Accident grav pe DN2 Bacău-Ajud: Șapte morți, printre care doi copii. A fost declanșat planul roșu de intervenție

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 25 iulie 2021, 10:06 Actualitate | Esenţial


Accident grav (sursa foto: ISU Bacau)
Foto: Hotnews
Şapte persoane au decedat într-un accident produs, duminică, pe DN2 Bacău - Adjud, fiind vorba de 5 adulţi şi 2 copii, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bacău, maiorul Andrei Grecu citat de Agerpres.

"Sunt 12 persoane implicate, 7 decedate (5 adulţi şi 2 minori), 5 transportate la Spitalul de Urgenţă Bacău - 1 minor şi 4 adulţi", a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Bacău.

În autoturism erau cinci persoane - 2 adulţi şi 3 minori, iar în microbuz 7 persoane adulte. Potrivit ISU, au decedat un adult şi doi minori din autoturism şi patru adulţi din microbuz.

Autorităţile din Bacău au declanşat planul roşu de intervenţie în urma accidentului.

Potrivit IGSU, pentru eficientizarea misiunii de răspuns, la faţa locului salvatorii de la nivelul judeţului Bacău intervin cu 1 autospecială de descarcerare, 1 autospeciala de stingere, 5 ambulanţe SMURD, 1 autospecială pentru transport victime multiple şi 6 ambulanţe ale serviciului judeţean de ambulanţă.

În sprijin au fost alocate 1 autospecială de transport personal şi victime multiple de la ISU Galaţi, iar de la ISU Vrancea 1 autospecială de descarcerare grea, 1 autospecială de stingere şi 1 ambulanţă SMURD.

De asemenea, a fost solicitat şi elicopterul SMURD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16111 vizualizari

  • +30 (38 voturi)    
    cati? (Duminică, 25 iulie 2021, 10:21)

    andimi [utilizator]

    oare cati morti trebuie sa mai contabilizam pentru a lua masuri adecvate pe drumurile criminale ale patriei? Ce o fi asa greu ca in zonele unde se constata frecvent accidente sa montezi un sir de camere fixe? Sa vezi cum bizonii incetinesc si respecta viteza! Dar stai, se vor opune parlamentarii, nu vor ca tocmai ei sa incetineasca sau sa ia amenda? Mai ieri ei cereau sa se anunte radarul cu un km inainte!!! Unde s-a mai pomenit asa ceva, tocmai parlamentul sa fie o frana in calea luarii de masuri de protejare a vietii pe sosele!
    • +6 (16 voturi)    
      mai sigur cu trenul în România (Duminică, 25 iulie 2021, 12:40)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Călătoria cu trenul acum este cea mai sigură în România! Accidente feroviare foarte grave, cu morți, au loc odată la minim 10 ani, pe calea ferată.
      Viteza nu este mare, uneori sunt intarzieri, dar ajungi cu bine la destinație.
      Pe drumuri nu sunt destule controale și camere de supraveghere video.
      • +2 (10 voturi)    
        In principiu ai dreptate dar nu chiar (Duminică, 25 iulie 2021, 13:16)

        Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Laurell

        Care e problema controalelor si a camerelor de supraveghiere? Prin tari mai civilizate exita radare fixe la greu, mai ales in localitati unde seara dupa 22 chiar trebuie sa mergi cu 30 la ora ca sa nu trezesti lumea.

        Legat de tren, in ce stare e infrastructura rutiera, te-as sfatui sa nu-ti pui mare incredere si in acest mijloc de deplasare.
    • +5 (9 voturi)    
      Exemplul este Oprishan (Duminică, 25 iulie 2021, 13:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Acest mascarici P$Dist este Campion la Viteza. Majoritatea Vrancenilor il Imita. Tragedia de la Adjud este Dovada.
  • +10 (26 voturi)    
    Autostrăzi (Duminică, 25 iulie 2021, 10:29)

    Celbland [utilizator]

    Victimele accidentului ar trebui să încarce conștiința celor care de 30 de ani votează împotriva construcției de autostrăzi.

    Doar că acei oameni nu au conștiință.
    • +10 (24 voturi)    
      .. (Duminică, 25 iulie 2021, 11:11)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Adevarul e ca pe autostrăzi nu moare nimeni, se mai circula pe contrasenz dar totul e ok.
    • +9 (11 voturi)    
      Românului (Duminică, 25 iulie 2021, 12:56)

      Vruum [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      nu îi trebuie autostrăzi - a spus-o deja un mare „om politic”. Românul are nevoie de spațiul cosmic, pentru că doar acolo are el loc. la cât de important și de plin de... ifose este. Așa că, toți ăștia care ați ajuns acolo înaintea lui, cărați-vă, naibii, acasă, că vine! Așa că, să nu mai căutăm vinovați în altă parte: o bandă în loc de una, asfaltul scump, comisionul prea mic pentru atâtea guri, șoferii bezmetici etc. Planta e prea mică, ce mai!
    • +1 (3 voturi)    
      Mare dreptate aveti! (Duminică, 25 iulie 2021, 15:07)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      .
  • +18 (24 voturi)    
    Același DN 2 (Duminică, 25 iulie 2021, 10:53)

    finutza [utilizator]

    Dar mă gândesc că nici autostrada atât de mult promisă pe acest traseu nu va rezolva problema, văzând ce se întâmplă pe Autostrada Soarelui.
    • +5 (17 voturi)    
      Pe austrada Soarelui nu a murit totusi nimeni (Duminică, 25 iulie 2021, 11:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      in acel fabulos accident.
      E o mare diferenta intre siguranta pe o autostrada fata de cea pe un DN cu o banda pe sens si asta din simplul motiv ca accidentele nasoale se intampla la depasiri, viraje la stanga, neasigurari!
    • +16 (18 voturi)    
      Autostrăzile nu rezolvă integral problema, (Duminică, 25 iulie 2021, 11:51)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      dar ele sunt necesare în primul rând pentru economie. Ajută și la reducerea accidentelor, dar aici ar trebui intervenit și cu înăsprirea sancțiunilor, pentru că - din păcate - foarte mulți compatrioți ai noștri au oroare față de reguli
      • -2 (12 voturi)    
        Când nu știi să circuli pe autostradă. (Duminică, 25 iulie 2021, 13:24)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

        Spui că nu rezolvă problema. Nu știi să circuli pentru-că nefiind autostrăzi, nu ai avut unde să înveți și la școala de șoferi sa considerat inutilă predarea instrucțiunilor teoretice. Nici în baremul de testare la examen nu sunt întrebări despre circulația pe autostradă.
    • +4 (4 voturi)    
      Autostrazile (Duminică, 25 iulie 2021, 13:49)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Probabil vor avea mai multe accidente.. dar probabil ca vor fi mai usoare..
      DN2 e cimitirul Romaniei
    • +1 (9 voturi)    
      fix invers (Duminică, 25 iulie 2021, 14:13)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      ca pe autostrada nu se depaseste si nici niu ai viteze diferentiate pe categorii.

      acu' si basescu credea la fel prin anii 90. ca nu trebuie autostrazi. de-asta el si securistii lui n-au construit nimic.
  • +13 (19 voturi)    
    Romania (Duminică, 25 iulie 2021, 10:53)

    CptPopa [utilizator]

    Si o sa mai fie, pentru ca inca un metru de asfalt ca sa faca doua benzi pe sens intregi era prea scump sau nu s-au inteles la comisioane.
  • +10 (10 voturi)    
    Accidente circulatie (Duminică, 25 iulie 2021, 13:27)

    lioara [utilizator]

    Cauzele accidentelor de cirulatie :viteza excesiva, soferi sub influenta alcoolului si a drogurilor, neatentie, nepasare , iresponsabilitate , indivizi care nu a ce cauta la volan........
    • +5 (5 voturi)    
      In plus: (Duminică, 25 iulie 2021, 15:58)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui lioara

      In plus:politie ineficienta, judecatori milosi-de parca n-ar fi destul legile tolerante!Omori 1- 2-3 oameni din vina ta indubitabila, iei-in cel mai rau caz cu suspendare si te urci iarasi la volan!Nu stiu cum e in zona, dar E85 e in general destul de amenajata!
  • +14 (16 voturi)    
    .... (Duminică, 25 iulie 2021, 13:33)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Autostrazile nu te scapa de gibonii care merg la 5cm de bara ta si care te vad ca depasesti si dai semnal ca intri pe banda dar tot iti dau flashuri si merg foarte aproape de tine si de tirul din dreapta.
    Autostrazile nu te scapa de taranii care ard campurile in loc sa le lucreze.
    DAR nicio autostrada nu poarta numele de "drumul mortii" asa cum o face DN2.
    Autostrazile sunt muuuulte mai sigure pentru toata lumea. Dar maimutelor romane nu le place pe autostrada pentru ca se plictisesc sau trebuie sa intre in spatiile de servicii pentru a sparge seminte si a face treburi langa toaleta (A2) si nu in toaleta. Maimutelor le place sa croseteze, sa goneasca duminica la pranz de parca li se prabuseste biznisu.
    Nu exista pic de atentie sau grija fata de alti participanti la trafic. De parca toti s-au nascut cu o bucata de drum proprietate personala.
  • -5 (9 voturi)    
    închideți șoselele (Duminică, 25 iulie 2021, 13:46)

    di livio [utilizator]

    să fie lockdown pe șosele, mor oameni tineri...nu bătrîni cu comorbidități
  • +12 (12 voturi)    
    Numere de UK! (Duminică, 25 iulie 2021, 13:56)

    alunescu [utilizator]

    Pare ca autoturismul Mercedes care a acrosat microbuzul are numere de UK, deci foarte posibil volanul pe dreapta.
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Luni, 26 iulie 2021, 3:02)

      dm602s3 [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Autoturismul implicat in accident e cu volan pe dreapta. Doar un comentator a remarcat acest lucru.
  • +1 (5 voturi)    
    Posibil ajutor (Duminică, 25 iulie 2021, 16:55)

    Zanamaria [utilizator]

    Condoleante tuturor celor indoliati!
    Pot ajuta la recuperarea daunelor materiale si morale in favoarea victimelor NEVINOVATE ale accidentelor auto, precum si pentru urmasii acestora, de la asiguratorul soferului vinovat (polita RCA). . C. Boeriu 0720 947 252.
  • +2 (4 voturi)    
    Educati-va prietenii si rudele (Duminică, 25 iulie 2021, 19:09)

    Leeon [utilizator]

    Toata lumea isi da cu parerea dar nimeni nu vede adevarata cauza a deceselor in accidentele rutiere din Romania. Unii spun ca lipsa autostrazilor, altii viteza excesiva sau tot felul. Am studiat multe accidente si am ajuns la concluzia:
    Peste 80% din numarul deceselor in accidentelor auto se datoreaza NEPURTARII CENTURII DE SIGURANTA. Daca va uitati bine la poze puteti observa ca vehiculele implicate nu sunt distruse grav, chiar in testele de la EuroNcap unele sunt mai avariate, ele par distruse din cauza taierii cu flexul a caroseriei de catre echipajele de pompieri. Parbrizul este spart, cu urme de sange pe el iar cadavrele intinse pe sosea prezinta urme de sangerare la cap. In plus pasagerii din spate decedati?! Aproape imposibil daca poarta centura de siguranta.
    In Vest nu exista asa ceva, sunt si acolo accidente dar nu cu urme de sange pe parbriz.
    • +2 (2 voturi)    
      Aveti dreptare partial (Duminică, 25 iulie 2021, 21:53)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Leeon

      Doar ca in orase nu mori pentru ca n-ai centura pusa, mori doar in afara localitatilor, la viteze mari si ciocniri frontale. Majoritatea automobilelor (cat-de-cat moderne) urla pana-ti pui centura. Problema noastra e in primul infrastructura, dar imediat dupa ea vine lipsa de cultura tehnica a cetatenilor care conduc. Cat de tampit trebuie sa fie cineva pentru a goni cu 130km cand e ceata densa? Cat de dobitoc poate sa fie cineva care intra in depasire acolo unde nu-i viziblitate?!
      Amandoua sunt probleme mari, dar lipsa autostrazilor e cea mai mare problema si singura pe care o putem rezolva ca tara. Educatia o sa lipseasca si peste 50-60 de ani, mie mi-e foarte clar.
  • +3 (3 voturi)    
    intr-o tara (Luni, 26 iulie 2021, 10:03)

    autan [utilizator]

    in care Politia si Justitia sunt doar cu numele ce asteptari aveti? Mor copii gramada in accidente fata de covid (nici nu cred ca avem vreun copil mort de covid) dar discutia e sa ii vaccinam obligatoriu, asta e in trending; pe sosele, in orfelinate, despre familii abuzive ni se rupe.
    Vrem educatie sexuala sa oprim trendul in crestere al adolescentelor insarcinate, dar mare parte din copiii aia nici nu au vazut scoala.
    Suntem neam inteligent.
    Nu am vazut nicio campanie TV cu "in masina tineti odrasla doar in scaunul de copii" sau "ce contine scaunul de copii".