Patriarhul Daniel împlinește vineri 70 de ani. El va fi decorat de Klaus Iohannis

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2021, 7:28 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Hotnews
Patriarhul Daniel împlinește vineri 70 de ani. La Altarul de vară al Catedralei Patriarhale va fi oficiată o slujbă de Te Deum ca "mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române, a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi asupra ierarhilor, clericilor, monahilor şi credincioşilor mireni”. Tot joi, Patriarhul va fi decorat de către președintele Klaus Iohannis.

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române împlinește în 22 iulie 70 de ani.

De la ora 11.00, la altarul de vară al Catedralei Patriarhale va fi oficiată o slujbă de Te Deum "ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române”, patriarhului Daniel şi asupra ierarhilor, clericilor, monahilor şi credincioşilor mireni, a anunțat Patriarhia printr-un comunicat de presă. La finalul slujbei va fi citit "Actul Aniversar al Sfântului Sinod", la împlinirea vârstei de 70 de ani de către Patriarhul Daniel.

Apoi, în sala Aula Magna din Palatul Patriarhei va avea loc un "moment aniversar" - vor fi prezentate mesajele din partea autorităţilor de stat, precum şi din partea altor instituţii publice. În încheiere, vor fi prezentate un volum şi un film aniversar.

Tot joi, de la ora 17.00, Patriarhul Daniel va fi decorat de către președintele Klaus Iohannis. Ceremonia va avea loc la Palatul Cotroceni.

Cine este Patriarhul Daniel


Patriarhul Daniel, pe numele de mirean Dan Ilie Ciobotea, a fost ales de către Colegiul Electoral Bisericesc la data de 12 septembrie 2007, fiind înscăunat în această demnitate la 30 septembrie 2007.

S-a născut în satul Dobrești, comuna Bara din județul Timiș. La 23 de ani, a obținut diploma de licență în teologie și după doi ani a plecat în Franța, pentu două doctorate. În 1987 a intrat în viața monahală la Mănăstirea Sihăstria, unde a fost hirotonit ieromonah.

Pe 1 martie 1990 a fost ales în rangul de episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, iar în luna iulie, același an, a fost înscăunat Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei. Pe 12 septembrie 2007, mitropolitul Daniel a devenit patriarh al Bisericii Ortodoxe Române în urma votului Colegiului Electoral Bisericesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2350 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    bravo klause... decoreaza securistii! (Joi, 22 iulie 2021, 7:51)

    qwerasdf [utilizator]

    apoi va da el si voua nu stiu ce cruce, si uite asa va lingeti in ... r unii pe altii
  • +7 (15 voturi)    
    Bravo, Herr Iohannis! (Joi, 22 iulie 2021, 7:53)

    ofCAER [utilizator]

    După ce l-ați decorat pe Octav Bjoza, președintele foștilor deținuți politici, și p-ormă i-ați dat un șut în fund cu picioru’ lu’ Cîțu, decorarea turnătorului „Dobre” la mănăstirea „Secu” se impunea!
    Vă mulțumim pentru învățăminte, Herr Iohannis, toată „România educată” pupă poala popii!
  • -4 (6 voturi)    
    tousi, nu-mi plac cei ce caca steagul (Joi, 22 iulie 2021, 8:03)

    natbl73 [utilizator]

    "Pe 1 martie 1990 a fost ales în rangul de episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, iar în luna iulie, același an, a fost înscăunat Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei"
  • +4 (10 voturi)    
    cine este patriarhul? (Joi, 22 iulie 2021, 8:26)

    soloman [utilizator]

    exact.cine este de fapt?mentionati si colaborarea cu secu.sau s-a cait si a fost iertat?
  • +1 (7 voturi)    
    hahaha (Joi, 22 iulie 2021, 8:27)

    Hans Metter [utilizator]

    "mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii Ortodoxe Române, a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și asupra ierarhilor, clericilor, monahilor și credincioșilor mireni"

    e bine ca i a bagat in seama si pe crediciosii mireni. Mai la coada asa, dar tot e bun. Sa zicem merci, puteau face rugaciune doar pt ei : )))))
  • +4 (12 voturi)    
    It's good to be the.....Patriarh! (Joi, 22 iulie 2021, 8:45)

    mike123 [utilizator]

    Pe asta nu-l pensioneaza decit Dumnezeu!
    Dar pina la Dzeu te ....decoreaza Klaus!
  • +4 (10 voturi)    
    Arată de 90… (Joi, 22 iulie 2021, 9:04)

    mr_mojo [utilizator]

    E greu și să minți.
    • +1 (1 vot)    
      Arată deja (Joi, 22 iulie 2021, 12:08)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Arată deja a moască. În curând va fi pupat în coșciugul său Maybach S600 de către babele de la Catena.
  • -5 (9 voturi)    
    Presdintele (Joi, 22 iulie 2021, 10:10)

    sergiutales [utilizator]

    Decoreaza, de fapt, Biserica Ortodoxa Romana, stalp ferm, care a sustinut intotdeauna statul roman, Independenta si Unirea.
    Presedintele a decorat si atitudinea antiruseasca a patriarhului Daniel in conflictul dintre Putin (Patriarhia Rusa) si Patriarhia Ecumenica de la Constantinopol (Istambul).
    • +1 (1 vot)    
      Întorsu-s-au oștenii măriei sale din Afganistan (Joi, 22 iulie 2021, 13:17)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

      iar Prezidentu’ n-a decorat pe niminea: a decorat „decît” Drapelele de luptă ale corpurilor de oaste. Așijderea de vroia să decoreze B.O.R. ar fi putut decora - nu-i așa? - clopotu’ lu’ Catedrala Mîntuirii (că-i tot cu mecla lu’ Daniel!).
      Dar d-stra, român verde ce sunteți, îngenunchiați în fața preafericitului decorat și nu ratați niciun prilej să pupați poala lu’ popa-turnător.
  • +7 (9 voturi)    
    Cine mai intelege ?! (Joi, 22 iulie 2021, 10:20)

    Hababaeba [utilizator]

    Uite aici ce facea securistul acum vreo cativa ani cu Dragnea, cand era deja evident pentru toata lumea in ce directie merge tara:
    https://www.youtube.com/watch?v=yOagrcB7CUc
    Na, vrednic este?

    Asta nu ar fi neaparat o surpriza...Surpriza e ce face acum Iohannis...Da-o ba in...dar chiar nu mai gasesti in tara asta pe cineva necompromis caruia sa ii poti da o decoratie?
  • +1 (1 vot)    
    Hehe… (Joi, 22 iulie 2021, 11:58)

    consumator2 [utilizator]

    Trebuie decorati toti neo-securistii! Si trebuie tinuti in functii pana la moarte! @Manole&Co.
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur! (Joi, 22 iulie 2021, 13:21)

    tedycv [utilizator]

    Era ultimul lucru ce ii lipsea. O decorație civilă!
  • +3 (3 voturi)    
    Decorat!?!?! (Joi, 22 iulie 2021, 14:03)

    rubberduck [utilizator]

    WTAF!! Pentru ce frate?? BOR-ul nu a făcut absolut nimic pentru români, în afară să le ceară bani și iar bani, să îi spioneze și să facă jocul puterii. BOR-ul este un stat în stat care nu plătește taxe și nici impozite pentru nimic. Nu are nicio îndatorire socială și nici misiune umană de compasiune, nu sprijină și nu ajută pe nimeni în nevoie. Nu îți îngroapă părintele dacă nu îi plătești gras. Când mă uit la Daniel acesta văd un ins disprețuitor și crud, un ins lacom și indiferent la suferința oamenilor, un mic rege poleit în aur și fireturi. Un ins cu față de taliban bătrân, înăcrit în rele. Cred că dacă Isus ar veni în inspecție, tare i-ar mai muștrului pe BOR-iști. În fond BOR-ul nu prea are nimic cu compasiunea și bunătatea creștine, pare mai mult un trib precreștin aciuat prin codri.
    • +1 (1 vot)    
      Astăzi ora 17:00 este WOW la Cotroceni (Joi, 22 iulie 2021, 15:10)

      A.S [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      Fiind acuzat că se mişcă lent cu proiectul "România educată", în spirit de glumă, ardeleanul "fură startul" J.O. şi va acorda medalia "tinicheaua de aur", pentru întreaga activitate, lui Dan.
      Un maratonist desăvîrşit, care a alergat după teren, avize, bani din sponsorizări, cu gîndul şi mînuţele sale şi a reuşit să îşi pună chipul pe clopotele minunatei sale ctitorii.
      Unii ar spune că este de fapt un blat după întîlnirea tainică a celor doi din 16 februarie 2021 chiar înaintea campaniei de vaccinare dar...

      Ps: Pas cu pas poporul descalifică anumite acţiuni.