Asociația Oamenilor de Afaceri: Guvernanții României ignoră interesul public și prioritățile actuale

de DP     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2021, 20:24 Actualitate | Esenţial


Florin Pogonaru, AOAR
Foto: AGERPRES
Momentul în care efectele jocului politic devin nocive pentru societate și economie, depășindu-se limitele rezonabilului, reprezintă un semnal de alarmă pentru țară, atrag atenția oamenii de afaceri grupați în cadrul AOAR (​​Asociația Oamenilor de Afaceri) într-un mesaj transmis joi, HotNews.ro.”Remarcăm cu îngrijorare că, în plină criză politică, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a anunțat întreruperea procedurilor de concurs aflate în derulare, ceea ce poate duce la un blocaj instituțional major și întârzia aplicarea lor. În pragul aprobării oficiale a PNRR de către Comisia Europeană, această măsură poate aduce din nou România în centrul atenției și pune sub semnul întrebării capacitatea noastră de a implementa un set esențial de reforme, pentru care ne aflăm deja în contratimp”, se arată în mesaj.


Continuitatea instituțională și urmărirea constantă a interesului public trebuie să prevaleze în fața oricărui interes politic, indiferent de partidul sau coaliția aflate la guvernare, mai spune AOAR.

Această măsură nejustificată riscă să împiedice atingerea primelor ținte din plan și să ducă la blocarea ulterioară a PNRR din cauza incapacității instituționale.

Asociația Oamenilor de Afaceri din România recomandă respectarea calendarului și a procedurilor, in vederea operaționalizării PNRR, pentru ca MIPE să poată pregăti în mod adecvat structurile și echipele necesare implementării proiectelor majore de țară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3202 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    ! (Joi, 9 septembrie 2021, 20:41)

    chiuaua [utilizator]

    Am observat aceasta ignoranta de mai bine de 20 de ani. Se mai poate schimba ceva ? Eu sunt de parere ca NU! indiferent ce partid politic va castiga alegerile tot un rahat este
  • +10 (20 voturi)    
    vai, draga! (Joi, 9 septembrie 2021, 20:50)

    revo [utilizator]

    Mai draga domnule, nu ti-a spus astazi domn' presedinte ca e totul in ordine, guvernul este bine si guvernarea merge inainte?

    N-a spus d-nul presedinte zilele trecute, la intalnirea cu diplomatii, ca va cauta cele mai bune solutii pentru rezolvarea crizei? Ceea ce este un lucru un picut curios, din moment ce nu exista nicio criza, ca asa i-a spus presedintelui elvetian, astazi - nu este nicio ingrijorare, guvernul e bine mersi si deci si guvernarea merge unsa, ca un ceas elvetian!

    Defetistule!
    Ba mai raspandesti si zvonuri alarmiste si absolut false - auzi, incapacitate institutionala, blocarea fondurilor!
    • +7 (13 voturi)    
      Nicio criza (Joi, 9 septembrie 2021, 21:28)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Care criza? USL e normal, asta nu-i o criza, doar avem premierul Grivco la Cotroceni (Premierul USL 1) si premierul PNL (premierul USL 2) la Antena3.

      Totul e in ordine.
  • +8 (14 voturi)    
    Nu il mai deranjati pe domnul (Joi, 9 septembrie 2021, 21:08)

    Harald2 [utilizator]

    Presedinte Iohannis din somn cu aceste mesaje.

    In Romania toate sunt bune si frumoase: redresare economica, Romania educata, romani fericiti...

    Domnilor, este onorabil ca doriti sa trageti un semn de alarma; din nefericire, clasa politica actuala are alte prioritati, altfel nu s-ar explica de ce in loc de experti, si-au luat consilierii pe care ori nu i-am vazut facand nimic, ori s-au apucat sa ne reclame prin SUA, pe la UE etc.

    Acesti indivizi trebuie maturati de pe scena politica la urmatoarele alegeri.
  • +5 (9 voturi)    
    Asta au vrut romanii, asta au votat (Joi, 9 septembrie 2021, 21:58)

    emil bobu [utilizator]

    Sa nu ne prefacem ca romanii merita un guvern USR, poate 15% din romani, dar restul?

    Restul iubeste jugul, nu vrea sa gandeasca, ci doar sa i se "dea" lucruri, eventual un job de bugetar inutil. Imi cer scuze pentru tautologie.
    • +3 (5 voturi)    
      Te inteleg (Vineri, 10 septembrie 2021, 11:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Doar ca un asta au votat romanii. In niciun caz n-au votat USL 2.0 si asta o sa se vada la urmatoarele alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    in timpul PSD totul era bine? (Duminică, 12 septembrie 2021, 7:56)

    mongolul [utilizator]

    ciudati "oameni de afaceri" avem; vi se vede carnetul rosu, "mai draga"!