VIDEO ​Predică halucinantă la o mânăstire din Neamț. Starețul le-a spus enoriașilor că oamenii vaccinați „vor fi zombi” și se vor „umple de solzi” / Reacția BOR

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 8 iunie 2021, 14:26 Actualitate | Esenţial


Preot care predică anti-vaccinare
Foto: Captura video
​Predică halucinantă la o mânăstire din Neamț, unde starețul s-a lansat într-o pledoarie anti-vaccinare, spunându-le enoriașilor că oamenii care se vor vaccina trebuie să se aștepte „la boli teribile”, se vor „umple de solzi” pe piele și „vor fi zombi”.

Potrivit Știri de Neamț, predica a fost susținută la Mânăstirea Nechit.

„Este orice, vaccin nu este. Toți cei care și-au făcut vaccinul să se aștepte la următoarele boli: boli teribile de piele, insuficiență renală, accidente vasculare cerebrale, boli cardiace, boli neurologice, paralizie. Oamenii care au fost vaccinați, în combinație cu noua necunoscută – epidemia – nu vor avea putere să meargă, vor fi zombi, exact cum îi vedem pe cei drogați. (...) După vaccinare, după o perioadă mică de timp și în combinație cu noua boală, pielea oamenilor se va umple de solzi, ca la pești. Nu va exista nici o explicație cu privire la originea acestei noi boli, mortale, care va afecta și sistemul imunitar. Nu există un nume pentru această boală. Oamenii se vor umple de solzi și cancere de sânge, care vor fi transmise către întregul corp uman. Se vor umple cu răni, din care va curge lichid, va fi înfricoșătoare această boală”, a spus preotul.




Reacția BOR

Purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bănescu, a declarat la Digi FM, că preoți asemenea celui de la Neamț sunt „departe de lumea reală a informației medicale” și amestecă „apocaliptic” vaccinarea cu credința și teologia.

"Faptul ca există persoane, inclusiv clerici precum acest părinte stareț, care, departe de lumea reală a informației medicale, nu împărtășesc această poziție normală, rațională, poziție care nu are și nu poate avea nicio conotație religioasă sau teologică, spune multe despre gradul de adecvare la realitate al acestora. Amestecarea apocaliptică a vaccinării cu credința și teologia, confundarea planurilor, punerea în opoziție a credinței cu rațiunea, a Tainelor Bisericii cu actele medicale, toate acestea si multe alte confuzii alimentate delirant de site-uri conspiraționiste care dezinformează programatic, nu se intersectează niciodată cu realismul creștin și cu atitudinea instituției Bisericii. Cred că, din fericire, impactul lor este si va rămâne minor in societate.", a declarat Vasile Bănescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32497 vizualizari

  • +45 (79 voturi)    
    Ori se schimba biserica (Marţi, 8 iunie 2021, 14:31)

    Gabi.Tudor [utilizator]

    ori o schimb cu alta.
    Am senzatia ca alunecam tot mai mult spre un fel de Ev Mediu modern.
    Cat ar mai fi pana la executii publice cu ardere pe rug pentru cei care nu fac ce zic preotii ortodocsi?
    Un an, doi, zece?
    • +21 (45 voturi)    
      Eu am schimbat-o deja (Marţi, 8 iunie 2021, 15:07)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      Prostia nu se schimba in inteligenta niciodată!
      • +20 (36 voturi)    
        Nu ai cu ce s-o schimbi, trebuie ignorata. (Marţi, 8 iunie 2021, 16:36)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Ca toate sunt depasite, nu ai ce sa reformezi la o caruta ca s-o faci avion...
        Problema e sa nu mai fie daunatoare, sa o platim asa pana la disparitia fireasca, dar sa nu ne puna viata in pericol.
        Dumnezeu nu are legatura cu biserica, doar biserica se foloseste de Dumnezeu pentru a se mentine la butoane.
        • +8 (8 voturi)    
          ignorata? (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:17)

          niciolae [utilizator] i-a raspuns lui rov

          @rov
          Până acum ce-am făcut? Nu i-am ignorat pe hrăpăreții ăștia?
          Le-am satisfăcut pretențiile de retrocedare - de exemplu pădurile au fost imediat exploatate sălbatic.
          I-am înghițit fițele și elucubrațiile lui mache șpagoveanu, unii chiar l-au încurajat. Până nu a țintit scaunul preafericitului, bor l-a aprobat în tăcere.
          Soluția radicală ar fi oprirea totală finanțării bisericii de către stat.
          Doar suntem un STAT LAIC!
          BOR are destule resurse și practici financiare ilegale pentru a se întreține singur.
        • +4 (4 voturi)    
          Ideea că Dumnezeu a fost (Miercuri, 9 iunie 2021, 20:13)

          calincb [utilizator] i-a raspuns lui rov

          acaparat de biserică şi religie, în general, ca şi cum ar fi un bun al lor propriu, este perfect adevărată.
          Dar a ignora acest lucru, în virtutea căruia ele (biserica şi religia) îşi asumă drepturi prin care pot suprima persoane pentru că au o altă opţiune nu mi se pare că ar fi atitudinea potrivită. Trebuie sancţionată orice tentativă de a subjuga individul unei dogme / legi impuse în numele a altceva decât libertăţile fundamentale (în fond asta se aplică tentativelor de a resuscita comunismul şi fascismul, care sunt condamnate a priori, prin lege).
      • +22 (38 voturi)    
        Popa asta (Marţi, 8 iunie 2021, 16:48)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Pe langa mesajul schizofrenic, mai si vorbeste ca un salbatic needucat! Ca un agramat fandosit ce vorbeste din varful nasului cu maxima sclifoseala! "cine s-a vaccinat... poate sa se astepte de..." Si altele!
    • +28 (58 voturi)    
      nu se poate reforma biserica (Marţi, 8 iunie 2021, 15:51)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      baza religiei este o sarlatanie, programata sa manipuleze masele populare in scopul obtinerii de influenta asupra popoarelor. Acum 2000 de ani au inceput cu minciuni si cu ceea ce numim azi fake news, de genul mersului pe apa, invierea unei persoane putrezite dupa 3 zile de la deces, redarea vederii unei persoane oarbe... Sarlatanii trebuie marginalizati si nu mai trebuie finantati din bani publici, In Olanda, tarile scandinave lumea e foarte relaxata fara religie. Romania se vede foarte urat din acest punct de vedere, o tara fatalista, superstitioasa si inapoiata comparativ cu tarile educate si informate din nordul Europei. Pe sarlatani cei trufasi nu ii intereseaza decat bogatia si controlul maselor. Din pacate zilele trecute doar USR s-a opus unui nou tun imobiliar pregatit in Parlament de oamenii politici controlati de sarlatanii cu barbi. Dupa ce ca au acumulat pana la 4 - 5 % din produsul intern brut al tarii , sarlatanii vor si mai mult, trecerea in proprietatea lor a unor hoteluri si baze de tratament ale statului. Trebuie luata atitidine si asezata activitatea BOR pe un sistem practicat in lumea dezvoltata, crezi in bazaconiile unui cult religios, il finantezi. Si e necesara nationalizarea averilor sarlatanilor asa cum a facut o cu curaj Alexandru ioan Cuza. Sarlatanii au prins tupeu in ultimii 30 de ani de obscurantism religios romanesc si din colaborationisti ai securitatii si regimului comunist au inceput sa pozeze in victime. Si efectele nocive ale BOR asupra dezvoltarii tarii se vad
      • -13 (17 voturi)    
        Nici nu trebuie sa se reformeze (Marţi, 8 iunie 2021, 21:26)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Crestinismul a raspandit pentru prima data ideea de demnitate umana a fiecarei persoane. Drepturile omului nu au putut exista fara crestinism - si nici nu vor mai exista multa vreme. Astfel de idei pur si simplu nu existau. Da, grecii aveau democratia - pentru cetatenii barbati, nu pentru femei si nu pentru sutele de mii de sclavi. Ideea ca un sclav este la fel de uman ca un imparat si ca are dreptul la propriile alegeri li s-ar fi parut de neinteles.
        Cat despre Biserica Ortodoxa, are in spate o teologie absolut minunata. Si foarte, foarte multi slujitori la fel de minunati. Si da, sunt si unii ca acel frate al nostru din video, mai infricosati si mai putin invatati. Eu nu cred ca are nevoie de o reforma Biserica, poate Seminarul - in sensul ca profesorii sa fie mai exigenti, nu schimbarea curiculei.
        Ortodoxia a rezistat 2000 de ani si va mai rezista. Toate celelalte institutii care existau pe vremea cand a aparut s-au prabusit. Tari, imperii, forme de guvernare. Daca iti propui sa fii suparat pe existenta Bisericii ... ma tem ca iti vei petrece restul vietii suparat, caci va fi acolo cat vom trai fiecare dintre noi si dupa.
        • +4 (4 voturi)    
          Fals (Miercuri, 9 iunie 2021, 15:00)

          georgio [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Fals, "ideea de demnitate umana a fiecarei persoane" exista cu mult innaintea crestinismului si a fost defapt combatuta de crestinism in evul mediu.
          E doar o idee fals atribuita de biserica ideologiei crestine. Ba chiar in majoritatea existentei ei, biserica asta de 2000 de ani a categorisit oamenii in clase sociale care au drepturi sau nu.
    • +5 (29 voturi)    
      De parca religia nu e halucinanta (Marţi, 8 iunie 2021, 17:38)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      Voi chiar credeti ca exista zei si viata de apoi?
    • +18 (26 voturi)    
      Confunzi religia cu biserica (Marţi, 8 iunie 2021, 18:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      Religia este ceea ce crezi. Biserica este doar o comunitate la care aderi.
      Poti sa fii crestin fara sa alegi intre ortodoxism si catolicism. Iisus a fost doar unul. Poti sa fii crestin fara sa mergi la biserica.
      Sau poti sa mergi la biserica fara sa fii crestin, ca majoritatea romanilor..
      • +2 (16 voturi)    
        tu confunzi (Marţi, 8 iunie 2021, 18:57)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        credinta cu religia, credinta vine din interior, religiile sint un curent, sa zicem "filozofic", cu aplicatie practica. religia exploateaza credinta oamenilor [intr-o super-putere] ca sa se preamareasca singura, nu cred ca sint exceptii.

        manifestarea materiala a religiei sint circa de biserici si popi analfabeti care urasc oamenii de fapt, dar se plimba cu mertzane si vile si "bleseteme" in "rugaciuni". is mai rai decit politicienii.
        • +1 (3 voturi)    
          greu cu semantica (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:02)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

          Si cum iti definesti tu "credinta" fata de vecinul tau, daca tu te rogi la o cruce cu un Iisus rastignit si vecinul la o statuie a lui Buddha?
    • +5 (11 voturi)    
      Biserica in deriva! (Marţi, 8 iunie 2021, 20:20)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      De aproape 2000 de ani biserica spune aceleasi lucruri pentru ca sefimea din biserica sa traiasca bine. Asa ca nu ma mir ca apar asa zisi preoti diavol.
      Primul este cel de la Constanta ,care submineaza permanent actiunea la nivel mondial impotriva acestui virus pacatos. Apare si acest asa zis preot care traind ca un pustnic s-a salbaticit. Vor mai apare si altii nu ca au dreptate ci pentru ca institutiile statului nu -si fac datoria si nu-i aresteaza pe acesti pereoti ai diavolului , trantorii societatii romanesti , traind pe bani publici. Avem atatea instituti militarizate bine platite si nu vor sa ne scape de acesti infractori. Sa nu ne miram ca tot mai putina lume mai crede in biserica. Multi cred in dumnezeu nu in noua nobilime a bisericii. Daca cititi putin despre religie vedeti ca exista un singur Dumnezeu , dar au aparut o groaza de religii cu sefimea lor. Cu cat mai multe fractiuni cu atat mai multe posturi grase,vedeti realitatea. Iar cireasa de pe tort politicienii de la noi in special liberalii vor sa-i recompenseze pe mafiotii din biserica dandu-le terenuri si altele in Bucuresti. Mafia din pnl= mafia din biserica .
    • -2 (14 voturi)    
      E vorba de un preot, nu de Biserica (Marţi, 8 iunie 2021, 20:51)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      Unii romani ucid. Inseamna ca toti suntem ucigasi ? E ca si cand ai spune ca romanii trebuie sa se schimbe, sa nu mai omoare oameni. Doar ca majoritatea nu am ucis pe nimeni si nici nu avem de gand.
      Nu, acel preot nu este "Biserica", este unul dintre membrii bisericii, asa cum unii dintre infractori sunt membri ai poporului roman iar altii sunt din alte popoare.
    • +5 (5 voturi)    
      Dacă românii acceptă batjocura acestui popă. (Miercuri, 9 iunie 2021, 9:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gabi.Tudor

      Își merită blamul lumii civilizate. BOR trebuie să-și facă curățenie în curte, să nu mai lase analfabeți și indivizi cu probleme mintale să se pretindă predicatori(popi), altfel vom vedea bătăi în Biserică. Și așa în Biserică se petrec multe ,ținute sub oblon. Cu atitudini sfidătoare de la pretinși popi analfabeți, vor ieși dezvăluiri cutremurătoare, care vor distruge BOR.
  • +27 (41 voturi)    
    Mda (Marţi, 8 iunie 2021, 14:31)

    TheFaime [utilizator]

    Urmatorul pas o sa ceara acord sa-si faca Mitropolie? Tinem a 3-a Inviere? Te doare mintea...
  • +30 (48 voturi)    
    si cica individul (Marţi, 8 iunie 2021, 14:32)

    DiDiRo [utilizator]

    il slujeste oficial pe Dumnezeu, neoficial eu cred ca-i slujeste diavolului.
  • -10 (28 voturi)    
    OMG ! (Marţi, 8 iunie 2021, 14:34)

    TheFreeOne [utilizator]

    OMS ce zice? Trimite de urgenta o echipa pentru investigatii ???
  • -33 (49 voturi)    
    as spune ca are dreptate... (Marţi, 8 iunie 2021, 14:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. la cum au ajuns unii in ziua de azi.
  • +20 (34 voturi)    
    Pai si il (Marţi, 8 iunie 2021, 14:38)

    Costi888 [utilizator]

    Zboara sau nu??
    • +8 (12 voturi)    
      nu cred ca il zboara (Marţi, 8 iunie 2021, 19:05)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      si daca conducerea bor nu se dezice n-au decit sa-l urmeze pe drumul pierzaniei. ca de fapt au drum comun, la urma urmei.
  • -51 (69 voturi)    
    Vrednic este ! (Marţi, 8 iunie 2021, 14:48)

    EMTEO [utilizator]

    Slava lui, ca spune adevarul !
    Vai de sufletele voastre ca vi le ati pierdut cu numele sanatei !
    • +16 (32 voturi)    
      sarlatanii cu barbi (Marţi, 8 iunie 2021, 15:54)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui EMTEO

      te-au indoctrinat. Fii liber, iesi de sub influenta lor!
    • +6 (10 voturi)    
      "sanata" (Marţi, 8 iunie 2021, 17:04)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui EMTEO

      la timpul cand era scris noul testament era imparatul Nero...
  • +30 (48 voturi)    
    Aha (Marţi, 8 iunie 2021, 14:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci reactia BOR este sa spuna ca e ok, preoti ca el sunt putini, deci nu-i bai. Si asta-i tot?!

    Bine, dar si eu-s naiv. Ce alte asteptari puteam sa am?!
  • +30 (44 voturi)    
    Lol (Marţi, 8 iunie 2021, 14:57)

    mitg [utilizator]

    "După vaccinare, după o perioadă mică de timp și în combinație cu noua boală, pielea oamenilor se va umple de solzi, ca la pești"

    Cretinul stie ca de un an se vaccineaza lumea ("cobaii") in teste stiintifice si n-a facut nimeni nimic?
    • +1 (19 voturi)    
      . (Marţi, 8 iunie 2021, 15:18)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      I-au ascuns bine, ce știm noi...
  • +25 (45 voturi)    
    acest .... (Marţi, 8 iunie 2021, 15:03)

    asada [utilizator]

    ....maimutoi numit Banescu ca de fiecare data mananca rahat si bate campii fara a lua o atitudine transanta cand apar aceste enormitati spuse de fel de fel de indivizi aciuati in biserica ortodoxa romana !!! La ce seminare si unde si cum au fost educati slujitorii bisericii !! Unde a gasit acest staret in credinta crestin-ortodoxa termene si notiuni ca zombi ,umplerea de solzi ,insirarea unei intregi liste de boli care mai de care teribile !!! Cum poti lasa membrii manastirii si enoriasi ce vin in contact cu acest descreerat care sigur nu este intreg la minte si pe care unul ca Banescu il ocroteste cu sarg ,uitand de obligatiile ce le revin fata de enoriasi !!??Cum se simt cei din conducerea BOR in frunte cu patriarhul care am iteles ca au recomandat vaccinarea prin exemplul propiu !!
    • +4 (12 voturi)    
      pai e "purtator de cuvant" (Marţi, 8 iunie 2021, 18:29)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui asada

      NU el e cel care treb ie / poate sa "ia atitudine" - ci sefii lui ;)
  • -25 (41 voturi)    
    Lăsați oamenii (Marţi, 8 iunie 2021, 15:07)

    galeo [utilizator]

    Să creadă și să spună ce vor, asta înseamnă democrație.
    Mai aveți puțin și inventați poliția gândirii, staliniștilor.
    • +20 (28 voturi)    
      Ii lasam, sigur ca da (Marţi, 8 iunie 2021, 17:13)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      asta inseamna libertatea de exprimare. El poate sa creada si sa spuna ce vrea, asa cum si noi putem sa credem si sa spunem despre el ce vrem. Si anume ca e un imbecil obscurantist.
    • +14 (20 voturi)    
      pai la voi in Rusia (Marţi, 8 iunie 2021, 18:12)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      oamenii sunt inchisi daca cred si spun ce vor, iar daca spun ca Putler e un criminal sunt sinucisi automat. Si tu vrei democratie? Pai democratie nu inseamna ca toti nebunii psihopati primitivi ca popa asta sa abereze pe banii nostri, care-i platim salariul de la stat. Sa mearga in pustii si acolo sa abereze singur cat vrea.
    • +1 (1 vot)    
      Unde ai invatat democratia asta? (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:43)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Democratie nu inseamna ca poti sa iesi in public si sa spui tot felul de tembelisme, multe din ele fiind si ilegale! Democratia presupune nu doar drepturi individuale, e nevoie si de raspundere individuala pentru actiunile proprii!
  • -12 (38 voturi)    
    hehehehe (Marţi, 8 iunie 2021, 15:08)

    john70 [utilizator]

    Abia astept ca ziaristii sa ne prezinte ce se spune prin moscheile din Romania. Probabil ca nu, pentru ca si-ar putea pierde capul.
    • +7 (11 voturi)    
      chiar asa ! (Marţi, 8 iunie 2021, 18:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui john70

      M-ai facut curioasa - ce se spune?
  • +16 (30 voturi)    
    ba popo tinand cont ca s-au vaccinat majoritatea (Marţi, 8 iunie 2021, 15:12)

    viziru [utilizator]

    ba popo tinand cont ca s-au vaccinat majoritatea medicilor v-a luat dreaqu si pe voi ba daca faceti orice boala banala hahahahahaha......
  • -14 (20 voturi)    
    Iată ce deformată este judecata unuia (Marţi, 8 iunie 2021, 15:24)

    Con_stan_tin [utilizator]

    care ia informații numai de la Dumnezeu, adică își hrănește creierul numai cu adevăr. Aviz amatorilor care vor să închidă gura mincinoșilor, fără acces la minciună creierul o ia razna...cum de altfel o ia razna și fără acces la adevăr.
  • +21 (33 voturi)    
    popi (Marţi, 8 iunie 2021, 15:27)

    vizirul [utilizator]

    lipsiti de carte,as spune semianalfabeti,sau alfabetizati in manastire, care fac un rau imens prin astfel de prestatii, care nu au nimic de a face cu Biblia, cu teologia si cu lumea reala a sec.XXI dar nici cu crestinismul,De ce sunt tolerati in biserici si manastiri?Este trist ca BOR are acest nivel de incultura pe toate planurile pe care il transmite in publicul credul.
    • -17 (27 voturi)    
      ai dreptate, (Marţi, 8 iunie 2021, 15:38)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      e trist ca unul ca tine poate posta aici.
      • +3 (7 voturi)    
        poate posta (Marţi, 8 iunie 2021, 19:25)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

        la fel ca si tine... cheama-l pe strumph sa-ti faca dreptate daca nu iti place.
  • +12 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 iunie 2021, 15:30)

    [anonim]

    • 0 (8 voturi)    
      "Astia" sunt cei care apar in presa (Marţi, 8 iunie 2021, 21:45)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui

      De cate ori se aude ceva despre SUTELE de programe sociale ale Bisericii Ortodoxe Romane ? Niciodata.
      Stirile negative, oricare ar fi domeniul, se vand, de obicei, mai bine. Dar mai ales in legatura cu Biserica - nu stiu de ce, dar chiar nu se spune niciodata nimic bun. Poate ca sa se obtina reactii ca ale dumneavoastra.
  • +23 (35 voturi)    
    inca un motiv (Marţi, 8 iunie 2021, 15:32)

    vizirul [utilizator]

    de a elimina din invatamantul laic preuniversitar asa zisele ore de religie ,transformate de astfel de indivizi in ore de infricosare,dezinformare, facute din nestiinta si/sau cu rea credinta, ore care nu aduc nici un plus pozitiv in evolutia copiilor/adolescentilor.
  • -19 (33 voturi)    
    pro si contra, (Marţi, 8 iunie 2021, 15:36)

    nick1587873340950 [utilizator]

    Are dreptate ? daca da, de unde stie ?
    Daca nu are dreptate, voi de unde stiti asta ?
  • +17 (35 voturi)    
    evul mediu la biserica (Marţi, 8 iunie 2021, 15:37)

    larimar [utilizator]

    Bine ati venit (sau revenit) in Evul Mediu. Oricine participa la astfel de slujbe pleaca mai sarac cu duhul si eventual cu portofelul mai gol dupa ce cumpara tot felul de obiecte de vanzare din biserica pentru care nimeni niciodata nu o sa dea bon fiscal.
    Fiecare face ce vrea cu viata lui dar sa ascult astfel de prostii.... niciodata.
    Cat timp va exista biserica ortodoxa cu ale ei predici infricosatoare nu vom evolua ca tara, ca popor si ne vom intoarce la traditii asa zis crestine care de fapt sunt niste vrajitorii tinute de preoti lacomi de bani si hoti.
  • +13 (27 voturi)    
    Inreb si eu, (Marţi, 8 iunie 2021, 15:49)

    constan [utilizator]

    A cui politica o face acest individ?Din cate stiu este bugetar platit de statul roman si in timpul serviciuluiui se straduieste de zor sa demonstreze ca legea care incrimineaza zadarnicirea cambaterii bolilor este o faradelege.Este democratic sa lasi omul sa spuna ce vor muschii lui,dar sa o faca in baie(sau in tufe) cand e singur).
  • +15 (35 voturi)    
    Problema e ca... (Marţi, 8 iunie 2021, 15:55)

    Cataleya [utilizator]

    ...daca dintre cei care ascultau slujba s-ar fi ridicat unul/una care sa-i spuna, dom' parinte, vezi ca o iei pe aratura, respectivul sau respectiva ar fi fost luat la sudalme, pumni si carje-n cap de catre oile preasupuse din jurul sau.
    Acolo e problema, nu ca , din cand in cand, cate un popa o ia pe aratura si ar avea nevoie de un control psihiattric.
    • -22 (30 voturi)    
      taman asta faceți voi, oițele preasupuse micfarma (Marţi, 8 iunie 2021, 17:08)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      cînd îndrăznește careva să crîcnească la noua religie vaccținu, vechea religie fiind botnița...taman asta faceți voi, șoșocii lu vaccținu, îl luați pe popă la sudalme, pumni și cașchete-n cap, a fluierat în beserică contra noii religii, vaccținu...vedeți numa doară să nu vă pierdeți cașchetili de nervi, îs pe inventaru lu seku
  • +16 (24 voturi)    
    De ce mai este asta inca popar? (Marţi, 8 iunie 2021, 15:55)

    feroviarul123 [utilizator]

    Afara! E platit de statul roman, din cotizațiile noastre! Afara sa mănânce iarba si sa predice ce vrea el. Atata vreme cat lucrezi pentru cineva ala poate sa dea afara .
  • +8 (20 voturi)    
    Pai solzi e bine, mai rau e cu pene.... (Marţi, 8 iunie 2021, 15:59)

    Parzivall [utilizator]

    Cata prostie colcaie prin BOR!!!!
    • +6 (8 voturi)    
      solzi/pene (Marţi, 8 iunie 2021, 19:30)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      dara daca e bine cu amindoua?

      "the silkie"
  • +9 (17 voturi)    
    tupeu de popa alimentat din banii celor vaccinati (Marţi, 8 iunie 2021, 16:01)

    lidiavrajitoru [utilizator]

    zona si manastirea te duc deja cu gandul la Evul mediu. mi se pare o lipsa de cultura crasa din partea unui preot care primeste finantari de la oameni care s-au vaccinat.
    Ar trebui chemat in CSAT, alaturi de conducatorul campaniei de vaccinare, sa confirme daca printre enoriasii lui care ii pupa icoanele si vaccinati fiind sunt unuii cu solzi sau zombie.
    Dementa e in floare!
  • +12 (22 voturi)    
    Părințele, că te văz om curajos, zi-le de-a dreptu (Marţi, 8 iunie 2021, 16:11)

    ofCAER [utilizator]

    enoriașilor sfinției tale că să nu mai meargă la vaccin ca să ia solzi ci să vie la matali ca să ia păduchi lați! Iar de le spui și că spre deosebire de solzi ăia care îs noi păduchii matali îs de demult - ce mai, apucă-te de lărgește curtea mănăstirei!
  • +19 (29 voturi)    
    ANUNȚ MATRIMONIAL (Marţi, 8 iunie 2021, 16:23)

    Cheie primara [utilizator]

    Vaccinat, caut sirenă.
  • +10 (16 voturi)    
    Impactul este (Marţi, 8 iunie 2021, 17:41)

    yol [utilizator]

    urias in societate!! Pt ca sunt fff multi ca el, si nu doar stareti si popi, ci chiar inalti ierarhi.
    Iar enoriasii din biserica cu pricina sunt la fel de rupti de realitate, altfel l-ar fi intrerupt.
    Sau niciunul nu era vaccinat?!!:))
  • +9 (23 voturi)    
    Unde esti tu Tepes Doamne?? (Marţi, 8 iunie 2021, 17:52)

    sfidare [utilizator]

    1.Celor care cred in sarlatani (eu cred in Dumnezeu si ma rog in fiecare seara in "altarul" meu din casa, la El):
    Prea sfintii sarlatani au avut un an de zile in care sa se roage sa dispara aceasta epidemie, ori in acest an epidemia in loc sa scada cat de cat au murit oameni pe banda rulanta pana in momentul in care a aparut aceasta salvare, vaccinul Scor 1 la 0 pentru vaccin. Sarlatanii se simt in pericol, pentru ca lumea (chiar daca inca putina) dupa 2000 de ani incepe sa se prinda de smecheria lor, incep sa le scada veniturile si importanta. Eu am in cercul meu de cunostinte 2 copii de preoti, amandoi au cate 2 case si 2 masini.Iar unul si-a cumparat studiile toate posibile, ultimele anul trecut pentru a promova in conducerea unei universitati, cu sacosele cu bani adunati leu cu leu de la saracii care nu au ce manca sau cu ce se imbraca dar...se duc sa ajute biserica. Eu cred ca ar trebui regandita cotizarea asta la biserica, Oamenii sa fie obligati sa nu mai dea nici un ban atat timp cat biserica primeste bani din taxele platite de noi, are alocat un procent din PIB-ul tarii. Hei, domnilor politicieni, gasiti o solutie pentru aceste nedreptati care ni se fac de acesti sarlatani. Iar multora dintre cei saraci care stiu ca rup de la gura, nu isi iau o inghetata ca sa dea duminica 5 lei la biserica ma rog sa le lumineze Dumnezeu mintile si sa isi ia ceva pentru ei ca preotii, cei mai multi dintre ei au cum am zis mai sus. Sunt niste discrepante atat de mari, atat de evidente in societatea noastra, care daca s-ar vrea s-ar putea indrepta dar trebuie niste oameni cu vana in locuri precum cel al minstrului muncii care vad ca vrea sa reaseze unele lucruri.
  • +3 (5 voturi)    
    Niste (Marţi, 8 iunie 2021, 23:33)

    persuasiv [utilizator]

    analfabeti.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 iunie 2021, 9:03)

    [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      "o perioada mica de timp" (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:15)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui

      Popa a uitat sa spuna ce inseamna "mica".
      In locul tau, nu m-as hazarda cu vreo afirmatie, inca nu a trecut acea "mica" perioada de timp.