Primarul din Ștefăneștii de Jos (Ilfov) și alte trei persoane, acuzate de viol sau act sexual cu un minor. Victima, o fată care avea 12 ani. Ea a rămas însărcinată și a născut la 13 ani UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 10 iunie 2021, 14:41 Actualitate | Esenţial


Primarul Stefan Ionel Robert
Foto: Facebook
Primarul comunei ilfovene Ştefăneştii de Jos, Ştefan Ionel Robert (PNL), a fost ridicat de anchetatori și dus la audieri alături de alte patru persoane într-un dosar privind infracțiuni de viol sau act sexual cu un minor și șantaj. Conform procurorilor, victima este o fată de 15 ani, cu care patru din cele cinci persoane - inclusiv primarul - ar fi întreținut relații sexuale încă de când aceasta avea 12 ani, iar la 13 ani fata a născut.

În acest caz, polițiștii au făcut joi mai multe percheziții în comuna Ștefăneștii de Jos (Ilfov), inclusiv la Primăria localității și la locuința primarului PNL Ștefan Ionel Robert, aflat la al doilea mandat.

Ancheta în acest dosar este coordonată de către Parchetul Judecătoriei Buftea, iar cele cinci persoane vizate, între care și primarul Ștefan Ionel Robert, sunt cercetați pentru infracțiunile de viol sau act sexual cu un minor, influențarea declarațiilor și șantaj.

Prim-procurorul adjunct al Parchetul Judecătoriei Buftea, Marius Romaș, a declarat pentru HotNews.ro că toate cele cinci persoane au fost duse la audieri. Patru dintre ele, între care și primarul, sunt vizate de acuzații privind viața sexuală (viol sau act sexual cu un minor), iar cea de a cincea persoană este acuzată de șantaj și influențarea declarațiilor.

Procurorul a precizat că faptele au avut loc în perioada 2017-2018 și ar fi început când victima avea 12 ani. Cele patru persoane, între care și primarul, sunt acuzate că au întreținut relații sexuale cu fata, care a rămas însărcinată și a născut când avea vârsta de 13 ani, a afirmat procurorul. Acum, victima are 15 ani.

Ștefan Ionel Robert este primar PNL al localității Ștefăneștii de Jos din anul 2016. La alegerile din 2020, el a câștigat un nou mandat.

În ultimii nouă ani, potrivit datelor înregistrate la Consiliul Superior al Magistraturii, în România au existat 8.543 de cazuri de viol și aproape 3.000 de cazuri de "act sexual cu un minor”, conform Europa Liberă. În urmă cu trei ani, din toate procesele care s-au judecat pentru "act sexual cu un minor”, doar 25% din cazuri s-au finalizat cu pedepsirea agresorilor cu închisoare cu executare. 25% au primit pedepse „cu suspendare”, iar restul proceselor nici au ajuns la o sentință.

Ce a trecut primarul Ionel Robert Ștefan în declarațiile de avere și de interese


Pe site-ul Primăriei Ștefăneștii de Jos nu există niciun CV al primarului sau alte informații despre acesta, cu excepția declarațiilor de avere și de interese, pe care autoritățile locale sunt obligate prin lege să le publice.

Potrivit ultimei sale declarații de avere, din noiembrie 2020, primarul Ștefan Ionel Robert are 18 terenuri agricole cu suprafețe între 1.500 metri pătrați și peste 2 hectare, un lac de 31 de hectare luat în conesiune, 6 terenuri intravilane, cu suprafețe între 318 metri pătrați și 2.280 mp.

El are și două case cu suprafețe de 100 și 200 de metri pătrați, cinci mașini și un ATV. A mai trecut în declarația de avere un ceas Cartier de 5.000 de euro, un Rolex de 6000 de euro și alte bijuterii în valoare de 6.000 de euro. De asemenea, în 2020 el a vândut trei terenuri, pentru care a încasat în total 220.000 de euro. În declarația de avere fugurează și un credit de 20.000 de euro contractat în 2019 și scadent 2024. Pe lângă salariul de primar, el a trecut în declarația de avere veniturile soției sale - 71.000 de lei de la Consiliul Județean.

În declarația de interese, primarul a scris că este membru în două asociații de vânătoare și asociat la firma MV Almira SRL, cu obiect principal de activitate "acvacultura în ape dulci".

Primarul Ionel Robert Ștefan, acuzat că la alegerile din septembrie 2020 ar fi lovit un bărbat în secția de votare

Primarul Ionel Robert Ștefan este și protagonistul unui incident în secția de votare la alegerile locale din septembrie 2020, potrivit Libertatea. Primarul apărea într-o fotografie stând cu mâinile în șold și fără mască la gură, iar lângă el ara un bărbat întins pe jos.

Primarul Robert Ionel Ștefan l-ar fi apucat de gât și l-ar fi lovit bărbatul aflat în secția de votare, susțineau mai mulți martori prezenți în secția de votare, contactați de Libertatea.

Poliția Ilfov a spus atunci că a existat o ceartă între primar și cetățeanul venit să voteze. “Nu avem informații că primarul l-ar fi lovit pe acel cetățean. Persoana respectivă a avut o discuție contradictorie cu primarul în urma căreia cetățeanului i s-a făcut rău”, au spus reprezentanții poliției pentru Libertatea.

CITEȘTE ȘI:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28612 vizualizari

  • +76 (76 voturi)    
    ... (Joi, 10 iunie 2021, 14:55)

    tirolez [utilizator]

    De ce i s-a permis sa candideze din nou? In sept 2020 cred ca lucrurile astea erau cunoscute, exista si un copil, trebuiau sa fie urgentate cercetarile, nu ani de zile. Sex cu minori din care a rezultat si un copil, e ceva ff grav in orice tara civilizata.
    Evident ca lumea isi pune intrebari, cum de unii sunt trimisi in judecata repede , iar altii nu. Asa apar teorii ca persoanele santajabile sunt impinse in diverse functii iar cand nu merge santajul, pac, ne aducem aminte tot.
    • +16 (26 voturi)    
      conform legii, pana nu se pronunta o decizie (Joi, 10 iunie 2021, 15:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      definitiva impotriva lui, e considerat nevinovat. Legal putea candida, ptr abia acum incepe procesul.
      Insa, din punct de vedere moral, fapta e mai mult decat reprobabila. La 12 ani fata era in clasa a VI-a, cum poti sa intretii relatii de acest gen cu un copil de clasa a VI-a?
      In evul mediu pedeapsa ptr asa ceva era moartea, nici nu mai stateau la discutie.
      • +17 (23 voturi)    
        ///// (Joi, 10 iunie 2021, 17:02)

        GemstonesPig [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Da click pe poza. Priveste de aproape cu atentie figura acelui ”om”. Ti se pare ca e mult departat de o primata care a descoperit intrarea in depozitul de mancare?
        • +12 (12 voturi)    
          Cei care accepta si-i prmoveaza sunt vinovati (Joi, 10 iunie 2021, 17:39)

          mihaiAlt [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

          Cei care primesc astfel de oameni in partid, ii promoveaza si ii sustin in fruntea tuturor sunt vinovatii morali.

          Altfel sa ne uitam in comunicatele de FB ale Primarului PNL. Rusine celor care l-au acceptat din conducerea PNL si din filiala:

          'Ștefan Ionel Robert
          1 iunie la 14:03 · Dragi copii, De ziua voastră, vă doresc tuturor să fiți mereu cu zâmbetul pe buze, viața să vă fie plină de culoare și să ne bucurați cu veselia voastră! La mulți ani tuturor copiilor, să aveți parte de o zi minunată!'

          Ștefan Ionel Robert 24 mai la 09:25 ·
          Partidul Naţional Liberal ȋmplineşte astăzi venerabila vârstă de 146 de ani!

          Ștefan Ionel Robert
          21 mai la 11:14 ·
          Astăzi este o zi mare, îi sărbătorim pe apostolii creștinismului: cel dintâi şi cel mai mare împărat creştin, Sfântul Constantin şi mama sa, Elena.
          Cu ocazia aceasta, vă doresc să păstrați credința în suflet, să fiți sănătoși și binecuvântați! La mulți ani!
        • 0 (0 voturi)    
          primata (Vineri, 11 iunie 2021, 8:01)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

          Ca bine zici: unii "primari" au crezut ca
          denumirea implica si "jus PRIMA noctis"
  • +16 (24 voturi)    
    Credeam ca-i si asta PSD (Joi, 10 iunie 2021, 14:56)

    Brownie [utilizator]

    Uf ...
  • +28 (34 voturi)    
    parerea mea.... (Joi, 10 iunie 2021, 15:04)

    danton68 [utilizator]

    uitati-va la el cum arata... cu burta asta nu poate viola nici o canalizare... e nevinovat dom' primar :(
  • +32 (36 voturi)    
    In ce tara traim?!? (Joi, 10 iunie 2021, 15:08)

    slakeritul [utilizator]

    Bai, pe bune, cum naiba nu e asta pe prima pagina a tuturor ziarelor?! Cum putem avea asa monstri la conducere si asta sa fie doar o stire asa in treacat care maine e uitata?! Romania, trezeste-te!
    • +8 (8 voturi)    
      Ai găsit cuvântul potrivit: MONSTRI (Joi, 10 iunie 2021, 20:17)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

      Trebuie scris cu majuscule, iar astfel de indivizi trebuie închiși PE VIAȚA, fără posibilitatea de eliberare condiționata. Atunci când ruinezi viața unui copil, pedeapsa trebuie sa fie data cu aceeași masura.
      Astfel de animale mai au si pretenția sa fie formatori de opinie, iar partidul din care fac parte tace!
      Rușine!
  • +20 (26 voturi)    
    din pacate (Joi, 10 iunie 2021, 15:22)

    Alin Delin [utilizator]

    Din pacate avem mult specimene de acest fel in politica.Deajaba scapam de PSD daca tot acesti "mosieri" trec cu arme si bagaje in curtea altui partid.
    Urate vremuri traim
  • -11 (23 voturi)    
    Deci, (Joi, 10 iunie 2021, 15:41)

    Un cititor [utilizator]

    le facem educație sexuală sau îi ducem la biserică: Statul liberal ateu se screme să găsească soluții la probleme rezolvate de acum 2000 ani.
    • +4 (8 voturi)    
      Educatie sexuala ... (Joi, 10 iunie 2021, 17:07)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... care ar putea fi mai veche de 2000 de ani, cine poate stii ...
  • +15 (19 voturi)    
    Initiativa cetateanesca pentru astfel de crime (Joi, 10 iunie 2021, 15:48)

    iepureviezure [utilizator]

    Putem macar semna o petitie


    https://facem.declic.ro/campaigns/vrem-legea-anti-viol
  • +9 (13 voturi)    
    ba baieti cand se va sparge buba sper sa gasiti ie (Joi, 10 iunie 2021, 16:05)

    viziru [utilizator]

    ba baieti cand se va sparge buba sper sa gasiti iesirea .....
  • +33 (37 voturi)    
    ce dihanie, (Joi, 10 iunie 2021, 16:05)

    Coresponedntu [utilizator]

    cu figura de mitocan, cu ceafa groasa si fata tampa inexpresiva. Iti poti da seama numai daca il vezi prin ce dureri a trecut sarmana copila in mainile dihaniei. Si putem pune pariu ca biroul de la primarie e plin de icoane si pedofilul e cotizant de frunte la sarlatani. Numai sarlatanii si faniii lor se dau in vant dupa minori, dupa suflete tinere, neprihanite, a se vedea cazul popii Pomohaci, popa din Videle arestat anul acesta prins cu un baietel si multi altii. Doar in anul 2021 au fost prinsi cu copii cel putin trei popi. Si cand te gandesti ca jegurile umane tuna si fulgera impotriva homosexualilor, care pana la urma, desi nu e normal, e problema lor ce fac si pe cine iubesc atata timp cat sunt persoane majore si cu discernamant. Un simplu search pe google cu numele primarului pedofil din Stefanesti si apare in poza cu bisericile care le-a finantat dihania.
    • +1 (1 vot)    
      Ticalos (Vineri, 11 iunie 2021, 8:09)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Iata ca mai vechea zicala neaosa:" Si cu ...(bip) sculata, si cu sufletu-n rai!" are cam multzi primari cotizantzi. Ar fi pacat sa-l uitam pe "credinciosul" din Sotrile, reales!
  • +17 (17 voturi)    
    pcr (Joi, 10 iunie 2021, 16:07)

    Adrix [utilizator]

    pentru ca automobile, pentru ca pcr, justitie si legi de "cacao"
    o tara bananiera marca condusa de "animale politice"

    sper sa se intoarca si sa primeasca inzecit "primarelul"

    ma refer la executare; bineinteles
  • +23 (25 voturi)    
    Asta este in general (Joi, 10 iunie 2021, 16:11)

    Observatory [utilizator]

    indiferent din ce partid provine, “crema” conducătorilor pe care ii votam !
    Pleava societății exact buni pentru pușcărie .
    De cât timp se cânta “deșteaptă-te Romane “?
    Degeaba , oamenii rețin melodia dar nu textul !
  • +19 (29 voturi)    
    lapidat (Joi, 10 iunie 2021, 16:18)

    mmmircea [utilizator]

    in agora, asta merita.
    • +12 (14 voturi)    
      Dupa cum vezi, sunt multi sustinatori (Joi, 10 iunie 2021, 18:22)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ai violului si ti-ai luat multe minusuri. E incredibil cat de multi considera ca pedeapsa pt viol trebuie sa fie blanda, daca se poate si cu supendare. Si mai multi sunt cei care considera ca vina este a victimei care i-a provocat pe violatori. Asta sunt parerile unor ipocriti care traiesc in bulele lor de rahat pana li se intampla si lor o nenorocire...
    • +2 (2 voturi)    
      ticalos (Vineri, 11 iunie 2021, 8:14)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Pai, cum asa?! doar a fost alesu' si rasalesu' cetatenilor din localitate! Prin vot democratic, in cunostinta de cauza. Identic cu primarul din Sotrile, caz de mai zilele trecute!
  • +8 (12 voturi)    
    Un alt animal PNL (Joi, 10 iunie 2021, 16:44)

    Fides [utilizator]

    Chiar cand certificau faptul ca sunt cea mai impotenta guvernare nascuta dintr-un cuvant care ne uneste, iote ca apare lebada neagra, ce confirma ce aduce dreapta la butoane.
    Tot inainte.
  • -6 (14 voturi)    
    mda (Joi, 10 iunie 2021, 16:48)

    srpc [utilizator]

    asta e penelist de cand lumea, dar noi injuram tot pee see dee
  • +15 (15 voturi)    
    o poza ptr eternitate... (Joi, 10 iunie 2021, 17:14)

    BernierC [utilizator]

    Eterna si fascinanta Romanie. Simpla asociere a steagului national langa aceasta suina, dezonoreaza intreaga tara. Uitati-va bine la poza, este exact ceea ce a produs politica romaneasca timp de 31 de ani. Grobieni, violatori de minore, criminali, hoti, pungasi, ticalosi. Scria cineva mai sus ca ar merita lapidat in Agora. Da, dar nu singur, ci impreuna cu toata gasca locala de politruci si nemernici.
  • -6 (14 voturi)    
    Pesedeul e de vina (Joi, 10 iunie 2021, 17:14)

    salvatore [utilizator]

    Greaua mostenire pesedista. Ah, cum? Nu e pesedist? Nu cred ca basistii astia porecliti "liberali" mai pot sa lase gravide in urma lor. Vad pe-aici niste useristi oripilati de ce s-a intamplat. Pai sunt colegii vostri de guvernare, monstrilor. Bine macar ca voi nu puteti sa procreati, ca degeaba il freaca Vasilica pe Ionel (generic), nu iese nimic, poate doar ceva fisuri anale.
  • +13 (15 voturi)    
    Unde e legea? (Joi, 10 iunie 2021, 18:06)

    gigilu [utilizator]

    Numai in Africa mai exista asa brute pe care, orice orori ar comite, nu le atinge legea. Si Romania se lauda ca e in Uniunea Europeana.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu este o noutate ! (Joi, 10 iunie 2021, 18:53)

    Observatory [utilizator]

    Animale ne educate mai in toate partidele .
    Cine l-a votat nu și autorizat sa și bată joc de copii.
    Sincer : Chiar nu au mai rămas oameni de calitate pentru a ne conduce ?
    M-a îngrozesc ca mulți dintre voi: putea fi copila noastră sau nepoata șamd
    Eliminați javrele criminale !
    Votați cu mintea dar și cu mana pe inima !

    Sănătate tuturor