VIDEO Șeful Gărzii de Mediu, dat afară din curtea unei firme de patron, care transmitea incidentul pe Facebook: ”Nişte vagabonzi de la Bucureşti”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 13:34 Actualitate | Esenţial


Florin Orodel
Foto: Captura Facebook
Șeful Gărzii Naţionale de Mediu, Octavian Berceanu, a fost dat afară miercuri dimineață din curtea unei firme de patronul societății, acesta din urmă filmând vizita înaltului oficial și a comisarilor Gărzii de Mediu și acuzând ”intimidări” și ”abuzuri”, potrivit Adevărul.

„Noi aveam treabă fix cu nişte emisii de substanţe, fum. Le-am văzut ca orice cetăţean, din drum, şi am acţionat, era normal, sunt şeful Gărzii de Mediu, a trebuit să văd de unde e şi am chemat corpul de control. Doar că domnul era foarte agitat, probabil avea ceva probleme cu marfa pe care o încărca (n. red. – în curtea respectivă în care comisarii au ajuns din greşeală în acel moment era încărcat un camion cu deşeuri feroase şi neferoase), el are şi antecedente, n-avea, încă o dată, nicio legătură cu compania respectivă, aşa am înţeles din documente“, a declarat Berceanu.

Comisarii au ajuns în cele din urmă în curtea societăţii pe care de fapt căutau să o investigheze, care se afla gard în gard cu centrul de colectare şi în care funcţionează o topitorie de aluminiu.

Ce a spus patronul firmei, Florin Orodel: ”Au venit ei, credeau că mă intimidează. Au venit, parchează, caută prin magazii, ce caută nu ştiu...“, comentează patronul slătinean în timp ce îi urmăreşte pe cei doi comisari veniţi în control în drumul lor spre o altă societate. Orodel pune chiar la îndoială identitatea comisarului. „Au venit şi fac abuz cu noi. Cică Garda de Mediu. Nişte vagabonzi de la Bucureşti care au plecat de acasă. (...) Numai abuzuri sunt aici, că au venit că ei căutau fum, n-au mai zis nimic când am intrat în ei“.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26319 vizualizari

  • +39 (47 voturi)    
    Ce sa mai zici... (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:42)

    murangura [utilizator]

    la Olt e patria infractorilor, deci nu ma mira
    • +30 (34 voturi)    
      Ce vremuri! (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:44)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      Azi nimeni nu mai "crede" nimic! Nici cand apare seful Garzii de mediu cu legitimatia-n mana! Dar daca aparea Ciolacu, sa vezi ce-l mai limbuia! Venea si primarul si popa sa depuna marturie ca e real si nu o "holograma facuta de Bill Gates"!
  • +24 (28 voturi)    
    Asa e ba... (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:49)

    persuasiv [utilizator]

    unde nu e lege.Asa,dar organili,ce ''face'' organili???
  • +41 (41 voturi)    
    ..Orodel al infractor (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:08)

    tictictic [utilizator]

    Documentele trebuiesc verficate , activitatea la fel si daca se intampla ceva ilegal acolo mai sunt locuri la Jilava .. Poate ii dispare tupeul si smecheria
  • +20 (20 voturi)    
    Ciudat,ma uit,caut... (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:09)

    persuasiv [utilizator]

    dar nu vad nici o autosesizare.Poate ca se apropie perioada concediilor.Nu vrea nimeni sa se aglomereze,vine caldura.E de inteles,oarecum.E bine,ba,lasa ca e bine.
  • +27 (31 voturi)    
    Orodel! (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:49)

    john-doe [utilizator]

    Asta pare dupa figura si nume un minoritar!
  • +9 (15 voturi)    
    doar o vorba sa-ti mai spun (Miercuri, 9 iunie 2021, 16:56)

    gigilu [utilizator]

    Ca a fost dat afara sefu' garzii nu-i nimic, dar se rasuceste George Pruteanu in mormant domnu' ziarist. Nu se zice " unei firme de patronul " ci "de catre patronul". Asa e limba asta romaneasca, n-ai ce-i face, nu-i dupa cum ne tuna noua. Ca doar scriem la gazeta nu?
  • +17 (21 voturi)    
    acțiunea (Miercuri, 9 iunie 2021, 19:21)

    nahir [utilizator]

    ”marelui patron” este exact de același tip ca a Romprestului. La altă scară, e adevărat, dar altfel nu e nicio diferemță.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai fratilor (Joi, 10 iunie 2021, 14:56)

    szadi62 [utilizator]

    Indiferent cine-i Orodel asta si indiferent in ce judet s-a intamplat,dar voi nu ati sesizat ridicolul situatiei?
    Maretul sef al garzii de mediu,in buna traditie stramoseasca A GRESIT adresa.El cauta sursa fumului si a intrat in curtea orodelului.

    „Noi aveam treabă fix cu nişte emisii de substanţe, fum. Le-am văzut ca orice cetăţean, din drum, şi am acţionat, era normal, sunt şeful Gărzii de Mediu, a trebuit să văd de unde e şi am chemat corpul de control..."