Adeverințe de vaccinare împotriva COVID eliberate unor persoane nevaccinate, în Alba

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 5 august 2021, 10:35 Actualitate | Esenţial


platforma de vaccinare
Foto: comitetul de coordonare a vaccinarii
Mai multe adeverințe de vaccinare împotriva COVID-19 au fost eliberate unor persoane nevaccinate la un centru de vaccinare din județul Alba, iar polițiștii fac percheziții, joi, în acest caz.

Conform Poliției Române, în această dimineaţă poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din Inspectoratul de Poliție Județean Alba, sub coordonarea Parchetului Judecătoriei Alba Iulia, fac două percheziții în județul Cluj, la persoane suspectate de fals informatic. Acestea ar fi accesat platforma de evidență a vaccinărilor și ar fi eliberat adeverințe care atestau, în fals, vaccinarea anti Covid – 19 a unor persoane.

Anchetatorii spun că în 28 iunie o persoană ar fi accesat registrul electronic de evidență a vaccinărilor al unui centru de vaccinare din județul Alba și ar fi eliberat mai multe adeverințe, care atestau, în fals, vaccinarea efectivă la acel centru de vaccinare a mai multor persoane care nu au fost vaccinate.

O persoană urmează să fie dusă la sediul poliției, iar alte 10 persoane vor fi citate pentru audieri.

Surse din Poliție au declarat pentru HotNews.ro că este vorba despre 7 adeverințe de vaccinare eliberate unor persoane nevaccinate de către colaboratori ai centrului de vaccinare din Ocna Mureș.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1763 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Cand creezi (Joi, 5 august 2021, 10:53)

    unins [utilizator]

    restrictii discriminatorii este normal ca oamenii sa incerce sa le ocoleasca. Daca voi avea ocazia si eu voi cumpara o adeverinta falsa.
    • -2 (6 voturi)    
      hahahah (Joi, 5 august 2021, 11:13)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Sper să reușești și tare mai sper să te salte poliția :))))
      Comentariu mai tembel nici că puteai scrie :)))
    • +1 (5 voturi)    
      Si eu (Joi, 5 august 2021, 11:17)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Si majoritatea cunoscutilor mei.
    • 0 (6 voturi)    
      si un permis de conducere fals nu? (Joi, 5 august 2021, 11:20)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Ce mai conteaza un fals acolo... Cand pui restrictii discriminatorii la conducerea masinilor, e normal ca oamenii vor incerca sa le ocoleasca, nu-i asa?

      Problema e ca s-ar putea sa te trateze un doctor cu diplome false cand o sa te imbolnavesti de COVID. Adica normal, cum sa nu ocoleasca omul restrictiile discriminatorii in practicarea medicinei, cand el e expert in homeopatie si are si studii de astrologie?
    • -1 (5 voturi)    
      asta spune totu'... (Joi, 5 august 2021, 12:15)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui unins

      despre ce fel de om esti...
  • -2 (4 voturi)    
    doar covidiotii pot fi atat de analfabeti (Joi, 5 august 2021, 11:13)

    Antenistontel [utilizator]

    incat sa nu stie ca poti fi verificat dupa cnp pe platforma!
  • +2 (4 voturi)    
    măsuri luate de „deștepți” (Joi, 5 august 2021, 11:27)

    balex [utilizator]

    adică unii urcă la comun în mașină fără mască, alții îți serbează ziua în birou fără mască etc etc....dar populația să suporte restricții și obligații fără să încerce să se descurce. poate vine mintea la loc cretinilor care iau decizii fără substrat științific dar pe care îl aduc în discuție la fiecare apariție tv.