Condițiile de intrare în Grecia, modificate: Sunt acceptate și testele rapide antigen, iar copiii sub 12 ani nu mai au nevoie de niciun fel de test

de C.V.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 iunie 2021, 21:16 Actualitate | Esenţial


Insula din Grecia
Foto: pixabay.com
Guvernul elen a decis două schimbări importante în procesul de control al sănătății turiștilor care intră în țară, potrivit informațiilor transmise de către Ministerul Turismului din Grecia. Modificările au fost deja introduse pe pagina oficială travel.gov.gr (doar în engleză momentan), iar MAE român a făcut schimbările de vigoare și pe pagina sa la capitolul „condiții de călătorie”.

Astfel, începând de pe 19 iunie, guvernul de la Atena a introdus următoarele modificări:

1) Recunoașterea testelor rapide! De acum înainte, intrarea în Grecia, fără alte măsuri restrictive, va fi permisă călătorilor din străinătate care prezintă un rezultat negativ al testului rapid (testul antigenului), nu mai vechi de 48 de ore înainte de intrare în Grecia. De menționat faptul că acesta trebuie să fie făcut de un laborator autorizat și rezultatul emis în limba engleză.

2) Creșterea limitei de vârstă pentru verificarea copiilor turiști! În urma recomandărilor Uniunii Europene, verificările certificatelor necesare la intrarea în țară vor fi efectuate acum copiilor cu vârste peste de 12 ani și peste, în loc de 6 ani, așa cum a fost până acum. Copiii cu vârsta sub 12 ani nu au obligația să prezinte test molecar PCR / antigen la intrare pe teritoriul elen.

Cele două modificări anunțate – testele rapide și modificarea limitei de vârstă pentru copii – completează regimul de control existent. În continuare rămâne în vigoare și prevede ca fiecare turist care intră în Grecia să prezinte:

  • a) certificatul de vaccinare

SAU

  • b) test PCR negativ sau antigen

SAU

  • c) certificat de boală sau diagnostic pozitiv, valabil între 2 – 9 luni.

Turiștii care vor călători în Grecia au posibilitatea de a afișa Certificatul Digital COVID al Uniunii Europene în format digital sau tipărit.

În plus față de documentele COVID; fiecare persoană care intră în Grecia re obligaţia de a completa Formularul de Localizare Pasager (PLF), cel târziu la ora 23:59 în ziua dinaintea sosirii în Grecia.





Informațiile privind schimbările operate au fost publicate și pe travel.gov.gr/ în limba engleză (în limba română, la momentul redactării acestui articol, informațiile noi nu au apărut)

Totodată, Ministerul Afacerilor externe de la București a operat modificările de rigoare și pe site-ul său la „Condiții de Călătorie” în Grecia:

„În intervalul 19 – 26.06.2021, pe teritoriul R. Elene este permis, suplimentar, și accesul tuturor persoanelor care prezintă rezultatul unui test rapid, efectuat în statul de proveniență ori în cel de tranzit, nu mai vechi de 48 de ore de la data prelevării.

Această măsură este valabilă pentru toate persoanele cu vârsta de peste 12 ani împliniți. Rezultatul acestui test NU poate fi substituit cu cel al testului rapid care se efectuează aleatoriu după intrarea în Grecia, măsura fiind valabilă în continuare.

Punctul de frontieră Kakavia rămâne deschis EXCLUSIV pentru lucrătorii sezonieri în agricultură, accesul prin acesta fiindu-le permis doar între orele 08.00-16.00, în timp ce pentru autovehiculele de transport mărfuri (TIR) accesul este permis între orele 07.00-19.00”







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















61393 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    grecia (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 22:00)

    winston_smith [utilizator]

    ha ha de maine nu se mai vaccineaza nici dreacu, cand se poate pleca in grecia cu test de 30 de lei ...
  • +4 (20 voturi)    
    foamea bate covrigu (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 22:34)

    di livio [utilizator]

    așa s-a fîsîit covrigu, grecii se tem mai mult de foame dăcît de covrig...se pare că pfizer n-a găsit încă vaccin contra foamei, se mai fac studii
    • 0 (10 voturi)    
      Nici dea valma nu va fi. (Duminică, 20 iunie 2021, 9:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Fără control ,chiar și mai lejer, grecii s-ar sinucide de dragul unor bani câștigați din turism. Nu cred că vor face asta.
  • -1 (21 voturi)    
    .............. (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 22:40)

    falcoind [utilizator]

    azi dimineața am plătit un test de 350 lei la bioclinica , de le-ar sta in gat pentru un copil sub 12 ani. cum se chiama asta ? m....e
  • +9 (13 voturi)    
    a zis acuma 3 luni (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 22:44)

    nick1587873340950 [utilizator]

    treaba cu testele iar in final se suspenda orice fel de test, ca altfel intra in recesiune toata industria aferenta
  • 0 (12 voturi)    
    precis, (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 23:01)

    nick1587873340950 [utilizator]

    circulatia asta intre tari va fi motivul pentru aparitia variantei "SUPER OMEGA" (si se pot fofili oficial), asa au motiv sa bage iara restrictii, care oricum veneau daca nu va-ti prins inca.
  • +11 (19 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 20 iunie 2021, 1:59)

    Sah [utilizator]

    Pai au observat ca lumea merge in Bulgaria, unde nu trebuie niciun fel de test!
    Grecii sa mai astepte, sa isi faca teste intre ei...pana nu mai pot!
    PS: adica ei sunt pe lista verde cu ''Grecia 1.3'' si nu le trebuie teste daca vor sa intre in Romania, iar noi cu ''Romania 0.1'' trebuie sa facem test ca sa mergem la ei! Le urez un cuvant turcesc! ;)
  • +3 (13 voturi)    
    Cum visau unii (Duminică, 20 iunie 2021, 10:45)

    galeo [utilizator]

    Ca nevaccinatii nu vor mai putea intra nicaieri, nici in baruri, nici in vacante, nici la concerte...
    Iar eu le spuneam ca patronii vor sa faca bani, nu campanie publicitara anti covid pentru guvern...
    Ca patronii vor ajunge la mana nevaccinatilor, si nu invers.
    • -5 (11 voturi)    
      Copilării. (Duminică, 20 iunie 2021, 12:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Interesul ca tu să fii vaccinat și cu posibilități de mobilitate maximă este al patronilor. Nu își riscă ei afacerea primind un nespălat, nevaccinat, cu tupeu obraznic. Guvernul are alte interese economice, pe care, din păcate nu le poți identifica. Chestie de pregătire intelectuală.
      • +2 (8 voturi)    
        Uite ca bulgarii si grecii (Duminică, 20 iunie 2021, 13:23)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Au scos cam toate restrictiile pentru nevaccinati, si la fel vor face cam toti daca vor sa scape de faliment.
        Nevaccinatii reprezinta majoritatea, deci ei impun ritmul si nu invers.
        • -1 (3 voturi)    
          Crezi tu? Așa ai face? (Luni, 21 iunie 2021, 8:29)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Ți-ai ucide salariații, concetățenii ca să câștigi un ban în plus? La ce-ți folosesc banii într-o mare de sicrie? Nu spun morminte, pentru-că ajungi să nu mai ai cu cine face înmormântările.
  • +1 (7 voturi)    
    vaccinati vs. nevaccinati (Duminică, 20 iunie 2021, 13:49)

    vangall [utilizator]

    pina la urma asa si trebuie sa fie: este vorba de optiunea fiecaruia de a te vaccina sau nu. Unii nu vor sa se vaccineze din cauza cipurilor din vaccin: dar ei cu telefonul toata ziua dupa ei. Alltii din caua bolilor autoimune: dar ei beau, fumeaza, baga cola la greu, au colesterolul cit casa, stau 10 ore pe scaun; miscare ioka. daca alegi sa te vaccinezi trebuie sa o faci pentru sanatatea ta, nu ca vrei sa mergi in grecia sau ca asa spune Orban sau Johanniss. Varianta cea mai buna trebuie sa fie cea care iti convine, ca nu suntem in China sau Ungaria, ce naiba...
    • +2 (6 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 20 iunie 2021, 15:01)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      De ce nu spui aceleasi lucruri si despre cei care se vaccineaza?
      De exemplu: unii se vaccineaza''dar ei cu telefonul toata ziua dupa ei.'' Altii teama de boala si sa fie sanatosi: ''dar ei beau, fumeaza, baga cola la greu, au colesterolul cit casa, stau 10 ore pe scaun; miscare ioka.''
      Uite ca se pot spune aceleasi lucrusi si despre vaccinati...
      • -4 (6 voturi)    
        deci riscurile generale sunt egale numai (Duminică, 20 iunie 2021, 18:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        Ca nevaccinatul risca sa faca o forma urata a bolii si sa o dea si mai departe de vreo 10x mai mult decat vaccinatul.
        Iar in general vorbind nu cred ca anti-vaccinisti sunt mai constiinciosi in toate regulile de bun simt ale vietii decat cei vaccinati.
        • +1 (5 voturi)    
          Hmmm (Luni, 21 iunie 2021, 3:08)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Vorbesti vorbe.
          Eu si toti cunoscutii mei au facut boala, eu am luat-o din spitalul Colentina unde cu masca si dezinfectat bine pe maini am insotit pe cineva pentru niste analize...amandoi am iesit cu covid dupa 2 ore.
          Nu este o boala usoara, dar daca esti sanatos si pana in 60 de ani treci fara probleme peste ea.
          Povestea ta cu ''nevaccinatul da boala mai departe de vreo 10x mai mult decat vaccinatul'' este o minciuna care nu se bazeaza pe nimic.
          Arata un studiu sau o declaratie oficiala care sa sustina asa ceva.
          Apropo: ce intelegi prin ''anti-vaccinisti''?
          Cei care au facut toate vaccinurile dar nu l-au facut pe cel anticovid de ce sunt numiti anti-vaccinisti??
          Tu ai facut vreun vaccin contra gripei de sezon?
          Daca nu, inseamna ca esti si tu un anti-vaccinist!
      • -1 (7 voturi)    
        ce sa le spun? (Duminică, 20 iunie 2021, 18:45)

        vangall [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        pina acum nu am auzit & citit un argument fezabil, care sta in picioare a celor care nu se vaccineaza. ba da - unul singur: am avut covid. acesta este singurul rational. de partea celor care se vaccineaza am tot auzit: sa pot merge la concerte, sa stau in birou fara masca, sa nu imbolnavesc pe altii: copiii de ex., imi este frica de spital sa nu i-au vreo bacterie, urasc sa fiu racit sa sa-mi curga nasul, etc. o gramada. de cealalta parte, antivacinistii: ei iti spun asa, pe un tot ferit: "ne-am hotarit sa nu ne vaccinam, mai asteptam" OK, inteleg dar care este argumentul? Pai, no - stii tu... Habar n-am despre ce vorbestii. Majoritatea refuza sa spuna de ce nu se vaccineaza, sa nu fie judecati. Ei au un crez al lor, ascuns... nu ti-l pot spune, e secret!
        • -1 (3 voturi)    
          Hmmm (Luni, 21 iunie 2021, 3:22)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui vangall

          Hai sa spun motivele mele:
          -am facut boala ;)
          -un vaccin fara testul timpului nu este sigur
          -ARN mesenger este folosit pentru prima data in istoria medicala si inca nu se stiu efectele in timp
          -perioada de ''imunizare'' este foarte mica si vad ca se doreste suplimentarea vaccinului cu inca un rapel
          -cred ca se va ajunge la abonament cu aceasta vaccinare, eu prefer cartela fata de abonament! ;)
          -apar mereu ''tulpini'' noi care trec peste acest vaccin...
          etc
          • 0 (4 voturi)    
            Ulciorul nu merge de multe ori la apă. (Luni, 21 iunie 2021, 8:35)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Sah

            Nu știu dacă știi tâlcul ,dar, dacă ai făcut boala și ai scăpat, nu poți ști dacă a doua oară se va întâmpla la fel. Este drept, d-ta știi mai bine, îți simți organismul cum reacționează, dar o fisură rămasă de la boală, data viitoare îți va fi fatală. Îți doresc să trăiești sănătos, dar nu încuraja o metodă care ucide sigur.
            • +1 (3 voturi)    
              A doua oara? (Luni, 21 iunie 2021, 11:49)

              Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              Nu a demonstrat nimeni ca un fragment sintetic al virusului, care este vaccinul, ar fi mai eficient decat contactul cu virusul adevarat, cu simptome slabe sau medii. O mare parte a celor care au avut reactii adverse la vaccin au fost cei care au trecut relativ recent prin boala,si nu aveau nevoie de concentratii uriase de anticorpi. Organismul nu iroseste resurse producand permanent anticorpi de care nu are nevoie.
            • 0 (2 voturi)    
              Hmmm (Luni, 21 iunie 2021, 12:29)

              Sah [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

              ''fisură rămasă de la boală''...despre ce vorbim??
              Credeam ca vorbim despre medicina nu despre podul care sta sa cada!
              Ce inseamna ''fisura'' in cazul unei boli?
              PS. Tu ti-ai facut in fiecare an vaccinul antigripa? Daca nu, inseamna ca esti antivaccinist si ca ''fisurile ramase dupa gripa'' te vor distruge! :)))