România, surplus de doze de vaccin anti-COVID. Autoritățile au cerut ca în iunie să primească mai puțin cu peste 4,4 milioane față de cât era prevăzut, ca să nu expire serul UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 15 iunie 2021, 15:18 Actualitate | Esenţial


Vaccin Pfizer - BioNTech
Foto: Facebook
România a ajuns la un surplus de doze de vaccin anti-COVID, din cauza interesului scăzut al populației, astfel că a cerut suspendarea livrării unor loturi. Astfel, în iunie în țara noastră ar fi urmat să ajungă peste 7 milioane de doze de vaccin, potrivit calendarului convenit cu Comisia Europeană, dar vor fi livrate, la solicitarea autorităților române, doar aproximativ 2,6 milioane de doze. Din cele aproape 15 milioane de doze de vaccin primite, România a folosit până acum 60%, astfel că există riscul ca serul să iasă din termenul de valabilitate. Tot din cauza interesului scăzut pentru vaccinare, unele centre de vaccinare vor fi închise.

Anunțul a fost făcut marți, într-o conferință de presă, de către secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu.

Până acum, România a primit 14.910.949 de doze de vaccin anti-COVID, după cum urmează:
  • De la Pfizer - 9.968.849 de doze, din care au fost administrate populației 6.822.040 de doze
  • De la Moderna - 1.366.800 de doze, din care au fost administrate 688.084 de doze
  • De la AstraZeneca - 2.988.000, din care au fost administrate 829.000 și
  • de la Johnon&Johnson - 577.3000.
Potrivit lui Baciu, în condițiile în care există un surplus de vaccin anti-COVID, autoritățile române au cerut o suspendare a livrărilor pentru unele loturi care erau programate să ajungă în România în iunie.

Astfel, România trebuia să primească în iunie de la Pfizer 4.366.000 de doze, dar la solicitarea autorităților vor fi livrate doar 1.928.160 de doze. De la Moderna, conform calendarului era stabilită livrarea a 835.200 de doze, dar vor fi livrate doar 128.400.

În total, în luna iunie în România ar fi trebuit livrate 7.103.000 de doze de vaccin, dar vor fi livrate doar 2.635.680.

"Încă de la început Comisia Europeană a încheiat aceste contracte pentru un număr de doze mai mare decât populația eligibilă. Există prevăzut în contracte posibilitatea de a dona sau de a vinde din dozele în surplus, prevăzute in contract. Nu numai noi am ajuns la un surplus de doze, peste tot la nivel european", a susținut Baciu.

El a mai spus că până să se finalizeze şi să intre în funcţiune mecanisme de revânzare a vaccinului, România donează către Republica Moldova.

Reducere progresivă a numărului de persoane vaccinate


Președintele Comitetului de coordonare a vaccinării, Valeriu Gheorghiță, a spus că acestă decizie a fost luată pentru a nu se ajunge în situația ca serul să expire, în condițiile în care România a folosit doar 60% dintre dozele de vaccin anti-COVID pe care le-a primit.
  • "După cum ştim, în ultimele săptămâni s-a înregistrat o reducere progresivă a numărului de persoane vaccinate cel puţin cu doza I, în condiţiile în care s-au menţinut livrările conform calendarului propus cu un număr important de doze, aşa încât la acest moment avem un procent de circa 60% rată de utilizare a vaccinurilor recepţionate de România din aproape 15 milioane de doze.
  • Ca atare, este important să evităm ieşirea din termenul de valabilitate a dozelor şi să avem totuşi un număr semnificativ de doze care să poată să fie stocate pe termen lung, atât cât permite intervalul de valabilitate, aşa încât să reacţionăm, pe de-o parte, la noul val de îmbolnăviri dacă acesta va fi şi în România şi, pe de altă parte, de a asigura pe mai departe buna funcţionare a campaniei de vaccinare", a spus Gheorghiță.

În unele centre de vaccinare va fi suspendată activitatea


Tot din cauza interesului scăzut pentru vaccinare, în unele centre de vaccinare va fi suspendată activitatea.

Valeriu Gheorghiţă a anunţat că în 11 centre de imunizare activitatea va fi sistată, în 127 programul va fi redus, iar 70 de fluxuri de vaccinare au fost închise. Aceasta, în condițiile în care în circa 45% dintre cazuri centrele erau folosite la mai puţin de jumătate din capacitate.

El a spus că nu se doreşte închiderea definitivă a centrelor de vaccinare deoarece este foarte greu de anticipat care va fi evoluţia din punct de vedere epidemiologic, iar acestea trebuie să fie pregătite să fie reactivate la nevoie.

Medicul militar a precizat că activitatea va fi sistată în câte un centru de vaccinare din Bihor, Giurgiu, Timiş, în două centre din Mehedinţi şi câte trei centre din Teleorman şi Vâlcea. La fiecare centru de vaccinare va fi afişat programul de lucru într-un loc vizibil, în zona de intrare. De asemenea, programul va fi actualizat şi în platforma de programare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5579 vizualizari

  • +13 (51 voturi)    
    . (Marţi, 15 iunie 2021, 15:23)

    ximigu [utilizator]

    Pe români îi doare la banană. La toamnă iar ne distrăm cu ATI-ul.
    • +17 (25 voturi)    
      Sa-l dea altor tari! Se moare pe capete! (Marţi, 15 iunie 2021, 17:16)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ximigu

      In alte tari e dezastru, sa-l trimita mai departe daca romanii s-au saturat!
      • +5 (23 voturi)    
        cei care nu vor sa se vaccineze (Marţi, 15 iunie 2021, 17:55)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        sa nu mai apeleze la sistemul public daca contacteaza boala, sa nu mai aglomereze spitalele.
        Am murit oameni netratati de cancer si de alte afectiuni pentru ca spitalele au fost blocate pe covid.
      • +3 (5 voturi)    
        Surplus de doze este....... (Miercuri, 16 iunie 2021, 5:17)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        ...perfect egal cu cel de idioti.
  • +1 (15 voturi)    
    haha (Marţi, 15 iunie 2021, 15:24)

    costinescu [utilizator]

    2.6 milioane? asa optimisti sunteti?
  • +17 (49 voturi)    
    In cazul asta (Marţi, 15 iunie 2021, 15:28)

    Martinezu [utilizator]

    la toamna, cine ar trebui sa mearga la spital cu COVID sa ramana acasa cu tratament de la Oana Lovin si Monica Pop.
    Fiecare cu alegerea sa si sa speram ca nu se vor mai aplica restrictii pentru vaccinati.
    Pentru ca acel indemn in care sa ne protejam apropiatii nu mai are nici un sens din moment ce ei nu vor protectie.
    • -10 (40 voturi)    
      oui (Marţi, 15 iunie 2021, 16:42)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      E dreptul fiecarui om sa aleaga pentru el insusi.

      Daca tu esti vaccinat si esti protejat, de ce tii sa ma constrangi pe mine sa ma vaccinez si sa fiu supus unor restrictii ?

      E decizia mea ce risc vreau sa-mi asum daca imi asum riscul covid sau riscul vaccinului nu e treaba ta sa hotarasti asta pentru mine.
      Pana in septembrie toata lumea care vroia vaccin il va fi primit pana atunci. Nu mai exista nici un motiv sa existe restricii la toamna indiferent de cine e sau nu e vaccinat. Cine e vaccinat e protejat, si cu asta basta, cine nu isi asuma riscul si e liber sa o faca.
      Vede-ti-va de treaba voastra nu va mai uitati in ograde vecinului stalinist mic ce esti.
      • +6 (16 voturi)    
        Esti protejat... (Marţi, 15 iunie 2021, 17:54)

        Thexy [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        ...dar nu si imun. Ca si la prostie, nu o poti lua de la cei din jur, dar asta nu inseamna ca ii vrei pe prosti in apropierea ta. Deci stai cat mai departe de noi, te rugam
      • +3 (19 voturi)    
        ok, respectam (Marţi, 15 iunie 2021, 17:58)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        Dar respectati-ne si voi, nu mai mergeti la spitalele de stat(platite de toti) daca va imbolnaviti de covid..
        Statul si-a facut datoria pe partea de covid.
      • +3 (9 voturi)    
        Nu mai exista nici un motiv sa existe restrictii. (Marţi, 15 iunie 2021, 18:29)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        Ce se intampla daca ATI-ul se umple iar? Credeti ca o sa accepte cineva ca oamenii sa moara in corturi, in fata spitalelor, ca nu mai sunt paturi la ATI? Sau credeti ca familiile celor bolnavi, in stare grava, nu vor face totul sa ajunga la spital si la un pat ATI?

        Vor fi restrictii cu siguranta, daca numarul de bolnavi creste si ATI-ul da semne de supra-ocupare.
        • +1 (3 voturi)    
          nu imi doresc, dar accept! (Marţi, 15 iunie 2021, 21:46)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          imunizarea trebuie realizata pe calea dorita de fiecare categorie, restrictiile au costuri prea mari si nici nu se mai justifica de acum inainte.
      • +2 (18 voturi)    
        Atat timp cat sunt eu vaccinat e OK (Marţi, 15 iunie 2021, 18:33)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        Dar copilul meu nu e si nu se pot vaccina copiii sub 12 ani. Daca mi-l infectezi si moare cum facem? Pot sa-ți omor un copil la schimb? Daca esti de acord, nu mai pierdem timp si bani cu tribunalele. Declaram ca ne-am împăcat si nu depui plângere.
        • -2 (18 voturi)    
          Lol (Marţi, 15 iunie 2021, 19:25)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Tine-ti plodul in casa, ai grija sa aiba minim 10 masti, ca am auzit ca e plin de copii morti de covid, aka ZERO.

          Valabil si pentru tine, daca ti-e frica de covrig, te incurajez sa practici izolarea sociala.

          Pana una-alta, sunteti in minoritate, astia vaccinatii.
          • -2 (4 voturi)    
            Intotdeauna... (Marţi, 15 iunie 2021, 21:45)

            Thexy [utilizator] i-a raspuns lui HP

            ... elitele sunt in minoritate ;-)
            • -1 (7 voturi)    
              Lol (Miercuri, 16 iunie 2021, 0:21)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

              Or fi, deocamdată avem democrație, iar în democrație avem decizii date de majoritate, nu de “elite”.

              Sau, mai pe scurt, “când zece inși îți spun că ești beat, te duci și te culci”.
              • -2 (2 voturi)    
                Eu stiu ca .... (Miercuri, 16 iunie 2021, 9:49)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui HP

                ... tie, acum, ti se pare ca au venit ai tai la putere si ca traim un fel de "proştii ignoranti redivivus" !
                Dar sa te invat (gratuit...) un lucru : democratia este un sistem cu mult mai multe nuante decat poate mintea ta sa cuprinda - mai numeroase decat in oricare forma de tiranie iti imaginezi tu .
                Mai ales in cea a prostilor ignoranti.
                Iar aceste nuante sunt inscrise in legi.
                Pe de alta parte, sistemul are propriile mijloace de coercitie, constrangere, represiune, etc (numeste-le cum vrei tu) astfel incat sa faca prostimea sa respecte legile.
                Democratia nu este un sistem slab - doar prostii cred asta.....

                Pana la urma, va veti vaccina cu totii, ba veti cere si supliment - ca asa e mahalaua :))))

                Rugati-va, tu si ai tai, ca sistemul sa fie cel care va infige acul in umar.
                Sistemul, si nu viata - ca atunci nu veti avea lacrimi sa plangeti si nici plamani sa suspinati...

                P.S. folclorul de MAT nu se mai poarta... dar e bine sa vedem pana unde se intinde mahalaua.
                Oamenii decenti castiga, mahalaua pierde. In 100% din cazuri. In orice circumstante.
      • -3 (9 voturi)    
        Desteapta-te, romane! (Marţi, 15 iunie 2021, 18:37)

        dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        Stimate, un virus de o asemenea infectiozitate, care circula liber (sic!), sufera mutatii la greu! El, de fapt, se adapteaza, devenind astfel mai puternic. Nevaccinarea majoritatii populatiei inseamna, pe limba dumneavoastra, respecarea drepturilor si principiilor virusului. Intelegeti?!
    • -4 (20 voturi)    
      99% nu au nevoie de Spital!!! (Marţi, 15 iunie 2021, 17:59)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Si cine e vaccinat e protejat nu? Deci unde e problema?
      • +2 (12 voturi)    
        Problema e asa (Marţi, 15 iunie 2021, 18:37)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Dupa cum arata treaba, pana in toamna nu trecem de 5-6 milioane de oameni vaccinati. Mai adaugati si pe cei cu imunitate prin boala si tot nu treceti de 8 milioane.

        Asta inseamna ca mai avem cam 7 milioane de adulti care pot teoretic sa faca boala. Doar un milion dintre ei daca fac boala in toamna si ATI-ul va fi complet depasit. Pentru ca 1% dintr-un milion inseamna 10.000 de oameni. Si noi avem 1500-1600 de paturi cu totul. Si nu e o situatie valabila doar pentru noi, cam toate tarile sunt pe acolo ca numar de paturi la ATI, raportat la populatie. Adica au un sistem de urgente dimensionat pentru vreme de pace, nu de razboi. De asta si vaccineaza ca disperatii aia din US, UK, Israel, Franta sau Germania (niste prosti, nu?). Ca sa evite valul 4, din toamna.

        Daca ajung la 60-70% din populatie vaccinata pana in octombrie, au cam reusit. Si probabil ei or sa reuseasca, noi nu.
        • +3 (3 voturi)    
          pai, daca omul este de acord sa crape (Marţi, 15 iunie 2021, 21:48)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          de ce te bagi?
  • -16 (34 voturi)    
    Inca un esec al guvernului (Marţi, 15 iunie 2021, 15:45)

    holinessdani [utilizator]

    La inceputul campaniei de vaccinare Iohanila, Catu si sleahta lor de golani din guvern apareau in fiecare zi la tv-uri sa ne anunte triumfatori cum Ro este prima din Europa la vaccinari.
    Acum ca suntem ultimii nu mai apare nimeni sa-si asume esecul!
    • +15 (31 voturi)    
      Aha (Marţi, 15 iunie 2021, 16:35)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Esec al guvernului, populatia nu are nicio vina? Pe cat de putin mi-ar place o buna parte din guvern, sa fim seriosi, aici e o problema de educatie, si aia nu se rezolva de guvern, mai ales ca nu vorbim de copii, vorbim de adulti...
    • +6 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 iunie 2021, 17:59)

      [anonim] i-a raspuns lui holinessdani

    • +1 (9 voturi)    
      @Holinessdani (Marţi, 15 iunie 2021, 18:38)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Cum ii poate convinge guvenul pe antivaccinisti
      sa se vaccineze…ai tu vreo idee?!
      Tu te-ai vaccinat din convingere sau faci parte
      din tagma celor ce folosesc aghiasma, tuica si
      usturoiul pentru imunizare anticovid19?!
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 18 iunie 2021, 14:37)

      ximigu [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Oricât am vrea să dăm vina pe politicieni, de data asta e vina românilor. Partea bună e că facem și recensământul proștilor cu ocazia asta. După cum bănuiam deja sunt majoritari.
  • +10 (28 voturi)    
    Acu sa vezi comentarii (Marţi, 15 iunie 2021, 15:46)

    Soro [utilizator]

    Acum sa vezi comentarii ca ne-au furat unii vaccinurile noastre si ca au facut in asa fel incat sa nu le vrem ca sa vina altii si sa le ia.
    Din indolenta romanului care crede mai bine ca oculta mondiala ne injecteaza decat in orice studiu de bun simt medical.

    Era un banc pe tema asta:
    Niste medici discutau cum sa convinga populatia sa se vaccineze:
    Pe francezi stiu eu cum: le spun ca e la moda sa te vaccinezi.
    Pe englezi stiu e: le spui ca un gentleman adevarat se vaccineaza.
    Pe romani stiu eu: le spui ca nu mai sunt suficiente si trebuie date altora.
  • +18 (20 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 15 iunie 2021, 15:50)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa le foloseasca altii decat sa se strice .
  • -13 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 15 iunie 2021, 15:50)

    cartograful [utilizator]

    dar niste depozite frigorifice pregatite ce era daca aveam? Pt a fi disponibile la sfarsitul verii/inceputul toamnei...
  • -7 (27 voturi)    
    Ordinul militar de razboi "Mihai Viteazul" (Marţi, 15 iunie 2021, 16:00)

    methalman [utilizator]

    se duce catre responsabilul acestei campanii extraordinare de vaccinare: Gheorgita!

    Desigur merita si o persionare anticipata o data cu atingerea cifrei de 99,99% persoane vaccinate.
    • 0 (10 voturi)    
      Trebuia sa va ia cu forta (Marţi, 15 iunie 2021, 18:00)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      la ce minte aveti....
  • -6 (16 voturi)    
    Ar trebui sa le vindem (Marţi, 15 iunie 2021, 16:07)

    lazarus101 [utilizator]

    Sunt destule tari care nu au contracte directe cu producatorii de vaccinuri sau alte tari UE unde cererea e mai mare decat ce se livreaza! Le vom vinde la suprapret, evident!
  • -4 (20 voturi)    
    Sau cum ar spune Grhorghita: un 'succes' (Marţi, 15 iunie 2021, 16:09)

    Gryphus [utilizator]

    Catzu si echipa de la MAPN care se ocupa de vaccinarea covid au repurta numai succese, eu zic ca merita inaintati in grad
  • +13 (27 voturi)    
    Lol (Marţi, 15 iunie 2021, 16:15)

    HP [utilizator]

    Donati-le amaratilor din Moldova, Muntenegru, tari amarate din Africa, si faceti-va o pomana.
  • +8 (38 voturi)    
    Popor cu 3 clase (Marţi, 15 iunie 2021, 16:24)

    Dogul [utilizator]

    Așa-i când ai un popor cu trei clase și o administrație publică/clasă politică neghioabă. Șoșoacă epidemioloaga pare să fi învins.
  • -9 (37 voturi)    
    pai (Marţi, 15 iunie 2021, 16:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    poate ar fi mai bine sa se revaccineze cei care s-au inghesuit sa se vaccineze, le-ar da in continuare un sens existentei
    • +2 (14 voturi)    
      M-a uns la suflet (Marţi, 15 iunie 2021, 17:35)

      lumira [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      comentariul tau. M-ai ales ca cei vaccinati sunt cei mai educați, cum cred unii dintre ei.
      Să le fie de bine!
      • +6 (10 voturi)    
        m-ai, iu-nie, iu-lie (Marţi, 15 iunie 2021, 18:21)

        Tavi73 [utilizator] i-a raspuns lui lumira

        M-ai educati? nu "mai" avem ce sa "mai" comentam, aproape ca "m-ai" omorat cu logica ta ...
      • +3 (3 voturi)    
        te-a ales, da! (Marţi, 15 iunie 2021, 21:51)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui lumira

        .
  • +15 (25 voturi)    
    de la toamna nu mai vreau sa vad nici-o restrictie (Marţi, 15 iunie 2021, 17:07)

    cristi_an [utilizator]

    cine da ortul, sa il dea... vaccinuri sunt la liber.
  • -12 (30 voturi)    
    cine nu arte vaccin mARM trebuie sa fie demis (Marţi, 15 iunie 2021, 17:16)

    hopsinoi [utilizator]

    din orice serviciu, sa nu mai aiba acces in vreun magazin de alimentatie etc.

    nu putem tolera libertatea asupra propriilor trupuri.
    • +3 (19 voturi)    
      nu te obliga nimeni sa isi faci vaccin, vita (Marţi, 15 iunie 2021, 17:24)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      o societate are niste reguli... daca nu iti convine, jet in padure
    • -1 (15 voturi)    
      Magazine separate (Marţi, 15 iunie 2021, 17:40)

      Eusa8 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Magazine pentru vaccinați și magazine pentru nevaccinați. La asta nu te duce capul? Sau mai bine plecați voi ăștia vaccinații că oricum sunteți în minoritate..
      • +1 (13 voturi)    
        da, aveți dreptate (Marţi, 15 iunie 2021, 19:10)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

        Altfel spus în România proștii sunt majoritari. Nimic nou sub soare.
      • +2 (6 voturi)    
        Sau si mai bine... (Marţi, 15 iunie 2021, 21:49)

        Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Eusa8

        ...asteptam sa va imputinati voi astia fara 5G. Se va ocupa boala pe care o negati de chestia asta, noi ne vom multumi sa privim cum refuzati chiar si oxigenul pentru ca asa vi s-a spus de catre diversi vraci, a caror parere o pretuiti mai mult ca pe ce a unor medici.
    • +2 (12 voturi)    
      nici chiar asa (Marţi, 15 iunie 2021, 18:04)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      dar putem sa-i tratam pe bani in spitalele de stat, sa se trateze unde vor ei daca fac covid, nu din bani publici.
  • +3 (15 voturi)    
    Alegere proprie, dar cu raspundere (Marţi, 15 iunie 2021, 17:19)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Eu as propune asa.
    Bun, e alegerea fiecaruia daca vrea sa se vaccineze sau nu. Dar in acelasi timp, sa isi asume raspunderea mai departe, ca in cazul in care face boala si are nevoie de tratament, acesta sa nu mai fie compensat ci cu plata, iar daca necesita concediu de boala, acesta sa nu mai fie platit. Nu mai spun de cazurile in care necesita spitalizare, sau chiar ATI. Statul sa faca bine sa ii puna la plata.
    Nu exista nicio scuza, cu exceptia cazurilor in care persoanele chiar nu pot fi vaccinate din motive medicale, pentru care sa nu doreasca oamenii sa se vaccineze, dar apoi sa ceara ajutorul statului, in cazul in care sunt atinsi de virus.
    Statul are acest argument: "Ti-am pus la dispozitie un vaccin anticovid, GRATIS, pe care tu l-ai refuzat. Dar acum vii si imi ceri sa iti asigur tratament, spitalizare, resurse materiale, umane etc. Te rog sa platesti, pentru ca toate astea puteau fi evitate".
    Sunt curios daca la o astfel de abordare, s-ar mai gasi toti desteptii sa filozofeze si sa creada ca orele alea petrecute in fata TV-ului sau pe YouTube sunt mai relevante decat miile de zile petrecute de oamenii de stiinta pentru a face leacuri care sa ne salveze vieti.
    • +2 (16 voturi)    
      Pe bune? (Marţi, 15 iunie 2021, 18:33)

      lumira [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Vaccinurike astea"gratuite" sunt platite din banii nostrii, ai tuturor romanilor.
      Cum toți contribuim la asigurări de sănătate, platim taxe si impozite, la fel, trebuie sa fim tratați le fel in spitale.
      Aș prefera ca această contributie la asigurările de sănătate sa nu mai fie obligatorie, sa ma ingrijesc singur, asigurare privată.... etc., dar nu este posibil.
      • 0 (6 voturi)    
        Subscriu! (Marţi, 15 iunie 2021, 21:28)

        SlaveOwner [utilizator] i-a raspuns lui lumira

        Ba este posibil, ne asociem in grupuri reprezentate de case de avocatura si schimbam legile!
        Asta este jepcareala pe fata, a cam venit timpul sa facem ceva pe cerintele statului!
      • +1 (1 vot)    
        Ai fi surprins (Miercuri, 16 iunie 2021, 11:03)

        This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui lumira

        sa vezi cate conditii ar trebui sa indeplinesti ca sa iti fie acoperite absolut toate costurile medicale, iar una dintre conditii este vaccinarea (nu doar anticovid).
    • +3 (5 voturi)    
      Nu exista politician care sa isi asume asa ceva (Marţi, 15 iunie 2021, 18:40)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Si nu poti sa il acuzi: o sa fie spulberat electoral. Ai oameni in stare grava la urgenta si tu stai acolo cu chitantierul, sa il pui sa plateasca pe aia care nu s-au vaccinat.

      Si asta e valabil oriunde in lumea asta unde exista sistem multi-partid si alegeri pe bune. Si la noi, si in America sau in Germania.
    • +3 (13 voturi)    
      deci (Marţi, 15 iunie 2021, 18:47)

      aaxx [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Sa inteleg ca daca de exemplu faci accident cu masina ca ai avut viteza prea mare, tu ar trebui sa suporti toate cheltuielile ca puteai sa mergi incet... ?
      • 0 (0 voturi)    
        . (Vineri, 18 iunie 2021, 14:40)

        ximigu [utilizator] i-a raspuns lui aaxx

        Ar fi de bun simț.
  • -4 (18 voturi)    
    Era sa mor dupa primul vaccin (Marţi, 15 iunie 2021, 17:32)

    Ozymankos [utilizator]

    dureri de cap,de inima,blocarea circulatiei prin vene si artere,umflarea arterelor in zona gatului si la mana stanga,curent rece prin ceafa si brate.dureri la umeri si in jos prin brate,dureri in tot corpul

    trebuia sa ma duc ieri la a doua vaccinare da nu mam mai dus

    asa e cand nu spui toate reactiile adverse
    lumea se fereste
    ca si mine sunt milioane
    am citit ca 4,1 milioane au murit dn cazua vaccinurilor si doar 3,9 milioane dn cauza corona virusului
    • +5 (11 voturi)    
      Săracul de tine! Chiar stii sa citești? (Marţi, 15 iunie 2021, 18:36)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Ozymankos

      Unde ai văzut tu 4.1 milioane morți de la vaccin?
    • +4 (14 voturi)    
      Unde ati citit ca au murit 4 milioane de la vaccin (Marţi, 15 iunie 2021, 18:42)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Ozymankos

      Dati si sursa, nu aruncati doar cu fum.

      Stiti ce cred eu? Cred ca nu exista o sursa credibila care sa afirme asa ceva. Ca 4.1 milioane de oameni au murit de la vaccin. Eu personal cunosc bine peste 30 de oameni vaccinati. Toate efectele adverse au fost minime.
    • +2 (14 voturi)    
      mda (Marţi, 15 iunie 2021, 19:17)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Ozymankos

      Daca după vaccinare v-ați simțit așa de rău, atunci cu mare probabilitate la o infectie get beget cu COVID-19 ați fi mierlit, nu mai era cine să scrie tâmpeniile pe care ați scris.
  • -1 (7 voturi)    
    hai cu injectia (Marţi, 15 iunie 2021, 17:48)

    gigilu [utilizator]

    Romania are in sfarsit ocazia unica, nu sa intre in G7 ci sa-l largeasca la G8, alaturi de Marea Britanie, SUA, Canada, Germania, Italia, Franta si Japonia care doneaza in total sute de milioane de doze de vaccin tarilor sarace.Romania e bogata! Hai baietii ca se poate!
  • +2 (16 voturi)    
    Pentru idiotii de mai sus. (Marţi, 15 iunie 2021, 18:14)

    Crop [utilizator]

    Faptul ca aceasta vaccinare nu are succes, are putin de a face cu Sosoaca sau inteligentii care se fereau de vaccin.

    1. Populatia Romaniei nu este de 19 milioane asa cum fals afirma statistica. In realitate daca mai sunt 13 milioane din care 2 de copii, e bine.

    2. La 1 infectat au mai fost inca 2, minim, asadar suntem in situatia in care am avut 3 milioane de infectati iar cu vaccinarea ne ducem la 4.3 milioane. Luand in considerare ca avem o populatie de cam 13 milioane, deja am depasit acel 50% din populatie cu anticorpi.

    3. Desigur ca Sosoaca sau propaganda rusa a puslat impotriva vaccinari dar nu a contat deoarece acei oameni sunt o bula de cam 500k pana la 1 milion maxim. Incetati cu activismul de partid ca AUR zice ceea ce voi restu' nu faceti. Nu e vina lor ci a celorlalte partide.

    4. Nu este nimeni motivat sa se vaccineze atata timp cat restrictiile sunt mentinute la 100 de cazuri per zi, pe tara. Nu trebuie sa ne prefacem ca e altfel altundeva ca nici Japonia nu a vaccinat masiv si vesticii Europeni tot se fereau de vaccin pana au auzit ca iese covid pass-ul si s-au imbulzit la vaccin. Asadar aici guvernul a esuat lamentabil in ceea ce priveste determinarea individului.

    Suntem oameni mari si stim ce e bine pentru noi. Protectia cu satârul restrictiilor nu este altceva decat o incalcare a libertatilor.

    Exista vaccin sau optiunea de vaccin si tratamente. Drept urmare ar trebui ridicate ca omu' sa inteleaga beneficiile.
    Daca apesi cu bocancul cu restrictiile fara sa arati partea plina a paharului, atunci esti la fel de idiot precum cei din partide.

    5. Covidopatii care au marsat pe vaccin ca niste nazisti, au descurajat pe ceilalti sa-l faca, asadar nu doar Sosoaca e de vina cat extremismul unora. Exemplu: tirolez dadea vina pe scoala pentru raspandirea covid iar altii postaci te ataca daca ainorice fel de opinie.

    Nota bene: idiot este un individ fara discernamant. Avem multiple exemple si-n guvern cat si pe acest forum
    • -3 (7 voturi)    
      . (Marţi, 15 iunie 2021, 20:48)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      vaccinarea în România s-a lovit de nivelu de trai al românilor, ca Challenger...sînt milioane de oameni care rabdă foame în țara asta, pe ăștia nu-i intere vaccinu, certificatu verde digital, excursii în Grecia, îi intere să aibă ce mînca mîine, atîta își permit...da n-ai cui să spui, ăștia care postează aici la ordin nu știu ce-i aia foame, ei mănîncă gratis la popotă și au și pensii speciale