”Stegarul dac” s-a urcat pe clădirea Înaltei Curți de Casație și Justiție pentru a protesta / Reacția ÎCCJ

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 23 iulie 2021, 14:32 Actualitate | Esenţial


Stegarul Dac a urcat pe cladirea ICCJ
Foto: Captura video
​​Un protestatar cunoscut ca ”stegarul dac” a escaladat vineri dimineața fațada sediului instanței supreme, până la nivelul mezanin, pentru a-și exprima unele nemulțumiri legate de funcționarea sistemului judiciar.

În prezent, se poartă discuții cu persoana în cauză, prin negociatori specializați ai poliției, pentru încetarea acestei forme de protest și restabilirea circulației rutiere în zonă. La acest moment nu este clar care sunt revendicările concrete ale cetățeanului care a apelat la această formă de protest.

Activitatea administrativă a Înaltei Curți de Casație și Justiție se desfășoară normal, pentru această dată nefiind programate ședințe de judecată.

”S-a asigurat intervenția promptă a organelor de ordine publică, precum și a unor echipaje de ambulanță și pompieri, pentru a asigura în primul rând siguranța persoanei implicate, precum și pentru asigurarea ordinii publice.”, declară ICCJ într-un comunicat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6136 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Lol (Vineri, 23 iulie 2021, 14:41)

    mitg [utilizator]

    Smile and wave.
  • +2 (16 voturi)    
    ! (Vineri, 23 iulie 2021, 14:45)

    tudorr [utilizator]

    Din ce aud, maimutoiul asta e profesor de matematica... Chiar profeseaza si preda o materie unor copii?
  • -4 (10 voturi)    
    Jump! (Vineri, 23 iulie 2021, 15:09)

    codyrocco [utilizator]

    And do a flip!
  • +2 (12 voturi)    
    E bolnav psihic (Vineri, 23 iulie 2021, 15:10)

    fanegr1ja [utilizator]

    Doar ca in Romania oamenii cu afectiuni psihice sunt lasati sa se descurce singuri, uneori cu rezultate tragice pentru ei si cei din jur.

    Statul roman este in disolutie, singura valoare este banul si hotia, ajunsa la rang de arta printre urmasii dacilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Insurectie în toata legea (Vineri, 23 iulie 2021, 15:49)

    Setalcott [utilizator]

    Sa luam exemplu de la democrația americană: 30 de ani închisoare penru obstrucționarea instituțiilor statului.

    https://www.youtube.com/watch?v=SFngRAaX-J4
  • +2 (6 voturi)    
    La Inalta Curte nu exista si paza a jandarmeriei? (Vineri, 23 iulie 2021, 15:49)

    Gryphus [utilizator]

    sau e prea cald pt esentiali sa-si faca datoria?
  • 0 (0 voturi)    
    Ăsta protestează la comandă. (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 8:40)

    asavreau [utilizator]

    Cineva la plătit și omul prestează. Atâta știe, atâta face.