Ministrul Educației: Dacă va fi un val patru, sunt convins că nu va fi atât de agresiv încât să pună probleme unui proces de învăţământ normal

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 25 iulie 2021, 14:19 Actualitate | Esenţial


Elevi inainte de examen
Foto: Agerpres
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat că este convins că un eventual val patru al pandemiei de COVID-19 nu va fi atât de agresiv încât să împiedice derularea normală a procesului de învăţământ. El a subliniat, într-o conferinţă de presă, că prezenţa fizică la cursuri este necesară pentru a stopa pierderile înregistrate nu numai în plan educaţional, ci şi în plan social, comportamental pentru elevi, studenţi şi cadre didactice.

"Pierderile au fost mari şi foarte mari. După cum cred că vă amintiţi, din prima zi a mandatului meu de ministru, am declarat ca obiectiv întoarcerea la şcoală cu prezenţă fizică. Am făcut pas cu pas tot ce s-a putut face în raport cu evoluţia epidemiologică. Deci, în mod evident, sunt susţinătorul prezenţei fizice în şcoli, fără să neg avantajele pe care această perioadă le-a avut din perspectiva îmbunătăţirii abilităţilor digitale ale profesorilor, elevilor, studenţilor, dar prezenţa fizică este necesară pentru a stopa acele pierderi nu numai în plan educaţional, ci şi în plan social, comportamental pentru elevi, studenţi şi cadre didactice", a explicat Cîmpeanu citat de Agerpres.

Ministrul s-a declarat "optimist" în privinţa unui val patru al pandemiei de COVID-19 în ţara noastră.

"Permiteţi-mi să fiu optimist, am dreptul să fiu optimist şi, chiar dacă va fi un val patru, sunt convins că nu va fi la fel de agresiv, nu va fi atât de agresiv încât să pună probleme din perspectiva derulării unui proces de învăţământ normal, care, repet, să stopeze din pierderile care au fost foarte mari şi care sunt foarte dificil de recuperat. Dacă vom intra în continuare în online, aceste pierderi se vor amplifica, cu efecte pe termen lung şi cu posibilităţi de recuperare foarte reduse", a spus Sorin Cîmpeanu.

El s-a arătat convins că regulile de protecţie sanitară vor fi păstrate şi respectate în continuare în şcoli.

"Sunt convins că se vor păstra în continuare regulile de protecţie sanitară, de la regulile de igienă, până la aerisirea spaţiilor de învăţământ, purtarea măştii de protecţie în continuare, pentru că pandemia nu s-a încheiat, iar şcolile din România au dovedit că pot respecta aceste reguli mult mai bine decât în multe alte locuri", a susţinut ministrul.

Potrivit acestuia, acordarea de stimulente pentru vaccinarea anti-COVID este un subiect în discuţie la nivelul Guvernului.

"Până atunci, ştiu exemple de universităţi care se gândesc, pe baza autonomiei universitare, să-şi motiveze proprii studenţi pentru a se vaccina. Sunt universităţi care vor beneficia de sprijinul universităţilor de medicină şi farmacie pentru organizarea unor centre de vaccinare în campusurile universitare înainte de cazarea studenţilor pentru începerea anului universitar. Pentru elevi o să organizăm centre de vaccinare cât mai aproape de şcoli, acolo unde va fi posibil chiar şi în şcoli. Nu trebuie să uităm că pentru elevi este nevoie şi de acordul părinţilor", a menţionat Cîmpeanu.

Ministrul a adăugat că un procent important de elevi din rândul celor care au terminat clasa a XII-a şi au susţinut Bacalaureatul s-au vaccinat anti-COVID pentru a nu periclita unul dintre cele mai importante examene din viaţa lor.

Ministrul Educaţiei a mai indicat că nu va susţine acordarea unei zile libere pentru elevii care se imunizează contra COVID-19. "Eu nu cred că o zi de stat acasă este un stimulent şi nu voi susţine astfel de stimulente între ghilimele", a declarat Cîmpeanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9185 vizualizari

  • -4 (30 voturi)    
    Rabdare (Duminică, 25 iulie 2021, 14:26)

    Gelu Balsam [utilizator]

    Pana vor fi autobuzele pline si cate 2-3 elevi infectiosi in clasa.

    Da, daca nu veti mai testa si nu veti mai carantina, invatamantul se va desfasura normal. Daca insa se vor pune restrictii pt purtatori, atunci veti inchide clasa dupa clasa.

    Asadar depinde de abordare. Cat despre elevi, ei fac oricum formele cele mai usoare. Ce conteaza ca au stat acasa un an si jumatate in loc ca familiile sa-i puna la adapost pe cei vulnerabili (adica managementul a 1-4 cazuri pe familie si nu a sute de mii de elevi). Actualmente cei vulnerabili din familie si profesorii au posibilitatea de a se vaccina. Daca nu o fac sa o faca pe persoana fizica, nu pe sistem de invatamant.

    DECI: nici intr-un caz obligati sa se vaccineze. Dar daca nu o fac, este treaba lor proprie si personala.
    • 0 (2 voturi)    
      Calm. Există vaccin. (Luni, 26 iulie 2021, 8:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

      Nu se mai închide nimic și restricțiile vor fi lejere pentru cei vaccinați. Cine nu sa vaccinat, îl privește. Va suporta restricții severe și dacă va fi infectat îl așteaptă moartea. Dar, așa a vrut.
      • 0 (2 voturi)    
        Dar plateste toata lumea.. (Luni, 26 iulie 2021, 11:03)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Daca mai vine un val si se umplu iar spitalele de sosocari, cine plateste pentru ei?
  • -19 (39 voturi)    
    Jos mastile (Duminică, 25 iulie 2021, 14:41)

    winston_smith [utilizator]

    La copiii de la ciclul primar. In UK nu au fost niciodata obligatorii in scoli pana la 12 ani, nici in Belgia sau Danemarca samd. nu se pot tine niste copii de 6 ani cu masca pe gura, sa nu isi poata cunoaste colegii si invatatoarea. Cum se dezvolta psiho-social, ce e aia distantare la 6 ani? Sunt scoli sau lagare? Opriti aceasta dementa!
    • -9 (31 voturi)    
      Tot despre masti si distantare la 6 ani(!!!) (Duminică, 25 iulie 2021, 15:39)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Dar si despre necesitatea scolilor fizic:
      “ Sistemul imunitar al copiiilor este imatur si continua sa se dezvolte pana in jurul varstei de 11-12 ani.
      Expunerea la infectiile comune are un rol important in formarea unui sistem imun puternic. Copiii incep sa raceasca dupa varsta de 6 luni, iar un numar de 7-8 episoade de raceala pe an sunt considerate normale pentru sugari si prescolari. Media scade la 5-6 episoade de raceala pe an la varsta scolara.
      Cauza principala a racelilor frecvente ale copiilor se datoreaza expunerii la noi si noi virusuri; exista cel putin 200 de astfel de virusuri, de aceea nu numai ca racelile NU pot fi prevenite, insa ele intaresc sistemul imun al copilului“. Ce facem cu masca, distantarea? Unde e medicina, unde sunt medicii? De ce se sacrifica sistemul imunitar al copiilor, cu consecinte dezastroase pe termen lung, pentru a salva pe cine? Sunteti Dumnezei, sa alegeti pe cine salvati, pe cine imbolnaviti?


      https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/imunitatea-raspunsuri-la-cele-mai-frecvente-intrebari
      • +8 (24 voturi)    
        ai gasit repede o aberatie (Duminică, 25 iulie 2021, 16:26)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        si ai profitat imediat. ma refer la "ele intaresc sistemul imun al copilului". tu ai idee ce inseamna "intaresc sistemul imunitar"? dupa aproape 30 de ani de lucru in domeniul imunologiei, iti spun clar ca termenul "intaresc" e total gresit. o sa le scriu si celor de la rm sa aiba grija ce traduceri fac, ca pot sa rezulte aberatii, ca in cazul de fata. infectiile virale de care vorbesc ei aici, sunt generate majoritar de rinovirusuri, care au apetenta pentru tractul respirator superior, pentru ca prolifereaza la temperaturi mai scazute (33-35C). din acest motiv nu sunt in general periculoase. iar "intarirea" de care vorbesc ei inseamna de fapt "memorarea" antigenelor specifice acestora, adica dezvoltarea memoriei imunitare impotriva lor, si nu "intarirea" sistemului imunitar. deci, practic invatam cum sa anihilam aceste virusuri SI DOAR ACESTEA. infectarea cu ele poate sa ajute sitemul imunitar la contactul cu un virus nou, este vorba de celebra cross-reactivitate, dar sunt putine situatii si raportul risc/beneficiu e foarte discutabil. o infectie virala, pe un anume HLA poate sa duca la boli autoimune, poate sa induca ADE, etc. retine, un sistem imunitar prea reactiv, puternic, e ceva ce nu-ti doresti. in cazul gripelor, sc2, etc, chiar acest sistem imunitar te omoara, nu virusul. sistemul imunitar al oamenilor are capacitatea de a recunoaste un numar limitat de patogeni. pe masura ce, de-a lungul vietii, venim in contact cu patogenii, numarul limfocitelor naive scade din cauza acestui contact cu patogenii si, in consecinta, capacitatea de a reactiona eficient la un patogen nou se diminueaza. exact asta e un motiv foarte important, pentru care tinerii fac forme usoare la infectia cu sc2. pentru ca nu si-au epuizat prea multe limfocite naive. oricum, bine ca ai semnalat aberatia de pe siteul rm, o sa-i contactez.
        • -3 (19 voturi)    
          Am gasit o aberatie (Duminică, 25 iulie 2021, 18:08)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          La regina maria. Da stii tu forumistu mai bine. Am prieteni doctori care zic ca asa e, ca scrie si in tratate. Banuiesc ca esti de acord cu masca la copii pe termen nelimitat. Gheorghita zicea ca e buna si pentru gripa, si e un obicei ce trebuie mentinut. Sictir.
          • +1 (7 voturi)    
            in ce tratate (Luni, 26 iulie 2021, 0:19)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

            scrie aberatia respectiva? hai ca m-ai facut curios ... cat despre prietenii tai, imi pare rau sa te dezamageasc, sunt orice, numai doctori nu ... in fine, dupa mintea ta, ce inseamna "intarirea sistemului imunitar"? poti sa-i intrebi si pe prietenii tai "doctori", hai sa vedem ce raspunzi!
        • -4 (14 voturi)    
          Unde (Duminică, 25 iulie 2021, 19:04)

          Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          Daca nu ar fi cu banat, unde activati? Ca tare as evita respectiva institutie in caz de nevoie.....

          Daca lucrezi in imunologie, de ce nu ne povestesti si noua de imunitatea nespecifica? Aaa, unii dintre voi o reneaga pentru ca nu o inteleg? Uita-te la confratele tau roman care activeaza acum in Olanda, are niste cercetari tare interesante pe aceasta tema. Culmea si confirmate ulterior de studii independente.

          Chiar as vrea sincer sa te evit in caz de vreo problema medicala...
          • +2 (6 voturi)    
            exact imunutatea nespecifica omoara (Luni, 26 iulie 2021, 0:00)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

            oamenii in cazul covid (si nu numai). si stai linistit, nu sunt medic, am ajuns accidental in tara exact inaintea pandemiei dar mai am doar cateva zile pana plec. deci nu avem cum sa ne intersectam. dar poti totusi sa pui un link la studiile de care amintesti.
        • +5 (7 voturi)    
          Nu as lua-o chiar asa drastic (Duminică, 25 iulie 2021, 19:52)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          ce zic cei de la rm acolo este ceva simplist si facut pentru parinti panicati. Nu este nici intr-un caz vre-un jurnal de imunologie sau biochimie, doar o articol ce se vrea linistitor si care imbina niste notinuni stiintifice cu un limbaj simplu de inteles.
          Pentru detalii tehnice, exista alte publicatii si in mod clar alta audienta.
          • +3 (7 voturi)    
            in primul rand (Luni, 26 iulie 2021, 0:05)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            voiam sa-ti multumesc si eu pentru ultimele comentarii. vreau sa-ti spun ca le-am citit si apreciez!. da, ai dreptate aici, e greu sa concepi un articol pentru toata lumea, recunosc, si eu sunt dezastru la asa ceva. dar trebuie mare atentie, formularile neglijente duc la confuzie si pot face destul de mult rau.
        • -2 (10 voturi)    
          Poti sa scrii si aici, sa-i luminezi. (Duminică, 25 iulie 2021, 20:48)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          https://www.google.ro/amp/s/www.nytimes.com/2021/07/11/world/asia/new-zealand-where-covid-19-is-dormant-fights-another-respiratory-virus-and-other-news-from-around-the-world.amp.html
        • -3 (11 voturi)    
          si aici (Duminică, 25 iulie 2021, 21:15)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          https://www.dailymail.co.uk/health/article-9758217/Children-wearing-masks-exposed-dangerous-levels-carbon-dioxide-study-finds.html
          • +2 (8 voturi)    
            e vorba de acest studiu (Luni, 26 iulie 2021, 0:40)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

            https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2781743#pld210019f1 ? mda .. Harald Walach strikes again :) tu ai cautat sa vezi cine este acest personaj? in fine, nu cred dar tin sa te anunt ca articolul a fost retras: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2782288
            iti dau un sfat: nu tot ce zboara se mananca, incearca sa nu mai inghiti orice
        • -3 (9 voturi)    
          si aici (Duminică, 25 iulie 2021, 22:07)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          https://www.dailymail.co.uk/health/article-9758217/Children-wearing-masks-exposed-dangerous-levels-carbon-dioxide-study-finds.html
      • 0 (14 voturi)    
        Aveti copii? (Duminică, 25 iulie 2021, 17:06)

        dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        Doar ma intreb.
        • -4 (18 voturi)    
          Am (Duminică, 25 iulie 2021, 18:06)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

          Face 7 ani. Nu isi cunoaste colegii si invatatoarea. Sta cu masca, in pauze, iar cand e foarte frig sunt obligati sa stea pe holuri din 2 in 2 m , lipiti de perete, tot cu masca. Asta la 6 ani!!! Nu vrea sa mearga la scoala. Din cauza scolii online s’a ales cu o miopie de -3 la 6 ani si jumatate.( foarte mult). Masca ii abureste ochelarii. Scoala e un chin. Il duc plangand. Tu ai?
        • -1 (17 voturi)    
          Dpmdv (Duminică, 25 iulie 2021, 18:13)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

          Inchiderea scolilor si masca la cei mici ( ciudat e ca masura nu s’a aplicat peste tot, unele tari si’au protejat copiii, sunt multe, cam jumatate in UE din ce am gasit eu) sunt cele mai disproportionate masuri din pandemie. Chiar mai nasoale decat discriminarea pentru nevaccinati. E bezna mintii. Numai parinte sa nu fii.
          • 0 (8 voturi)    
            Riscul este pentru adulți (Duminică, 25 iulie 2021, 19:28)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

            Este foarte posibil ca un copil să fie purtător, să facă o formă ușoară dar să îi infecteze pe cei de acasă ori cadre didactice, între care se pot afla persoane vulnerabile.

            Acum, oameni cu scaun la cap ar izola persoanele vulnerabile (la nevoie prin trimiterea unora dintre copii/dascăli acasă, pentru învățămînt de la distanță) decît să îi afecteze toți copiii la toate orele.
            • -3 (15 voturi)    
              Vulnerabilii sa se vaccineze (Duminică, 25 iulie 2021, 20:25)

              winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

              Sau sa isi asume orice risc, inclusiv moartea. Dar sa nu aiba pretenita sa sufere 3 milioane de copii pentru cinci mii cu zilele numarate.
              • +4 (12 voturi)    
                "cinci mii cu zilele numarate" (Duminică, 25 iulie 2021, 21:43)

                Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

                Le-aţi numărat dvs. zilele?
                Sau D-zeu?
      • +6 (18 voturi)    
        "Sunteţi Dumnezei, să alegeţi pe cine salvaţi" (Duminică, 25 iulie 2021, 21:26)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        Aţi punctul pe "i", asta e principala motivaţie a antivacciniştilor, care sunt majoritar oameni religioşi.
        Religiozitatea îi face pe oameni să creadă în "soartă", să creadă că "nu poţi scăpa de ce ţi-e scris", precum şi că "tot ce se întâmplă e numai cu voia Domnului".
        Pentru religioşi, a salva viaţa unui om este echivalent cu o blasfemie: fie că salvatorul se opune voinţei Domnului, fie că ia locul Domnului.
        • -2 (12 voturi)    
          poti sa ii spui soarta (Duminică, 25 iulie 2021, 22:05)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

          sau determinism. nu poti scapa de ce "iti e scris". dar nu esti tu de discutiile astea.
          • +1 (5 voturi)    
            "nu poti scapa de ce "iti e scris" (Duminică, 25 iulie 2021, 23:13)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

            UNDE e scris, şi CINE a scris acolo?
        • 0 (4 voturi)    
          Numai tampenii debitezi. (Luni, 26 iulie 2021, 1:04)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Bandolino

          Si mai spun inca o data: numai tampenii vorbesti. Habar nu ai.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu le mai raspunde (Luni, 26 iulie 2021, 11:49)

            Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Repeta ca niste papagali toate prostiile ce le aud in media; doar repeta, ca pana si papagalii pot avea inteligenta unui copil de 5 anisori.

            Niciunul nu a citit vreodata vreo lucrare stiintifica, iar toti ceilalti ce vin cu asemenea argumente sunt dobitoci, in opinia lor.

            Comentariile lor pline de invective trec. Daca le raspunzi cu aceeasi moneda ti le taie HN. Daca le raspunzi mai voalat, degeaba, ca nu te inteleg...se pierde efectul :))

            Te chinui de pomana. Este imposibil sa ii demonstrezi unui prostanac ca este prostanac.
      • +5 (11 voturi)    
        "ele întăresc sistemul imun al copilului" (Duminică, 25 iulie 2021, 21:36)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        "SE ŞTIE" că tot ce e natural este bun şi sănătos, iar tot ce e sintetic este rău şi nesănătos.
        Astfel "naturiştii" consideră că microbii NU sunt periculoşi, fiindcă sunt naturali, şi sunt "antrenorii" naturali ai sistemului imun.
        "Naturiştii" cred că numai imunizarea naturală este bună, sănătoasă şi de lungă durată.
        Deasemenea "naturiştii" consideră că TOATE medicamentele (inclusiv VACCINURILE) sunt ineficiente şi dăunătoare, fiindcă sunt chimicale sintetice.
        Ei vor să se trateze numai naturist, cu ceaiuri din ierburi, cu remedii homeopatice, cu acupunctură, cu detoxifiere, ozonoterapie, etc.
    • -13 (23 voturi)    
      Tot despre masti si distantare la 6 ani(!!!) (Duminică, 25 iulie 2021, 15:39)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Dar si despre necesitatea scolilor fizic:
      “ Sistemul imunitar al copiiilor este imatur si continua sa se dezvolte pana in jurul varstei de 11-12 ani.
      Expunerea la infectiile comune are un rol important in formarea unui sistem imun puternic. Copiii incep sa raceasca dupa varsta de 6 luni, iar un numar de 7-8 episoade de raceala pe an sunt considerate normale pentru sugari si prescolari. Media scade la 5-6 episoade de raceala pe an la varsta scolara.
      Cauza principala a racelilor frecvente ale copiilor se datoreaza expunerii la noi si noi virusuri; exista cel putin 200 de astfel de virusuri, de aceea nu numai ca racelile NU pot fi prevenite, insa ele intaresc sistemul imun al copilului“. Ce facem cu masca, distantarea? Unde e medicina, unde sunt medicii? De ce se sacrifica sistemul imunitar al copiilor, cu consecinte dezastroase pe termen lung, pentru a salva pe cine? Sunteti Dumnezei, sa alegeti pe cine salvati, pe cine imbolnaviti?


      https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/imunitatea-raspunsuri-la-cele-mai-frecvente-intrebari
    • +5 (19 voturi)    
      In Germania (Duminică, 25 iulie 2021, 16:57)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Au fost obligatoriisi asta a fost o mare prostie. Ca si scoala de acasa. Am spus si am sa mai spun: Educatia si dezvoltarea copiilor nu trebuie sacrificate pentru nimeni si nimic. Si daca ar fi sa moara nu unu, nu o mie, un milion de batrani, OK, dar sa nu fie sacrificat viitorul.
      Iar in ceaa ce priveste pandemia, sa fim seriosi, avem 200M de infectii si 4M morti ww in conditiile in care acum ~100 de ani gripa spaniola a infectat 500M si a omorat 25M. Daca scalam la cresterea si dinamica populatiei, coro-coro pare un fel de gluma.
      • -6 (14 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2021, 18:06)

        [anonim] i-a raspuns lui Vaka

        • +4 (10 voturi)    
          Numai (Duminică, 25 iulie 2021, 19:16)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

          mincinosii spun "...poti sa ma crezi...".
          • -5 (11 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2021, 19:35)

            [anonim] i-a raspuns lui Vaka

            • 0 (6 voturi)    
              P.S. (Duminică, 25 iulie 2021, 19:57)

              Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

              Ti-am lasat miere => Go fetch!
      • +5 (11 voturi)    
        "să moară...un milion de bătrâni, OK" (Duminică, 25 iulie 2021, 21:47)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Să moară 1 milion de bătrâni e PREFERABIL decât şcoala online?
      • +1 (1 vot)    
        "acum ~100 de ani gripa spaniola a infectat 500M" (Duminică, 25 iulie 2021, 23:52)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        "si a omorat 25M"

        De ce sunteţi modest şi vă limitaţi la gripa spaniolă?
        De ce nu propuneţi să egalăm ciuma din secolul 14 ("moartea neagră"), cu 200 milioane de morţi?

        https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Death
  • +8 (20 voturi)    
    Pe ce te bazezi? (Duminică, 25 iulie 2021, 14:49)

    tontu [utilizator]

    Ministrul Educatiei ar face bine sa se asigure ca procesul de invatamant se va putea desfasura cat mai bine chiar daca vor fi si localitati unde cursurile se vor desfasura de la distanta. Optimismul nu-si are rostul, trebuie sa fi pregatit pentru ce e mai rau
    • 0 (26 voturi)    
      Vaccinul e disponibil oricui (Duminică, 25 iulie 2021, 15:15)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Se vaccineaza la sub 10 % din capacitate deja de mai mult de o luna. Nu se pot sacrifica din nou copiii, sa salveze pe cineva care nu se salveaza singur. sa se inchida scolile dar sa se tina mallurile deschise? Din nou? Daca lucrurile se complica trebuie inchise prima data mallurile apoi toate celealtle neesentiale, in nici un caz scolile. E vorba de SANATATEA PSIHICA A COPIILOR!NU DOAR DE EDUCATIE! Santatea lor nu e importanta? Doar a octogenarilor cu speranta de eviata 6 luni? Imediat v’ati activat, lipseste tirolez si sunteti toti. Nici un fel de restrictii nu se justifica odata ce s’au vaccinat toti cei care au vrut.
      • +3 (25 voturi)    
        ... (Duminică, 25 iulie 2021, 15:55)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        bla bla, noi ne-am vaccinat toti, avem si anticorpi, asa ca la revedere si-un praz verde. Poate sa inceapa cimpeanu cate scoli vrea. Problema mea era punctual in februarie-martie cand nu erau vaccinuri suficiente si epidemia era in crestere. Oricat ati vrea sa negati cimpeanu are morti pe constiinta. Eu personal cunosc cel putin o doamna. Am si scris la momentul respectiv(aprilie).
        • 0 (12 voturi)    
          E bine (Duminică, 25 iulie 2021, 16:31)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Daca v’ati vaccinat, si pe deasupra mai aveti si anticorpi.
        • +1 (15 voturi)    
          Asa si? (Duminică, 25 iulie 2021, 19:26)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Ce vrei? Sa sacrificam copii, cei care au o viata in fata pentru o tanti care este la apusul vietii? Sorry nu. Intre viata copiilor si a batranilor nu exista alegere. Copii au prioritate.
          • -1 (9 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2021, 20:17)

            [anonim] i-a raspuns lui Vaka

            • +2 (10 voturi)    
              Mastercard! (Duminică, 25 iulie 2021, 21:09)

              Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

              Esti atat de previzibil si usor de ademenit. Vezi ca mai ai. Pentru siguratanta ti-am lasat mai multe.
          • +2 (8 voturi)    
            "Copiii au prioritate" (Duminică, 25 iulie 2021, 22:14)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Atunci DE CE anti-vacciniştii se opuneau acum 12 ani vaccinului anti-HPV?

            -"Vaccinul este letal"
            -"Guvernul ne obligă la moarte"
            -"Vaccinul e folosit pt. controlul populaţiei"

            Asta spuneau antivacciniştii în... 2009 despre VACCINUL ANTI-HPV.
            Titlurile de mai sus se găsesc pe YouTube la acest link: https://bit.ly/3zp7aTu
        • 0 (10 voturi)    
          voi v;ati vaccinat toti (Duminică, 25 iulie 2021, 21:54)

          winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          adica adica toata unitatea?:))) scuze, n-am prins'o din prima....
      • -4 (20 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2021, 16:18)

        [anonim] i-a raspuns lui winston_smith

        • -3 (17 voturi)    
          Valu' patru si agresivitatea (Duminică, 25 iulie 2021, 18:10)

          palatin [utilizator] i-a raspuns lui

          Ai dreptate. Valul patru se raspandeste mai repede decat valurile unu, doi si trei. Mai are o caracteristica: mutatia valului patru este mult mai putin periculoasa: nu da complicatii atat de multe.
          Concluzie: valul patru va fi ca o gripa sau viroza obisnuita. Ca un foc de paie: ia foc repede, si se stinge tot repede. Depinde de numarul de teste efectuate atunci daca Arafat va decide sa inchida din nou economia. Pentru ca totul se decide in functie de numere. Nu in functie de periculozitate.
          • +2 (10 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2021, 20:14)

            [anonim] i-a raspuns lui palatin

          • +2 (8 voturi)    
            "valului patru este mult mai putin periculoasa" (Duminică, 25 iulie 2021, 22:16)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui palatin

            Puteţi furniza un link în sprijinul afirmaţiei dvs.?
          • -1 (3 voturi)    
            vaccinarea a dus la cazuri usoare (Duminică, 25 iulie 2021, 22:33)

            Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui palatin

            cu rata mica de spitalizare si de mortalitate, ocazie cu care covidiotii conchid ca varianta delta este mai usoara.
            de asta vreau sa nu mai aud de restrictii, ca sa vedem imunizarea naturala la lucru in toata splendoarea ei.
        • +1 (1 vot)    
          sunt de acord cu vaccinarea, (Duminică, 25 iulie 2021, 22:29)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui

          dar ti-am dat minus pentru prima fraza!
      • 0 (12 voturi)    
        Am impresia (Duminică, 25 iulie 2021, 18:59)

        Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        Ca sunt vreo 3, iar unul din ei are mai multe conturi. Trebuie ca are buba la cap, nu gluma.

        Si mai impresia ca unul din ei este si moderator. Acum ne dumirim daca taie si postul acesta.

        Baietelul meu are 11 ani. Noroc ca stam aproape de verisorii care sunt cam aceeasi varsta si au avut cum sa se joaca intre ei. Am colegi care isi duc deja copii mici la psiholog ca au luat-o razna de atata lipsa de socializare si jocuri pe calculator.

        Nu ai cum sa le explici mintilor astea limitate.
        • +3 (9 voturi)    
          Sunt totusi diferiti (Duminică, 25 iulie 2021, 19:22)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Un_cetatean_oarecare

          Ce ma nedumereste pe mine este cat de spalati pe creier pot sa fie de debiteaza acelas lucru over and over.
          Eu de cnad a inceput nebunia si avalansele de postari tot stau si ma intreb daca comenteaza cum comenteaza din convingere sau pentru ca urmaresc un scop.
          Daca o fac din convingere e rau. Daca urmaresc un scope e de-a dreptul diabolic.
          • +1 (7 voturi)    
            Nu cred ca urmaresc ceva (Duminică, 25 iulie 2021, 20:47)

            Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Am cunoscut din astia destui in real life...au creierul odihnit, dar sunt harnici, nu gluma.

            Nu ai cum te intelege cu ei. Eu nu am reusit niciodata...daca am ceva de castigat le cant in struna si basta. Daca nu am, ii las in plata lor...sa se duca sa cante la alta masa.

            Cel mai naspa este cand ii ironizezi finut cu speranta desarta ce se vor prinde si se vor enerva ...total fail, nu imi iese :))
          • +2 (10 voturi)    
            Dupa intuitia mea (Duminică, 25 iulie 2021, 21:56)

            winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Sunt si postaci de cariera printre ei,,,
          • +1 (1 vot)    
            nici scop, nici convingere (Duminică, 25 iulie 2021, 23:53)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            mai degrabă postează la ordin, doar sîntem în România...ordinu nu se discută, se ezecută pt un blid de păsulă gratis la popotă
    • -6 (22 voturi)    
      Se schimba abordarea (Duminică, 25 iulie 2021, 17:17)

      inca_unul_nou [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Pana acum daca faci gripa sau racesti la PCR iese ca ai COVID-19.
      Mai nou vor sa schimbe abordarea, ca o sa iasa ca toti vaccinatii fac COVID-19 :).

      CDC-ul american indeamna schimbarea metodei de testare pentru COVID-19 :

      https://www.cdc.gov/csels/dls/locs/2021/07-21-2021-lab-alert-Changes_CDC_RT-PCR_SARS-CoV-2_Testing_1.html

      "CDC encourages laboratories to consider adoption of a multiplexed method that can facilitate detection and differentiation of SARS-CoV-2 and influenza viruses"

      "CDC încurajează laboratoarele să ia în considerare adoptarea unei metode multiple care sa poata facilita detectarea și diferențierea SARS-CoV-2 și a virusurilor gripale"

      Adica PCR-ul nu face diferenta intre COVID-19 si gripa.

      De asta vara nu avem COVID-19; ca nu avem gripa...
      si daca cinva a hotarat sa se faca dupa 2 ani diferenta intre gripa si COVID-19 inseamna ca o sa avem valuri mai mici si mai usoare :)

      Asa este prevazut in Plandemie.

      Concluziile despre miile de morti din Romania care au murit cu zile in spitale ca au fost tratati gresit DOAR de COVID-19 le tragi si singur.
      • +6 (12 voturi)    
        evident ca nu pricepi nimic (Duminică, 25 iulie 2021, 20:51)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui inca_unul_nou

        Pana acum testul era doar pentru COVID. Nu detecta deloc gripa.

        Ca sa fie mai simplu si mai eficient in viitor vor fi combinate cele doua teste, de gripa si COVID, in unul singur. Acel test iti va spune daca ai COVID, gripa de tip A, sau gripa de tip B.

        Evident ca testul de COVID pana acum nu putea sa dea fals pozitiv daca aveai gripa, din moment ce era programat sa reactioneze la un anumit fragment de ARN unic la COVID. Oricat ar minti sosocistii.
      • +5 (7 voturi)    
        "daca faci gripa... la PCR iese ca ai COVID" (Duminică, 25 iulie 2021, 22:25)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui inca_unul_nou

        V-aţi întrebat cum de marile spitale din România aveau deja (dinainte de pandemie) aparatura necesară pt. testele PCR?
        Iată de ce aveau aparatura: https://en.wikipedia.org/wiki/Hepatitis_C#Diagnosis

        RT-PCR se foloseşte la diagnosticul Hepatitei C, precum şi la monitorizarea tratamentului acestei boli (când bolnavul devine negativ, atunci e considerat vindecat)
  • +7 (17 voturi)    
    Convingere personala # Realitate (Duminică, 25 iulie 2021, 14:55)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si eu sunt convins ca voi castiga la Loto, dar nu se intampla asa, ci dupa alte reguli.

    Daca valul 4 va fi FOARTE agresiv, ne bazam pe faptul ca dl. ministru este "...convins că nu va fi la fel de agresiv..." (astazi), sau revenim de unde am plecat, la restrictiile binecunoscute si la scoala online... ?

    O fi el profesor bun, rector (sau ce o fi), dar ca politician si ministru e un traseist (PSD, ALDE, Pro Romania, PNL), iar calificarea principala de specialist in irigatii si drenaje nu il recomanda pentru functii de decizie in Educatie.
  • -5 (13 voturi)    
    Mai era unul convins (Duminică, 25 iulie 2021, 14:57)

    VOX. [utilizator]

    Tot specialist, ca si tine.

    https://postlmg.cc/FYQQBWk0
  • 0 (18 voturi)    
    orice ar fi, nu are rost sa mai inchidem scolile! (Duminică, 25 iulie 2021, 15:23)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • +2 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 iulie 2021, 16:16)

      [anonim] i-a raspuns lui Antenistontel

    • +4 (12 voturi)    
      total de acord (Duminică, 25 iulie 2021, 16:31)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      scolile trebuie sa ramana deschise, ar fi un dezastru sa le inchida din nou. educatia online are foarte multe lacune in general, cu atat mai mult pentru tara asta
      • +3 (7 voturi)    
        Educatia (Duminică, 25 iulie 2021, 19:08)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        on-line poate merge peste o anumita varsta, dar si atunci este mai dificila decat cea in clasa.
        La varste fragede, este un dezastru in principal din cauza componentei psihologice. Copii trebuie sa invete sa interactioneze, sa se comporte in societate. Lipsa acestei componnete va lasa urme adanci si de durata.

        La urma este vorba de o analiza de risc: ce este mai periculos pentru societat si dezvoltarea ei pe termen lung... Numai ca iubitii conducatori analizeaza riscul pe termen scurt cu o crasa sau premeditata lipsa de viziune....
        • +2 (6 voturi)    
          Educatia online (Duminică, 25 iulie 2021, 20:53)

          Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          Are cateva cerinte si cateva rezultate directe. Sa le rezumam, si vorbesc din linia 1:

          1) cere o organizare stricta a timpului, atentiei si energiei, fara un control direct. La o varsta frageda un copil NU ARE ASA CEVA. Asa ceva se cultiva in ani de studiu, prin perseverenta. Un copil de scoala primara nu are aceasta organizare pentru ca ii lipsesc cunostintele ca sa vada ce e important si ce nu cand studiaza. Daca are aceste deprinderi, nu isi prea are sens scoala - poate trece direct in ciclul urmator dupa un an de zile. Caci tot ceea ce se face in primii 4 ani de scoala cineva organizat si tenace poate face intr-unul singur.

          2) se adreseaza in special introvertilor si celor care socializeaza putin (ca mine). Nu toti oamenii sunt la fel.

          3) Bomba: va produce oameni incapabili sa munceasca in echipa - pe termen lung. Asa ceva este CATASTROFAL pentru cariera cuiva. Romania este DEJA DEFICITARA in a produce oameni cu gandire critica si antrenati pentru a lucra in echipa. Ceea ce face acest invatamant online este sa adanceasca acest deficit.

          Si am scris aceste lucruri ca profesor care am beneficiat din plin (spre avantajul propriu) de aproape 2 ani de stat acasa.
          • +4 (4 voturi)    
            Pai (Duminică, 25 iulie 2021, 21:13)

            Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Gelu Balsam

            Cred ca spunem acelas lucru din perspective similare, cu cuvinte si elaborari usor diferite.

            De acord 100%!
            • +3 (3 voturi)    
              Nu am contestat nimic (Duminică, 25 iulie 2021, 23:19)

              Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

              Cred doar ca am adaugat cateva observatii. Nu trebuie sa facem o polemica din toate :))
            • +4 (4 voturi)    
              Si evident (Duminică, 25 iulie 2021, 23:21)

              Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

              Cu o exceptie: Valtran - singurul destept pe planeta prostilor. Grea misiune are. Imposibila. Demna de Bruce Willis.
        • +2 (2 voturi)    
          total de acord (Luni, 26 iulie 2021, 0:14)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

          .
  • +2 (12 voturi)    
    Asta înseamnă să fii mafiot (Duminică, 25 iulie 2021, 15:32)

    muciflenduri [utilizator]

    Preafericitul cu duhul are un feeling că un eventual val cu cea mai contagioasă variantă va fi mai mititel. Așa, cam că iqul lui.
    • +3 (9 voturi)    
      Si mie imi place nespus... (Duminică, 25 iulie 2021, 16:39)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      ...argumentul asta supem, pe care il aud de si la ceilalti politicieni: sunt convins ! Nu mai e nevoie de dovezi, de logica, de analize, gata, omul e convins (nu ni se spune cine sau ce l-a convins, doar starea respectiva) si toate indoielile sunt risipite !
  • +10 (16 voturi)    
    daca va fi un val 4 (Duminică, 25 iulie 2021, 15:57)

    Alohaa [utilizator]

    Nu daca, ci când.

    From UK with love.
    • -3 (7 voturi)    
      Ce e aia "valul 4"? (Duminică, 25 iulie 2021, 18:16)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Alohaa

      Cineva?
  • +7 (15 voturi)    
    Pe ce se bazeaza aceasta convingere? (Duminică, 25 iulie 2021, 16:19)

    mircea112 [utilizator]

    Avem in fata o mutatie, delta, mult mai contagioasa decat cele originale mutatie ce afecteazs si copii.
    Avem ultimul studiu din Israel care spune ca pfizer are eficacitate 39%. Si avem o rata mica de vaccinare in Romania in randul adultilor si 0 in randul copiilor.

    De unde vine convingerea?

    Singurul motiv, este pregatirea ministerului educatiei in fata unui nou lock-down, adica 0, ministerul educatiei este la fel de pregatit in a sustine un invatamant online la fel ca in 2019!!! Adica praf, dezastru, calamitate!

    Ministerul educatiei se tine de marketing si vine cu sloganuri gen "Romania educata!". Acoperind cu acesta lipsa de pregatire a cadrelor didactice, programa foarte incarcata a elevilor ce nu le da timp sa fundamenteze nimic ci doar creeaza locuri de munca pt tot felul de suplinitori, politizarea unitatilor de invatamant, lipsa materialelor si cursurilor online...

    Dar avem slogan, ca asta este, un slogan: Romania educata! Iar la urmatoarele examene vom scadea si mai mult nivelul ca sa aratam ce educata este Romania.

    Rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      total de acord (Luni, 26 iulie 2021, 0:27)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      o aberatie de convingere..acesti indivizi nu stiu sa comunice si nici nu au pregatirea necesara, o echipa care sa ajunga la niste concluzii pe baza unei analize. ma uit comparativ anul trecut vs 2021 si in unele tari volumul noilor cazuri e mai mare decit acum 1 an. in plus acum sint multi care nu se mai testeaza, au vaccinul, au facut o forma usoara de si nu mai sint parte a unei statistici. la noi s-au vaccinat doar 25% si multi doar ca nu puteau pleca in vacanta in afara..ce gindire de iobag...circula atit de multe filmulete, porcarioare neverificate,multe falsuri si poporul pupator de cadravre crede....rusine.
  • +1 (15 voturi)    
    DLe Cimpeanu, (Duminică, 25 iulie 2021, 17:21)

    Bradisor [utilizator]

    faceti afirmatii fara sa veniti cu argumente. Ma asteptam la mai multa rigoare din partea dvs. Lasati specialistii in sanatate pulica sa fie optimisti sau nu.Prin afirmatia dvs. incurajati nevaccinarea.In calitatea pe care o aveti trebuie sa pregatiti scolile si pt situatia ca va fi un val 4 puternic si sa va abtineti de la declarattii despre lucruri care nu sunt de competenta dvs.
  • +4 (14 voturi)    
    Daca nu stiati, virusul al luat o pauza (Duminică, 25 iulie 2021, 17:40)

    vladulu [utilizator]

    e in vacanta probabil in Dubai. Va reveni din concediu relaxat. Nu se stie cand va veni dar se intoarce sigur. Ceea ce ma intriga e ca zilele trecute vuia presa ca noile tulpini sunt agresive in special asupra tinerilor si adolescentilor. Acuma, ma intreb eu, o fi mintit presa ori ministrul nu stie sa citeasca? Cred ca in Romania e posibil si asta: un ministru al educatiei analfabet. Nu functional, ci efectiv.
  • +1 (1 vot)    
    Ministrul Educatiei si Sanatatii (Duminică, 25 iulie 2021, 22:35)

    Teszzt [utilizator]

    Dl. Campeanu se pricepe la toate...
  • 0 (0 voturi)    
    si (Duminică, 25 iulie 2021, 22:40)

    andrei1232000 [utilizator]

    tot de teama transmiterii COVID tampitii de la conducerea universitatii de medicina din Bucuresti au luat toate ceasurile candidatilor, chiar daca erau mecanice si le mazgaleau din jumatate in jumatate de ora pe o foaie de hartie timpul care a trecut. Este barbarie examenul de admitere la medicina. se bazeaza numai pe toceala si memorare. subiecte ambigue, 100 de intrebari si probleme in 2 ore si jumatate.
  • -2 (6 voturi)    
    ALO? (Duminică, 25 iulie 2021, 22:43)

    mike123 [utilizator]

    FDA a determinat ca testele PCR sint o fakatura!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu si in Romania (Luni, 26 iulie 2021, 8:48)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Noi, asa cum avem o democratie originala, avem si un plan anti-pandemie la fel de original.
  • -1 (11 voturi)    
    Covid Porn (Duminică, 25 iulie 2021, 22:46)

    Razvan_M [utilizator]

    In Statele Unite, virusul a omorat aproximativ 2 copii la milion - undeva la 200 in total. Sinuciderile printre copii au crescut de cateva ori si depasesc cu mult acest numar. La noi sa zicem ca nu avem acelasi numar de sinucideri, inca, insa efectele izolarii asupra psihicului sunt devastatoare si vor lasa urme pe termen lung.

    Dar haideti sa ne balacim in panica Covid si sa fortam copiii sa stea in casa din nou cu lunile, fara contactul normal cu alti copii, fara joaca, activitati fizice si intelectuale normale. O sa vedem o generatie de tineri adulti care or sa urasca pe cretinii care le-au mancat mai bine de un an din viata, din cea mai frumoasa perioada a vietii. Si o multime de cretini care or sa miorlaie iresponsabil ca nu au stiut ce fac.

    PS. varsta medie pentru persoanele care mor de Covid este de peste 70 de ani. Asta inseamna ca riscurile pentru persoanele tinere si sanatoase de a muri de Covid sunt infime. Pe langa Covid sunt numeroase alte pericole care ne pandesc la tot pasul, cu toate astea reusim sa iesim din casa, circulam pe strada, mergem in excursii la munte sau la mare etc. Sa gandim un pic, mai copii.
    • -1 (7 voturi)    
      Noi nu gandim, noi ne vaccinam (Luni, 26 iulie 2021, 8:47)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Pentru ca... atat putem.
    • +2 (2 voturi)    
      Hard porn chiar (Luni, 26 iulie 2021, 12:23)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Toti care au peste doi neuroni, care nu si-au umezit pantalonasii si care mai au si copii stiu asta.

      Din pacate astia care mai gandim suntem din ce in ce mai putin. Va reamintiti studiul acela norvegian de acum vreo 2 ani? La ei toti adolescentii de sex masculin sustin un test de inteligenta inaintea incorporarii.

      Coeficientul de inteligenta mediu a crescut cu 3% pe generatie. Incepand insa cu cei nascuti in 1975 coeficientul mediu de inteligenta scade constant. In 1995 se ajunsese inapoi la valoarea din 1967. Si scade in continuare.

      Pacat ca unii din ei au copii...care din pacate ii vor depasi, in directia jos....din cauza de tiktok, insta, feisbuci + bomboana de pe tort, scoala online.
    • +1 (3 voturi)    
      "riscurile...de a muri de Covid sunt infime" (Luni, 26 iulie 2021, 13:35)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Razvan_M: "Dar speriaţi-vă de riscul de 1 la 1 milion de a muri de vaccin".