FOTO Un soldat SAS căruia nu i s-a deschis parașuta a supraviețuit după ce a trecut prin acoperișul unei case

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2021, 8:54 Actualitate | Esenţial


Accident de parasutism in California
Foto: Twitter
Un militar britanic a cărui parașută nu s-a deschis corect în timpul saltului efectuat de la 4500 de metri înălțime a suferit doar ”răni minore” după ce a căzut printr-un acoperiș din California, el ajungând în bucătăria casei după ce a trecut prin plăcile de lemn și prin straturile de izolare a locuinței, scrie The Guardian.

Militarul, al cărui nume nu a fost făcut public, sărise dintr-un avion în cadrul unui exercițiu Halo - High Altitude Low Opening (Salt de la mare altitudine cu deschidere a parașutei la doar câteva sute de metri de sol), o tehnică folosită de forțele speciale.

El a pierdut controlul saltului când s-a apropiat de sol în cadrul exercițiului făcut lângă Camp Roberts. Unii localnici l-au văzut pe parașutist învârtindu-se necontrolat în aer.

Fotografiile de la fața locului arată o gaură în acoperiș și militarul în uniforma forțelor speciale britanice SAS întins pe jos în bucătărie.





”Am fugit să văd dacă este OK, avea ochii deschiși, dar nu eram sigură dacă a pățit ceva. Este un miracol, cred eu, serios. Cine aterizează așa, fără parașută, și supraviețuiește”, a spus o vecină, Rose Martin.

Mama proprietarului casei, Linda Sallady, a povestit că ”a trecut prin acoperiș, printre grinzi, nici nu a provocat prea multe stricăciuni casei. Este incredibil. N-a căzut pe blaturi sau pe electrocasnice, a trecut printre toate”.

Poliția din Atascatero a anunțat că parașutistul era ”conștient, șocat și acuza dureri, dar nu avea răni vizibile”.

Ministerul britanic al apărării a transmis, printr-un comunicat, că ”a avut loc un incident de parașutism ce a implicat un soldat britanic ce se antrena alături de aliații americani în California. Soldatul a suferit răni minore, care se vindecă bine”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15305 vizualizari

  • +40 (44 voturi)    
    ///// (Marţi, 13 iulie 2021, 9:04)

    GemstonesPig [utilizator]

    Daca exercitiul avea loc in Europa era carne de mici la ora asta. Pe constinentul asta si bucataria de vara are schelet de beton si placa turnata
    • +13 (29 voturi)    
      Concluzia (Marţi, 13 iulie 2021, 10:13)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

      Concluzia este ca toti ar trebui sa-si faca de acum inainte case si anexe din lemn (de esenta moale daca se poate) in ideea ca nu stii cand vine un parasutist?
      Apoi ne minunam cand uraganele matura casele oamenilor...
  • +22 (24 voturi)    
    L-a salvat acoperișul (Marţi, 13 iulie 2021, 9:06)

    BEDE [utilizator]

    Acoperișul a amortizat căderea, că altfel, dacă pica pe pămînt - zic pământ, nu beton sau asfalt -, atunci era terminat.
    • 0 (14 voturi)    
      Oare? (Marţi, 13 iulie 2021, 15:44)

      Dalla [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Sună un pic a fake news... Poate că nu a căzut din avion, ci doar din pod, unde se ascunsese când a venit bărbatul parașutei.
    • +4 (6 voturi)    
      wow (Marţi, 13 iulie 2021, 18:41)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Iarna nu-i ca vara.
    • +4 (6 voturi)    
      Pregatirile pentru asaltul de la Kremlin (Marţi, 13 iulie 2021, 19:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Zero Dark Moscow
  • +4 (50 voturi)    
    Crede (Marţi, 13 iulie 2021, 9:12)

    Jeta [utilizator]

    Dumnezeu e peste tot, trebuie doar sa vrei sa vezi.
    • -7 (43 voturi)    
      aham (Marţi, 13 iulie 2021, 9:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jeta

      WW1, WW2, africa, covis, SIDA, gripa spaniola, ciuma, 1977 (sa ne gandim si la ai nostrii), fuushipa (si cutremuru si tunamiu dinainte), cernobal...
      sa continui?!

      sansele sa scapi din asa ceva sunt MINIME, dar ghici ce?! presa nu prea spune despre unu care se face placinta cand nu i se deschide parasuta, tocmai pt ca te astepti sa se faca placinta. In schimb spune atunci cand scapa unu pentru ca este un eveniment extrem de rar! si apar aia ca tine cu dumnezeu, care uita de zecile de mii de oameni care mor aiurea zilnic! asa ca mai lasa-ma cu prietenul tau imaginar! daca dumnezeu ar exista ar trebui sa fie condamnat pt crime impotriva umanitatii....
      • +5 (41 voturi)    
        si (Marţi, 13 iulie 2021, 10:47)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        daca eu vreau sa cred ca e mana Lui, ce te doare pe tine? ma doare doar pe mine. asa ca lasa-ma in durerea mea. plimba ursu prin covasna.
        • +6 (24 voturi)    
          Asa cum unu s-a dat cu parerea (Marţi, 13 iulie 2021, 11:04)

          eGerula [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

          asa si celalalt si-a spus parerea. Daca ti-ai facut-o publica trebuie sa suporti si eventualele critici mai ales cand stii ca nu toata lumea e de acord cu tine.
          Dupa parerea mea, al doilea avea si niste argumente logice.
      • -2 (20 voturi)    
        Sau invers? (Marţi, 13 iulie 2021, 11:12)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Sau cumva, omul are o fire păcătoasă, răzvrătită împotriva lui Dumnezeu, iar Dumnezeu are totuși răbdare față de omenire în general, ca să nu-i distrugă petoți dintr-odată, cum o poate face, ci doar mai lovește din când în când pe unii și pe alții, ca poate ceilalți să se îndrepte spre El și să se pocăiască, adică să-și schimbe modul de gândire, să nu se mai creadă atât de deștepți cum te pretinzi tu a fi, de pildă.
        Va veni vremea când Dumnezeu va pune capăt societății acesteia dominate de oameni păcătoși, care nu vor să știe de El. Dar, până atunci, El mai dă timp oamenilor să se pocăiască, să primească și să primească viața eternă prin credința în jertfa Isus, Mielul lui Dumnezeu.
        Deci, mai ai ceva timp să-ți schimbi gândirea. Nu pot ști cât, dar ar fi bine să nu întârzii, pentru că răbdarea lui Dumnezeu este îndelungă, dar nu infinită.
    • +9 (29 voturi)    
      Dacă nu știi, (Marţi, 13 iulie 2021, 10:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Jeta

      Dumnezeu te lasă să muncești, să te descurci, să-ți trăiești viața cum vrei. Nu intervine. Te-a făcut, te descurci. Dacă respecți recomandările este bine. D-zeu îți dă, nu te obligă.
      • +2 (14 voturi)    
        Daca nu intervine... (Marţi, 13 iulie 2021, 11:13)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ... de ce te mai rogi de el?
        • 0 (14 voturi)    
          Vorbești cu tine? (Marţi, 13 iulie 2021, 13:24)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

          Te întrebi, dar nu-ți răspunzi? Ești supărat pe tine? Poate ai dreptate să fii supărat(pe tine). D-zeu îți dă ,dar nu-ți bagă în traistă. Oferta Lui este bogată, dar dacă ești leneș și vrei să-ți dea altcineva, nu vei avea ce vrei și cât vrei. Și te rogi. Se mai spune și că D-zeu când vrea să te pedepsească îți ia mințile. Poate de aia te rogi-să-ți dea mintea înapoi.
      • +3 (21 voturi)    
        Dumnezeu controleaza tocmai aleatorul, haosul (Marţi, 13 iulie 2021, 11:58)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Intimplarea, coincidenta.
        Controleaza ceea ce este incontrolabil pentru om.

        In rest, da, il lasa pe om sa faca tot ceea ce poate sa faca.
    • +8 (18 voturi)    
      nu exista bre Dumnezeu (Marţi, 13 iulie 2021, 14:35)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Jeta

      exista in schimb o adunatura de sarlatani cu limuzine de lux B xx BOR, care ne fac la buzunare. religia a aparut cand primul smecher l-a intalnit pe primul prost, spunea acum cca 300 de ani Voltaire.
    • +9 (13 voturi)    
      evident (Marţi, 13 iulie 2021, 14:47)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jeta

      Si are un simt al umorului cam negru. Ii incurca bietului om parasuta, apoi il arunca prin acoperisul casei...
    • 0 (6 voturi)    
      Precis a fost mana lui Dumnezeu (Marţi, 13 iulie 2021, 20:54)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Jeta

      Era suparat pe meniul pregatit de femeia casei si a trimis un parasutist sa intre in tigaie. Amu ca o cazut langa...nici El nu mai e ca in tinerete.
  • +15 (17 voturi)    
    Va rog sa ma scuzati (Marţi, 13 iulie 2021, 9:33)

    Martinezu [utilizator]

    Cred ca am gresit adresa! Intr-o egnleza perfecta.
    • +9 (11 voturi)    
      Who dares wins (Marţi, 13 iulie 2021, 17:00)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ”Excuse me, ma'am, for dropping in on you like this” :D
  • +8 (22 voturi)    
    ce casa? (Marţi, 13 iulie 2021, 9:54)

    freestyle [utilizator]

    materiale ca la magazia din fundul curtii. si chirpiciul e mai dur.
    • +1 (9 voturi)    
      Clar (Marţi, 13 iulie 2021, 14:06)

      / [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Orice bordei romanesc e mai trainic decat orice alta cladire de pe planeta asta.
  • +3 (5 voturi)    
    :) (Marţi, 13 iulie 2021, 20:37)

    rei [utilizator]

    mai trist e ca multi de aici, cred ca un om poate rezista unei asemenea caderi

    intre nu s-a deschis si nu s-a deschis corect e o diferenta....rezerva a ascuns-o?

    daca ii punea si 2m de pene de gasca ca tot placinta se facea fara parasuta.......sau pocnea totul in el si ar fi parut viu