UPDATE Ministrul Mediului, după o ședință la primăria condusă de Clotilde Armand: Capitala este captivă deșeurilor / Detalii de la ședință, la care a fost chemată Poliția

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 14 iulie 2021, 13:20 Actualitate | Administratie Locala


Tanczos Barna
Foto: Agerpres
Capitala este captivă astăzi în privința depozitării deșeurilor, a afirmat miercuri ministrul Mediului, Tanczos Barna, la finalul unei ședințe de la Primăria Sectorului 1. Ședința - la care au luat parte și primarii de sector, primarul general și prefectul Bucureștiului - a fost una cu scandal după ce doi consilieri PSD au chemat Poliția.

Ședinţa de lucru pe tema gestionării problemei deşeurilor din Bucureşti a fost convocată de primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, iar la aceasta au luat parte prefectul Capitalei, Alin Stoica, primarul general Nicuşor Dan şi primarii de sector.

Doi consilieri PSD au chemat Poliția


La Primăria Sectorului 1 a fost chemată Poliția, după ce doi consilieri locali ai PSD au sunat la 112 ca să anunţe că nu sunt primiţi de edilul Clotilde Armand la ședință, conform Antena 3. În replică, purtătorul de cuvânt al Primăriei Sectorului 1, Ionel Stoica, a spus că cei doi consilieri PSD "s-au autoinvitat”.

Ionel Stoica a venit pe Facebook cu "precizări pentru mafia media":
  • "Ședința de astăzi este organizată de primarul Sectorului 1 și nu este una publică. Doi consilieri PSD s-au autoinvitat. Foarte agresivi cu mine, mă tot amenință cu plângeri administrative și penale. Nemulțumiți că nu i-am primit, au sunat la 112. Au venit polițiștii de la Secția 4, foarte politicoși, le-am explicat cum stau lucrurile și au plecat.
  • Rămâne cum am stabilit: nu poți scoate bolșevismul din PSD".

Ministrul Mediului: Capitala este captivă deșeurilor


Capitala este captivă astăzi în privința depozitării deșeurilor, în București existând un singur depozit de deșeuri care are autorizație de mediu, a afirmat ministrul Mediului, Tanczos Barna, la finalul ședinței de la Primăria Sectorului 1.

El a spus că Ministerul Mediului va analiza posibilitatea oferirii unei alternative pentru depozitarea deșeurilor și în alte județe, fără a da detalii.

Potrivit ministrului, Primăria Capitalei trebuie să vină cu o soluție pentru depozitarea gunoiului, putând fi folosite fondurile europene.


Prefectul Capitalei spune că se are în vedere modificarea legislaţiei privind depozitarea deşeurilor



Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a spus la finalul ședinței că este avută în vedere, împreună cu Guvernul, modificarea legislaţiei privind depozitarea deşeurilor astfel încât să fie permisă depozitarea acestora şi în altă parte decât pe raza unităţii administrativ teritoriale.

"Am avut discuţiile necesare pentru a rezolva o parte dintre blocajele care sunt astăzi şi cu siguranţă soluţiile tehnice urmează”, a afirmat Stoica, susținând că nu poate da mai multe detalii.

Întrebat dacă este luată în calcul şi modificarea hotărârii de guvern privind depozitarea deşeurilor, prefectul Capitalei a răspuns: "S-a discutat acest lucru pentru că Bucureştiul are o situaţie particulară să se permită - şi cu siguranţă se va face acest lucru – ca depozitarea deşeurilor să fie şi în altă parte decât pe raza unităţii administrativ teritoriale. Asta înseamnă că vor fi soluţii pentru depozitarea deşeurilor şi în altă parte, în judeţele limitrofe sau în colaborare cu Ilfov. Evident, şi o nouă groapă de gunoi. Este un lucru absolut necesar care nu a fost luat în considerare în ultimii 20 de ani. Deci da, va trebui”.

Municipiul Bucureşti şi cele şase sectoare ar urma să se asocieze pentru constituirea Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară pentru Gestionarea Integrată a Deşeurilor, conform unui proiect de hotărâre supus dezbaterii publice pe site-ul PMB, în luna iunie.

Potrivit proiectului, municipiul Bucureşti, prin Consiliul General, va avea calitatea de asociat-membru fondator, iar sectoarele Capitalei, prin consiliile locale, vor avea calitatea de membru.

Conform statutului, asociaţia ar urma "să se constituie în scopul realizării de investiţii pentru asigurarea unui sistem de management integrat al deşeurilor la nivelul municipiului Bucureşti, pentru care va solicita finanţare prin programe operaţionale, în vederea realizării infrastructurii de colectare selectivă a deşeurilor, de staţii de sortare a deşeurilor, precum şi de instalaţii de digestie anaerobă a deşeurilor biodegradabile, de tratare mecano-biologică a deşeurilor şi de recuperare materială, pentru compostarea biodeşeurilor generate în Bucureşti, pentru gestionarea deşeurilor de construcţii şi demolări".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9505 vizualizari

  • -10 (34 voturi)    
    Ce nu inteleg eu (Miercuri, 14 iulie 2021, 13:53)

    holinessdani [utilizator]

    Cum se face ca problema asta a gunoaielor a aparut doar cand au aparut hipsterii gen Clotide, Nicusor&Comp.?
    Cum este posibil ca unor alesi prin vot sa li se interzica accesul la o sedinta din cadrul primariei, si cum este posibil ca intr-o primarie dintr-o tara democratica sa se organizeze sedinte secrete ca intre mafioti?
    Iar tocmai cei care interzic accesul ii catalogheaza pe cei ramasi pe dinafara de "bosevici"!
    • +3 (13 voturi)    
      nu intelegi sau nu vrei sa intelegi (Miercuri, 14 iulie 2021, 15:45)

      CIP03 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      pentru ca cei care au fost inainte au facut ei ceva , cumva, si se plătesc niște sume enorme. Probabil diferența de adaos comercial ajunge la cine trebuie.

      Si multi care scriu pe aici sunt plătiți cu ceva mizilic din șpaga aia imensa. Cunosc personale grupuri de studenți din Regie care erau plătiți sa scrie comentarii în favoarea cuiva!
    • +2 (10 voturi)    
      eh... (Miercuri, 14 iulie 2021, 15:55)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      iti trebuie putin creier sa le legi...mai incerca si poate vei reusi sa intelegi..
    • +2 (14 voturi)    
      ei, lasa ca intelegi! (Miercuri, 14 iulie 2021, 16:38)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Daca ai recunoaste ca intelegi nu ai mai primi bani pentru postari. Stii ca problema a aparut cand s-a descoperit cum sunt aruncate zeci de milioane pe contracte ilegale, nu?! Dar trollii rusi si creierele netede nu au odihna.
    • +3 (15 voturi)    
      Pai iti explic eu ca sa intelegi. (Miercuri, 14 iulie 2021, 17:00)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      1. Problema gunoaielor a aparut dupa ce la primarie a venit cineva caruia chiar ii pasa de banul public. A constat ca sa cheltuie enorm pe gunoaie si a inceput lupta pentru ca cei care detineau contracte cu primaria pentru .. atentie...25 de ani nu vor sa lase ciolanul din mana.
      2. Daca nu e sedinta publica nu poate veni oricine. Daca vrei sa iasa circ faci o sedinta publica si iese cu scandal. Daca vrei sa rezolvi ceva intr-o sedinta ii chemi doar pe cei avizati si rezolvi problema ptr care s-a facut sedinta. Rezultatele sedintei se fac apoi publice. Asa se fac sedintele peste tot inclusiv mediul privat.
    • +6 (10 voturi)    
      hollinesule, e sedinta in incinta Primariei (Miercuri, 14 iulie 2021, 20:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Nu in cadrul Primariei.
      Sa intelegem ca la orice sedinta din incinta unei institutii oarecare au dreptul sa participe automat toti angajatii, alesi sau nu, ai respectivei institutii?
      in 2008 a fost Summitul NATO la Bucuresti, zici tu ca Vadim Tudor trebuia invitat automat la discutiile din Palatul parlamentului?
      Va da logica afara din casa, bre! Ati baut lapte dupa Dancila si Ciolacu toti!
  • +7 (27 voturi)    
    Bon Courage (Miercuri, 14 iulie 2021, 13:54)

    Nonidem [utilizator]

    Bon courage,Madame Clotilde!Cu mafia PSD e lupta lunga si grea, exemplul dumneavoastra o dovedeste!
  • -2 (18 voturi)    
    Nicusor s-a ofilit in niciun an (Miercuri, 14 iulie 2021, 14:04)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    A zis ca face ca drege c-o sa fie bine si lumina dar orasul e cam in haos si pe santiere cresc buruieni (Prel Ghencea de ex). Plus ca dupa ce a zis ca a taiat si oprit scurgerile de bani si cheltuielile si tot si ce sa vezi n-are bani. Pai oprirea scurgerilor nu inseamna bre ca ramai cu bani? Ce-ai oprit? Tantari nu, sobolani nu, frunzele si buruienile cresc peste tot, tramvaie cu tipete si scremete la anu daca bate vantu din spate, a taiat la jumate si cei 500 de lei pentru handicapati dati de Firea...care nu stiu cat mai rezista si aia 250 si tot asa. De troleibuze nu mai zic ca nici macar nu s-aude vreo intentie de ceva si sunt si ecologice ca Firea a inceput cu motorina :))
  • +8 (22 voturi)    
    Gunoaiele de pe strazile sectorului 1 ? (Miercuri, 14 iulie 2021, 14:29)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sacii de gunoi adusi de la case sau apartamente, NU reprezinta gunoi stradal.

    Am vazut la TV stiri care aratau castravetii murati de asta-toamna aruncati pe trotuar, doar ca sa demonstreze ca Primaria nu face nimic...
    • -3 (7 voturi)    
      mai taie din ele (Miercuri, 14 iulie 2021, 19:23)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      da-le dracului
  • +2 (12 voturi)    
    Depozitare (Miercuri, 14 iulie 2021, 14:34)

    Celbland [utilizator]

    De ce se insistă pe depozitarea gunoaielor și nu pe reciclarea deșeurilor ??!!

    Evitând permanent reciclarea, ne vom trezi la un moment dat că nu ne mai putem mișca din cauza depozitelor de gunoi.
    • -3 (9 voturi)    
      Cum... (Miercuri, 14 iulie 2021, 16:51)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      reciclezi mai castravetii murati ai lui Ritzi Pitzi de mai sus?!

      Oricum proiectul merge pe crearea unei infrastructurii de colectare selectivă a deşeurilor, de staţii de sortare a deşeurilor,""

      Sper insa ca sortarea sa fie la operator, nu la utilizator. Asta cu sortarea selectiva la utilizator s-a dovedit un fiasco si in tari mai civilizate ca noi. Si este mai ieftin la operator.

      Altfel utilizatorii (adica noi) care suntem oameni, unii poate obositi, poate usor needucati/informati privind ce si cum, vom face greseli si dupa aia tot trebuie sa ai o sortare facuta de operator. Adica costuri de 2 ori!
  • -2 (20 voturi)    
    lumea (Miercuri, 14 iulie 2021, 14:35)

    autan [utilizator]

    isi va aduce aminte cu drag peste ani: mandatul bordurilor, mandatul gunoaielor si altele. Farmecul Micului Paris.
  • 0 (16 voturi)    
    nicusor si clocotilda sunt 2 maimute (Miercuri, 14 iulie 2021, 15:18)

    doz2018 [utilizator]

    destepti sunt cei care se folosesc de ei si prosti aia care i-au votat.
    simplu.
    nu e nicio filosofie.
    elementar, de clasa a -II -a.
  • +2 (6 voturi)    
    pe raza administrativa trebuie sa fie (Miercuri, 14 iulie 2021, 15:18)

    jescu [utilizator]

    Atunci toate localitatile isi inchid gropile de gunoi ca sa aiba aer curat, si trimit gunoiul la localitatea vecina. Ca unii sunt mai prosti sa miroasa gunoiul altora.

    Nu mai bine isi fac gropi de gunoi la standarde inalte ca sa nu polueze panza freatica, sa nu miroasa, sa recicleze mare parte din gunoi.
    • +2 (2 voturi)    
      filozof mic ce esti! (Miercuri, 14 iulie 2021, 21:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Numai ca densitatea populatiei nu e aceeasi.
      Poate la Dascalu e egala cu cea din Copaceni dar fata de Municipiul Bucuresti e de 33 de ori mai mica)la nivel de judet)
      Asta ca sa nu vorbim de faptul ca tot ce este lipit de centura este practic cartier al Bucurestiului, Voluntariul (cu Pipera inclusa) e un exemplu faimos chiar in interiorul centurii.
      Deci aici nu e vorba sa miscam gunoaiele din Afumati in Stefanesti ci de capitala Romaniei.
      Stim mafia gunoaielor n-am inventat-o noi ci mafia originala din Italia.
  • -1 (13 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 14 iulie 2021, 15:20)

    Incomod3 [utilizator]

    Klaus i-a facut de ras pe nemti, Clotilde i-a facut de ras pe francezi, americanii se fac singuri de poveste cu ambasadorii lor... naspa...
    • +2 (8 voturi)    
      Iar noi suntem mandria Europei (Miercuri, 14 iulie 2021, 20:29)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Klaus și Clotilde sunt cetățeni români, deci nu fac de râs alte nații, nici macar pe a noastră, decât în imaginația ta.
    • 0 (8 voturi)    
      iar votantii PSD-ului se fac de ras singuri (Miercuri, 14 iulie 2021, 21:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      .