UPDATE Consilier al primarului liberal din Tulcea, jigniri greu de reprodus la adresa Anei Maria Popescu: "Gest de mare țoapă" / Primarul a anuntat apoi demisia consilierului

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 17:01 Actualitate | Esenţial


Ana Maria Popescu si Eduard Novak
Foto: Captura Facebook
Ştefan Caraman, consilier al primarului PNL din Tulcea, a postat pe pagina de Facebook un comentariu cu jigniri greu de reprodus la adresa sportivei Ana Maria Popescu, care la întoarcerea în țară de la Jocurile Olimpice a refuzat să dea mâna cu ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak.

UPDATE 19.40 Primarul Ștefan Ilie a anunțat apoi că Ștefan Caraman a demisionat.

'În urma comentariului regretabil postat pe pagina personală de Facebook, domnul Ștefan Caraman și-a înaintat demisia din funcția de consilier al primarului pe probleme de cultură și sport", a scris pe Facebook primarul din Tulcea.

....................

Ştefan Caraman este dramaturg şi prozator, fiind şi membru PNL şi face parte din echipa primarului liberal din Tulcea, Ştefan Ilie. Potrivit realitatea.net, Caraman este coordonator al Biroului sport şi cultură al Primăriei Tulcea.

Într-un mesaj postat pe Facebook, Caraman lansează un șir de jigniri la adresa sportivei care a cucerit medalia de argint în proba individuală de spadă, vorbind despre un "gest de mare țoapă" și despre "un mod gherțoiesc de a te purta în public".

El mai susține că declarațiile sportivei îi "întăresc convingerea că sportivii ăștia de dupa '89 au devenit niște pițipoance pline de ifose, niște prestatori pentru bani și atât - nu tu eleganță, nu tu educație, nu tu caracter, nu tu respect de sine; nu, tată, doar fitze".

Redăm integral mesajul consilierului primarului din Tulcea:
  • "Gest de mare tzoapa al Anei Maria Popescu, refuzand sa stranga mana ministrului sportului; pentru ca:
  • daca sunt probleme cu federatia, ministerul, CIO, are cine sa negocieze cu ei, poate de vina e seful federatiei, caci tot ei e aleg acolo intre ei; si astea se rezolva in birouri, nu in flegme
  • ministrul Novak este sportiv ca si ea, e medaliat olimpic, e un caracter rar avand in vedere situatia lui medicala, ca om nu merita asa ceva, mai ales de la un alt coleg sportiv; daca a facut o declaratie nefericita, o puteau regla amandoi face to face; dar sa-l lasi cu mana intinsa si sa treci precum o putoare pe langa clientul cu bani putini, asta arata ca degeaba esti campion la sport, daca esti codas la bun simt
  • modul asta ghertoiesc de a te purta in public este, vrei nu vrei, un model pentru ceilalti; deci asta trebuie sa facem cand suntem suparati pe oficiali (buni, rai, sunt oficiali), ii scuipam in gura si ii injuram de mama, ca avem noi frustrari, nu?
  • Ivan, Nadia, Lipa, Szabo, Silivas, Vastag, Covaliu, n-ar fi facut niciodata asa ceva in public, niciodata; si aia au luat medalii un snop, au fost si sunt in Panteonul sportului mondial, doamna asta cifuta din pacate nu
  • gestul si declaratiile ei imi intaresc convingerea ca sportivii astia de dupa '89 au devenit niste pitipoance pline de ifose, niste prestatori pentru bani si atat; nu tu eleganta, nu tu educatie, nu tu caracter, nu tu respect de sine; nu, tata, doar fitze;
  • daca sportul romanesc e subfinantat (si ma refer la cel de nisa, cum e si sabia), e o povara a statului roman, e incompetenta a tuturor (caci in sistem sunt, de altfel, tot campioni olimpici sau fosti sportivi), e "asa a vrut Dumnezeu", e ce doriti voi, dar nu te obliga nimeni sa ramai cu mana intinsa daca vezi ca nu primesti; mai ales cand porti pe tine tricolorul; nu ai voie; si in niciun caz sa te comporti ca o tzoapa
  • si pana la urma a fi nesimtit e doar despre tine si nu despre ministrul Novak, nici despre CIO, nici despre nimeni, e de la ma-ta de acasa; si nu are nicio legatura cu spiritul olimpic, niciuna
  • m-am bucurat de medalia sportivei, bravo ei, dar din punctul meu de vedere nu merita sa o poarte la gat ci sa si-o bage in fund;
  • cat priveste presa sportiva care a incurajat gestul cucoanei catalogandu-l ca pe o mare smecherie, nu m-a surprins cu nimic; astia cu scoala prin telefon, atata stiu, scandal si panarama;
  • asta cred eu
  • PS : babaciunea are de invatat de la tanarul si fenomenal de sarmantul inotator roman; omul a venit la Olimpiada sa se distreze; el e campion prin atitutinde, de aceea e atat de iubit de toata lumea desi n-a castigat inca o medalie; el e cu adevarat sportiv olimpic; nota 10 pe linie".
După ce presa a început să îi preia mesajul jignitor la adresa sportivei, Caraman și-a sters postarea.

A cucerit medalia de argint în proba individuală de spadă, iar la întoarcerea în țară a susținut o amplă conferință de presă. Ana Maria Popescu a oferit faza zilei, sportiva lăsându-l cu mâna întinsă pe Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului. Totul s-a întâmplat la puțin timp după aterizare, înainte de conferința de presă susținută de sportiva medaliată cu argint.

Discursul Anei Maria Popescu (Brânză) în care a criticat o parte din presă și a reclamat lipsa unei susțineri adecvate a sportivilor din partea statului a generat adevărate dezbateri pe rețelele sociale.

Remarcile spadasinei către ministrul Eduard Novak au venit după ce acesta a făcut „un comentariu nefericit” cum că Ana Maria Popescu nu ar fi luat medalia de aur la JO de la Tokyo nici dacă bugetul federației de scrimă ar fi fost mai mare.

CITEȘTE ȘI: VIDEO Ana Maria Popescu, discurs impresionant la sosirea în țară - Sportiva i-a răspuns ministrului Eduard Novak: "Îmi doresc tare mult să ajungeţi dumneavoastră la Tokyo şi să luaţi aurul ăla pe care nu am fost eu în stare să-l iau"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19691 vizualizari

  • +1 (37 voturi)    
    un fel de Vadim Tudor (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:08)

    cristi_an [utilizator]

    in varianda penelista, 2021
  • +9 (35 voturi)    
    devine obositor (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:18)

    tirolez [utilizator]

    Aveti mai multe articole pe tema asta decat despre fetele care au luat aur si baietii de argint. Poate au si ele/ei ceva de zis pe lumea asta? Poate au o poveste interesanta. Sunt studenti undeva(UNEFS?) , ce planuri de viitor au, din astea....
    Au luat si ei medalie, totusi, daca doar medaliatii sunt bagati in seama.
    Altfel meritau si ceilalti sportivi sa scrieti doua vorbe despre ei. Poate reuseau ei sa inspire niste copii sa practice sportul respectiv.
    • +7 (23 voturi)    
      "Fata" asta (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:33)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      "Fata" asta luat argint, ca si "baietii" aia. A fost la un pas de aur, un pic pas.
      Incepeti dubios si va terminati comentariul contrazicand tot ce ati scris mai sus. Ne hotaram intr-un fel? :))
  • +8 (42 voturi)    
    GHERTOI (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:18)

    Cetateanu [utilizator]

    Un PNList ghertoi! vede citeste si nu intelege! Tipic pentru securisto/activisti. Novak e cel care a fost magar. Si avea timp sa o dreaga. Oricum nu trebuia sa-i intinda mana: nu-i recomandat suntem inca in pandemie!
  • +4 (28 voturi)    
    Suntem prea incrancenati (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:20)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    sau mi se pare mie? Multi vor sa aiba ei dreptate si rezultatul e ca se amplifica gafe si pozitii exagerate. In cazul asta, adevarul e probabil la mijloc, unde lumea nu prea vrea sa se aventureze. :)
    • 0 (12 voturi)    
      O mahalagioaică a creat o isterie națională. (Joi, 29 iulie 2021, 9:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigel cu elefantii

      Dacă mahalagioaica nu ar fi promovată de niște jurnaliști rău voitori poporului român, nu ar mai această încrâncenare. Regret, dar Ana Maria Popescu a pierdut respectul cuvenit medaliei obținute. Când cineva te felicită și tu îi răspunzi cu un scuipat, meriți oprobiul și uitarea. Jurnaliștii asta trebuie să facă , să nu o mai promoveze. Și nu numai cu ea, ci cu oricine depășește limitele civilizației într-o discuție publică.
  • -8 (20 voturi)    
    pai, (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:30)

    Cezy [utilizator]

    exista cuvantul tzop in romana?
    • 0 (24 voturi)    
      tzop (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:08)

      Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Daca nu exista il inventam noi. Ministrul a fost un mare tzop.
  • -13 (39 voturi)    
    confundam talentul sportiv si expunerea media (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    cu valoarea omului si educatia lui , e o toapa!
    • +2 (22 voturi)    
      o o doamna care nu se coboara la nivelul politr (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:04)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ucilor (si neamurilor proaste).
  • -10 (38 voturi)    
    Si are dreptate (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:56)

    holinessdani [utilizator]

    A fost putin cam dur dar are dreptate in ceea ce spune.
    Si oricum femeia a trait toata viata din bani publici, inclusiv participarea la jocuri tot din bani publici s-a facut, asa ca in loc sa critice si sa arunce cu noroi ar fi trebuit sa ramana la un: multumesc!
    • +7 (11 voturi)    
      Are dreptate?? (Joi, 29 iulie 2021, 3:02)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Adica asa se exprima o persoana civilizata, o persoana publica ce ar trebui sa fie un exempli pentru cetateni? Asta denota doar o lipsa crasa de educatie. Iar luandu-i apararea nu cace decat da denote ca si tie iti lipeste educatia. Oare ce or fi zacand parintii vostri cand vad ce copii au crescut? Iar apoi mai vii si cu minciuni, cum ca toata viata fata asta, medaliata datorita efortului depus si calitatilor proprii, a trait cica din bani publici! Poti explica, dovedi asta? Sunt sigur ca nu! Nu cred ca, nici parintii ei, nici ea, au trait de la nasterea ei din ajutoare sociale, ca nu au muncit undeva.
  • -6 (22 voturi)    
    politrucii fara viitor si trecut vor si ei sa se (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:03)

    hopsinoi [utilizator]

    asocieze cumva cu o Maxima campioana mondiala, noi am mai spus-o.

    Acum alt politruc PNL nu IUDeMRe incearca se bage in seama, dar asta cum nu stie decat sa injure injura. Acest individ nu stie ce inseamna munca, determinare, sacrificiu, ci doar zo--e.

    Inca odata Felicitari Ana-Maria Branza Popescu! nu te cobora (sau da mana cu ei) la nivelul lor de moc---a.
  • +11 (31 voturi)    
    "Dramaturg (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:11)

    VARCIOROVA [utilizator]

    si prozator"!!!??? In dobitoc plin de el, declarat "dramaturg" de el insusi in CV-ul pe care si l-a fabricat.
    Iar gestul Anei a fost un gest pe care si l-a meritat Novac, cu atat mai mult cu cat si el este sportiv .
    • -9 (15 voturi)    
      E dramaturg talentat (Miercuri, 28 iulie 2021, 20:57)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      https://realitateadetulcea.net/dramaturgul-stefan-caraman-premiat-la-festivalul-de-teatru-independent-fitic-2018/
      • +3 (11 voturi)    
        Ha! Ha! Buna gluma! (Joi, 29 iulie 2021, 3:06)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Cate din piesele lui se joaca pe scene de renume, cate au fost traduse, cate se joaca in strainatate, pe Broadway de ex.?
  • -3 (21 voturi)    
    Ștefan e un prozator (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:14)

    ploiesteanu [utilizator]

    și un dramaturg foarte talentat, dar, ca orice om, are un limbaj prea "colorat" câteodată. Asta e părerea lui despre doamna Ana Maria Popescu, și și-a expus-o într-un mod "sui generis", probabil s-a enervat puțin dar scriitorul Caraman nu e nici "gherțoi" nici "securisto/activist" cum îl etichetează unii, ci un foarte talentat om de litere.
  • -3 (41 voturi)    
    Gest de mare țoapă. Corect. (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:31)

    asavreau [utilizator]

    Ministrul reprezenta Statul Român și Ana Maria Popescu a participat la JO în numele Statului Român., nu în nume personal: Comportamentul ei o descalifică ca om. Aroganța o va trimite la lada de gunoi. Reprezentând România este cineva. Singură este nimeni.
    • +2 (14 voturi)    
      Altul care nu stie dar se baga in seama. (Joi, 29 iulie 2021, 3:14)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Da, de acord ca a reprezentat Romania, datorita tipului concursului (olimpiada) nu poti participa independent. Dar concursul a fost individual deci sunt sigur ca ar fi fost pe un loc fruntas si daca ar fi participat in nume propriu. Asa ca nu e adevarat ca "singura este nimeni" pentru ca a concurat singura, fara restul populatiei Romaniei, nici macar in echipa.
  • +6 (32 voturi)    
    A mai fost una (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:36)

    Luk [utilizator]

    A mai fost una inteligenta care a crezut ca daca-i Primar General poate sa-si bata joc de o mare sportiva. Uite ca s-a dus la lada de gunoi a istoriei in timp ce acea sportiva e in continuare acolo.

    Citu a gresit grav cu ocazia asta: trebuia sa-i ceara ministrului sa-si ceara scuze pentru obraznicie sau sa-isi prezinte demisia in ziua aia. Una din doua.
  • 0 (38 voturi)    
    cam are dreptate (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:47)

    andimi [utilizator]

    chiar daca stilul e cam toparlanesc, eu unul ii dau dreptate celui care a scris. Bunul simt si buna crestere o obligau pe sportiva sa dea mana cu oficialul, mai ales ca avem o rara situatie cand ministru e CHIAR un sportiv. Cu toata declaratia scoasa din context, trebuia sa ii dea mana si putea trece mai departe. Dar buna crestere cam lipseste de la noua generatie...
  • -6 (30 voturi)    
    Un gest perfect normal !!! (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:59)

    gmb72 [utilizator]

    Dat fiind componenta clasei politice din ultimii ani (infractori, analfabeti functionali si chiar si la propriu !!!, smenari, combinatori si incompetenti) e un get perfect normal al unui OM care a MUNCIT pentru performantele sale.
    Dimpotriva, daca ar fi dat mana cu un politician care nu stiu ca de mult s-a dus acolo in semn de respect (probabil ca da, fiind un mare sportiv paralimpic) si cat de mult pentru propria imagine, ar fi fost o dovada de PROSTITUTIE, sa te dai alaturi de combinatorii astia care-si zic politicieni, pentru cine stie de avantaje....
    Si nu in ultimul rand, chiar reactia reactia mârlanului din Tulcea, de tipic lingau, dovedeste pe de o parte ca am dreptate, si pe de alta parte, CORECTITUDINEA sportivei, de a refuza sa se asocieze cu cloaca care-si zice pompos "politica romaneasca".
  • +2 (24 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:01)

    CristescuPRadu [utilizator]

    Dl consilier de Tulcea cam are dreptate. Dar nu constientizeaza ca sportivii pe carei ghertzoieste au avut si au ca exemplu clasa politioca de dupa 1989. Inainte de 1989 sportivii erau codusi de codul eticii si echitatii elaborat de partid de aceea u aveau gesturi ecivilizate. Exceptia a constituit-o Dinamo, recte dl Andone care la un meci cu Steaua pe stadionul 23 August si-a coborat sortul si si-a aratat fundul gol la spectatorii di tribuna. El zicea ca si-a aratat k u r u l gol lui Valentin Ceausescu dar tot stadionul l-a vazut. Probabil ca dupa dinamovistul Andone s-au luat ghertoii din sport de dupa 1989 ai dlui consilier de Tulcea
    PS. Nu subscriu la jignirile aduse spadasinei de dl consilier si nici la generalizarea lor la toti sportivii de dupa 1989.
  • +7 (33 voturi)    
    constatare (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:09)

    sile1 [utilizator]

    Scaparam de lichelele din PSD si ne treziram cu golanii din PNL.

    Asta nu face decat sa intareasca parerea unora care afirma ca PSD si PNL =Aceeasi mizerie.

    Ana Maria Popescu a avut tot dreptul + demnitatea sa nu dea mana cu cel care o jignise public.

    Acest lucru este peste capacitatea de intelegere a ghertoilor ajunsi din PNL,iute pupatori de dosuri de sefi !
  • +6 (18 voturi)    
    Un PNL-ist (Miercuri, 28 iulie 2021, 20:13)

    Ibit [utilizator]

    Marlan !
  • -4 (22 voturi)    
    nu apreciez (Miercuri, 28 iulie 2021, 21:10)

    vizirul [utilizator]

    deloc atitudinea sportivei asteptata la Otopeni cu flori si imbratisari; ministrul a avut dreptate in afirmatia legata de culoarea medaliei casigata de A M Popescu, pentru ca nu exista nici o legatura logica de cauza-efect intre performanta sportivei la Tokio si eventuala subfinantare a acestei ramuri sportive; antrenamentele anterioare olimpiadei nu depindeau de aceste finantari; oricum sportiva a facut mentiunea ca fondurile solicitate sunt pentru o sala de antrenament pentru cei ce vor veni din urma adica pentru viitor; in sinea ei a incercat o scuza penibila pentru neatingerea varfului reusitei la care spera
    continuand cu gestul depșasat de a nu da mana cu ministrul sporturilor;incalificabil!!!
  • +1 (17 voturi)    
    daca ... (Joi, 29 iulie 2021, 0:00)

    sile1 [utilizator]

    ...toti astia care au apreciat ca fiind pozitiv comportamentul consilierului de Tulcea sunt votanti PNL tara asta are un viitor intunecat.

    Cred ca mai degraba ei sunt parte a procentului de 42% analfabeti functionali !

    Foarte bine ca si-a dat demisia consilierul respectiv ,a mai spalat putin onoarea PNL.
  • -8 (20 voturi)    
    in rezumat (Joi, 29 iulie 2021, 0:50)

    srpc [utilizator]

    subscriu atat la continutul, cat si la limbajul postarii acelui consilier; o ghiolbana nu merita altceva
    • +5 (9 voturi)    
      Era o zicala: (Joi, 29 iulie 2021, 3:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      "Corb la corb nu-si scoate ochii"... Imi cer scuze, sper ca corbii sa nu se considere jigniti ca am indraznit sa va ridic la nivelul lor. Vezi ce am mai spus apropo de educatie, e valabil si pentru tine.
  • -2 (6 voturi)    
    De ce ? (Joi, 29 iulie 2021, 8:56)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Hotnews , de ce dati asemenea stiri ?
    nu reusiti sa faceti distinctie intre ceea ce este bine si ceea ce este marlanesc ?
    Asta faceti, priomovati marlania !
    Imi pare rau , daca aceasta postare a mea nu va apare Nu voi mai accesa site-ul dvs !
    • -3 (5 voturi)    
      Multumesc Hotnews ! (Joi, 29 iulie 2021, 9:16)

      BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Sincer nu ma asteptam la gestul dvs de a posta parerea mea. Nu stiu de ce intru zilnic pe site-ul dvs. Acum am confirmarea !
      Haideti sa promovam numai lucrurile bune si benefice pentru poporul acesta mult incercat si agresat ! Poate reisim sa mai salvam ceva !
  • 0 (2 voturi)    
    Așa este... (Joi, 29 iulie 2021, 11:01)

    rubberduck [utilizator]

    De fapt întreaga clasa politică românească este „o mare tzoapă” formată din bărbați care miros a hoit și dinți stricați și „băbăciuni” cu efluvii înțepătoare și acre. Atât putem....
  • +2 (2 voturi)    
    Cultura (Joi, 29 iulie 2021, 11:08)

    catalin_f [utilizator]

    Daca acesta era consilierul pe linie de cultura al primarului,deci cel mai cult dintre consilieri,cum or fi ceilalti ...