Deputatul Mihai Ioan Lasca, condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare după ce a bătut un șofer / El a intrat în Parlament pe listele AUR

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 2 iunie 2021, 18:20 Actualitate | Esenţial


deputatul Mihai Lasca
Foto: Facebook
Deputatul bihorean Mihai Ioan Lasca a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Oradea la 2 ani de închisoare cu suspendare și 120 de zile de muncă în folosul comunității, pentru infracțiunea de loviri și alte violențe, scrie bihorjust.ro. El este acuzat că în vara lui 2019 a blocat în trafic un șofer pe care l-a bătut.

Curtea de Apel Oradea a respins miercuri ca nefondat apelul lui Ioan Mihai Lasca și a menținut decizia din noiembrie 2020 a Judecătoriei Oradea.

Ioan Mihai Lasca este acuzat că în 24 august 2019, pe DN79 Oradea – Salonta, la ieșirea din Nojorid, a blocat o mașină după care l-a luat la bătaie pe cel aflat la volan. Victima le-a povestit judecătorilor că, după ce autoturismul i-a fost blocat, Lasca a coborât din mașina sa și a încercat să deschidă portiera șoferului. Pentru că nu a reușit, a rupt ștergătorul din partea stângă și s-a îndreptat spre portiera din dreapta-față. A deschis-o și a urcat în vehicul, unde l-a lovit pe cel aflat la volan în față și în zona costală. În urma agresiunii, victima a suferit răni multiple (TCF, fractură perete lateral sinus maxilar stâng, hemosinus asociat, chist subarahnoidian, nevralgie trigeminală) și a avut nevoie de 20 de zile de îngrijiri medicale.

Incidentul a fost filmat de un alt șofer, iar imaginile au fost folosite ca probă în proces.

Mihai Lasca le-a spus anchetatorilor că, intersectându-se în zona Aeroportului din Oradea, șoferul celeilalte mașini ”l-a salutat ironic cu un semn obscen, arătându-i degetul mijlociu, fapt care l-a determinat să întoarcă autoturismul (…) cu scopul de a-l ajunge și de a-l opri pentru a discuta cu acesta privind obiceiul de a-l saluta cu semne obscene indiferent de locul intersectării”. El a mai susținut că bărbatul aflat la volan ”și-ar fi rupt ștergătorul din partea stângă și ar fi încercat să-l lovească cu acesta”, conform bihorjust.ro.

Numele lui Mihai Ioan Lasca apare într-un alt dosar aflat pe rolul Tribunalului Oradea şi instrumentat de DIICOT Oradea, vizând constituirea unui grup infracţional organizat, scrie News.ro. Conform datelor făcute publice de procurorii DIICOT în anul 2016, atunci când au dispus trimiterea în judecată, actualul parlamentar a fost deferit justiţiei alături de alţi 13 inculpaţi.

"Prin actul de sesizare s-a reţinut că începând cu anul 2012, membrii grupului infracţional au desfăşurat atât în România cât şi în state ale Uniunii Europene, respectiv Cehia, Olanda şi Germania, activităţi de skimming ( montarea aparaturii artizanale de copiere a datelor de identitate a card-urilor folosite la ATM-uri de clienţii diferitelor bănci din ţările mai sus menţionate) precum şi activităţi de retrageri de numerar sau achiziţionări de bunuri de la societăţi comerciale prin folosirea de card-uri contrafăcute”, au notat procurorii DIICOT.

Mihai Ioan Lasca este deputat la primul mandat și a fost ales pe listele AUR. Din martie, el este parlamentar neafiliat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5340 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:25)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      Sunt foarte mulți șparlamentari infractori (Joi, 3 iunie 2021, 8:44)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui

      în Casa *Poporului*,cifra reală bate spre 70%,
      iar pe indivizi îi doare in bască.Ce face poporul!?
      Tace și înghite pe acești ghiolbani!
  • +28 (28 voturi)    
    Eroii lui Simion (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:39)

    Imperialistu [utilizator]

    Unul si unul.
    • -1 (3 voturi)    
      Si inca nu sant la putere. (Joi, 3 iunie 2021, 11:53)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      Sa vedeti cand a lui simion ajung la putere.
  • +25 (27 voturi)    
    AUR, un partid al scursurilor (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:40)

    Milka Man [utilizator]

    Inca un exemplu de ce fel de personaje sunt in politica romaneasca si inca o dovada clara despre cat de partinitoare si inechitabila este asa-zisa justitie in Romania. Auzi la ei, pedeapsa cu suspendare. Totusi, nici un politician nu a pomenit vreodata despre eliminarea din Codul Penal a "pedepsei cu suspendare". Stiu ei de ce...
  • +21 (25 voturi)    
    Puscarie! (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:41)

    john-doe [utilizator]

    Parlamentar sau minsitru sau cosmonaut la puscarie pentru asa ceva!
  • +26 (28 voturi)    
    Nemernicul asta (Miercuri, 2 iunie 2021, 18:46)

    Cataleya [utilizator]

    va continua sa initieze si sa voteze legi in parlamentul Romaniei!
  • +24 (26 voturi)    
    Explicatie de neanderthal (Miercuri, 2 iunie 2021, 19:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    OK, bun, i-a aratat degetul mijlociu. Asa si?! A intors masina... ok, deci, ganditi-va cand mergeti cu masina. Trebuie sa ajugneti undeva. Indiferent de trafic, intarzieri pot aparea chit ca din cauza lipsei locurilor de parcare. In acelasi timp, mai bine mergi incet, nu te grabesti ca sa nu risti accident versus mentaltiatea sa accelerezi la galben ca oricum sa dai de rosu la urmatorul, risc care poate produce accidente.

    Eh puneti asta paralel cu cat de starnit a fost daca a intors masina si l-a mai si urmarit pe celalalt sofer. Determinarea necesara este clara.

    Si chiar si asa, hai sa spunem ca faci asta. Care e scopul final? Sa il certi pe celalalt? Cum?! Daca are geamul inchis cum o faci? Cu post-it lipit pe geamul tau sperand ca il va citi? Limbajul mutilor, sperand ca poate il cunoaste? Sau cum?

    Si chiar daca, ipotetic ar sti limbajul prin semne sau ai avea hartii pe care sa scrii si ipotetic le-ar citi. Sansele sa ajungi in paralel cu el ca sa ii arati sunt extrem de mici. Cat dureaza un stop? Si daca iti arata iar degetul mijlociu? Ce faci? Ii scrii alte texte sau dai alte semne?!

    Deoarece nu se leaga logic, determinarea avuta denota o premeditare clara, iar scopul final nu avea cum sa fie altul decat bataia.

    Pe scurt: un neanderthal borfas.
  • +7 (21 voturi)    
    Cum este posbil? (Miercuri, 2 iunie 2021, 20:31)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Este revoltator, cum a putut justitai soroshista sa condamne la muncă în folosul comunității pe un brav patriot cu tricolorul in piept?!

    Orice ar fi facut, este parlamentar,si deci are IMUNITATE!
    • +8 (10 voturi)    
      Nota (Joi, 3 iunie 2021, 0:05)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Evidentiaza sarcasmul, altfel AURistii iau de buna ce ai scris!
    • +5 (5 voturi)    
      IMUNITATE? (Joi, 3 iunie 2021, 8:33)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      @Jegul Cristian Ioan
      Fapta a avut loc și a fost trimis în judecată înainte de a fi parlamentar, deci nu are imunitate în acest caz.
      N-am înțeles de ce "cu suspendare" din moment ce are și alte condamnări la activ, deci este recidivist.
      Așa de patriot este încât nu a respectat măsurile legale de prevenire a transmiterii bolilor transmisibile. Practic a militat pentru răspândirea covid, adică pentru îmbolnăvirea românilor, cu riscul chiar de a muri!
      Vai ce brav patriot,,,
      • 0 (2 voturi)    
        irelevant! (Vineri, 4 iunie 2021, 17:20)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

        "Fapta a avut loc și a fost trimis în judecată înainte de a fi parlamentar," corect, dar irelvant!

        Calitatea de Parlamentar actioneaza si retroactiv, sterge cu buretele orice fapte penale, orice datorii!
        Daca Poprul te-a ales, esti imaculat, nevinovat, bun si frumos, demn de pensie speciala!

        "nu a respectat măsurile legale de prevenire a transmiterii bolilor transmisibile."

        1. prin definitie, membrii AUR sunt mari patrioti
        2. exact aceasta este platforma politica pentu care au fost votati in Parlament: nu exista virus, nu exista pandemie, Guvernul sorosist vrea sa ne imbotniteze!
        • 0 (2 voturi)    
          Ba e relevant! (Vineri, 4 iunie 2021, 22:47)

          niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Jegul Cristian Ioan
          Iată o mostră relevantă de gândire hauristă,
          Afirmații false, necunoștință a legilor. Cu o minimă informare vei descoperii cazuri precedente.
          Dar neroziile sunt spuse cu tărie, astfel încât naivii să cadă în plasă.
          "prin definitie, membrii AUR sunt mari patrioti"
          Da, mai ales unul recent condamnat definitiv care oprește românii în trafic și snopește în bătaie. Fără să mai vorbim de foști luptători împotriva revoluției din '89.
          Iar platforma politică nu conține decât
          naționalism extremist. Chestia cu "nu exista virus, nu exista pandemie" a venit mai târziu, adusă de exponentul definitoriu al hauriștilor: urlătoarea șoșoaica,
          Mai sunteți și depășiți. Placa cu "sorosist" este desuetă, ați rămas la un șablon vechi. Acum e la modă bilgheiț cu G5, cipuri
          în vaccin și alte invenții ale militanților conspirației oculte.
          • +1 (1 vot)    
            multumesc pentu update! (Duminică, 6 iunie 2021, 18:03)

            Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

            "Placa cu "sorosist" este desuetă, ați rămas la un șablon vechi. Acum e la modă bilgheiț"

            De acord!
            Dar care ar fi ADJECTIVUL derivat din asta?!
            Soroshisti sau husisti sunt de acum cunoscute, cum ar trebui sa zicem, "bilgheitzisti"???
    • +1 (1 vot)    
      Nu justitia sorosista ci justitia noastra mafiota (Joi, 3 iunie 2021, 12:00)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      NU soros i-i plateste regeste pe viata pe cei din injustitia romana ci noi prostii ,din impozitele si taxele pe care le platim nemeritat pentru toti hotii si nemernicii in cauza
    • 0 (2 voturi)    
      Cu mucii (Joi, 3 iunie 2021, 12:14)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      pe piept....:))
      • +1 (1 vot)    
        mucii ca muciii (Vineri, 4 iunie 2021, 17:23)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui yol

        Dar esentiala este imunitatea parlmentara de care beneficiaza!
  • +1 (1 vot)    
    Trebuia pedepsit cel batut. (Joi, 3 iunie 2021, 11:51)

    dezamagitul [utilizator]

    Legea la noi este ca o bariera . Catei trec pe sub bariera , dulaii sar pe deasupra iar boii raman la bariera. Nu stiu de ce se mai fac procese impotriva potentatilor si borfasilor . O pierdere de timp prin procese de ani de zile ,cu cheltuieli enorme pe procese pentru nemeritatele salarii si sporuri pentru plata celor din injustitie. Iar la urma cei de la putere fiind mai egali decat ceilalti sant condamnati la inchisoare cu suspendare . Mai bine il condamna pe cel maltratat si sa-i fi dat vreo 20 de ani cu executare sa se invete minte .