Un șofer de 90 de ani din București a tras pe dreapta pentru că uitase drumul spre casă. Ce s-a întâmplat după aceea

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 august 2021, 10:56 Actualitate | Esenţial


Sofer care a uitat drumul spre casa
Foto: Politia Locala Bucuresti
Un șofer în vârstă de 90 de ani din București a oprit mașina pe șosea și a cerut ajutorul poliției pentru că are probleme de memorie și nu-și mai amintește drumul spre casă.

”Joi seara, în timp ce fluidizau traficul în zona Piaţa Sudului, poliţiştii locali din cadrul D.G.P.L.C.M.B. s-au confruntat cu o situaţie mai puţin obişnuită: un conducător auto a oprit autoturismul pe Şos. Olteniţei şi nu a mai vrut să-şi continue deplasarea”, transmite Poliția Capitalei.

În vârstă de 90 de ani, D.C. a solicitat sprijin agenţilor Poliţiei Locale Bucureşti, rugându-i să-l conducă acasă întrucât are probleme cu memoria și nu-şi mai aminteşte drumul, potrivit sursei citate.

După identificare, poliţiştii locali l-au însoţit pe bărbat, în siguranţă, până la domiciliul său, din sectorul 5 al Capitalei.

De asemenea, polițiștii au început demersuri pentru reevaluarea medicală privind dreptul de a conduce autoturisme pe drumurile publice.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















31542 vizualizari

  • +28 (38 voturi)    
    rapiditate (Duminică, 1 august 2021, 11:14)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    incredibil ce repede termina astia podurile si pasajele si benzile de l-au derutat pe bietul om. A plecat cand erau santiere si la intoarcere erau gata. O fi crezut ca a iesit din tara.
  • +23 (41 voturi)    
    Un sofer si atat (asa este corect politic) (Duminică, 1 august 2021, 11:18)

    CezarN [utilizator]

    Lasati varsta deoparte. Ca daca luam victimele si pagubele produse de soferii de 19 ani si cei de peste 80, cred ca cei tineri "castiga" detasat.
    Daca vreti asa, la obiect, atunci scrieti "doua bande de tigani s-au incaierat pe strazile Parisului", nu "doua bande de romani s-au incaiereat pe strazile Parisului"
    • +13 (27 voturi)    
      dar asa si este (Duminică, 1 august 2021, 12:12)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Citeam undeva ca, in conformitate cu statisticile oficiale, grosul accidentelor sunt provocate de soferi de la 18 la 40 de ani, iar cei din grupa de peste 60 de ani este cea mai sigura grupa. La astia numarul de accidente provocate de ei este aproape zero!
      Si e firesc. Dupa 50-60 de ani iti piere cheful sa mai faci pe nebunul sau sa te consideri un geniu pe sosele. Dupa 50-60 de ani incepi sa consitentizezi ca viata nu este eterna si ca acel moment al mortii nu este undeva, extrem de departe, ci poate fi chiar la prima depasire pe care o faci putin mai riscant.
      • +3 (13 voturi)    
        de curiozitate.. (Duminică, 1 august 2021, 19:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Unde este si cum arata statistica asta "oficiala"?

        Daca tinem cont de distributia pe grupe de varsta a soferilor si de distanta parcursa anual, evident ca NUMARUL de accidente provocate de batrani este mai mic. Dar daca raportezi numarul de accidente la numarul de soferi, pe grupe de varsta? Si apoi daca il mai imparti si la numarul de km parcursi anual?

        Din pacate, e usor sa minti cu "statistici", cand audienta are o eductie precara si nu stie ce este statistica si ce este doar un numar sau o ratie calculata aiurea.
    • -1 (1 vot)    
      da si nu, (Luni, 2 august 2021, 9:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      statistic sunt muult mai multi soferi de 19 ani decat cei de 80 de ani. Normal ca, daca sunt mai multi soferi de 19 ani, fac si mai multe accidente.
  • +2 (24 voturi)    
    Si,cel care si-a pus parafa.... (Duminică, 1 august 2021, 11:22)

    persuasiv [utilizator]

    nu trebuie ''ievaluat'' ???
  • -16 (24 voturi)    
    Ardelenii din Bucuresti.... (Duminică, 1 august 2021, 12:15)

    iomvv [utilizator]

    Au fost adusi de nea Nicu pentru IMGB, Republica si altele.
    • +2 (18 voturi)    
      nu ardeleni (Duminică, 1 august 2021, 12:53)

      TITITINO [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

      Aia erau moldovenii!
      • -8 (10 voturi)    
        Te rog (Duminică, 1 august 2021, 18:57)

        iomvv [utilizator] i-a raspuns lui TITITINO

        sa nu-i jignesti pe moldoveni. Tu compari o inteligenta nativa cu o minte in urma cu 5 minute?
        • +2 (2 voturi)    
          Da,da si merge si o comparatie intre (Luni, 2 august 2021, 5:06)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

          orasele si satele din Ardeal si cele din Moldova inteligentei native.Da,da.
          • 0 (0 voturi)    
            sigur ca merge .... (Luni, 30 august 2021, 13:59)

            iomvv [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

            hai sa o facem !
    • +3 (3 voturi)    
      Nu prea inteleg afirmatia, (Luni, 2 august 2021, 10:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui iomvv

      ce legatura are Ardealul cu faptul ca bietul om are Altzheimer?
      • 0 (0 voturi)    
        pai are .... (Luni, 30 august 2021, 13:59)

        iomvv [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        mintea-i cam la fel
  • -7 (13 voturi)    
    Alte sfaturi i s-au dat? (Duminică, 1 august 2021, 12:43)

    Taras_Bulba [utilizator]

    De pilda, sa nu accelereze cu piciorul sting.
  • -12 (18 voturi)    
    Cine ia dar dreptul (Duminică, 1 august 2021, 13:59)

    George21 [utilizator]

    Cine ia dat dreptul sa conduca la varsta asta trebuie suspendat din functie.
    • +12 (16 voturi)    
      Dar (Duminică, 1 august 2021, 16:37)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui George21

      Cine ti-a fost profesor de romana trebuie suspendat din funcție.
      • +8 (12 voturi)    
        Discutabil (Duminică, 1 august 2021, 19:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Nu poti fi sigur ca utilizatorul George21 are mai mult de 4 clase, deci nu stim daca un profesor de limba romana l-a promovat in clasele gimnaziale si/sau de liceu, desi nu cunoaste gramatica elementara a limbii romane.

        Pe de alta parte, e clar ca cineva i-a prelungit permisul de conducere acestui sofer de 90 de ani. In cazul asta putem cu oarecare certitudine sa vorbim de o scadere a facultatilor mentale de-a lungul anilor. Deci e posibili sa fi trecut examenul medical cu brio in urma cu ceva ani.
        La fel si utilizatorul George21, poate e nascut in 1921 si abia recent a inceput sa uite gramatica limbii romane?.. ;)
    • +2 (2 voturi)    
      eu zic ca cine te-a trecut pe tine (Luni, 2 august 2021, 10:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui George21

      bacalaureatul la limba romana, ar trebui suspendat din functie.
      Pe de alta parte, legea nu spune ca la 80 sau 90 ani nu mai ai dreptul sa conduci autovehicue. Daca treci examinarea medicala, esti apt ptr condus la orice varsta mai mare de 18 ani.
  • +11 (15 voturi)    
    Condusul după o vârstă - cu limitări (Duminică, 1 august 2021, 14:01)

    mr_mojo [utilizator]

    Conduce toată lumea, uita unde trebuie să ajungă. Mă întreb dacă mai știe regulile sau dacă îi mai pasă.
    Ar trebui controale mai dese (anuale?) fizice si mai ales psihologice. La vârsta aia intervine lehamitea si e periculos pentru că nici pușcăria nu e aceeași dacă omori un om…
  • +4 (14 voturi)    
    Unul de 89 livreaza pizza in SUA! (Duminică, 1 august 2021, 15:17)

    mike123 [utilizator]

    Ca sa nu moara de foame.....ca nu-i ajunge pensia SS!
    • +5 (11 voturi)    
      ! (Duminică, 1 august 2021, 16:16)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Sunt consemnari in istorie ca individul ar fi livrat pizza si acum 200 de ani. Nu se stie daca retetele erau aceleasi.
    • 0 (0 voturi)    
      batranii care lucreaza in SUA o fac (Luni, 2 august 2021, 10:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      ptr a plati asigurarile medicale de sanatate, care nu sunt gratuite ca la noi.
  • -3 (11 voturi)    
    incepind de la 65 de ani (Duminică, 1 august 2021, 19:06)

    SARS-CoV-2 [utilizator]

    se impune repetarea examenului pt obtinerea
    permisului la fiecare 6 luni.

    indiferent de virsta se impun urmatoarele masuri:

    1. pt cei care fac accidente grave soldate cu morti,
    suspendarea permisului 10 ani,inafara de alte
    penalizari prevazute de lege(foarte ingaduitoare).
    2. pt consum de alcool/droguri,suspendarea
    permisului pe viata.

    desigur,masurile pot fi mai aspre daca timpitii
    tot nu se linistesc.
    • +1 (7 voturi)    
      Nici in USA nu este asa de drastic.... (Duminică, 1 august 2021, 19:42)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui SARS-CoV-2

      Regula spune ca marimea amenzii si Aplicarea ei are un efect pozitiv asupra sigurantei in trafic....desigur insotita de arestarea pe loc pentru cu cat gravitatea este mai mare....de exemplu prezenta unui minor in masina cand s-a comis infractiunea....

      Deci amenda de 1000 euro minim plus arestare pentru depasire de viteza cu mai mult de 30 km/h fata de limita, bautura, droguri....asa se mai civilizeaza nevroticii .

      Militienii dotati cu aparate radar pe toate masinile nu ca acum cand se dau numai pe pile....si scosi in intersectii, pe drumuri la aplicat de lege nu la spart seminte....:))))
    • 0 (0 voturi)    
      prea devreme la 60 ani, (Luni, 2 august 2021, 13:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui SARS-CoV-2

      Tu probabil esti foarte tanar si crezi ca la 60 ani esti mos...in realitate, cei de 60 ani conduc mai bine decat pustii de 20.
  • -2 (4 voturi)    
    2 stiri pe care le-as prezenta la pachet (Luni, 2 august 2021, 0:20)

    xtraterestrul_roman [utilizator]

    Prima stire este cea cu soferul de 90 de ani care a fost ajutat de politisti sa ajunga acasa pentru ca nu-si mai amintea drumul si a doua despre puiul de barza care a cazut din cuib si a fost ajutat de pompieri... Vazand reactiile cititorilor pe cele doua forumuri se poate trage concluzia ca romanul are totusi un suflet suav, sensibil, este foarte intelegator si saritor sa ajute, dar nu si pe soferii batrani...