UPDATE Cine e motociclistul care a provocat accidentul în care a murit un trotinetist în București / El a fost arestat

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 5 august 2021, 17:56 Actualitate | Esenţial


Accident trotineta electrica
Foto: Captura video
​​Motociclistul care l-a lovit pe bărbatul pe trotinetă provocând accidentarea mortală a acestuia ar fi instructor de conducere defensivă, potrivit stirileprotv.ro. El făcea parte dintr-un grup moto din București, care a luat decizia de a-l exclude după tragicul eveniment.

„Ne delimitam de orice fel de conduita rutiera inadecvata și condamnam comportamentul agresiv care poate duce la lezarea oricărei persoane. Având în vedere evenimentele în care a fost implicat unul dintre membrii Black Tulip Bucharest MF, ne dorim sa fie respectate procedurile organelor abilitate. De aceea, ne dezicem de orice informație publicata în afara anchetei oficiale și dorim sa fie respectat anonimatul persoanelor implicate. De asemenea, suntem deschiși comunicării cu organele abilitate, în măsura în care ancheta o va necesita. În urma evenimentelor, decizia clubului de excludere a membrului în cauza a fost votata astăzi, motivata de încălcarea ROI a clubului nostru. Regretam evenimentele întâmplate si suntem alături de familiile celor implicați”, se arată într-o postare pe Facebook a Black Tulip Bucharest.

Un bărbat aflat pe o trotinetă electrică a murit la spital, după ce a fost șicanat în trafic de un motociclist, în apropierea intersecției dintre Calea Vitan și Șoseaua Olteniței din Capitală. Potrivit procurorilor, cei doi au avut o discuție în contradictoriu și s-au amenințat, iar motociclistul a coborât de pe motocicletă și a alergat pentru a-l lua la bătaie pe cel de pe trotinetă, a aruncat cu casca în el, iar victima s-a dezechilibrat și a căzut, fiind lovită de o mașină.

Motociclistul a fost arestat, în urma unei decizii a Tribunalului Bucureşti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39821 vizualizari

  • +3 (59 voturi)    
    Puscarie pe viata! (Joi, 5 august 2021, 18:14)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    La ucigas!
    Reguli aspre Noi pentru dobandirea permisului de motociclist ucigas.
    • +20 (32 voturi)    
      nu trebuie reguli noi (Joi, 5 august 2021, 18:36)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      trebuie un examen psihologic serios atat la obtinerea cat si la reinnoirea permisului, nu 10 grile bifate pe o foaie a4 (ca sa nu zic ca de multe ori poate nu se completeaza nici alea)...
      • +25 (29 voturi)    
        hohoho (Joi, 5 august 2021, 21:41)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        daca s-ar face teste psiho serioase, iar indivizii cu tedinte agresive n-ar mai accede la permise, n-am avea nici jumatate din actualul numar de soferi si bikeri :))
    • -19 (31 voturi)    
      Permise (Joi, 5 august 2021, 18:46)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Sa luam permisele tuturor motociclistilor preventiv !
      • +12 (16 voturi)    
        Sunt de acord (Joi, 5 august 2021, 20:58)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

        Daca la testare iese inapt sa li se ia permisul.
        Daca sunt si idioti sa li se interzica pe viata.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 august 2021, 7:11)

      [anonim] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

  • +46 (48 voturi)    
    Lantul trofic pe sosea (Joi, 5 august 2021, 18:43)

    feroviarul123 [utilizator]

    Tiristii dau peste mașini.
    Mașinile dau peste motocicliști.
    Motocicliștii dau peste trotinetisti.
    • +27 (31 voturi)    
      Aha! (Joi, 5 august 2021, 19:19)

      ElHobolan [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Da, da, … si “trotinetistii” dau peste TIRisti, ca sā se închidā lantul trofic :)
      • +17 (19 voturi)    
        Vrei sa zici (Joi, 5 august 2021, 20:43)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui ElHobolan

        Ca le mânjesc farurile cu sângele lor.
      • +13 (13 voturi)    
        ehhhh (Vineri, 6 august 2021, 9:42)

        Stefan01 [utilizator] i-a raspuns lui ElHobolan

        trotinetistii dau peste pietoni, fară mișto am pățito....
    • +8 (20 voturi)    
      in acest caz, actiunea s-a petrecut asa: (Vineri, 6 august 2021, 9:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Motociclistul (care are varsta de 52 ani) a vrut sa depaseasca trotineta (trotinetistul avand 32 ani). Acesta nu l-a lasat, si s-a tot bagat in fata lui. Cam la a treia incercare, motociclistul a reusit sa depasesca trotineta, si s-a dus mai departe. Numai ca, orgoliul nu l-a lasat sa isi continue drumul, si l-a asteptat pe soferul scuterului la prima intersectie. Acolo s-au certat, iar motociclistul, plin de nervi, si-a scos casca si a dat cu ea in trotinetist, cand acesta plecase deja. Speriat sau dezechilibrat de lovitura, el a cazut de pe trotineta si a fost calcat de o alta masina din trafic, murind la spital. Acum motociclistul este in arest preventiv pentru 30 zile.
      Intreabarea este: cine e vinovat?
      In opinia mea, marele si principalul vinovat este motociclistul, care a lovit trotinetistul; o sa fie probabil acuzat de omor prin imprudenta, nu de omor calificat ptr ca nu a vrut sa il omoare direct.
      Vinovat este insa si soferul masinii care a calcat trotinetistul, ptr ca nu a condus prevenitv. Cand vezi agitatie in zona traiectoriei masinii tale, incetinesti viteza si ascuti simturile. Daca facea asa, sigur avea timp sa franeze si sa evite accidentul. Plus ca legea cere sa il ocolesti in asa fel incat sa aiba suficient spatiu de manevra..uite ca, daca soferul ar fi respectat aceasta prevedere, tampita poate, a legii, acum trotinetistul era in viata.
      De vina e si trotinetistul ptr ca s-a apucat la ambitii in trafic...dar pe el nu il judecam ptr ca e mort.
    • +6 (8 voturi)    
      accidente (Vineri, 6 august 2021, 10:17)

      raduion5071580187716280 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Ca să completăm- trotinetiștii accidentează pietoni pe trecere...
  • -12 (42 voturi)    
    dragii mosului (Joi, 5 august 2021, 18:44)

    mmmircea [utilizator]

    asta nu e articol, e invitatie la linsaj public.
    • +10 (16 voturi)    
      Deja (Joi, 5 august 2021, 20:23)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      pe facebook-ul lui deja si-a sters tot,pentru ca curgeau injuriile si amenintarile
    • +23 (31 voturi)    
      Dar cum ai vrea sa fie? (Joi, 5 august 2021, 20:37)

      dezamagit [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      E doar un articol care descrie o nenorocire intamplata din prea marele orgoliu al cuiva care s-a simtit atat de jignit de un tanar pentru un lucru minor incat i-a dat o lectie letala

      Fa un exercitiu de imaginatie: inchipuie-ti ca acel tanar era copilul tau sau fratele tau sau cineva apropiat tie.
      Ce faceai daca se intampla ca cineva sa il pedepseasca asa? Intorceai si celalalt obraz?
      Nu toti suntem Iov si nici motociclistul nu e biciul lui Dumnezeu
      • -1 (9 voturi)    
        NICIODATA! (Vineri, 6 august 2021, 9:19)

        Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui dezamagit

        Zadarnic!

        "Fa un exercitiu de imaginatie: inchipuie-ti ca acel tanar era copilul tau sau fratele tau sau cineva apropiat tie."

        In primul rand, pedeseristii nu au imaginatie.
        Apoi, dumnealor sunt absolut siguri ca LOR (si familiilor dumnealor) NU LI SE INTAMPA NICIODATA!
        Numai la altii se intampla ...
  • +14 (22 voturi)    
    Cine e? Cine e? (Joi, 5 august 2021, 20:02)

    Robin_W [utilizator]

    Citind articolul, NU se raspunde la intrebarea "Cine este?", asa cum se subintelege din titlul articolului, ci doar la intrebarile:
    Ce este (cu se se ocupa)?
    Din ce club face/facea parte?
    • +2 (6 voturi)    
      era instructor de condus defensiv.. (Vineri, 6 august 2021, 9:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      halal instructor.
      • +1 (3 voturi)    
        si trotinetistul ? (Vineri, 6 august 2021, 11:44)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        facea parte din clubul de condus ofensiv ? halal trotinetist
  • +5 (33 voturi)    
    din nou nu invatam nimic (Joi, 5 august 2021, 20:25)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Nu se invata nimic din astfel de accidente, nu se invata nimic din faptul ca au murit mai multi motociclisti in ultima vreme. Nu se invata nimic din innecurile in apele Siretului care a luat vieti aproape in fiecare zi. Suntem martorii unor manifestari ale unei societati bolnave in care presedintele tarii, guvernul, ministerele, parlamentul, politia etc se fac ca nu vad si nu aud si isi vad in continuare de afacerile lor. Ce credeti ca va pati motociclistul care A OMORAT fara tagada un om. Vom vedea, poate mai nimic, ceva similar de ce a patit Mario Iorgulescu, femeia care a omorat doua fete in Andronache, Serban Huidu sau Adrian Cucoana si exemplele pot continua. Si ne intrebam de ce scade populatia, dar prea multi oameni mori si pe langa natalitatea scazuta avem multe cauze: accidente rutiere, accidente de munca, incendii, innecuri, etc. la care se adauga Coronavirusul.
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 august 2021, 7:12)

      [anonim] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

    • +7 (9 voturi)    
      Ce de-a pedeseristi! (Vineri, 6 august 2021, 9:23)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

      Nu mai putin de 22 de pedeseristi ti-au dat minsuri, desi nu spui decat adevarul!

      Evident, si femeia cu doua victime, si Mario Iorgulescu, si motociclistul acesta, au facut ce au facut pentru ca se bazau pe PRCEDENTUL HUIDU, care a stabilit clar ca daca omori din culpa trei persoane, dar ai pe tata-socru senator pedese, nu patesti nimic!
      Huidu a luat cu suspendare pentru trei victime, deci daca omori doar 1-2 persoane, nici nu se mai face proces, ai direct NUP!
      • +2 (4 voturi)    
        multumesc (Vineri, 6 august 2021, 10:28)

        ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

        Multumesc pentru sustinere, din pacate nu am putut sa dau toata lista celor care au accidentat mortal oameni nevinovati, ea este foarte lunga. Daca furi de cateva zeci de lei poti lua inchisoare cu executare, daca omori un om cu masina iei cu suspendare sau deloc. Ma indoiesc ca presedintele, guvernantii si cei enumerati de mine nu cunosc asemenea cazuri, este incredibil ce se intampla in Romania si te intrebi ce face Politia si Justitia, organizatiile primele responsabile de astfel de cazuri. De exemplu cine ne mai spune ce face Mario Iorgulescu, femeia care a omorat doua fete si ceilalti ca mi se rupe sufletul de ei si de situatia in care sunt
        • +1 (3 voturi)    
          Buna dimineata! (Vineri, 6 august 2021, 21:46)

          Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

          Faza asta este de prin 1994:

          "Daca furi de cateva zeci de lei poti lua inchisoare cu executare, daca omori un om cu masina iei cu suspendare sau deloc."

          Evenimentul Zilei prezenta cazuri concrete de "gainari", care au luat doi ani - desigur cu executare - pentru ca au fruat doi curcani si trei gaini ...

          Mario Iorgulescu este bine-mersi, familia victimei mai putin.

          As cum spunea, toate astea sunt doar consecinte, Precedentul Huidu a arata clar ca nu patesti nimic!
          Deci ceilalti, de ce sa fie fraieri si sa nu faca si ei, daca nu patesc nimic?!
  • +2 (6 voturi)    
    Bolnav Psihic (Vineri, 6 august 2021, 7:13)

    Raka [utilizator]

    Asta nu e motociclist ci un criminal cu sange rece. E o crima cu premeditare. Sper sa stea mult si bine in puscarie. Acolo e locul lui .
  • +9 (15 voturi)    
    Permise pentru trotinete (Vineri, 6 august 2021, 7:49)

    Jolly Roger [utilizator]

    Ca sofer pe drumuri publice sunt obligat sa fac un examen medical, o examinare psihologică, sa urmez o scoala de soferi si sa dau un examen auto.
    Apoi am dreptul sa circul pe drumurile publice.

    Dar astia cu trotinetele cu ce drept fac slalom printre masini cu 40-50 km/h, fara echipamente, fara sa acorde prioritate si fara cea mai mica responsabilitatea sau respect fata de ceilalti participanti la trafic???

    Și nu ii intalnesc numai pe strada, ci si pe trotuar, cu 20-30km/h, intr-un slalom la fel de nebun printre pietoni!

    PS: de două săptămâni văd și scutere pe trotuar, tot în slalom printre pietoni...!

    Poliția, ceva?
    • -1 (3 voturi)    
      o vai... (Vineri, 6 august 2021, 16:39)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      cat de greu se obtine permisul auto, toti soferii sunt niste modele de urmat in viata la cat au avut de promovat sa ia permisul, si pe strada trebuie sa casti ochii bine chiar si pe trecere si verde, ca te zboara un smecheras cu prioritate de bmw ursulet...
  • +8 (12 voturi)    
    Ce pregatire rutiera au trotinetistii? (Vineri, 6 august 2021, 8:14)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Raspuns: zero spoit cu dero. Numai eu citi am vazut circulind pe sens interzis.Habar n-au.

    Dar nu ei sunt de vina ci societatea, care considera ca asa lipsiti de pregatire cum sunt, nu se cade sa le strice placerea de a circula BEZMETIC pe unde le place lor.

    Vor zice unii: si ce legatura are cu trotinetistul omorit?
    Are. Precis a facut vreo timpenie care l-a enervat pe motociclist. Ceea ce nu LEGITIMEAZA fapta motociiclistului dar cel putin o explica.
    • +3 (5 voturi)    
      CORECT! (Vineri, 6 august 2021, 21:51)

      Mortaciune ambulanta [utilizator] i-a raspuns lui Taras_Bulba

      Nu, nu legitimeaza fapta motociclistului.
      Care este indirect vinovat de omor.

      Insa da, trotinetistii nu au nici permis, nici numar de inmatriculare. Desi unii circula cu mult peste 25 la or, cat ar trebuie sa fie limita maxima.

      Permisul ar trebui sa fie mai usor de obtinut decat cel categoria A, dar cand te deplasezi motorizat pe doua riti, cu viteze de pina la 50 km/h, nu este normal sa ai ZERO pregatire rutiera
  • +9 (9 voturi)    
    societatea românească este nevrotică (Vineri, 6 august 2021, 8:36)

    dan77 [utilizator]

    Nu cred că respectivul motociclist ar fi picat un test psihologic. Toată societatea românească e nevrotică.
    Citeam că în Italia au pus piste pt biciclete într-un orășel și a scăzut numărul de accidente în general, pt că șoferii au fost obligați să meargă mai încet și cu mai multă atenție.
    La noi Academia Titi Aur de conducere defensivă te învață derapaje. Probabil că și la motocicliști conducerea defensivă înseamnă să poți manevra bine motocicleta.
    În țările civilizate, conducerea defensivă înseamnă să conduci calm, preventiv. Important e cum te urci la volan, grăbit și nervos, sau calm și dispus să accepți greșelile altora.
  • +5 (11 voturi)    
    Considerații generale (Vineri, 6 august 2021, 9:29)

    Zagura [utilizator]

    Trotinetele - fie ele ”cu tracțiune animală” sau electrice - n-au ce căuta pe carosabil. Șoferii și motocicliștii au un permis obținut în urma unui examen (nu-mi săriți în cap cu ”fenomenul Pitești”) care presupune printre altele obligații și responsabilități, precum și cunoașterea regulilor de circulație. Trotinetiștii merg pe carosabil pentru că legea le permite, n-au niciun fel de pregătire sau aptitudini, așteptându-se să fie protejați de ceilalți participanți la trafic ca și cum ar fi mare scofală dacă mori cu dreptatea de partea ta!!!!. Observație valabilă și în cazul căruțelor. Părerea mea. PS: Probabil că - din păcate - și cel care l-a izbit efectiv pe trotinetist are acum probleme.
  • +4 (8 voturi)    
    Mai prost decat prostul (Vineri, 6 august 2021, 10:58)

    vodatepes [utilizator]

    Motociclistul a fost mai prost decat prostul. Cand vezi un prost in trafic incearca sa nu fii mai prost decat el. In rest pacat ca prostul a murit iar prostul mai prost decat prostul va face puscarie. Atentie MAMA prostilor este insarcinata in permanenta.
  • +4 (6 voturi)    
    Trotinetele nu au ce cauta printre camioane (Vineri, 6 august 2021, 11:12)

    persuasiv [utilizator]

    autoturisme,autobuze ,etc.
    • 0 (4 voturi)    
      dar (Vineri, 6 august 2021, 11:47)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      nici pe trotuare, ca daca le trimiti pe benzile destinate nu merg nici pe ele, ei merge pe unde vrea muschii lor
    • 0 (2 voturi)    
      in ro asa e.. (Vineri, 6 august 2021, 16:42)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      n-ai ce cauta cu trotineta pe strada ca iti risti viata, in tarile civilizate circuli ca orice participant la trafic pe strada si nu iti aplica nimeni corectii lasandu-te lat pe asfalt ca ce cauti tu pe strada lui...
  • -2 (4 voturi)    
    despre (Vineri, 6 august 2021, 11:13)

    costelo999 [utilizator]

    trotinetisti, biciclisti, donatori de organe , la care se adauga moto-ciclisti, primi 2 sunt sinucigasi, merg ca nebunii nu respecta nici o regula, traverseaza strada in viteza pe obiectul fetishist, ei sunt stapinii absoluti detronindu-i pe motociclisti, in curind o sa apara actibilduri cu respect in trafic pentru trotinetishti, care merg in zig-zag pe toata banda de mers, inclusiv trotuar, parc, etc, si neaparat in viteza, viteza mare, se grabesc sa intilneasca creatorul.
  • +2 (4 voturi)    
    Atenţie la motociclişti! (Vineri, 6 august 2021, 15:55)

    Rolly [utilizator]

    „Atenţie la motociclişti” Ca șofer, mereu trebuie să fiu atent la ei; pe locul doi sunt trotinetiștii. La fel de impertinenți, dar cu jucării mai lente.

    Cum ar fi dacă și șoferii ar considera linia albă dintre benzi drept „a treia bandă”?