Suntem o țară de săraci asistați social? Câteva date oficiale relevante și ce a înțeles premierul Cîțu din ele

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2021, 9:09 Actualitate | Esenţial


Saracie
Foto: Pixabay
​Suntem săraci. Cam 1 din 4 români se află în această situație, iar riscul îi pândește pe 1 din 3. Premierul Florin Cîțu spune că are soluția să scoată România din sărăcie: bani pentru investiții, nu pentru asistență socială. „Prea mulţi ani de zile banii s-au dus către asistenţa socială. Nu dezvolţi o ţară, nu modernizezi o ţară alocând bani către asistenţa socială. Din contră, îi faci prizonieri pe acei oameni în sărăcie”, susține el. Investițiile, insistă Cîțu, vor aduce mai mulți bani la buget pentru a putea majora și pensiile și alocațiile.

Din păcate, în ultimii ani, politicienii au plasat conceptul de asistență socială în registrul peiorativ. Copiii și pensionarii au fost amestecați cu asistații sociali, persoane care primesc beneficii de asistență socială au fost catalogate drept leneșe.

Lucrurile sunt însă mult mai nuanțate. Alocația este un beneficiu universal care se acordă tuturor copiilor, indiferent de situația materială a părinților. Pensia este suma pe care o primește lunar persoană care a contribuit la sistemul public de asigurări sociale. Persoanele care muncesc sunt și ele sărace.

Cât de săraci sunt românii, date oficiale INS

Potrivit ultimelor date oficiale ale INS, agregate la nivelul anului 2019, rata sărăciei a fost în România de 23,8%, ceea ce plasează țara noastră în topul UE. În valori absolute, numărul săracilor corespunzător acestei rate a fost de 4.632.000 de persoane.

Sărăcia afectează cu intensitate diferită populaţia în funcţie de grupa de vârstă, de capacitatea de muncă de care dispune şi, evident, de veniturile dobândite.

Cea mai înaltă incidenţă a sărăciei s-a înregistrat în rândul tinerilor de 18-24 ani şi al copiilor în vârstă de până la 18 ani, circa 3 din 10 dintre aceştia s-au aflat sub pragul de sărăcie, mult peste nivelurile corespunzătoare adulţilor. De asemenea, cei peste 65 de ani sunt afectați într-o mare măsură de sărăcie, respectiv una din patru persoane.


Cine muncește, dar nu se îmbogățește

Existenţa unei ocupaţii reprezintă o caracteristică în crearea unui cadru de viaţă care să asigure bunăstarea sau sărăcia persoanelor respective.

În anul 2019, din totalul persoanelor ocupate, cele aflate sub pragul de sărăcie au reprezentat 15,7%, cu 13,6 puncte procentuale mai puţin decât în cazul persoanelor care nu au desfăşurat nicio activitate economico-socială.

Rata de sărăcie în cazul persoanelor neocupate este aproape dublă, potrivit datelor INS, cei mai afectați fiind șomerii, unul din doi fiind sărac.


De asemenea, sărăcia este mai frecventă în rândul persoanelor care trăiesc în gospodăriile cu copii dependenţi, 26,4%, decât în cazul celor care trăiesc în gospodăriile fără copii, 20,4%.

În anul 2019, aproape un sfert din populaţie nu a fost afectată de sărăcie datorită existenţei transferurilor sociale, se arată în analiza INS. Doar pensiile au făcut ca 17,1% din populaţie să nu „cadă” în această situaţie nefavorabilă. Dacă în anul 2019 nu s-ar fi plătit pensiile şi celelalte transferuri sociale, aproape jumătate din populaţie (45,2%) s-ar fi situat sub pragul sărăciei relative şi în mod evident situaţia s-ar fi înrăutăţit în cazul persoanelor vârstnice (65 de ani şi peste) care, într-o proporţie de 83,9%, ar fi fost în stare de sărăcie relativă.
Aceeaşi situaţie s-ar fi înregistrat şi la persoanele aflate în grupa de vârstă 55-64 de ani, dar într-o proporţie mai redusă, de 53,4%.

În cazul teoretic în care veniturile ar include pensiile, dar nu şi celelalte tipuri de transferuri, situaţia s-ar ameliora cumva în sensul că proporţia săracilor ar coborî la 28% din populaţie, se mai arată în analiza INS.


Două treimi din beneficiile plătite de Ministerul Muncii sunt alocațiile și indemnizația pentru creșterea copilului

Beneficiile de asistență socială reprezintă, potrivit legii, o formă de suplimentare sau de substituire a veniturilor individuale/familiale obținute din muncă, în vederea asigurării unui nivel de trai minimal, precum și o formă de sprijin în scopul promovării incluziunii sociale și creșterii calității vieții anumitor categorii de persoane ale căror drepturi sociale sunt prevăzute expres de lege.

Beneficiile sociale pot fi selective, care țin cont de mijloacele de trai ale persoanei singure sau familiei, universale, care nu țin cont de acestea (este cazul alocațiilor pentru copii), și categoriale, adică acordate pentru anumite categorii de beneficiari, cu sau fără testarea mijloacelor de trai ale persoanei singure ori familiei.

Beneficiile sociale pot fi suportate de la bugetul de stat, bugetele locale sau din ambele.

Potrivit datelor Ministerul Muncii și Protecției Sociale, din bugetul propriu anul trecut s-au plătit beneficii sociale în valoare de 19.639.784.636 de lei, din care 41,5% au reprezentat valoarea plăților alocației pentru copii, iar 25,2% au însemnat sumele plătite pentru acordarea indemnizațiilor pentru creșterea copilului.
Alocația de stat pentru copii
  • beneficiari: 3.590.874
  • suma: 8.159.292.878 lei

Alocația lunară de plasament
  • beneficiari : 38.042 copii
  • suma: 305.456.140 lei

Indemnizația pentru creșterea copilului
  • beneficiari: 180.250
  • suma: 4.953.831.698 lei

Stimulentul de inserție
  • beneficiari: 88.523
  • suma: 682.911.041 lei

Sprijin pentru creșterea copilului acordat persoanelor cu dizabilități
  • beneficiari: 10.627
  • suma: 110.892.422 lei

Indemnizația de acomodare în vederea adopţiei
  • beneficiari: 428
  • suma: 8.401.132 lei

Alocația pentru susținerea familiei (în funcție de venituri)
  • beneficiari: 160.275 familii
  • suma: 329.038.060 lei

Ajutorul social pentru asigurarea venitului minim garantat (în funcție de venituri)
  • beneficiari: 169.655 familii
  • suma: 536.450.543 lei

Ajutoare pentru încălzire (în funcție de venituri)
  • beneficiari: 202.018 de familii
  • suma: 49.345.712 lei

Ajutoare de urgență
  • beneficiari: 4.092 ajutoare de urgență
  • suma: 9.706.853 lei

Ajutoare pentru refugiați
  • beneficiari: 459
  • suma: 1.620.000 lei

Beneficii acordate persoanelor cu handicap:
  • suma: 4.440.741.251 lei.
  • beneficiari: persoanele cu handicap grav sau accentuat (682.666), personal complementar pentru adulții cu handicap grav, accentuat sau mediu (750.970), însoțitorii persoanelor cu handicap vizual grav (38.607 ), părintele, tutorele sau persoana care se ocupă de creşterea şi îngrijirea copilului cu handicap grav, accentuat sau mediu(67.467), indemnizație lunară de hrană pentru persoanele cu HIV sau SIDA(11.382 ), alocație hrană pentru 154 copii cu HIV/SIDA.


Contul individual de economii-junior
  • beneficiari: 39.800 beneficiari
  • suma: 48.148.800 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7991 vizualizari

  • +4 (54 voturi)    
    La cati sosoci antivaxxi sunt, nu ma mira (Marţi, 29 iunie 2021, 9:22)

    Miky60 [utilizator]

    Numarul de asistati sociali se vede la alegeri unde psd ia mereu 25-30% si la rata de vaccinare, unde sunt multi sosoci antivaxxinisti care asculta de Sosoaca si de Antena 3 si nu se vaccineaza!
    Nu mai stati si vaccinati-va ca tulpina indiana delta va face ravagii in toamna!
    • +3 (3 voturi)    
      Ce legatura are? (Marţi, 29 iunie 2021, 17:10)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ok, sosocii si antenistii provoaca o problema grava prin sustinerea PSD si AUR... Dar ai facut de curiozitate calculul sa vezi la cat se ridica ajutoarele sociale pt sustinerea familiei si a asigurarii venitului minim, inainte sa arunci cu noroi din inertie?
      Hai ca te asist eu, ca vad ca ai deficiente matematice!
      Alocația pentru susținerea familiei - suma totala 329.038.060 lei / 160.275 familii = 2.053 lei/familie/an = 171 lei/familie/luna
      Ajutorul social pentru asigurarea venitului minim garantat - suma totala 536.450.543 lei / 169.655 familii = 3162 lei/familie/an = 263 lei/familie/luna
      Iar celelalte categorii sunt pentru alocatiile copiilor (66%din totalul platilor) care sunt acordate tuturor copiilor indiferent de convingerile politice ale parintilor, pentru indemnizatiile persoanelor cu handicap care au nevoi crescute si posibilitati limitate de munca, sau pentru ajutoarele de somaj de care am putea beneficia chiar si noi daca am avea putin ghinion in viata, pt cresterea copilului pe care nu il poti lasa singur acasa de cand l-ai nascut iar tu sa mergi a doua zi la munca, etc...
      Deci despre care asistati vorbesti?!
      Mi se par fantastice tupeul si ignoranta romanilor care sustin niste idei preconcepute, niste stereotipuri, chiar si pusi in fata dovezii contrariului!
  • -13 (37 voturi)    
    A inteles ce a *inteles* si Base (Marţi, 29 iunie 2021, 9:30)

    Zummm [utilizator]

    In 2008-2012 si tov Boc cel Mare
  • +40 (52 voturi)    
    asistati sociali (Marţi, 29 iunie 2021, 9:35)

    Matrix8086 [utilizator]

    Si beneficiarii de pensii speciale sunt niste asistati sociali pana la urma ...
    • +17 (23 voturi)    
      Ba chiar (Marţi, 29 iunie 2021, 10:32)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Matrix8086

      mai rau,pot spune.
    • +18 (28 voturi)    
      ba mai mult (Marţi, 29 iunie 2021, 10:35)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui Matrix8086

      spre deosebire de pensionarii obisnuiti (care au pensii bazate pe contributivitate), pensionarii speciali chiar sunt asistati social in adevaratul sens al cuvantului
      • 0 (10 voturi)    
        nici o deosebire (Marţi, 29 iunie 2021, 11:51)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

        Daca maine nu mai plateste nici un salariat contributia de asigurari sociale, s-a terminat cu pensiile. Toate pensiile de stat sunt o forma de asistenta sociala. Platesti azi pentru altii si guvernul iti promite ca altcineva va plati maine pentru tine. Dar maine guvernul se schimba si tu ramai cu mana intinsa.. ca un asistat social ce esti.

        Suplimentul pentru pensia de serviciu nu se plateste din fondul de asistenta sociala, deci nu este nici o diferenta.
  • -6 (32 voturi)    
    Ro nu are un sistem de sécurité sociale... (Marţi, 29 iunie 2021, 9:57)

    demaGOGU [utilizator]

    ...care sa isi merite numele!


    la noi "asistatii" social sunt: ITistii, pensionarii de lux, salariatii deghizati in pfa/micro, constructorii iar lista ramane, in continuare, deschisa.
    • -6 (28 voturi)    
      Pe lângă specialii (Marţi, 29 iunie 2021, 10:55)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      menționați de tine care nu plătesc taxe dar #rezistă și au pretenția să circule pe autostrăzi și să aibă țări „ca afară” aș adăuga și firmele private asistate social care sunt subvenționate din bugetul public (spitalele private) sau sunt scutite de anumite taxe (diverse corporații).
      • +2 (14 voturi)    
        Bugetul de stat zice altceva (Marţi, 29 iunie 2021, 12:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Daca fiecare judet din Romania ar fi independent financiar - traind doar din taxele stranse la nivel local, ar muri de foame toti pomanagii care se dau nationalisti cand e vorba de impartit taxele altora.
  • +24 (30 voturi)    
    solutii (Marţi, 29 iunie 2021, 10:04)

    drago [utilizator]

    Exista 2 mari probleme:
    1.Impozitele mari pe MUNCA !
    2.Stat administrat scump si prost, cu bugetari incompetenti , corupti si prea bine platiti!
  • +8 (18 voturi)    
    o singură corecție (Marţi, 29 iunie 2021, 10:10)

    feedback [utilizator]

    Cei care stau acasă cu palma-ntre fese și preferă ajutorul social unui venit decent care ar presupune totuși să-și scoată nasul din casă se numesc asistați antisociali :)
  • +12 (28 voturi)    
    y (Marţi, 29 iunie 2021, 10:25)

    sfidare [utilizator]

    Nu mai dati nici un fel de ajutoare sociale si nici o marire de alocatii, este discriminare fata de generatiile anterioare care au trait si crescut cu o alocatii de 40 lei/luna, si nici indemnizatii de crestere copii pana la 2 ani . Construiti crese si gradinite iar parintii sa mearga la munca sa faca bani. Ne-am trezit noi RO o tara si asa saraca sa acordam facilitati mai mari decat tarile dezvoltate. Stiti ca in Franta concediul de maternitate este si acum de 4 luni? Si mai taiati dracu odata pensiile astea speciale ca nu or avea astia cu pensii speciale 10 burti. Iar cei cu pensii speciale sa stie ca nu isi pot cumpara vesnicia pe acest pamant si tot in pamant ajung ca si cei saraci si daca sunt/au fost asa de speciali, tara asta ar fi trebuit sa duduie cu asa niste genii.
    Dati drumul la investitii masive si creati locuri de munca ca altfel vom deveni un popor care nu o sa stie decat sa stea cu mana intinsa sa ii dea statul ajutoare.
    • +8 (20 voturi)    
      unele măsuri merită mențiunte (Marţi, 29 iunie 2021, 11:29)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui sfidare

      Știați că primii 2-3 ani de viață sunt absolut cruciali în dezvoltarea copilului și e o prostie absolută să delegi din primele luni de viață o mare parte din timp îngrijirea lui unei instituții?
      Concediile de 2 ani per copil sunt cel mai bun lucru care se poate întâmpla pentru cei mici și dezvoltarea lor.
      Nu mai gândiți totul prin spectrul banilor, dacă la asta s-ar reduce omul și comunitatea, ar fi trist.

      Și nu mai dați țări "dezvoltate" ca exemplu pozitiv, căci au destule puncte slabe. Țările alea sunt în mare măsură dezvoltate fiindcă au cotropit altele, acum sărace, pentru că le căpușează în continuare și pentru că n-au înapoiat niciodată ceea ce au luat, nu pentru că trimit cu șuturi în fund la muncă mame care încă alăptează (sau ar trebui).
      • -1 (9 voturi)    
        x (Marţi, 29 iunie 2021, 11:52)

        sfidare [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        Stii ceva, eu am doi copii crescuti cu 4 luni maternitate si sunt foarte ok. Fiica mea a nascut in Franta si a stat tot 4 luni in maternitate si nu s-a plans de nimic. De cand au inceput sa stea mamele 2 ani acasa cu copii nu aud decat de tot mai multi copii cu probleme cu sindroame cu tot felul de boli, si mai grav foarte prost educati.Ma lasi cu primii 2-3 ani cruciali din viata de stat cu mama...uita-te ce absolventi de gimnaziu, liceu avem. Deciziile legate de toate cele de mai sus sa se ia prin comparatie pe generatii si apoi sa se traga concluzii. Concediile de 2 ani sunt cel mai prost lucru pe care l-am facut ca tara pentru ca societatea inafara de sa cheltuie foarte, foarte multi bani s-a trezit cu niste copii pe care cu greu reuseste sa-i faca normali. Banii veniiti degeaba si nemunca a inceput sa fie boala romanilor.
      • -6 (14 voturi)    
        Intr-o lume perfecta.. (Marţi, 29 iunie 2021, 12:28)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        Dacă primii 2-3 ani de viață sunt absolut cruciali în dezvoltarea copilului, de ce crezi ca este mai bine sa ii lasi exclusiv pe mana parintilor? A fi parinte inseamna automat ca esti expert in cresterea copiilor? Fix pe dos. E simplu sa-l faci. Majoritatea nici nu sunt planificati.. Animal Planet.

        Daca le-am da un test de cunostinte tuturor parintilor care tocmai pleaca de la maternitate, cati crezi ca l-ar trece, comparativ cu personalul din crese si gradinite? Cati crezi ca au citit inainte de nastere despre nutritia, educatia, pshiologia cresterii un copil?
      • 0 (6 voturi)    
        Bravo!! 100% (Marţi, 29 iunie 2021, 12:54)

        vital [utilizator] i-a raspuns lui feedback

        da, chiar asa e!! stau in Franta si la primul copil am iesit la lucru la fix 4 luni dupa nastare, l-am dat in ingrijire unei asistente maternale (si astea cu pretentii si program), la biberon, la cresa nu sunt locuri!! Ce prostie si sacrificiu!
        • +3 (3 voturi)    
          fiecare după cum îl taie capul (Marţi, 29 iunie 2021, 14:23)

          feedback [utilizator] i-a raspuns lui vital

          Dacă nu vrei să te implici în creșterea și formarea propriului copil e fix problema dumitale.
          Sigur, e mult mai comod să-l dai unei instituții "abilitate" de la naștere la majorat, la bunici, la asistentă maternală și să-ți vezi de alergat după căpătuială și împlinit planurile cincinale pentru o binemeritată odihnă în Seychelles și poate e mai bine așa dacă crezi că nu ai ce să îi oferi ca părinte și că nu sacrifici nimic.
          Dar nu e nevoie să generalizezi cum că așa este mai bine pentru alții. Aveți stimulente de inserție timpurie, momentan la noi oamenii pot alege între timp cu cei mici și bani mai mulți și e foarte bine așa.
          • 0 (2 voturi)    
            nu m-am exprimat (Marţi, 29 iunie 2021, 16:51)

            vital [utilizator] i-a raspuns lui feedback

            cum trebuie, sunt absolut contra la iesire la serviciu dupa 4 luni!! Dupa mine, m-am sacrificat si pe mine si pe bebe, asistenta maternala impune un program dupa necisitatile ei, ca are si ea familie si copiii si sot. Chiar mi*a fost fo greu sa gasesc si una mai aproape, toate erau deja ocupate cu contracte incheiate in avans!! Culmea am angajat o bona romanca, ca ajungeam de la lucru dupa 8 seara. Tineam de job ca eram, totusi, angajata la o firma, dar sacricifiul era mult prea mare. Dupa mine, personal, recomand sa se stea cu copilul min 2 ani, daca se poate!
            • 0 (2 voturi)    
              mă și miram (Marţi, 29 iunie 2021, 19:56)

              feedback [utilizator] i-a raspuns lui vital

              Am văzut și în Elveția cum lăsau și copchiii de trei luni și mergeau 9-10 ore la muncă. Trist. Timpul ăla cu cei mici nu-l mai capătă nici unii, nici alții, înapoi.
              Cam 0-3 ani ar fi ideal să fie în special mama și progresiv mai mult și tatăl aproape de copil, eventual dacă nu merge cu munca abia după 2 ani măcar cu stat o vreme pe part time.
              Încă n-am văzut copilul fericit să stea doar printre străini, chiar și drăguți. Vor timpul și afecțiunea părinților, nu doar aranjamentele și banii lor. E natural.
    • +2 (12 voturi)    
      Camera de comerț a României (Marţi, 29 iunie 2021, 11:33)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui sfidare

      stă cu mîna întinsă și îi dă statu român teren gratis de 300 mil euro, adica terenu Romexpo...antreprenorii eroi de la spitalele private stau cu mîna întinsă și primesc bani gratis de la stat prin decontare cheltuieli... la spitalele private merg numa asistați social, se știe, nu merg tot ăia care au bani...da probabil astea-s principiili liberale cîțiste, iei de la săraci și dai la bogați
      • -1 (5 voturi)    
        Amesteci lucrurile (Marţi, 29 iunie 2021, 17:27)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        intr-un stil KGB-ist!
        Bagi prima data faza cu terenul, la care toata lumea e de acord, ca sa iei plusuri, apoi bagi strambele!
        • 0 (2 voturi)    
          vezi ce zice Bernier C mai jos (Marţi, 29 iunie 2021, 20:30)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          taman fix aia îi România, din păcate, indiferent de strîmbele mele kgb-iste...strîmbele fiind zicerile cu antreprenorii eroi de la spitalele private, pt ăia sînt bani cu OUG, era urgent, pt alocațiile copiilor nu sînt bani...indiferent de plusuri sau minusuri, mi se absolut fîlfîie
  • +17 (19 voturi)    
    Evident ca suntem (Marţi, 29 iunie 2021, 10:43)

    Luk [utilizator]

    Jumatate dintre angajatii de la "stat" sunt intr-o forma de somaj ascunsa, Nu e nevoie de ei, ii tinem acolo pentur ca altfel ar fi someri si ar ingrosa masa de indivizi aflatiin saracie.
  • +9 (19 voturi)    
    suntem o tara de prosti, nu de asistati (Marţi, 29 iunie 2021, 10:48)

    cucuveaua mov [utilizator]

    singurele ajutoare sociale sunt urmatoarele:

    Alocația pentru susținerea familiei (în funcție de venituri) - suma: 329.038.060 lei

    Ajutorul social pentru asigurarea venitului minim garantat (în funcție de venituri) - suma: 536.450.543 lei

    Ajutoare pentru încălzire (în funcție de venituri) - suma: 49.345.712 lei

    Alocatiile, somaj etc nu sunt ajutoare sociale.
    Toate cele 3 de mai sus sunt sub 1 miliard.

    adevaratii asistati sociali suntem noi, bucurestenii (adevarati sau venetici, irelevant) - subventie caldura - 1 miliard, subventie transport suprafata - 1 miliard, subventie metrou 1,2 miliarde
    • +6 (14 voturi)    
      mai pune (Marţi, 29 iunie 2021, 12:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Doar sumele de la Bucuresti si Ministerul Muncii?
      Dar toate localitatile din Romania care nu strang din taxe locale nici macar banii ca sa plateasca salariile din primarie?
  • +1 (3 voturi)    
    desigur, trebuie fonduri pentru investitii (Marţi, 29 iunie 2021, 10:55)

    mongolul [utilizator]

    depinde in ce se va investi si cum;
    in acelasi timp, nu uitati ca alocatiile de stat pentru copii nu sunt ale copiilor; se dau parintilor, pentru a avea cu ce sa se ingrijeasca de nevoile copiilor; cel putin pina la 14 ani.
    In rest, cred ca ar trebui ca asistenta sociala sa fie mixta: ajutoare banesti pentru nevoiasi (care sa nu depaseasca salariul minim pe economie, cumulate -vedeti ca unele familii primesc mai multe tipuri de ajutoare-) dar si cautarea de un loc de munca conform pregatirii celui in cauza; refuzul de a munci, ducind la suprimarea ajutorului.
    Si pentru multi locuitori de la tara, e bine sa se caute o colaborare cu nevoiesii pentru productia agricola(contracte de preluare a productie cu un an avans etc.), credite pentru infiintarea de culturi, animale de prasila date pe datorie etc.
  • +3 (3 voturi)    
    ..si daca ma gindesc ca "binele" asta se termina (Marţi, 29 iunie 2021, 11:49)

    richter [utilizator]

    inainte de a apuca prea mult din el, datorita faptului ca am fost in comunism, apoi ne-am tot chinuit sa iesim din el dar nu am stiut cum, nu am avut cu cine, si nici capital sa facem economie de piata nu am avut, avind o economie neperformanta in majoritate, privatizata si gestionata prost, si acum criza mondiala vine sa se instaureze temeinic si definitiv...si tot "raul" asta de pina acum va fi o amintire placuta pt multi;
  • +3 (5 voturi)    
    Sarantoci, dar plini de aere... (Marţi, 29 iunie 2021, 12:10)

    Metec [utilizator]

    La noi, "elita" feisbucista se dueleaza cu floretele corectitudinii politice sau conservatorismului, se discuta de transgenderi, sex non-binar si alte trasnai (interesanta paralela cu discutiile din Constantinopol, despre sexul ingerilor, in timp de bombardele turcesti daramau zidurile cetatii!), iar 30% din populatie crapa de foame si sta cu mana intinsa la stat, partide, primari, biserica, cine-o fi! Tara trista, plina de humor...
  • 0 (8 voturi)    
    ehe, la munca ! (Marţi, 29 iunie 2021, 12:24)

    richter [utilizator]

    sloutia asta ar fi: oferta loc de muna (ce se gaseste, pina ati gasesti oferta mai buna) plata decenta, scoli profesionale, calificare la locul de munca cu examen si diploma recunoscute de Minsterul Muncii (in Austria siu clar ca se practica inca) cine refuza, sistarea ajutorului social si munca obligatorie; si cei din puscarii ,la muca toti cei apti;
    "cine nu munceste, nici sa nu manance" -asistenta sociala pina la gasirea unui loc de munca
  • +7 (7 voturi)    
    Romania - aceasta cauza pierduta (Marţi, 29 iunie 2021, 12:42)

    BernierC [utilizator]

    Romania e o tara de amarasteni asupriti si condusi de mafioti: politicieni + magistrati + politisti + speciali/securisti + interlopi + mass-media
  • +6 (8 voturi)    
    INS se comporta execrabil (Marţi, 29 iunie 2021, 12:50)

    n.dumiritu [utilizator]

    Nu sint partizanul PNL, USR etc. Dar, in anii de domnie PSD, INS a ascuns deliberat amploarea inegalitatilor si saraciei. Poate din cauza ca vechea si actuala conducere a INS este colega de facultate (ASE) cu "eminentele" PSD plantate in BNR si cu familia Socol care a capatat pozitii de avangarda ideologica si economico-strategica in guvernarile Dragnea.

    Am 2 intrebari simple: cine poate audita conduita INS? Este o strategie a statului (cu toate institutiile lui) ca sa raporteze eronat saracia?

    Reamintesc, pragul de risc de saracie este, in 2019, mai mic in Romania decit in Bulgaria (2310 EUR in Ro, 2534 In Bg, de aici https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do) . De ce? O statistica "Real GDP" (exclude inflatia) arata ca Ro sta mai bine decit Bg la PIB/capita (9110 in Ro vs 6840 in Bg, de aici https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_08_10/default/table?lang=en).

    Luam o tara cu care am vrea sa ne comparam? In Polonia, pragul de saracie este la 4275 EUR. Aproape dublu fata de Ro. Totusi, PIB/capita este la proportia Po/Ro=13020/9110. La polonezi proportia prag saracie/PIB capita este 4275/13020=33% La noi 2310/9110=25%. Desi sintem mai saraci in medie, pragul de saracia este proportional mai jos. Chiar si asa, avem un procent mai mare de populatie sub acel prag (24% in Ro vs 15% in Po). Cum ar arata statisticile reale fara aceste triserii dezgustatoare?
  • +1 (5 voturi)    
    alocații și investiții (Marţi, 29 iunie 2021, 12:55)

    nea-nea [utilizator]

    investițiile sunt surse de paraindarat pentru partidele aflate la putere. Adeveratele investitii sunt cele ce se fac in oameni. Dacă investesti intr-un copil nu este pierdere ci castig. Copilul respectiv va deveni o sursă de plus valoare mai mult decât investițiile neperformante făcute de guvern. Avem un guvern liberal cu apucături comuniste ce promovează idea de genul: omul nu este important, ci banii în portofelul lor. Restul este demagogie.
  • +1 (5 voturi)    
    In teorie (Marţi, 29 iunie 2021, 12:56)

    Costi888 [utilizator]

    Planul e bun. E ca si cum dam an de an subventii pe agricultura ca e seceta.. de 30 de ani dam subventii in agricultura in loc sa fie investiti banii in sisteme de irigatie, tehnologizare etc.
    Asa si cu ajutoarele sociale.. mai bine s ar crea niste subventii pt IMM uri.. sa angajeze oameni decat sa dai 300 de lei, luna de luna la sute de mii de oameni care nu produc nimic
  • +1 (3 voturi)    
    Asistatii (Marţi, 29 iunie 2021, 13:01)

    Costi888 [utilizator]

    Sociali sunt aia care nu produc nimic si traiesc din cele da statul si care apoi folosesc resursele statului - oricare ar fi ele.
    Nu ma refer aici la alocatii.. desi, nici asta nu mi se pare ok sa faci alocatia 500 de lei care n are copilul ce manca.. iar parintii isi cumpara tigari - nu vreau sa generalizez, dar alocatia trebuie sa fie doar un mic incentiv, nu o sursa de venit in casa.
  • +1 (9 voturi)    
    Asistenta sociala (Marţi, 29 iunie 2021, 13:19)

    ISoli [utilizator]

    Citu nu e in stare sa inteleaga ca el si toate celelalte guverne, impreuna cu hoardele lor de sustinatori, au fost asistatti soacial pe banii sifonati din fondul de pensii, adica prin exterminarea pensionarilor, care acum continua si mai salbatic.
    Iata despre ce este vorba: pilonul 1 a fost epuizat prin sifonare catre bugetul de stat si acum li se spune contribuabililor ca nu mai sunt bani pentru marirea pesiilor! Cum poti sa spui asemenea aberatii, mai ales cand este vorba despre generatiile de pensionari care in anii 1990 si 2000 au platit contributii de 120% RAPORTAT LA SALARIU (aproape 20 de ani) si apoi de 70%. Acestor generatii care i-au tinut in spate prin contributiile lor si care prin marimea contributiilor platite au sperat ca isi vor asigura pensii decente, acestora li se spune ca n-au dreptul la ceea ce au platit dinainte sspecial pentru pensie?
    Apoi luati in calcul ca, datorita mediei scazute de viata (73 ani), un pensionar nu primeste in medie inapoi, ca total pensii, din contributiile pe care le-a platit timp de 35 de ani, nici 35%, deci grosul de 65% ramane, dupa decesul lor, la fondul de pensii (iar de acolo, sifonat la bugetul statului din care se indestuleaza cu totii).
    In plus, in bataie de joc, guvernele din 2016 (Ponta) si 2018 (PSD) au comis ilegalitatea de a nu indexa pensiile, desi aveau obligatia legala de a o face.
    Iar daca legea a tot fost incalcata si inainte, spre batjocorirea pensionarilor, de ce sa nu o faca si el acum?!
    De ce nu auzim pe nimeni punand in discutie aceste aspecte si cerand masuri reparatorii pentru pensionari?!
    Pentru ca toti s-au indestulat si inca se indestuleaza din banii pensionarilor!
    Sa va rasplateasca Domnul dupa faptele voastre!
  • +1 (5 voturi)    
    eu cred (Marţi, 29 iunie 2021, 14:16)

    Toni_Romania [utilizator]

    Eu cred ca majoritari sunt "saracii cu job".