Senatorul liberal Eugen Pîrvulescu, lider al PNL Teleorman, plasat sub control judiciar de către DNA, după ce ar fi făcut presiuni pentru angajarea unor anumite persoane la Ambulanță

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2021, 15:28 Actualitate | Esenţial


senatorul PNL Eugen Pirvulescu
Foto: Facebook
Senatorul liberal Eugen Pîrvulescu, lider al PNL Teleorman, a fost plasat de DNA sub control judiciar, fiind acuzat că ar fi intervenit pe lângă membrii comisiilor de concurs constituite de conducerea Serviciului Județean de Ambulanță Teleorman, solicitându-le repetat să elaboreze și să-i trimită seturile de subiecte care urmau să fie date la proba scrisă a unor concursuri și le-ar fi cerut să favorizeze candidații indicați de el.

Senatorul a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, pentru infracțiunea de folosire a influenței sau autorității de către o persoană ce deține o funcție de conducere într-un partid, într-un sindicat sau patronat ori în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite.

Ce spun procurorii:
  • În perioada 28 mai – 20 iunie 2021, Eugen Pîrvulescu și-ar fi folosit influența pe care o avea în calitate de președinte al unei filiale de partid aflat la guvernare pe lângă membrii comisiilor de concurs constituite de conducerea Serviciului Județean de Ambulanță Teleorman, solicitându-le în mod repetat, atât direct, cât și prin intermediul unei alte persoane, să elaboreze și să-i remită, seturile de subiecte care urmau să fie date la proba scrisă a concursurilor organizate în perioada mai-iulie 2021, pentru ocuparea unor posturi vacante/temporar vacante de asistent medical și șofer autosanitară II.
  • De asemenea, le-ar mai fi cerut membrilor comisiilor să favorizeze candidații indicați de el și la proba practică/interviu, cu scopul de a obține foloase necuvenite pentru aceștia din urmă (promovarea concursurilor și angajarea pe posturi remunerate).
În perioada în care se află sub control judiciar, senatorul liberal trebuie să respecte o serie de obligații, între care: să nu comunice direct sau indirect, pe nicio cale, cu persoanele menționate în ordonanța de dispunere a controlului judiciar și să nu meargă la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Teleorman.

Eugen Pîrvulescu este senator PNL, la al doilea mandat (legislatura 2016-2020 și 2020-2024 ) și liderul organizației PNL Teleorman, reconfirmat luna aceasta în funcție. A fost susținut la șefia organizației de către președintele PNL, Ludovic Orban dar după realegerea în funcție ar fi schimbat tabăra și a trecut de partea lui Florin Cîțu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4629 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Lol (Joi, 22 iulie 2021, 15:31)

    mitg [utilizator]

    Daca nici sef la brancardieri nu mai poti ajunge fara pile in tara asta ...
    • -7 (15 voturi)    
      s-a gasit la penali la peneleu (Joi, 22 iulie 2021, 16:48)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      dar nu este corect.
      catu poate sa angajeze pe unele sa frece menta si asta nu poate sa angajeze pe unul sa munceasca
  • -5 (23 voturi)    
    Am inteles (Joi, 22 iulie 2021, 15:35)

    idealogul [utilizator]

    Senatorul liberal Eugen Pîrvulescu era de partea lui Orban. Clar.
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Joi, 22 iulie 2021, 21:31)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Cacaia rusia catiusa.
  • +17 (19 voturi)    
    dupa animalul (Joi, 22 iulie 2021, 15:36)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    politic si individul de la Ocolurile Silvice mai se mira cineva.......
  • +24 (32 voturi)    
    Dragnea 2 (Joi, 22 iulie 2021, 15:36)

    A78 [utilizator]

    Tot in Teleorman .... ce șerpărie poate sa fie in județul ăla ...
    • +11 (15 voturi)    
      ... (Joi, 22 iulie 2021, 16:27)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Tu chiar crezi ca nu e la fel in toate judetele? E dezastru peste tot!
      • +2 (2 voturi)    
        Da, mah (Vineri, 23 iulie 2021, 3:10)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Dar astia din Teleorman parca-s de pe alta planeta... apar la DNA ca la antene.
  • +16 (24 voturi)    
    ///// (Joi, 22 iulie 2021, 15:50)

    GemstonesPig [utilizator]

    Pai pupa cei de la DNA fonduri si angajati noi la Sfantu Asteapta!
  • -11 (15 voturi)    
    Atac al PSD asupra PNL si USR... (Joi, 22 iulie 2021, 16:15)

    Miky60 [utilizator]

    E clar, DNA a devenit plin de oameni de la PSD care lucreaza la comanda...
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Joi, 22 iulie 2021, 21:32)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Mai bine bagi placa voastra veche cu "da de ce DNA prinde hoti doar de la psd"...
  • -4 (6 voturi)    
    My home town (Joi, 22 iulie 2021, 16:25)

    Barbaneagra [utilizator]

    Cand Dragnea nu e acasa, joaca PNL pe masa.

    Dragnea inca se desfata cu luxul vilei din zona Casin, Bucuresti. Alexandra nu il lasa sa se intoarca la Alexandria...
  • +5 (9 voturi)    
    PNL=PSD (Joi, 22 iulie 2021, 16:25)

    TrueBlue [utilizator]

    Inca o dovada.
  • -1 (11 voturi)    
    Alt traseist ! (Joi, 22 iulie 2021, 17:15)

    muscha mbanana [utilizator]

    Vezi ce patesti daca nu votezi cu cine trebuie ?lasa ca asa ii trebuie , ala de la psd a facut puscarie pentru presupuse fapte , la asta vom vedea ! plus ca a fost si la alde ! astia sunt cu gandul numai la ciolan !!!
  • -2 (10 voturi)    
    aha ... (Joi, 22 iulie 2021, 17:20)

    muscha mbanana [utilizator]

    daca face parnaie , poate sa aiba toate ceasurile din lume , timpul e la dna ! Si situatia e mult mai grava si mai complicata decat scrie in articolul H.N. ! se lasa cu timpi mari de stat la racoare ! Mama , da' si cand i-o veni timpul lui catzu !
  • +1 (3 voturi)    
    De cand se ocupa DNA-ul de... (Joi, 22 iulie 2021, 21:32)

    Olyx [utilizator]

    "gainarii" din astea ? Aaa, nu mai are dreptul sa faca interceptari cu tehnica altora si deci nu mai are capacitatea sa pescuiasca "rechinii" ? Cui ii foloseste un DNA slab si dezorientat ? Evident, doar POLITICIENILOR de la putere si din opozitie, pentru ca romanilor le va ingreuna situatia in viitor...