VIDEO Cîțu se " tot gândește" să facă un club al absolvenților Iowa State University: Sunt foarte mândru că se discută în România despre această universitate

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 19 august 2021, 11:08 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu s-a declarat joi "mândru" că se discută în România despre Universitatea de Stat din Iowa, pe care el a absolvit-o, susținând că se gândește să înființeze un club al absolvenților din România ai acestei universități americane. El a răspuns astfel întrebat despre inadvertențele din CV-ul său privind masteratul și doctoratul. Cîțu a mai spus că a trecut în CV-ul său afişat pe pagina Guvernului mai multă informaţie decât era nevoie despre studiile pe care le-a făcut la Iowa State University.

  • "Au scris cei de la universitate că este o diplomă acolo. Deci nu este nicio problemă, da?
  • Eu sunt foarte mândru că se discută în România despre Iowa State University, o universitate top 50 la nivel global. La Cluj, pe stradă, m-am întâlnit cu cineva care a spus că a terminat aceeași universitate și acum mă tot gândeam că poate ar fi o oportunitate ca dacă mai sunt în România oameni care au terminat Iowa State University să facem un alumni club, să mai vorbim să vedem cum a fost acolo", a afirmat Cîțu, întrebat joi despre inadvertențele din CV-ul său.


(de la minutul 1.28)

Rugat să precizeze când a terminat de fapt masteratul, în 1999 sau 2002, Cîțu a respins: "Repet - cine a completaat cursuri de masterat se poate înscrie la doctorat".

Florin Cîțu a scris în CV-ul oficial că, între 1997-1999, a făcut un masterat la Universitatea de Stat din Iowa și apoi, până în 2002, a studiat la aceeași universitate un doctorat, însă „fără dizertație”. Într-un răspuns către Libertatea, Universitatea de Stat din Iowa spune că „Florin Cîțu a obținut un Master of Science în Economie pe 11 mai 2002. Datele nu indică faptul că a primit un titlu de doctor”.

Potrivit Libertatea, premierul Cîțu a transmis, prin biroul de presă al Guvernului că, într-adevăr, „Dizertația pentru master a fost prezentată în 2002”. El nu a răspuns însă la întrebarea de ce și-a trecut masterul terminat în 1999, dacă finalizarea acestuia a fost, de fapt, în 2002, cum afirmă acum, după ce Iowa State a făcută publică data la cererea Libertății.

Miercuri noapte, Guvernul a reacționat printr-un comunicat de presă:
  • ”În situaţia în care programul masteral este complet, sistemul universitar din Statele Unite ale Americii dă posibilitatea celor care termină anii de studiu să continue cu şcoala doctorală. Este şi cazul premierului Florin Cîţu, care a terminat programul de master în cadrul Iowa State University şi, în consecinţă, a continuat parcursul universitar cu şcoala doctorală.
  • În timpul şcolii doctorale, odată cu parcurgerea unor etape, studentul devine eligibil pentru diploma de master. În cazul în care studiile doctorale nu sunt încheiate prin disertaţie, atunci universitatea le oferă studenţilor o diplomă de master.
  • Pentru acurateţea informaţiei, premierul a menţionat, în CV-ul său, în cazul şcolii doctorale, că, deşi cursurile programului doctoral au fost completate, nu a mai încercat să obţină disertaţia. Este evident, prin urmare, că premierul Florin Cîţu a fost de bună-credinţă atunci când şi-a redactat CV-ul, nedorind niciun moment să inducă în eroare opinia publică cu privire la studiile sale. Faptul că premierul Florin Cîţu a obţinut diploma de master este un lucru certificat de Iowa State University, informaţie obţinută inclusiv de o parte dintre jurnalişti”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2021 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    oooo (Joi, 19 august 2021, 11:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    S-au rezolvat prioritatile si fix asta ramasese? Jocuri penibile de imagine. Se vede ca-s alegeri in partid.
    • +5 (7 voturi)    
      Niciodată nu vei avea priorități corecte. (Joi, 19 august 2021, 13:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Dacă sunt stabilite de trântori, proști și asistați sociali Prioritate este să funcționeze economia, învățământul să pregătească oameni pentru necesarul economiei, să fie contra cost studiul unor discipline care nu sunt necesare economiei naționale. A făcut cineva o analiză în acest sens? De ce se fac studii superioare ca scoatem șomeri? Câți absolvenți cu studii superioare sunt șomeri? Știe cineva?
  • +3 (9 voturi)    
    Din toamna... (Joi, 19 august 2021, 11:13)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...o sa aiba timp destul.
  • +7 (13 voturi)    
    Cutzu a mintit si in CV, demisia ar fi prea putin (Joi, 19 august 2021, 11:16)

    Gryphus [utilizator]

    deja minciunile si laudarosenia acestui individ devin scarboase, daca ar avea un gram de demnitate si-ar da demisia si ar pleca sa locuiasca intr-o padure

    dar el nu, continua sa ne minta si sa ne creada prosti ca el. A mintit in CV ca fost DOCTORAND cand el de fapt nu isi luase nici masterul. A facut un master de 2 ani in 5 ani
    • 0 (4 voturi)    
      Citu (Joi, 19 august 2021, 16:47)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Este frate de cruce cu Vlad Voiculescu .
      Amandoi sunt tari in CV - ca poti scrie in CV ce vrei - dar incapabili de dovezi .
  • +5 (11 voturi)    
    Pinocchio (Joi, 19 august 2021, 11:21)

    AdevaratulMirceaCelBatran [utilizator]

    Cata incredere poti sa ai intr-un mincinos notoriu?
  • +5 (11 voturi)    
    poate te gandesti sa ne lasi (Joi, 19 august 2021, 11:21)

    gic [utilizator]

    tupeistule
  • +7 (11 voturi)    
    . (Joi, 19 august 2021, 11:22)

    Sarmat [utilizator]

    Cat de jos a ajuns baiatul asta!
  • +5 (11 voturi)    
    pana la acest club (Joi, 19 august 2021, 11:29)

    cucuveauamov [utilizator]

    poate incerca Alcoolicii anonimi sau Liniute ca omatul
    • +3 (3 voturi)    
      Clubul lui Cîțu va avea ca mascotă (Joi, 19 august 2021, 18:36)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      un Chevrolet Tahoe,pe capota căruia va fi fixată
      o sticlă de tărie,înaltă de un metru.Membri clubului
      se vor întruni trimestrial ,ocazie cu care vor lua la
      cunoștiință de recolta de porumb din IOWA și
      de evoluția prețului la liniuțe.Hai GUVERNARE!
  • +3 (11 voturi)    
    intrebare simpla (Joi, 19 august 2021, 11:48)

    cucuveaua mov [utilizator]

    cum a ajuns domnul Citu la facultate in 1992?
    de unde a avut bani si cum a fost admis?
    faceti un exercitiu - cautati adresa unei facultati din SUA fara internet!
    • +1 (9 voturi)    
      ma lasi... (Joi, 19 august 2021, 12:18)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      adica daca iti taie internetul esti pe jumatate mort? nu mai reusesti sa faci nimic? iti recomand o luna fara internet, fara calculator, fara smart, este permis doar telefonul fix. este o cura buna. ca la dezintoxicare. o sa vezi cum reusesti sa gasesti alte surse de informare.
  • +7 (13 voturi)    
    clubul iowa (Joi, 19 august 2021, 12:22)

    freestyle [utilizator]

    ce tip de club o sa fie? drink club? presupun ca o sa se consume numai bourbon.
  • +2 (8 voturi)    
    . (Joi, 19 august 2021, 12:47)

    AlterEgo21 [utilizator]

    Dintr-o universitate din top 500, Citu face una de top 50. Macar sa nu minta atat de mult...
  • +5 (7 voturi)    
    E ca si cum Dragnea (Joi, 19 august 2021, 15:01)

    VOX. [utilizator]

    Ar fi spus ca e foarte mandru ca se discuta despre frumusetile patriei, i.e. Insula Belina.
  • +3 (7 voturi)    
    Cand ma gandesc ce osanale i se ridicau chiar aici (Joi, 19 august 2021, 15:11)

    jackalphonse [utilizator]

    Acest jurnal impreuna cu "comentatorii traditionali" il ridicau la rang de geniu.
    Concluzia: ati votat ca pr.0stii. Cel mai corect au votat cei care au optat sa stea acasa (cum am sa fac si eu dataviitoare).
  • +3 (5 voturi)    
    La cat este de prost (Joi, 19 august 2021, 16:51)

    Ibit [utilizator]

    Catu este in stare sa divulge " serviciul sponsor " .
    O fi SIE sau SRI ?
  • +3 (5 voturi)    
    Bomboana pe coliva PNL (Joi, 19 august 2021, 17:26)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Va uram sa aveti soarta "partidului" lui Milica si Milutza.
  • +1 (3 voturi)    
    Al doilea membru (Joi, 19 august 2021, 19:36)

    Godzillagrrr [utilizator]

    … Cumpanasu.
  • +1 (3 voturi)    
    Infiinteaza clubul Iowa .....la Jilava! (Joi, 19 august 2021, 20:58)

    mike123 [utilizator]

    Va avea destul timp sa-si scrie memoriile, pina isi ia Diploma de absolvire!