Bărbat din Harghita, în stare gravă la spital după ce a fost atacat de un urs

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2021, 13:33 Actualitate | Esenţial


Ambulanta
Foto: Departamentul pentru Situatii de Urgenta
Un bărbat a fost atacat de urs la o fermă de lângă localitatea Săcel, el fiind supus unei intervenţii chirugicale la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, transmite Agerpres.

Informaţia a fost făcută publică de preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, pe pagina sa de Facebook.

"Ursul a atacat din Nou! Un bărbat de 54 de ani a fost atacat în zorii zilei la o fermă de lângă Săcel. Acesta a fost transportat imediat la spitalul din Odorheiu Secuiesc unde i s-a acordat asistenţa medicală de urgenţă, şi în urma CT-ului efectuat a fost transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc. În acest moment se află în sala de operaţii, deoarece a suferit răni grave în zona pieptului", a scris Borboly Csaba, pe Facebook.

Ministrul Mediului, Taczos Barna, a anunțat joi că o ordonanță care vizează împușcarea urșilor agresivi în maxim 24 de ore de la sesizarea unei probleme va ajunge pe masa guvernului cel mai probabil în luna iulie.

El argumentează că în România deja nu se mai poate vorbi exclusiv despre o intervenție umană asupra habitatului urșilor pentru a explica incursiunile tot mai dese ale acestora în zonele locuite, ci despre o înmulțire excesivă a populației de urși.

Activiștii spun însă că schimbarea legislației este un mod mascat de a da drumul la vânătoarea de trofee.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3628 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 18 iunie 2021, 13:42)

    [anonim]

  • -1 (9 voturi)    
    io zic (Vineri, 18 iunie 2021, 13:49)

    costelo999 [utilizator]

    sa ii relocam in sectorul 1, au mincare berechet de la sclifositzy si saraqi de locatari
  • +14 (18 voturi)    
    Intrebare ecologista (cretina) (Vineri, 18 iunie 2021, 14:08)

    john70 [utilizator]

    Dar ursul e bine?
    • +2 (10 voturi)    
      Completare (Vineri, 18 iunie 2021, 14:39)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Mare grija la transport, conditii, alimentatie, stres, samd. daca relocati ursul la Zarnesti sau in alta parte. Eventual sa ii dati ceva de joaca in remorca: 1-2 oameni.
      • -3 (5 voturi)    
        Sau mai bine (Vineri, 18 iunie 2021, 15:35)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        Invitati-l pe domnul ala din Austira sa stea cateva saptamani prin Harghita. Eu cred ca ar ajuta semnificativ la dezvoltarea zonei.
  • +2 (10 voturi)    
    Lasa-l, dom'le, pe ala din spital... (Vineri, 18 iunie 2021, 14:54)

    John M. [utilizator]

    Ursu' sa fie bine ca se ia UE de noi...
  • +3 (11 voturi)    
    Toata lumea se tine de bancuri (Vineri, 18 iunie 2021, 14:55)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Pina-ntr-o zi cind un adult va fi ucis de un urs iar copiii sai vor ramine orfani. Ce se va intimpla dupa aceea?

    Raspuns: nimic. Toata lumea va continua sa se tina de bancuri. Ce, au ramas ei orfani?
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 18 iunie 2021, 18:21)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui O_Tannenbaum

      Deja s-a intamplat e suficient sa cautati "barbat omorat de urs", sunt mai mult victime de-a lungul anilor. Importanti sunt ursii, se pare.
      • -2 (2 voturi)    
        hei (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 1:39)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Vrei sa ne dea afara din UE?!?!?!?!?!
  • 0 (4 voturi)    
    Din declaratiile medicului care l-a operat (Sâmbătă, 19 iunie 2021, 10:24)

    mynickname [utilizator]

    ... de pagina FB a lui Csaba Borboly: doua plagi serioase la nivel toracic anteriorbazal unde lipseau fragmente din coaste si musculatura, diafragma si partea bazala a plamanului era in contact cu aerul; plaga la nivelul regiunii pectorale superioare stangi cu coaste fracturate si cu spatiul de deasupra inimii in comunicare cu exteriorul. S-a inceput cu reconstructia toracica, urmata de interventiile succesive ale echipelor de neurochirurgie, chirurgie plastica si maxilo-faciala, preluat apoi de echipa de terapie intensiva.
    Spitalul are la activ cel putin 50 de interventii ca urmare a atacurilor ursilor.
    Cat mai aveti de gand sa va jucati cu vietille si cu sanatatea noastra, domnilor politicieni?! Ia veniti dvs sa fiti antemergatori pe drumurile si cararile turiste montane amenajate din tara asta.