G4Media: Cum încercau să intervină doi liberali pe lângă ministrul Drulă ca să le țină oamenii în funcții: ”Domnule ministru, fac ce vrei tu!”/ Afaceriștii reținuți de DNA: ”Drulă nu e om, e câine (…) Omul e nebun!”

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 1 iulie 2021, 13:03 Actualitate | Esenţial


Cătălin Drulă
Foto: Captura Facebook
Senatorul PNL George Stângă și președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu, au fost înregistrați de procurorii DNA chiar în biroul ministrului transporturilor în timp ce îi cereau lui Cătălin Drulă, să îi păstreze în funcție pe șefii Asociației Române de Salvare a Vieților Omenești pe Mare și Administrației Fluviale a Dunării de Jos Galați, după cum rezultă din propunerea de arestare preventivă transmisă de procurorii DNA Tribunalului Constanța, consultată de G4Media.ro. Un fost general SIE apare și el în stenogramele DNA referitoare la traficul de influență privind favorizarea unei companii turce care participa la licitații organizate de Ministerul Transporturilor, mai reiese din propunerea de arestare în dosarul care îi vizează pe șefii Asociației Române de Salvare a Vieților Omenești pe Mare.

Procurorii arată în propunerea de arestare că intervenția celor doi liberali ar fi avut loc la rugămintea liderului PNL Constanța, Bogdan Huțucă, dar și pentru ca senatorul Stângă să demonstreze că are influență politică și pentru ca să câștige astfel conducerea PNL Galați, potrivit susținerilor lui Stângă și Iulian Dumitrescu.

Senatorul Stângă: ”Aș vrea să te rog frumos să îmi prelungești mandatele celor doi directori…, sunt luna asta amândouă și la AFDJ și la APDM și principalul lucru, ți-o spun din tot sufletul, pentru mine este raționamentul politic, că eu am alegeri interne în partid și nu mi-ar conveni să…, adică nu zic că aș pierde alegerile la Galați, dar nici un aș avea o situație foarte confortabilă dacă mi-aș pierde oamenii de acolo.

Câteva zile mai târziu senatorul Stângă revine insistent:
  • Stângă George-Cătălin: Domnule ministru, fac ce vrei tu! Ajută-mă cu ăsta 4 luni. Ține-mi-i patru luni și după aia îți promit că nu mai vin pe la tine pentru ei. Faci tu ce consideri.
  • Drulă Cătălin: Te referi la APDM și la AFDJ?
  • Stângă George-Cătălin: Da. Drulă Cătălin: Păi…., ți-am spus că soluția pentru mine este să le prelungesc mandatele, da nu e patru luni, este două luni prelungirea

Dumitru Ciobanu, fost general SIE în anii 90, apare și el în stenogramele DNA referitoare la traficul de influență privind favorizarea unei companii turce care participa la licitații organizate de Ministerul Transporturilor, potrivit propunerii de arestare preventivă transmisă de procurorii DNA către Tribunalul Constanța în dosarul care îi vizează pe șefii Asociației Române de Salvare a Vieților Omenești pe Mare.

Administratorul uneia dintre firmele de apartament care intermediau tranzacțiile cu nave îi spune fostului general SIE că întâmpină probleme la Drulă și că ”este o problemă cu acest om care e un câine” și pentru care trebuie ”găsită o soluție”:

”(…) dar este totuși o problemă cu acest om, care nu pot să spun că-i om, e un câine, acest Drulă, și trebuie să găsim o soluție pentru el”.

În cadrul urmăririi penale din dosarul de luare de mită, trafic de influență și constituire de grup infracțional organizat, procurorii DNA au montat tehnică de supraveghere audio-video și în biroul ministrului Transporturilor Cătălin Drulă și au surprins mai multe discuții.

Din dialoguri pare că senatorul PNL și președintele CJ Prahova sunt interesați mai degrabă de investițiile care urmează să fie derulate de cele două instituții din subordinea Ministerului Transporturilor.

Citiți articolul integral pe G4 Media








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11032 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Uluitor... (Joi, 1 iulie 2021, 13:11)

    spirache [utilizator]

    Nu stenogramele si faptele in sine sunt uluitoare. Toată țara funcționează așa, cred că dintotdeauna. Uluitor este că această știre a apărut de aproape 1 zi, dar preluarea și difuzarea acesteia de către portaluri de știri si televiziuni se face cu suspectă încetineală. Oare de ce?
    • +4 (6 voturi)    
      Nu știu cine și de ce se miră!? (Vineri, 2 iulie 2021, 8:06)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Procedura este curentă peste tot ,se negociază
      liber,fără rușine.Politrucii nu mai au limite morale.
    • +4 (6 voturi)    
      ce a reiesit din stenograme (Vineri, 2 iulie 2021, 8:37)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      problemele din discutiile de fata sunt simple gainarii... dar facute pentru a acoperi probleme reale mult mai serioase, vorbim totusi de 4 nave cumparate in mod ilegal si in detrimentul contribuabilului.

      este bine ca Drula stie sa trateze cu genul asta de indivizi si isi da seama cand sunt pusi pe combinatii, nu toti care vin din privat stiu sa inteleaga cum opereaza genul asta de oameni. poate nu se vor bloca investitiile din transporturi daca va continua asa.

      si mai bine este ca atat DNA cat si Curtea de Conturi isi faceau treaba inca din 2018 in cazul asta. in plus, guvernul a trimis corpul de control inca de acum 3 luni... imi arata mie ca incearca sa rezolve problemele si imbarligaturile care au loc acolo.
  • +28 (38 voturi)    
    ///// (Joi, 1 iulie 2021, 13:21)

    GemstonesPig [utilizator]

    Ce mai ieftina buna penetranta reclama facuta USR-ului ” cu asta nu te intelegi!” Toata lumea va tine minte ca pnl psd voiau sa ciordeala niste zeci de milioane si asta nu voia sa puna botul deloc, ba i-a si dat in primire la DNA!
    • -15 (29 voturi)    
      Din contra (Joi, 1 iulie 2021, 14:28)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

      Ai citit doar ce-ai vrut?
      Scrie clar ca Drula a fost de acord cu prelungirea mandetelor celor 2 directori. Doar ca era smecher si voia ca in 2 luni astia sa vina inapoi sa se mai ploconeasca odata la el.
      Drula spune clar ca e de acord si nu inteleg de ce nu apare si numele lui pe mandatele de arestare!?
      • +14 (18 voturi)    
        oare? (Joi, 1 iulie 2021, 16:28)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Oare n-o fi colaborat cu DNA? Altfel de ce nu ar fi fost ridicat si el? Intreb pentru un prieten...
      • 0 (12 voturi)    
        Fals (Joi, 1 iulie 2021, 17:36)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Nu spune clar ca e de acord. Spune doar ca nu poate pe 4 luni. Nu i-a promis ca face pe 2 luni.
      • +2 (12 voturi)    
        cititu ca cititu.. (Joi, 1 iulie 2021, 21:39)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        da procesatu e greu: Sa explic pe intelesul unora: Drula stie ca are microfoane in birou, si cam stie - banuieste de ce are multe vizite zilele astea, si ca sa-i ajute pe procurori in dosare, pluseaza si el in directia in care-i convine. Daca vine cineva cu un subiect delicat , iar lui Drula nu-i convine sa se inregistreze ceva, misca o foaie de pe birou, pe care scrie STOP. Respectivul intelege. Foile astea cu stop au fost filmate in vreo doua birouri mai demult, intamplator, si mai nimeni nu intelegea ce-i cu alea. Nu stiu, n-am nici o dovada, dar zic si eu ca Drula a aflat cam cum sta treaba prin birouri. Daca nu e doar cu microfoane, e si cu video, nu stiu mai departe. Nu mai tin minte cine a explicat filmul asta...
        • +1 (1 vot)    
          Da si manipularea... (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 13:26)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Fain comentariu, ce sa zic... nu stii, nu ai dovezi, nu tii minte, dar totusi faci afirmatii.
  • +33 (37 voturi)    
    Tare Drula asta ... (Joi, 1 iulie 2021, 13:26)

    eGerula [utilizator]

    daca a lasat microfoane la el in birou pentru PNListi. Tipul pare a fi pus pe treaba la Transporturi.
  • +33 (43 voturi)    
    Deci pana acum asa se proceda ! (Joi, 1 iulie 2021, 13:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Va fi o lupta imensa pt a-l debarca pe Drula, indiferent de riscul imens al ruperii coalitiei si a pierderii puterii de catre liberali, in toamna, datorita unei motiuni de cenzura.

    PS. Oare cati liberali or lucra la proiectul acesta ?
  • +28 (38 voturi)    
    Respect Drula (Joi, 1 iulie 2021, 13:47)

    Sofis [utilizator]

    pentru integritate. Deci nu toti sunt la fel si se poate sa ne dePSDizam.
  • +39 (47 voturi)    
    "drula nu e om, e caine" (Joi, 1 iulie 2021, 13:53)

    qwerasdf [utilizator]

    asta e perceptia jigodiilor astora despre oamenii normali

    pentru ei suntem toti niste caini
  • -8 (30 voturi)    
    PNL = coruptie suprema (Joi, 1 iulie 2021, 14:03)

    brascombre [utilizator]

    Nici in vreamea PSD-ului nu exista atat trafic de influenta si parandarat. Coruptia e endemica la orice nivel al administratiei statului. Cred ca deja exista cursuri de specialitate la Valahia si Spiru: "Spaga, trafic si evaziune"
    • +16 (20 voturi)    
      mda (Joi, 1 iulie 2021, 14:24)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui brascombre

      ba da.. exista de cand lumea, la PSD se facea cu batista pe tambal.. sa nu auda nimieni..

      totul intr-o mare FAMIGLIE
    • +20 (28 voturi)    
      hai ma, las-o ca macane (Joi, 1 iulie 2021, 16:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui brascombre

      Pe vremea PSD se lucra direct la legalizarea hotiei, ceea ce e infinit mai grav decat doi directori care incearca un trafic de influenta si sunt prinsi. Nu spun ca PNL nu e plin de hoti, dar PSD e cu 5 clase ma sus in domeniul asta....
  • +27 (33 voturi)    
    Venind de la un vierme (Joi, 1 iulie 2021, 14:12)

    gamma [utilizator]

    Eticheta de "caine" are conotatii pozitive .
  • +17 (21 voturi)    
    mda (Joi, 1 iulie 2021, 14:23)

    SoulSearcher [utilizator]

    "dar este totuși o problemă cu acest om, care nu pot să spun că-i om, e un câine, acest Drulă, și trebuie să găsim o soluție pentru el”.

    cam asa a fost dialogul si cu nenea Vladutz de la sanatate...

    doar ca aici in cazul lui Drula sunt traficantii de influenta de rang mediu...

    la nea Vladutz s-a intervenit de sus de la partid, poate de la vreo ambasada.. oricum nu`i exclus nimic

    unde sunt bani mult, sunt si interese multe, si legaturi care duc pe la mafii si sefi de state...
  • +22 (30 voturi)    
    Din pacate ... (Joi, 1 iulie 2021, 14:53)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...devine tot mai evident ca singurul partid care vrea sa schimbe cu adevarat ceva e USRPLUS...PSD si o parte din PNL cam par ireparabile, iar AUR a fost creat intentionat sa se opuna la USRPLUS...

    Este mult de lucru la PNL sa devina frecventabil pentru oamenii decenti...USRPLUS pare o varianta mult mai decenta!!!
  • -7 (23 voturi)    
    Drula o sa fie scos de PLUS (Joi, 1 iulie 2021, 14:58)

    JoeTheDow [utilizator]

    Este amuzant ca oamenii cred ca Drula va fi eliminat de PNL. Nu. Oamenii din propriul partid il vor scoate fiindca omul face impresie prea buna si submineaza alti membri de partid cu zero (Ghinea) realizari, gen omul de la Justitie (e la USR in caz ca ati uitat), digitalizare, Economie, niste vicepresedinti non-name etc.

    In caz ca vor sari unii cu VV ca a fost scos fiindca chestii, nu, omul este la propriu prost. Vedem asta si dupa proiectele care au continuat de oamenii lui dupa plecare: proiectul 1, proiectul 2, proiectul 3, proiectul ...
    • -3 (9 voturi)    
      N-ai inteles nimic, nu stii nimic (Joi, 1 iulie 2021, 21:46)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      Planul pentru Drula e sa merga pentru Presedentie , si trage tare pentru 2024. Eu zic ca are sanse...
  • +16 (24 voturi)    
    limbajul in sine (Joi, 1 iulie 2021, 15:06)

    O.V. [utilizator]

    Calitatea oamenilor astora o vezi de cum deschid gura.
    Simplul fapt ca isi permit sa -l tutuiasca pe ministru desi nu sunt apropiati, pentru mine e o dovada de lipsa crasa de respect.
    Auzi exprimare: "Domnule ministru, fac ce vrei tu!" sau " te rog frumos să IMI prelungești mandatele celor doi directori"( adica directorii si deci mandatele imi apartin)
    Ce scursuri ne conduc!
    Nu imi faceam iluzii ca cei ce ne conduc sunt niste genii neintelese, dar tipii se exprima ca niste bisnitari, ca niste proxeneti, ca niste borfasi. Astia si-au impartit tara mai rau ca niste clanuri de traficanti de droguri.
    Nici nu vreau sa mai vad rectia oficiala a conducerii PNL, numai spoiala, incercare de musamalizare sau falsa indignare. O organizatie nu poate fi moral mai sus decit oamenii ce o compun.
    Iar o sa votam raul cel mai mic, imi e greata
  • +8 (16 voturi)    
    O zicala din popor spunea... (Joi, 1 iulie 2021, 15:38)

    unu_din_Romania [utilizator]

    ...PSD = PNL = aceeasi mizerie.
    Foarte corecta zicala..pentru naivii care timp de 30 de ani au crezut ca exista partide de stanga si de dreapta: de fapt au existat doar partide care au furat pe stanga si pe dreapta (75% din clasa politica e formata din hoti, impostori si oameni inutili). Nu exista cultura politica si oameni politici pe bune (poate au fost 10...in 30 de ani), numai amatori de scaune confortabile, platite regeste pentru nemunca sau munca proasta (vezi legile justitiei,pensiile speciale si restul..facute de sclavi cu 4 clase - mai exact, facute de hoti pentru hoti).
    Sper ca USR-ul sa isi mai perie si ei din oamenii doar buni de gura si sa arate ca intr-adevar FACE ceva pentru tara (nu ramane doar la intentia de a face).

    Mult noroc Romaniei.
  • -11 (25 voturi)    
    >>>>>> (Joi, 1 iulie 2021, 15:40)

    chhe [utilizator]

    Haha, pai daca drula avea faima de incoruptibil, nu intervenea nimeni la el. Ce propaganda ieftina!. Asta are scoala lui base, apropo de biletelul roz adresat preacuratului base ))))))))))
  • -5 (13 voturi)    
    1. care este problema aici? eu nu vad (Joi, 1 iulie 2021, 17:26)

    disraeli [utilizator]

    Stângă George-Cătălin: Așa…, știu că mai este un HG, tot la fel, bănuiesc că nu vine nimeni să discute despre el.
    Drulă Cătălin: Cu?
    Stângă George-Cătălin: AFDJ-ul.
    Drulă Cătălin: Da.
    Stângă George-Cătălin: Are o dragă maritimă….
    Drulă Cătălin: Da.
    Stângă George-Cătălin: … care trebuie aprobată printr-un HG, investiția. Draga asta are o valoare de vreo 28 de milioane de euro. Înțeleg că au fost discuții la nivel de minister, nu știu dacă la tine sau în altă parte….
    Drulă Cătălin: Asta e pe fonduri sau e pe neinteligibil.
    Stângă George-Cătălin: Nu, este din buget.
    Drulă Cătălin: Îhîm.
    Stângă George-Cătălin: Și a fost discuția: domle de ce nu ducem banii ăștia pe fonduri europene și cheltuim din buget?
    Drulă Cătălin: Îhîm.
    Stângă George-Cătălin: Și explicația este una foarte simplă. Pentru că cei de la Uniunea Europeană nu dau bani pentru dragă ci ar da bani pentru un proiect mai amplu care să cuprindă și draga.
    (…)
    Stângă George-Cătălin: Bun, și atunci, noi dacă am merge pe un proiect major, care să includă și ăștia 28 de milioane de euro…
    Drulă Cătălin: Dar e ceva pe bugetul de stat 28 de milioane de euro.
    Stângă George-Cătălin: Dar cică ei le au în buget, adică sunt prinși banii.
    Drulă Cătălin: Îhîm.
    Stângă George-Cătălin: Atunci când a fost creionat bugetul ministerului, banii ăștia au fost prinși. Așa înțeleg eu.
    (…)
    Stângă George-Cătălin: Eu pot veni cu inginerul șef, cel care se ocupă de partea tehnică …
    Drulă Cătălin: Da, cum îl cheamă?
    Stângă George-Cătălin: … și să …, am și un lapsus ca tine…, MOVILĂ.
    Drulă Cătălin: MOVILĂ.
    Stângă George-Cătălin: Și el poate explica, domle, de ce este necesar acuma, poate fi amânată o lună, două, șase luni, un an, de ce o vrem acuma….
    Drulă Cătălin: Îhîm.
    Drulă Cătălin: Mda. Bun
  • -7 (15 voturi)    
    interesant (Joi, 1 iulie 2021, 18:43)

    Razvan_M [utilizator]

    Inregistrarile par a fi fost extrase din mai multe medii, nu doar din biroul ministrului. Asta inseamna ca mai multi politicieni PNL au fost urmariti in acest dosar. Sunt curios daca *doar* ce apare aici a fost inregistrat sau mai sunt si alti politicieni din partidul de guvernamant carora li s-au inregistrat convorbirile.

    De asemenea, sunt curios daca situatii similare se intampla si cu politicieni din PSD, UDMR, AUR, USR PLUS si daca este o practica uzuala - daca exista undeva o arhiva cu asemenea inregistrari - si cine o controleaza.

    PS Cine a dat drumul acestor inregistrari in public, daca ele sunt parte dintr-un proces penal - si cu ce scop? Si cine a luat decizia de a le da drumul in public?
    • +2 (10 voturi)    
      Inregistrari ... (Joi, 1 iulie 2021, 19:18)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ... se fac doar aprobare de la judecator, cand un procuror cere voie. Un procuror se apuca de un caz cand exista suspiciune intemeiata bazata pe surse publice, sau cand capata o reclamatie. Nu se fac inregistrari asa, de forma, ca poate pica ceva.
      • +4 (6 voturi)    
        Teoria o cunosc, dar practica este un pic mai (Joi, 1 iulie 2021, 22:38)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ... complexa. Legea spune ca este ilegal sa fie "scapate" in spatiul public informatii de la dosar. Cine a facut asta a avut un scop, stiind totusi ca incalca legea si ca probabil respectivele probe vor deveni nule. Asta am vrut sa observ.

        Plecand de la aceasta informatie nu putem decat sa speculam: fie a fost cineva care a vrut sa distruga investigatia, fie a fost cineva care face jocuri politice. Poate mai sunt si alte variante. Sunt sigur ca vom afla in perioada urmatoare ce jocuri se fac aici - caderea Guvernului, divortul PNL-USR? Cum stau partidele in sondaje? Este PSD-ul in crestere si este mai bine sa avem alegeri anticipate acum decat mai tarziu?
      • +3 (3 voturi)    
        Filme (Vineri, 2 iulie 2021, 14:53)

        P.Antipov [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Domnule "Eu the first", va uitati la prea multe filme straine!
        În România filajul si înregistrarea convorbirilor se fac pe criterii asemanatoare celor descrise în acest articol: negociere, santaj, quid pro quo, "am nevoie de ceva sa-l am la mâna pe Cutare" etc.