Patru angajați CNAIR, anchetați după ce ar fi furat un telefon și 250 de lei de la două victime decedate într-un accident rutier

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 20:23 Actualitate | Esenţial


Accident rutier (arhiva)
Foto: Agerpres
O anchetă a fost deschisă după ce patru angajați ai Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) ar fi jefuit doi oameni care au murit într-un accident rutier, la începutul acestei săptămâni, relatează Digi24.ro. Potrivit sursei citate, cei patru suspecți sunt cercetați în libertate.

Accidentul rutier s-a produs luni, pe E85, la Șindrilița (județul Ilfov). A fost o coliziune între o mașină în care se aflau cele două persoane care au decedat – soț și soție – și un camion.

Potrivit Digi24, cei patru angajați ai Companiei de Drumuri au fost chemați de polițiști pentru a curăța șoseaua în urma accidentului. Angajații CNAIR veniți la fața locului se pare că au furat un telefon mobil și 250 de lei de la victimele decedate.

Polițiștii și-au dat seama ulterior de acest lucru, au deschis o anchetă și i-au reținut pe cei patru angajați ai Direcției de Drumuri București. Aceștia nu au fost arestați preventiv și vor fi cercetați în libertate.

Conform postului de știri, conducerea CNAIR așteaptă finalizarea cercetărilor pentru a începe o anchetă disciplinară. Dacă cei patru angajați vor fi găsiți vinovați, dincolo de dosarul penal, ei ar putea să fie și dați afară de la serviciu.

„Referitor la faptele celor 4 angajați ai companiei, precizăm că se vor respecta prevederile CCM, iar sancțiunile se vor aplica după convocarea de urgență a comisiei de cercertare disciplinară ce va analiza toate aspectele. Având în vedere gravitatea acestor fapte, vor fi puse în aplicare prevederile Art.128, paragraf 1) e, din CCM, care menționează condițiile în care angajatorul are posibilitatea desfacerii contractului de muncă ca urmare a abaterilor disciplanare grave” - au transmis reprezentanții CNAIR în cursul serii de sâmbătă, într-o serie de precizări pentru presă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















9642 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Daca au vocatie (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 20:25)

    VOX. [utilizator]

    De ce nu se fac politicieni? Pot fura infinit mai mult, fara grija.
  • +25 (29 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 20:35)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Cât de jos să ajungi?
    • +5 (5 voturi)    
      Indivizii au un comportament tipic de hiene. (Duminică, 12 septembrie 2021, 8:57)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Acele animale sălbatice preferă morții,la fel ca
      animalele de la CNAIR.Legile din România protejează
      infractorii de toate felurile,iar *Justiția* îi scapă printre
      degete,pe bază de corupție endemică.
  • +13 (19 voturi)    
    Mortii (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 21:16)

    Costi888 [utilizator]

    N au nevoie de lucruri :))) lasand gluma la o parte.. ultimul om sa fii.
  • +11 (11 voturi)    
    Fereasca Dumnezeu sa mori in Romania! (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 21:55)

    consumator2 [utilizator]

    Nu numai ca nu e de trait, dar nici de murit…
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari viitorilor politicieni! (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 22:51)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Respectivii au un viitor frumos in pedesere!

    Au actionat foarte pragmatic: victimele accidentului nu mai au nevoie de bani si smarfoane, pe lumea cealalta nu sunt folosite! Nu era pacat sa le lase acolo!?
    Trebuie sa maninca si gura lor o paine!
    • +2 (2 voturi)    
      Avem politicienii pe care-i meritam (Duminică, 12 septembrie 2021, 8:49)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      Ioane, faptul ca ultimele scur suri au ajuns sa ne reprezinte in parlament si ca primari/consilieri sau ca ii suportam este doar vina noastra, a celor care se (mai) duc sau nu se duc la vot. Unul care a facut si puscarie sau chiar este in puscarie la momentul scrutinului are mai multa priza la public, reusesc sa ne cumpere cu un mic si o bere sau chiar cu mai putin.
      • +2 (2 voturi)    
        AI DREPTAE! (Duminică, 12 septembrie 2021, 18:34)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui axxa

        Am facut o gluma sinistra, dar nu este de loc nostim, pentru ca ai dreptate: nu mai suntem in 1990 sau '92, cand "nu aveam pe cine" sau "nu stiam mai bine".
        Nu, de 32 de anit tot votam si re-votam "ultimele scur suri au ajuns sa ne reprezinte in parlament si ca primari/consilieri"

        O data se intampla, de doua ori e coincidenta, dar a zecea oara insemna ca ASA NE PLACE, este "perseverare diabolicum"!

        Politicienii acestia incomptenti si hoti, noi i-am votat, noi i-am pus acolo, in functiile de conducere!
  • +13 (13 voturi)    
    alo (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 23:07)

    john70 [utilizator]

    Vezi, asta e genul de crima care ar trebui pedepsita prin biciuire publica, televizata in direct.
    Asta e optiunea moderata.
    Se poate aplica si optiunea talibana: taierea mainilor.
    Nu, serios, ce poti sa faci cu asa animale?
    • 0 (0 voturi)    
      asa sunt toti (Luni, 13 septembrie 2021, 9:31)

      alt destept [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Eu am patit acum 7 ani ceva asemanator.
      Unchiul meu a cazut pe strada si a fost preluat de o ambulanta. S-a incercat resuscitarea mai mult timp insa a decedat in ambulanta si nu a mai fost dus la spital, fiind transferat in masina IML pe strada.
      E destul de neclar unde si cand s-au transferat si cateva bunuri personale (verigheta, ceas sau pantofi sport- chiar marca Adidas).
      Sa zicem ca "inteleg" ca se puteau rataci verigheta sau ceasul, dar si pantofii din picioare?
  • +7 (7 voturi)    
    10 ani legati (Sâmbătă, 11 septembrie 2021, 23:09)

    Coco Whistle [utilizator]

    arestati pe loc. apoi la canal.facem pariu ca reformez tara in 5 ani?
    • +7 (9 voturi)    
      Problema (Duminică, 12 septembrie 2021, 0:38)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      E ca nimeni nu vrea sa si asume reformarea tarii. Daca s ar aplica legea la sange in Ro, ar fi dezastru. S ar pierde o gramada de capital politic. Daca voi vedeti luminita de la capatul tunelului in RO, sunteti optimisti. Eu nu o vad..
  • +3 (3 voturi)    
    Astia vor ajunge directori la CNAIR (Duminică, 12 septembrie 2021, 7:55)

    Klaus_ [utilizator]

    Cei patru hoti indeplinesc conditia obligatorie pentru a fi directori la CNAIR: sa poti fura fara scrupule.
    • +2 (2 voturi)    
      Bun (Duminică, 12 septembrie 2021, 8:37)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Pronostic .
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 12 septembrie 2021, 10:26)

    cartograful [utilizator]

    Idiotii astia din articol ar merita din plin un proces televizat tip "show trial" si o pedeapsa la maximul maximului prevazut de lege.