Protest anunțat de Corupția ucide, sâmbătă, în Piața Victoriei: Apărăm Justiţia, Cîţu, demisia

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 14:28 Actualitate | Esenţial


Citu, fotografie trucata
Foto: Coruptia ucide
Organizația civică "Corupția ucide” anunță organizarea unui protest sâmbătă, în Piața Victoriei "Ieșim în stradă pentru a cere demisia lui Florin Cîțu din funcția de premier al României”, este mesajul organizației, care ilustrează chemarea la protest cu o fotografie trucată cu premierul Cîțu, având mustața și dantura lui Liviu Dragnea.

Protestul - "Apărăm Justiţia, Cîţu DEMISIA!!" - este programat pentru sâmbătă de la ora 18.00 în fața Guvernului.
Mesajul organizației "Corupția ucide”:
  • "Am protestat ani de zile pentru o Justiție Independentă. Astăzi, ea este încă o dată asaltată, doar că de data asta de către liberalii care promiteau în campanie că vor face reforme și că ei nu sunt ca PSD!
  • Florin Cîțu, premierul României, acționează conform propriilor interese și demite pe rând miniștri incomozi, care îndrăznesc să facă acele reforme promise oamenilor care au ieșit ani de zile la proteste. Prima dată a fost Vlad Voiculescu, demis de la Ministerul Sănătății pe motiv că nu s-a consultat cu premierul care nu răspundea apelurilor, pe nici una dintre căile de comunicație pe care le avea la îndemână, în timp ce motivul real era concursul de la Casele de Sănătate.
  • Acum a venit rândul lui Stelian Ion, ministrul Justiției, care nu a acceptat să treacă din pix PNDL 3, un program de dezvoltare locală, care în forma actuală nu reprezintă nimic altceva decât un aspirator de bani de la buget și mită pentru primarii care i-ar aduce voturi în lupta internă pentru șefia PNL, lui Cîțu. 10 miliarde de € folosiți de Florin Cîțu pentru propriile interese, iar țara încă n-a ieșit din noroaie. Încă există localități fără canalizare, fără apă curentă, gaze, drumuri. Dar țara nu contează în fața puterii!
  • Dincolo de asta, Florin Cîțu blochează în ultimul moment procedura de numire a șefilor de parchete, reformă care ar fi putut aduce la conducerea DNA, DIICOT și a Parchetului General oameni independenți față de politicieni și de grupuri de interes. Dezamăgitor! Florin Cîțu și Președintele Klaus Iohannis nu doresc nimic altceva decât o Justiție subordonată lor!
  • De un cinism absolut a fost și reproșul adresat ieri de prim-ministru ministrului justiției că nu a reușit desființarea SIIJ, deși blocarea în Parlament a proiectului de lege a fost comisă de partenerii de guvernare ai oricui câștigă alegerile, organizația de viitoare tristă amintire UDMR, în tăcerea complice a PNL și a președintelui Iohannis.
  • Ieșim în stradă pentru a cere demisia lui Florin Cîțu din funcția de premier al României, pentru că acesta săvârșește abuz de putere, la fel ca Liviu Dragnea, pe care îl blama la televizor, dar îl admira în secret, după cum bine observăm!
  • Vrem reforme reale!
  • Vrem Justiție Independentă!
  • Vrem șefi de Parchete independenți de politicieni și grupuri de interese!
  • Vrem investiție transparentă, făcută cu cap în dezvoltarea locală!
  • Vrem Justiție, Nu Corupție!
  • Cîţu DEMISIA!!!".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10387 vizualizari

  • +16 (30 voturi)    
    asa (Joi, 2 septembrie 2021, 14:36)

    sucaa [utilizator]

    trebuie presiune sa inteleaga ca nimeni nu-i mai crede minciunile.
    nu ai cum sa nu vezi motivele reale in spatele acestui scandal.
    intai pune neauntat pe ordinea de zi a sedintei de guvern pndl-ul si apoi urla ca USR blocheaza...
    este disperat, stie ca fara acel pndl nu va castiga alegerile in partid. sincer, nici nu sper sa mai castige. va distruge pnl-ul. are apucaturile lui dragnea de dictator.
    trebuie sa plece imediat!
    suspectez ca este instabil psihic...
  • +15 (25 voturi)    
    cam da (Joi, 2 septembrie 2021, 14:38)

    heimdallr [utilizator]

    100% adevarat. realitatea ultimelor luni, pnl in goana dupa putere si bani. Cum au incercat usrplus sa miste ceva spre normalitate pnl cu blocaje si contre stupide. Citu a ajust sa creada ca Romania e curtea lui proprie si asta e tot ce avem nevoie sa stim despre caracterul lui. A ajuns la putere si a devenit un nimic ca om.
  • +3 (27 voturi)    
    :))) (Joi, 2 septembrie 2021, 14:41)

    winston_smith [utilizator]

    Nu se duce nici dracu; pentru dublarea preturilor la energie nu organizeza tfl’istii proteste, ei sunt cu statul-procuratura, da’ sa cerveteze doar pe cine si cand vor ei…i se falfaie romanului de siij, 9 din 10 nici nu stiu ce e aia…
  • -3 (19 voturi)    
    Protest organizat de AUR si USR impreuna? :) (Joi, 2 septembrie 2021, 14:42)

    eucomentez [utilizator]

    :) Cei care se aseamana se aduna, dar credibilitatea e cam slaba - din moment ce USR avea ministerul justitiei pana recent. Se alatura si PSD, probabil. :)
  • +5 (17 voturi)    
    Reteta Mustaciosului (Joi, 2 septembrie 2021, 14:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sunt curios ce va face luni, daca nu o sa fie "cenzurat" de USR (cu ajutorul AUR sau PSD). Oare va prelua reteta de la Suleiman si va spune ca ONG-urile sunt controlate de straini care nu vor sa vada tara ca se dezvolta? Ca sunt interese? Ca nu e lasat sa guverneze? Ca UE ne vrea subdezvoltati si saraci? Oare Bode va folosi Jandarmeria la intimidat?

    Pana acum vad ca a preluat destul de multe de la Dragnea, asa ca nu m-ar surprinde.

    Legat de poza, ii sta bine cu mustata. Eu zic sa o lase sa creasca.
    • +4 (4 voturi)    
      Luni nu se va intampla nimic concret (Joi, 2 septembrie 2021, 15:08)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      in parlament.
      Mai ai putintica rabdare.
    • 0 (2 voturi)    
      Perfect posbil! (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 8:28)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Unle lucruri sunt trademark Draknea, imposibil de imitat de altcineva:
      - gura stirba
      - afisarea cu tinerica ce pote sa ii fie nepoata
      - aberatiile cu cei partu asasini!

      In rest insa, da, este foarte posibil sa vedem si acum exact abordarea lui Daddy:
      1. Cei care protestam, am fost platiti de Sorosh: o suta de om, 50 de copil, 30 de catel!
      2. Nu ii lasam sa guverneze!
      3. Janadrmeria nu a dat socotaea, poate fi chemata pentru un nou 10 august
      4. etc.
  • +14 (24 voturi)    
    foarte bine (Joi, 2 septembrie 2021, 14:45)

    liviu_ [utilizator]

    mizeria asta numita citu trebuei sa dispara!

    aveam si eu sperante ca e tanar, poate face si el treaba... a facut rahatu praf... e mai dictator ca dracnea!
  • +9 (23 voturi)    
    Cîțu pentru noi/ (Joi, 2 septembrie 2021, 14:46)

    vax_XXL [utilizator]

    Este Dragnea doi
  • -1 (25 voturi)    
    sa va puneti masca si sa aveti si steag (Joi, 2 septembrie 2021, 14:48)

    tahomir [utilizator]

    Ceva cu curcubeu, sa va deosebeasca lumea de partenerii de la AUR.
  • +10 (12 voturi)    
    E trist... (Joi, 2 septembrie 2021, 14:55)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nici dupa 31 de ani politicienii nu au invatat ca "ministerium" inseamna "in serviciul"...

    Se comporta, aproape fara exceptie, ca niste secretari de partid din vremea PCR, care taie, spanzura, fac ce vor, nu ceea ce trebuie.
  • +9 (11 voturi)    
    Atitudine! (Joi, 2 septembrie 2021, 15:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    P. M. trebuie sa plece!
    Alegeri aticipate!
    Ca-n Bulgaria!
    Iohanis a facut Coalitia!
    Iohanis sa-l forteze pe Catu sa plece!
    De fapt Pnl a pierdut aegerile!
    • +2 (2 voturi)    
      hai afara cu toti! (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:51)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Da' nu cumva ar trebui sa plece si ala de'a mosit o coalitie de impotenti, IGNORAND REZULTATUL VOTULUI? Asta-i rezultatul prostiei ridicata la rang de Presedintie!
  • -1 (15 voturi)    
    ati primit ordin pe unitate sa iesiti? (Joi, 2 septembrie 2021, 15:04)

    razvanD [utilizator]

    sunt surprins..pana acum ati stat cuminti..ati fost in concediu si la loc caldut, iar acum s-au activat retelele?...in lumea in care traiti se vede ca cresc utilitatile, dobanzile, alimentele, cursul valutar...nu mai zic ca valul 4 e pe vine...coruptia ucide....buna asta...unde ati fost in ultimii 2 ani? ..sau poate coruptia USR nu ucide...gata cu circul asta politic - ieftin si penibil...la treaba, intai astept sa ma convingeti ca sunteti in stare si capabili sa fiti acolo...era o vorba veche, o data vede nasul aia fetei/nepoatei!
    • +2 (2 voturi)    
      Se revoca! (Vineri, 3 septembrie 2021, 16:57)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui razvanD

      Stai linistit, la ordin, "pupat Piata Endependentii"! Hotii cu hotii- asa cum singuri se gratuleaza! Si-apoi, e greu sa concurezi cu prezenta celor 8 ( fara "sute de mii") protestatari de ieri seara din aceeasi piata!
  • -7 (13 voturi)    
    coruptia (Joi, 2 septembrie 2021, 15:10)

    Ilidia [utilizator]

    Dupa limbaj si "pretentii" acest ONG, botezat "Coruptia ucide", este o "filiala" a PSD...
  • +1 (13 voturi)    
    agresivi astia frate (Joi, 2 septembrie 2021, 15:14)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    se apara intre ei orice dude ar face. Cum au facut si cu Vladut de ziceai ca l-a dat afara pe Messi dupa 20 min. Ei nu sunt de vina niciodata altii sunt ei fac ce trebuie. Si cand nu le convine baga sloganurile astea cu coruptia cu comunistii cu Dragnea ca prinde la pelicani. Pe langa ce iese in presa sunt alte manevre in culise asta e numai ce rasufla. Sa vedem cat de multi reusesc tinerii securisti sa scoata sambata :)
    • +1 (3 voturi)    
      Muuuult! (Vineri, 3 septembrie 2021, 17:02)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      "Sa vedem cat de multi reusesc tinerii securisti sa scoata sambata ". Pai, macar de-o bere, ca au cam saracit si sponsorii!