VIDEO Momentul când elicopterul Black Hawk lovește stâlpii de pe bulevardul Aviatorilor

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2021, 11:30 Actualitate | Esenţial


Elicopterul Black Hawk, deasupra bulevardului Aviatorilor
Foto: Captura video
Elicopterul Black Hawk care a aterizat forțat joi dimineața în Piața Charles de Gaulle a pierdut brusc din altitudine deasupra Pieței Victoriei și a reușit să se redreseze deasupra bulevardului Aviatorilor, pilotul ridicând puternic botul aeronavei pentru a stabiliza aeronava deasupra solului. Din imaginile apărute se vede cum elicopterul se redresează la câțiva metri deasupra bulevardului, iar în timplul deplasării de-a lungul arterei doboară doi stâlpi de pe o parte și alta a străzii.

În video-ul postat pe Facebook de Realitatea, de la un martor care a filmat scena din turnul de birouri din Piața Charles de Gaulle, se observă cum elicopterul se redresează în ultima secundă, la câțiva metri de sol, deasupra bulevardului plin cu mașini, iar în drumul său spre rondul de la Aviatorilor unde a și aterizat a doborât doi stâlpi de lumină.


---

Detalii despre incident:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















78477 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    wow (Joi, 15 iulie 2021, 12:06)

    nikita11 [utilizator]

    Destul de tare elicopterul. a aterizat, asta e ce conteaza. Din astea ne luam si noi?
  • +9 (23 voturi)    
    QUED (Joi, 15 iulie 2021, 12:07)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Asta demosntreaza de ce survolarea zonelor urbane/locuite nu trebuie realizata decat daca este strict necesar nu pentru show!!!
    Aviz Bazei Aeriene 90 Otopeni care face antrenamente apropape zilnic cu elicopterele vechi Puma deasupra orasului Otopeni si la altitudine foarte joasa (la cativa metri deasupa caselor)!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu doar Otopeni (Vineri, 16 iulie 2021, 10:09)

      Lionheart [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Idioții cu elicoptere survolează la mică înălțime și zone foarte algomerate din Mogoșoaia. Nu le pasă că fac un zgomot foarte puternic ce este foarte deranjant pentru o zonă rezidențială. Se plimbă și la 12 noaptea cu troacele lor. Le este lene să găsească un traseu alternativ, care să ocolească zonele respective. De exemplu pe lângă șoseaua de centură.
  • +7 (31 voturi)    
    Pilotul american trebuie decorat! (Joi, 15 iulie 2021, 12:26)

    Rower [utilizator]

    Pilotul elicopterului acela trebuie decorat ca nu a căzut ca pietroiul în mijlocul Bucureștiului. Prevăd ca va primi ceva medalii de la Klaus Iohannis care ii va mulțumi în numele tuturor romanilor pentru fapta sa de mare bravura.
    • +5 (7 voturi)    
      Broken Wing Award (Joi, 15 iulie 2021, 21:26)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Asta o sa primeasca.
  • +13 (33 voturi)    
    mda.... (Joi, 15 iulie 2021, 12:27)

    vali_s [utilizator]

    Mare pilot si super viteza de reactie, in 10 secunde a fost aproape de sol(safe zone) si 40-45 de secunde era deja aterizat.
    Restul sunt detalii, ca vai putea sa loveasca o masina, serios? Si daca se infigea intr-un bloc sau o cladire de birouri, benzinarie, etc ....?
    Daca eram intr-o tara comunista, unde te calca tancul pe strada din cauza soferilor beti care le manevreaza, ne spuneau frumos ca a fost un exercitiu efectuat cu succes.
  • -10 (38 voturi)    
    black hawk down (Joi, 15 iulie 2021, 12:29)

    @Dem [utilizator]

    Bucuresti 2021 nu Mogadisho 1993, pace nu razboi.
    Americanii au trimis ultimele cazaturi de aparate in Romania. Daca in caz de pace cazi cu ele iti dai seama cum e in caz real de lupta. Rusine USA
    • +3 (7 voturi)    
      Exact (Joi, 15 iulie 2021, 15:43)

      vladZeLad [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      la Mogadishu 1993 m-am gandit si eu cand am vazut stirea. "Black Hawk Down! Black Hawk Down"
  • 0 (26 voturi)    
    Elicopterul NU a lovit stalpii (Joi, 15 iulie 2021, 12:59)

    Gryphus [utilizator]

    de fapt elicopterul NU a lovit stalpii, au cazut de la vibratii, de la forta centrifuga
    • +14 (14 voturi)    
      elicopterul a agatat cablul dintre stalpi (Joi, 15 iulie 2021, 14:04)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      elicopterul a agatat cablul dintre stalpi cu trenul de aterizare spate, de aceea cad 2 stalpi simultan de pe ambele parti ale bulevardului
    • +11 (13 voturi)    
      Dom-le (Joi, 15 iulie 2021, 15:08)

      Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar stalpii nu se rotesc in jurul axei!

      Forta centrifuga a unui stalp?!? In plus, tu aflat pe sol in fata calculatorului deci intr-un sistem de referinta inertial, nu ai cum sa vezi forta centrifuga, chiar daca ne exprimam abuziv astfel. Ea apare doar in sistemul de referinta neinertial. Cand un copil roteste o bila cu o sfoara, ce vezi este forta centripeta data de extensiunea mecanica din sfoara. In lipsa ei, bila va avea o traiectorie rectilinie. Este ca intr-un lift, cand el accelereaza si decelereaza tu simti o gravitatie variabila in interiorul cabinei. Eu de pe sol vad o singura gravitatie actionand asupra ta, egala fix cu g=9.81 m/s/s. Forta centrifuga este o pseudoforta ce isi manifesta aparenta intr-un sistem de referinta neinertial ce se roteste.
    • +12 (12 voturi)    
      Nu chiar (Joi, 15 iulie 2021, 15:20)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Roata de sub coada elicopterului a agatat un cablu care era intre cei doi stalpi si din cauza asta au cazut.
    • +11 (11 voturi)    
      de fapt a agatat un cablu (Joi, 15 iulie 2021, 16:22)

      John7ro [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cei doi stalpi au fost daramati fiindca elicopterul a agatat un cablu/sufa ce era legat intre cei doi stalpi. bine ca totul s-a terminat cu bine!
  • -6 (14 voturi)    
    Aha! (Joi, 15 iulie 2021, 13:55)

    mentopic [utilizator]

    Deci asta e brava armata americana? Acum 2 zile a cazut un avion, azi un elicopter. Incompetenta crasa, fie a pilotilor, fie a mecanicilor. Si amaratii astia ar trebui sa ne apere de rusi? Ha ha! Buna gluma.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu a lovit stalpii (Joi, 15 iulie 2021, 14:02)

    Rha-Doo [utilizator]

    Elicopterul nu a lovit stalpii, a agatat cu trenul de aterizare din spate cablul dintre stalpi care traversa bulevardul. De aceea cad simultan 2 stalpi de pe ambele parti ale strazii desi elicopterul era pe partea fara trafic.
    Vedeti si declaratia martorului sofer al dubei pe care a cazut unul dintre stalpi.

    In concluzie: Clotilde avea dreptate ca trebuie scoase cablurile de pe stalpi, desi nu cred ca in acest caz era vreo fibra optica pe acolo ;-)
  • -3 (19 voturi)    
    Monumentul pilotilor americani WWII (Joi, 15 iulie 2021, 14:12)

    MTG [utilizator]

    Monumentul pilotilor americani WWII care au bombardat Bucurestiul in La 4 aprilie 1944, cauzand morţi 2942, răniţi 2126 era chiar pe unde a survolat elicopterul bvd aviatorilor. Probabil de la suflete civililor romani nevinovati ucisi de americani in cel de-al doilea razboi mondial li se trage.
    • +3 (5 voturi)    
      uiti un mic amanunt (Vineri, 16 iulie 2021, 6:35)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui MTG

      In Decembrie '41 Romania lui antonescu, la lo zi dupa hitler, a declarat razboi Statelor Unite si nu invers.
      • +1 (1 vot)    
        Slugile tot scalvi... (Luni, 19 iulie 2021, 10:07)

        MTG [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        Slugile tot scalvi, desi americanii au terminat sclavia la ei, se pare ca sunt destui prin colonii, inclusiv Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Joi, 15 iulie 2021, 15:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    Black Hawk Down - by Ridley Scott :DDD
  • 0 (0 voturi)    
    NU A LOVIT STALPII. (Vineri, 16 iulie 2021, 9:02)

    George1000 [utilizator]

    NU A LOVIT STALPII. SE VEDE CLAR CE DE LA RAFALA DE VANT CREATA DE ELICELE SALE + ELICEA PRINCIPALA A AGATAT CABLU CARE ERA INTRE 2 STALPI.