VIDEO Iohannis: Școlile încep cu prezență fizică. Dacă incidența depășește 6 la mie, trec în online în localitățile respective

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2021, 18:00 Actualitate | Esenţial


Iohannis a discutat la Cotroceni despre inceperea anului scolar
Foto: Presidency.ro
Școlile vor începe cu elevii în bănci la 13 septembrie, situația rămânând așa atâta vreme cât incidența cazurilor de COVID-19 la mia de locuitori nu va trece de pragul de 6. Dacă acest lucru se va întâmpla, în localitățile în cauză cursurile se vor desfășura online. Aceasta este concluzia ședinței de lucru a președintelui Klaus Iohannis cu miniștrii Sănătății și Educației.

„Școlile se vor deschide pe 13 septembrie și vor funcționa cu prezența fizică a tuturor preșcolarilor și elevilor, bineînțeles cu respectarea strictă a normelor de protecție – mască, distanțare, aerisirea sălilor de curs. Câtă vreme incidența din ultimele 14 zile a cazurilor din localitate rămâne sub pragul de 6 infectări la mia de locuitori, vom avea toți copiii în sălile de clasă. Dacă se depășește acest prag, școlile trec în online în respectiva localitate”, a declarat Iohannis.





Șeful statului a precizat că experiența anului trecut ne-a arătat accesul limitat la educație are efecte negative semnificative, putând avea consecințe dramatice pe termen mediu și lung.

„Din experiența primului an de pandemie a reieșit fără echivoc că învățământul online nu poate suplini integral forma clasică de învățământ, cu prezență fizică. Cel mult, poate funcționa ca soluție temporară, provizorie, atunci când situația epidemiologică este deosebit de gravă”, a mai spus președintele.

„Amploarea valului 4 depinde de gradul de vaccinare. Virusul cu care ne confruntăm este departe de a fi ținut sub control”


Klaus Iohannis a declarat că România se află în valul 4 al pandemiei de COVID-19, iar amploarea efectelor acestuia depinde direct de gradul de vaccinare.

„Nu există niciun dubiu că vaccinarea este principala măsură de protecție împotriva îmbolnăvirii și agravării bolii. România este într-o situație bună în ceea ce privește capacitatea de a asigura vaccinarea pentru toți cei care își doresc să se vaccineze. Experiența vaccinării este la fel în țara noastră ca în orice țară civilizată, și acest fapt reprezintă un exemplu de normalitate.Virusul cu care ne confruntăm este departe de a fi ținut sub control, cu atât mai mult cu cât răspândirea lui este la nivel global și foarte multe țări sunt în imposibilitatea de a-și putea vaccina cetățenii. Aceste condiții explică și apariția noilor tulpini și doar vaccinarea reduce semnificativ riscul îmbolnăvirilor grave și al deceselor”, a mai spus șeful staului.


Hotnews.ro a transmis LIVE declarațiile președintelui:

  • Am convocat astăzi o întâlnire de lucru cu ministrul Sănătății și cu ministrul Educației pentru a discuta măsurile care urmează să fie luate pe fondul unei noi creșteri a infectărilor cu coronavirus. Ne aflăm în valul patru al pandemiei de COVID-19 și am ținut să discut cu cei doi miniștri, pe de o parte despre gradul de pregătire a sistemului medical, iar, pe de altă parte, despre începerea noului an școlar.
  • Un lucru este cert: amploarea efectelor acestui val pandemic depinde direct de gradul de vaccinare a populației României. Chiar zilele trecute, experții din sănătate au făcut publice o serie de analize din care rezultă că persoanele nevaccinate constituie majoritatea covârșitoare a cazurilor de infectări cu SARS-CoV2 și de decese din cauza COVID înregistrate în ultima vreme în România.
  • Nu există niciun dubiu că vaccinarea este principala măsură de protecție împotriva îmbolnăvirii și agravării bolii.
  • România este într-o situație bună în ceea ce privește capacitatea de a asigura vaccinarea pentru toți cei care își doresc să se vaccineze. Experiența vaccinării este la fel în țara noastră ca în orice țară civilizată, și acest fapt reprezintă un exemplu de normalitate.
  • Virusul cu care ne confruntăm este departe de a fi ținut sub control, cu atât mai mult cu cât răspândirea lui este la nivel global și foarte multe țări sunt în imposibilitatea de a-și putea vaccina cetățenii. Aceste condiții explică și apariția noilor tulpini și doar vaccinarea reduce semnificativ riscul îmbolnăvirilor grave și al deceselor.
  • În ceea ce privește sistemul nostru de sănătate, doamna ministru al Sănătății mi-a prezentat care sunt măsurile gândite pentru a face față valului patru. Medicii sunt deja bine pregătiți și cu multă experiență.
  • Este evidentă nevoia de eficientizare a Direcțiilor de Sănătate Publică și aștept mai multă implicare din partea tuturor pentru creșterea capacității de testare, precum și pentru pregătirea sistemului medical de a prelua și pacienți non-COVID. Acești bolnavi trebuie să primească tratamentele de care au nevoie și să nu aibă de suferit pe fondul intensificării valului patru.
  • Din păcate, și școala va începe pentru al doilea an consecutiv sub spectrul pandemiei. Experiența anului trecut ne-a arătat că este deosebit de important ca procesul educațional să se desfășoare cât mai mult cu prezență fizică, desigur, în condiții de siguranță sanitară sporită, atât pentru elevi, cât și pentru profesori.
  • Accesul limitat la educație are efecte negative semnificative în primul rând pentru generațiile tinere, private de o dezvoltare normală atât în planul formării de competențe, cât și în cel al interacțiunii umane. Se poate ajunge chiar să aibă consecințe dramatice pe termen mediu și lung pentru viitorul nostru, al tuturor.
  • Din experiența primului an de pandemie a reieșit fără echivoc că învățământul online nu poate suplini integral forma clasică de învățământ, cu prezență fizică. Cel mult, poate funcționa ca soluție temporară, provizorie, atunci când situația epidemiologică este deosebit de gravă.
  • Rămâne, așadar, o prioritate zero obiectivul de a asigura o educație de calitate pentru cât mai mulți dintre elevi, deși criza sanitară nu s-a încheiat încă.
  • Este motivul pentru care școlile se vor deschide pe 13 septembrie și vor funcționa cu prezența fizică a tuturor preșcolarilor și elevilor, bineînțeles cu respectarea strictă a normelor de protecție – mască, distanțare, aerisirea sălilor de curs. Câtă vreme incidența din ultimele 14 zile a cazurilor din localitate rămâne sub pragul de 6 infectări la mia de locuitori, vom avea toți copiii în sălile de clasă. Dacă se depășește acest prag, școlile trec în online în respectiva localitate.
  • Față de anul trecut, avem însă la dispoziție un instrument esențial, care ne poate oferi garanția că grădinițele, școlile și universitățile vor funcționa normal.
  • Vaccinarea anti-COVID este singura soluție eficientă pentru a crește siguranța elevilor, studenților și a cadrelor didactice, pentru a ne asigura că revin în sălile de clasă într-un număr cât mai mare și pentru o perioadă cât mai lungă de timp.
  • Fac un apel către părinți, către personalul din învățământ, să arătăm că ne pasă cu adevărat de școală și de viitorul copiilor și să ne vaccinăm! În acest fel ne protejăm atât pe noi înșine, cât și pe cei mici, care nu au încă vârsta necesară pentru a se putea imuniza.
  • Totodată, solicit tuturor actorilor implicați, în special Ministerului Educației și Ministerului Sănătății, dar şi autorităților publice locale, să colaboreze pentru ca toate măsurile posibile care să garanteze siguranța copiilor și a cadrelor didactice să fie puse în practică în mod rapid și prioritar. Și aici nu mă refer strict la măsurile care să prevină infectarea cu SARS-CoV2, ci la toate celelalte probleme care știm foarte bine că apar periodic în multe dintre școlile din țară.
  • Începerea în condiții bune a anului școlar depinde, în mare măsură, de mobilizarea autorităților locale, de modul în care acestea colaborează între ele și cu autoritățile centrale pentru a rezolva problemele specifice fiecărei unități de învățământ.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3849 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Mda (Joi, 26 august 2021, 18:03)

    Luk [utilizator]

    N-a facut nimeni nimic peste vara. Au asteptat "sa treaca". Iohannis l-a numit pe Cimpeanu, n-are ce sa ne mai explice despre educatie.
    • -2 (8 voturi)    
      Au avut centre deschise (Joi, 26 august 2021, 20:28)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Nu sunt de acord. Au avut si inca au mii de centre deschise si disponibile pt toata lumea. Ca Dorel si tata Floarea stiu mai bine cum e cu Bill Gates si oculta mondiala e altceva.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu trebuie (Vineri, 27 august 2021, 7:19)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Nu trebuie sa fim de acord pe tema asta dar:
        1) Cimpeanu e inca acolo
        2) Pentru scoli n-au facut absolut nimic, nicio diferenta fata de anul trecut sau acum doi ani. Nici macar una!
  • -14 (18 voturi)    
    Propunere (Joi, 26 august 2021, 18:05)

    Mazeta [utilizator]

    Copiii care refuză vaccinarea să primească nota 4 la purtare.
    • +1 (11 voturi)    
      Mda.... (Joi, 26 august 2021, 20:42)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot timpul noi romanii ne vaitam ca "pacat ca prostia nu doare".
      Iata ca dintr-o data, prostia a inceput si sa doara si mai rau, sa si ucida.
      Pacat insa ca pe copiii care vor cadea victime bolii, o sa-i ucida prostia guvernantilor si uneori, chiar a parintilor care ii lasa sa se "imunizeze, ca ce mare lucru, e un fel de gripa !..."
  • +9 (9 voturi)    
    hahaha (Joi, 26 august 2021, 18:31)

    martel55 [utilizator]

    parca si acum un an si ceva se vorbea de nevoia de eficientizare a dsp-urilor...aorew cine a guvernaty in toata perioada asta? ce incredere poti avea in asemenea politicieni?
  • +7 (11 voturi)    
    Referitor la: (Joi, 26 august 2021, 18:32)

    palatin [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24999491-suspiciunile-vaccinare-fictiva-sau-vaccinarea-chiuveta-medic-unii-pacienti-cer-mimam-actul-vaccinare.htm

    am un comentariu aprobat, care azi nu mai apare la articol.

    Hotnews, este o eroare tehnica?
    Sau, ati ales sa nu afisati comentariile la acel articol?

    Rusinica?
  • 0 (12 voturi)    
    bun (Joi, 26 august 2021, 18:43)

    gnd [utilizator]

    Destept din partea lui KWI sa nu puna conditie de vaccinare pentru copii si populatiei generale, cel putin pana acum.
    Sa vedem daca e doar o chestie temporara si doar asteapta sa vina iar "catastrofa" ca sa copieze si el pe Macron, sau va tine linia asta (corecta dpmdv)
  • +5 (7 voturi)    
    Intrebare (Joi, 26 august 2021, 18:54)

    muvis [utilizator]

    Cum ar trebui să reacționeze președintele unei țări când ministrul educației, suspect de plagiat, care își ascunde lucrările, vine în fața lui să îi vorbească de incidența unei molime?

    Eu mă aștept să reacționeze, așa încât să inspire pe cei afectați de lipsa școlii în perioada asta de molimă.
  • 0 (20 voturi)    
    jos masca, calailor! (Joi, 26 august 2021, 19:10)

    winston_smith [utilizator]

    Despre ce interactiune vorbesti, cu masca si distantare la copii de 6 ani? ce socializare, ce dezvlotare mentala ? Sistematic distrugeti copiii, calailor! urmariti sa inchideti iar scolile, nu o sa ne dam copiii sa faceti experimente pe ei niciodata, nu sunt cobaii vostri, sadicilor!
  • -2 (16 voturi)    
    in uk (Joi, 26 august 2021, 19:35)

    winston_smith [utilizator]

    danemarca,belgia, olanda, finlanda, norvegia, suedia, nu a fost niciodata masca obligatorie in scolile primare. Calailor!!!
    • -2 (10 voturi)    
      Mda.... (Joi, 26 august 2021, 20:39)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Tarile enumerate de tine au avut mortalitate provocata de Covid, chiar mai mare decat a Romaniei....
      Problema e ca acum, si copiii devin victime, nu mai sunt doar simpli transmitatori cu foarte vagi simtome, cum era in cazul tulpinilor precedente....
      Nu militez pentru inchiderea scolilor, ci pentru masuri reale de protectie. Insa avem doua probleme: pe de o parte, printre incompetentii care ne guverneaza, nu e nimeni capabil sa le insaileze cap-coada, iar pe de alta parte, si daca le-am avea bine descrise si puse la punct, sunt multi directori de scoli, invatatori, care, fiindca nu cred in Covid aplica propriile masuri de protectie, adica niciuna, ca cine naiba sa-i mai controleze la ore ?!.....
      La clasa unde invata unul din cei trei copiii ai mei, au incercat sa musamalizeze cazul invatatoarei bolnava de Covid, si l-au facut public abia dupa ce au mai mers la scoala copiii vreo 4 zile....
      Iar rata de infectare oficiala in localitate (e langa Bucuresti) era sub tr la mie, desi la cca 3000 de locuitori, preotii din sate ingropasera vreo 15 morti de Covid in aceeasi perioada, adica numai cazurile grave erau deja de 5 la mie !..... plus cati duceau boala pe picioare !....
      • +1 (5 voturi)    
        Minti (Joi, 26 august 2021, 23:28)

        winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        Care din ele a avut mortalitate mai mare ca a Romaniei? Poate mai mica. Lasa’te ca minti prost.
      • +4 (4 voturi)    
        Mda (Vineri, 27 august 2021, 10:46)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

        Intai ca nu punem virgula inainte de "si", pe urma ca asta cu "victimele copii" sunt tampenii. Mergi si vaccineaza-te sau fa ce crezi dumneata ca-i mai bine, dar lasa-ne.
  • -5 (13 voturi)    
    6 la mie ?!?.... (Joi, 26 august 2021, 20:21)

    gmb72 [utilizator]

    Cand e 6 la mie OFICIAL, de fapt, rata de infectare e de peste 10-15 la mie REAL.
    In toata perioada de pana acum, cand inca se mai faceau anchete epidemiologice pe bune si testari, proportia dintre numarul celor internati la ATI era de 1 la 10. Dintr-o data, avem peste 200 internati la ATI si abia de 4 ori mai multe cazuri.....
    Pandemia in Romania e scapata de sub control. Iar asta se va vedea prin decembrie-ianuarie, cand multe scoli se vor inchide nu datorita ratei de infectare mentinute artificial si in mod fals la sub 6 la mie (prin neindetificarea corecta a tuturor infectatilor CARE RASPANDESC BOALA), ci prin moartea profesorilor si invatatorilor. Sa dea Dumnezeu sa n-am dreptate, dar in lipsa unei minuni facute de El, matematica imi va da dreptate....
    • +3 (13 voturi)    
      esti bolnav cronic de frica (Joi, 26 august 2021, 20:50)

      BernierC [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      de covrig sigur scapi, dar de frica maladiva, care a pus stapanire pe tine, nu poti scapa. esti de compatimit.
    • +2 (6 voturi)    
      6 la mie oficial (Vineri, 27 august 2021, 0:34)

      Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Inseamna ca toti ceilalti pana la 10-15 la mie real au simptome usoare si nu se duc la medic. Daca s-ar duce, ar fi numarati.
      • -4 (8 voturi)    
        Nu se duc la medic,dar se duc peste tot unde vor! (Vineri, 27 august 2021, 8:04)

        gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

        Exact ei sunt problema. Ca pe romani ii doare undeva de binele celuilalt, asa ca cei care duc boala pe picioare, isi vad linistiti de viata, cumparaturi, mall-uri, poate si restaurante, habar n-avand si fara sa le pese de cati ucid la propriu. Ce, au bagat ei cutitul in el ?!?... Cine l-a pus p-ala sa respire ?!?.... Cam asta-i mentalitatea.
        Putini sunt cei care se autoizoleaza si asteapta sa redevina testele negative. De fapt, sunt doar cei care anunta singuri DSP-ul, adica sunt cei care apar in evidentele oficiale.
        • +1 (3 voturi)    
          Pai nu te supara (Vineri, 27 august 2021, 9:21)

          Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

          Dar boala au luat-o tot de la unii care se plimbau peste tot cu boala. Ca doar nu au luat-o de la unii sanatosi. Asadar TOTI isi vad de viata sau, ma rog, cum spui tu, sunt iresponsabili.
          • -5 (7 voturi)    
            Asa, si ? (Vineri, 27 august 2021, 10:28)

            gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

            Ce argument e asta ? Sa inteleg ca e un fel de razbunare ? "Si mie mi-a dat-o un iresponsabil, hai sa o dau si eu la cat mai multi !"
            Vad ca ai inteles singur rostul izolarii sau al autoizolarii, cand ai o boala contagioasa, nu mai trebuie explicat.
            • +2 (2 voturi)    
              Nu (Vineri, 27 august 2021, 11:43)

              Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

              Nu este un fel de razbunare. Este in felul urmator:

              1) Oamenii responsabili se vaccineaza (eu m-am vaccinat, tu?), asadar sunt protejati f bine in fata unei forme grave a bolii.

              2) Oamenii responsabili care nu se pot vaccina poarta masca cu filtre bune si se autoizoleaza.

              3) Cei care vor sa riste sunt liberi sa o faca. Vaccinul nu e obligatoriu.

              4) Cei simptomatici din bun simt ar trebui sa se autoizoleze. De ce am zis ca doar din bun simt? Simplu: pentru ca atat un vaccinat cat si un infectat presimptomatic pot raspandi infectia.
  • +1 (7 voturi)    
    O tinem lunga cu vaccinarea... (Joi, 26 august 2021, 21:01)

    intruderul [utilizator]

    https://www.lifesitenews.com/news/despite-faucis-assertions-israeli-data-indicate-natural-immunity-6x-greater-than-achieved-from-the-jab/

    Pentru cine nu intelege limba engleza,ma ofer sa traduc
    .
    p.s. Frica de a ajunge intr-un spital sa iau infectii nebanuite,m-a facut sa ma vaccinez.Pentru ca statul la care cotizez de ani de zile consistent,nu este capabil sa imi ofere conditii decente.
  • 0 (4 voturi)    
    Școlile încep cu prezență fizică (Joi, 26 august 2021, 22:05)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar se termină acasă, în homeschooling!
    • 0 (4 voturi)    
      acasă în Haifa? (Vineri, 27 august 2021, 0:03)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sau în Leningrad?
  • +8 (8 voturi)    
    Cata perspicacitate! (Joi, 26 august 2021, 22:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De la un tip care se ocupa de schimbarile climatice.
    A facut praf vaccinarea, Romania Educata, Guvernul Mieu!
    • +3 (5 voturi)    
      Just (Vineri, 27 august 2021, 0:35)

      Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Este un ministru foarte perspicac.
  • +3 (3 voturi)    
    'in online[ nu exista in lb romana (Vineri, 27 august 2021, 4:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    alternativa 'se trece la invatamint la distanta'.
    • +2 (2 voturi)    
      Iti justific eu (Vineri, 27 august 2021, 11:46)

      Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Daca s-ar spune 'invatamant la distanta' ar intra in conflict vadit cu programa scolara, unde asa ceva NU EXISTA decat pentru studii post-liceale. Nu exista invatamant primar la distanta, gimnazial la distanta si liceal la distanta. Daca ar spune 'la distanta' nu ar face decat sa afirme in mod clar si atacabil juridic faptul ca elevii fac acum parte dintr-o forma de invatamant neacreditata. De aceea nu vor folosi aceasta expresie, nu pentru ca nu ar exista corespondent in limba romana. 'Invatamantul la distanta' este pentru universitati o forma ACREDITATA de stat si in urma careia poti obtile legal o diploma pe care scrie 'a absolvit forma de invatamant la distanta a ...'. O astfel de diploma nu are cum sa ii fie eliberata unui scolar pentru ca este ILEGALA.