Iohannis a promulgat legea privind cumpărarea vechimii în muncă pentru pensie. Tot ce trebuie să știi în 2021

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2021, 18:09 Actualitate | Esenţial


Pensie
Foto: Digi 24
Având în vedere că Președintele Klaus Iohannis a promulgat marți Legea privind cumpărarea vechimii în muncă, adoptată de Parlament în luna mai, de precizat ar fi faptul că noutatea este dată de prelungirea unui termen important. De la început trebuie spus că nu oricine poate să cumpere vechime în muncă, dacă la asta s-au gândit mulți. Pot face asta persoanele care nu au calitatea de pensionari, evident. De asemenea, se poate face de către cei care nu au realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia în țară, în statele membre UE sau în alte state cu care România aplică instrumente juridice internaționale în domeniul securității sociale.

Data până la care românii pot cumpăra vechime pentru pensie în 2021


Cum spuneam mai sus, parlamentarii au modificat ceva: data până la care se poate cumpăra vechimea. Data va fi 31 august 2023.

Nu cred că are rost să mai precizăm, dar evident că este vorba despre plata contribuţiei de asigurări sociale datorate care se efectuează într-o singură tranşă sau eşalonat, în tranşe lunare.

Ce presupune cumpărarea de vechime în muncă. Ce acte trebuie completate

Practic, contribuția de asigurări sociale poate fi plătită pentru perioade de cel mult 6 ani anteriori încheierii contractului de asigurare, în cazul în care nu au realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii sau într-un sistem de asigurări sociale neintegrat acestuia în țară, în statele membre UE sau în alte state cu care România aplică instrumente juridice internaționale în domeniul securității sociale.

Ca acte, este vorba despre:
• Încheierea unui contract de asigurare socială
• Act adițional
• Declarație din care reiese că nu a avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii, nu a avut obligația asigurării în sistemul public de pensii și nu e pensionar

De precizat, contractul de asigurare socială se încheie între persoana interesată sau, după caz, de tutorele, curatorul ori mandatarul acesteia desemnat prin procură specială și casa teritorială de pensii competentă, în funcție de domiciliul sau reședința persoanei.

Care este procedura pentru a cumpăra vechime pentru pensie


În primul rând, actele menționate mai sus trebuie depuse la casa teritorială de pensii până la 1 septembrie 2023.

Plata se va realiza lunar sau într-o singură tranșă, în funcție de posibilitățile fiecăruia. Dacă nu se achită în întregime suma, stagiul de cotizare se constituie corespunzător plății efectuate.

Plata se poate face prin orice mijloc de plată, inclusiv numerar la casieria casei teritoriale de pensii în raza căreia se află domiciliul persoanei interesate.

Venitul asigurat care va fi completat pe contractul de asigurare socială ce va fi semnat nu poate fi mai mic decât valoarea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată valabil la data încheierii acestuia.

Când întreaga sumă va fi plătită, atunci va înceta contractul.

Vârsta de pensionare în 2021

Vârsta de pensionare în acest moment este de 65 de ani la bărbați și 61 (+6 luni la femei).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















36137 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    hei (Marţi, 22 iunie 2021, 19:22)

    john70 [utilizator]

    In titlu: "Iohannis a promulgat legea"

    Cateva paragrafe mai jos: "Dacă Președintele promulgă Legea"

    Poate ar trebui sa scrieti si care e numarul legii. (ex: Legea XX pe 2021).
  • +6 (18 voturi)    
    progresism (Marţi, 22 iunie 2021, 19:38)

    notnow [utilizator]

    Progresism progresism, dar s-o stim si noi! Pai cum e asta cu 65 la barbati si 61 la femei?! Parca progresistii care se afla la guvernare sunt pro tot felul de chestiuni din alea egalitariste, nu? Aici nu se aplica? Pai sa fie egalitate! Sau e doar pe alocuri... prin partile "esentiale", si anume acolo unde ne convine in functie de context?...
  • +2 (12 voturi)    
    Se poate cateva exemple... (Marţi, 22 iunie 2021, 19:50)

    dandra [utilizator]

    ...va rugam, ca sa intelegem mai bine acest sistem.

    Pare ciudat la prima vedere, sa iti cumperi anii de pensie desi nu prea ai muncit versus contribuabili care au muncit toata viata.

    Care este valoare contributiei si la ce salariu se rapoarteaza?

    Sunt sanse ca un contribuabil care a muncit un numar x de ani sa aiba pensie mai mica decat un contribuabil cu acelasi numar de ani, DAR care a cumparat pensia?

    Ce sanse/riscuri sunt de frauda, spagi in acest sistem de cumparare ani de pensie?

    Multumesc
    • 0 (8 voturi)    
      exact (Marţi, 22 iunie 2021, 20:47)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      si in plus daca platesti 6 ani poti sa ceri pensionarea la 59 respectiv 55 de ani?
      • 0 (0 voturi)    
        pai nu poti (Miercuri, 23 iunie 2021, 13:01)

        relax1 [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Ca sa iesi la pensie trebuie sa ai indeplinite simultan urmatoarele 2 conditii
        - varsta minima
        Vârsta de pensionare în acest moment este de 65 de ani la bărbați și 61 (+6 luni la femei).
        - stagiul minim de cotizare

        Poti sa iesi anticipat dar esti penalizat destul de mult, nu iti convine
    • -5 (5 voturi)    
      truda (Marţi, 22 iunie 2021, 23:07)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Cu toate legile astea care au permis cumpararea de ani am ajuns la 50 de ani sa am 61 de ani de munca.
    • +1 (1 vot)    
      Sa intelegem mai bine (Miercuri, 23 iunie 2021, 9:27)

      SvT [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      1. Valoarea contributiei minime care va trebui achitata este in functie de salariul minim. Orientativ suma este de cca. 600 lei/ luna.
      2. La calculul pensiei se tine cont de nr. de luni de contributie si valoarea lunara a acesteia si nu de volumul de munca depus (ar fi imposibil, de altfel). Tinand cont de valoarea orientativa de 600 lei/luna este greu de presupus ca cineva ar plati cca. 7200 lei/an pentru a capata o pensie mai mare cu cativa lei. Teoretic, sanse exista, dar NUMAI TEORETIC.
      3. Riscuri de frauda la cumpararea vechimii: 0 (zero).
  • +6 (6 voturi)    
    Vorba lui Puya (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:14)

    Mihail. [utilizator]

    E foame de bani, baieti...
  • +3 (5 voturi)    
    prost sa fii (Miercuri, 23 iunie 2021, 0:26)

    cmariusalin [utilizator]

    sa dai bani statului care te "ajuta" sa mori repejor sa nu consumi prea mult din bugetul bajetilor
  • +5 (5 voturi)    
    Cotizatie (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:10)

    degrize [utilizator]

    Cred ca este interesant sa stim si cat este contributia.
    Deci, contractul se incheie la nivelul salariului minim brut valabil la data semnarii. Daca ulterior se modifica nivelul salariului minim, valoarea contractului ramane aceeasi (aceeasi rata). In prezent salariul minim este 2.300 de lei, rezulta o contributie lunara de 575 lei x 12 luni = 6.900 lei pentru fiecare an pe care vreti sa-l cumparati.
    Asa cum scria un coleg (sags) pe alt forum, fiecare luna cumparata aduce un plus de aprox. 2 lei la pensie, asa ca... fiecare isi face calculele. Dar eu zic ca nu prea merita. Daca o persoana se pensioneaza la 65 de ani, incepand de pe la 90 de ani trece pe castig pentru ce a platit, daca apuca 90.
    De lege pot beneficia cu adevarat cei care nu ar avea stagiul minim de cotizare (15 ani) la data viitoare a pensionarii, pentru a putea indeplini conditiile de pensionare si de a primi pensia minima. Dar, doar daca au cotizat deja minim 10 ani.

    Alt amanunt important:
    Stagiul cumparat nu se ia in calcul daca doriti pensionarea anticipata, sau pensionarea anticipata partial (pana in septembrie 2021).
  • +2 (2 voturi)    
    Deci (Miercuri, 23 iunie 2021, 9:11)

    ACP [utilizator]

    6 ani poti lucra la negru pe o gramada de bani dupa care platesti din urma contributiile sociale la salariul minim. In final ai aceiasi pensie cu unul care le-a platit pe o perioada similara dar la zi. OK, statul face ceva bani anul acesta dar ar trebui sa acorde atentie la ce comportament incurajeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Wow (Miercuri, 23 iunie 2021, 10:08)

    mirce [utilizator]

    Wow!!!!!!!!!!!!!!!! Marea scofală! Cel mai secretar dintre secretari şi-a făcut treaba. Concetăţeni vă daţi seama cât de important este unu secretar ori o secretară la casa Omului?!