Teleorman: Plan roşu de intervenţie, după un accident cu opt victime, dintre care două au decedat

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 august 2021, 22:24 Actualitate | Esenţial


112
Foto: Facebook/ ISU Constanta
Autorităţile din Teleorman au activat miercuri seară Planul roşu de intervenţie, după ce un autoturism a acroşat două căruțe. Din primele informaţii, accidentul s-a soldat cu cel puțin opt victime, dintre care două au decedat. Traficul în zonă este blocat.

Potrivit autorităţilor, accidentul s-a produs, miercuri seară, pe DN 65, în zona localităţii Putineiu, notează News.ro. În accident au fost implicate un autoturism şi două căruțe.

„Având în vedere numărul persoanelor implicate, pentru gestionarea misiunii de raspuns la nivelul judeţului a fost activat Planul Rosu de Intervenţie. Din informaţiile primite pe numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112, în urma accidentului sunt rezultate opt victime, dintre care două inconştiente”, a transmis IGSU.

Ulterior, Centrul Infotrafic din cadrul Poliţiei Române a informat că „pe DN 65A Piteşti-Turnu Măgurele, la ieşire din localitatea Putineiu, judeţul Teleorman, un autoturism a acroşat două atelaje hipo. Potrivit primelor informaţii, două persoane au decedat, iar alte 6 persoane (1 adult şi 5 copii) au suferit leziuni, sunt conştiente şi primesc îngrijiri medicale la faţa locului”.

Traficul rutier este oprit pe ambele sensuri pentru a permite intervenţia echipajelor specializate.

Se estimează reluarea normală a circulaţiei în 45-60 de minute.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4870 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Întrebare (Miercuri, 4 august 2021, 22:41)

    war4peace [utilizator]

    Ce căutau căruțele pe DN?
  • +2 (8 voturi)    
    Militia Rutiera s-a desfiintat? (Miercuri, 4 august 2021, 22:51)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    In cascada accidente.
    Si decese.
    MAI cumpara tot timpul masini, girofare radare.
    Si-a largit si baza de racolare de agenti.
    Ei lipsesc din trafic.

    Schema de personal a Ministerului este cu 200% mai mare decat acum doi ani!

    Preventia?
    Zero!

    Gandire logica in Minister?
    N-ai cu cine!
    Au Secretari de Stat pensionati!
    Banu conteaza!
    PLUS spaga!
    Ce daca mai mor niste romani?
  • +3 (3 voturi)    
    . (Joi, 5 august 2021, 8:03)

    Elfu [utilizator]

    primii vinovati sunt cei din administratia locala si politia rurala sau cum se mai numeste acum care ar fi trebuit sa se asigure ca toti cei care au carute / biciclete din comunitatea lor au atasate acestora dispozitive reflectorizante asa cum specifica legea. Asta se cheama preventie !

    tot in cazul preventiei ar fi si prezentarea celor din comunitati a unei fituici in care sa le fie aduse la cunostinta cateva reguli elementare vizavi de circulatia pe drumurile publice ( simple - sa fie intelese si de cei care nu au facultate - fara prea mult text/teorie - unele pot fi chiar grafice) - cost redus + preventie

    tot autoritatile locale pot sanctiona de fiecare data pe cei care incalca acele reguli simple - asa se face educatia celor care nu inteleg din prima

    sunt chestii simple si necostisitoare - sper ca daca autoritatile vor face asa ceva nu vor deconta sume uriase asa cum suntem obisnuiti in tara asta ...
    • +3 (3 voturi)    
      Vinovati sunt carutasii care nu au nici cea mai (Joi, 5 august 2021, 9:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      mica bruma de cultura rutiera, care nici macar nu cunosc semnele de circulatie, multi nici nu stiu sa scrie si sa citeasca (mai ales carutasii rromi).
      Mi s-a intamplat si mie, eram intr-o comuna si la o ,,intersectie" din acea comuna eu aveam semn de drum cu prioritate, cei care veneau din stanga aveau semn de STOP. Au venit vreo 3 carute din stanga, bineinteles ca nu au oprit la STOP, am reusit eu sa evit accidentul, dar m-am dat jos sa le arat semnul de STOP. Au sarit imediat tiganii cu furcile la mine, ,,ce ba, vii tu din Bucuresti sa ma inveti pe mine sa conduc caruta?" Asa ca m-am suit in masina si am plecat rapid, lasand tiganii sa ,,conduca'' cum vor ei.
  • +2 (2 voturi)    
    Evitați Teleorman. Dacă puteți. (Joi, 5 august 2021, 8:28)

    asavreau [utilizator]

    Este drumul plin de căruțe și alte atelaje motorizate improvizate. Prin unele zone sau amenajat drumuri laterale balastate, dar unde nu sun t aceste drumuri, fiți atenți. Nu am văzut nici-un polițist care să-i atenționeze pe cei cu căruțe că nu circulă corect.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai normal ca nu sunt prea multi intelectuali (Joi, 5 august 2021, 9:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      rasati in Teleorman....ca daca era asa, il mai votau pe Dragnea?
  • +3 (3 voturi)    
    carute pe DN (Joi, 5 august 2021, 9:29)

    liviu_ [utilizator]

    doar in reublica bananiera romanica....