 septembrie 2021, 10:53)

    Shaolin [utilizator]

    dacă vine, se vor cumpăra bănci în clase și se vor vărui pereții. Evident de firmele care trebuie, posibil tot de arhitecții celebrelor stadioane în pantă.

    Programul „România Educată” intră la categoria nutreț pentru cretini.
  • +12 (14 voturi)    
    sa i zica cineva lu Klaus (Luni, 13 septembrie 2021, 10:58)

    fghr [utilizator]

    ca fondul clasei n a murit ... sa punem parchet , perdele si sa vopsim usile.

    Acu 30 de ani cand eram elev tot la fel era.

    nu e vorba de 200-300 -1000 ron , dar e vorba ca nu s a schimbat absolut nimic ... si cand ii vezi ce grija falsa au fata de noi de cand cu covidul , ti se face greata
  • +12 (16 voturi)    
    ne lasa reci textele domnului (Luni, 13 septembrie 2021, 11:02)

    tkd [utilizator]

    mai bine vb de orice altceva decat sa faca o chestie politica deschiderea si acestui an scolar ...care are toate premisele sa fie si asta un an ratat datorita guvernului incompetent pe care il patroneaza din umbra
  • +10 (14 voturi)    
    ! (Luni, 13 septembrie 2021, 11:17)

    tudorr [utilizator]

    Penelistii nu sunt decat niste pesedisti fara asa multe cefe late si imbracati mai elegant!
  • +11 (15 voturi)    
    Ha...HA...Ha... (Luni, 13 septembrie 2021, 11:22)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Are dreptate dl prezident cand vorbeste de transformare radicala,dar nu ne spune in ce directie,deoarece pana acum,toate transformarile s-au facut in RAU,nu in BINE !
    In plus,aminteste de PNRR care,din pacate,nu e aprobat de Bruxelles nici pana in prezent !
  • +8 (14 voturi)    
    mda (Luni, 13 septembrie 2021, 11:23)

    martel55 [utilizator]

    de aia nu s-a facut nimic de la inceputul pandemiei pentru a reduce riscul sanitar in scoli, se asteapta banii virtuali din PNRR>? asta da guvern responsabil
  • +6 (10 voturi)    
    Voia (Luni, 13 septembrie 2021, 11:56)

    autan [utilizator]

    sa zica este o "saracie istorica".
  • +5 (9 voturi)    
    Ești paralel, Iohannise! (Luni, 13 septembrie 2021, 12:23)

    mr_mojo [utilizator]

    Dacă nu pică pleașca asta ce făceați? Cum merge cu România Educată?
    Doar gargară și lipsă de inițiativă.
  • +8 (12 voturi)    
    Ce n-a spus... (Luni, 13 septembrie 2021, 12:31)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Era bine ca dl. profesor Iohannis sa le spuna profesorilor din Valea Doftanei cum a reusit din meditatii sa aiba 6 case. Cred ca asta ar trebui sa fie mesajul central al programului "Romania educata": norme de bune practici pentru meditatii eficiente (financiar).

    Doamne cat de dezamagit pot sa fiu de presedintele nostru. Pentru ca raul sa invinga, trebuie sa nu faci nimic. Exact asta a facut si Iohannis pana acum: NIMIC!
  • 0 (2 voturi)    
    unica (Luni, 13 septembrie 2021, 15:20)

    O.V. [utilizator]

    Sansa nu e unica, am mai avut 31 de la revolutie pana acum si le-am ratat pe toate
  • 0 (0 voturi)    
    Sa le explice micutilor (Luni, 13 septembrie 2021, 21:53)

    Mihail. [utilizator]

    Ca parintii lor au avut ghinion de-au ajuns sclavi pe viata pentru o celula la bloc, in timp ce el a facut 6 case fara bataie de cap.