Termen prelungit în ancheta Secției speciale privind presupusele fraude la alegerile locale din Sectorul 1 / Ce arată cercetările de până acum

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2021, 15:06 Actualitate | Esenţial


Clotilde Armand
Foto: Agerpres
Ancheta Secției speciale în dosarul privind alegerile locale din Sectorul 1 nu a fost finalizată, iar termenul a fost prelungit până la 1 august, la cererea Poliţiei Capitalei, care a invocat volumul mare de muncă, potrivit Parchetului General. Instituția spune că din verificările făcute până acum nu s-a putut stabili diferenţa de voturi între candidaţi - Clotilde Armand și Dan Tudorache.

Parchetul General a transmis, joi, că în dosarul privind alegerile locale din Sectorul 1 București, aflat în instrumentarea Secției pentru infracțiunile din justiție, activitățile dispuse de procurorul de caz prin ordonanța din 5 februarie 2021 nu au fost finalizate, Poliția Capitalei solicitând motivat prelungirea termenului stabilit.
  • "Luând în considerare complexitatea procedurilor și volumul mare de muncă pe care îl implică, procurorul de caz a aprobat solicitarea menționată și a fixat un nou termen de finalizare, respectiv 1 august 2021.
  • Menționăm că din verificările efectuate nu s-a putut stabili diferența de voturi între candidați, nefiind finalizate activitățile dispuse de către procuror.
  • Pe măsura derulării cercetărilor vom comunica informații suplimentare, în limitele impuse de Codul de procedură penală și de Ghidul de bune practici privind relația sistemului judiciar cu mass-media, aprobat de Plenul Consiliului Superior al Magistraturii prin Hotărârea nr. 197 din 17 septembrie 2019", a transmis Parchetul General.
Precizările vin în contextul în care miercuri în spațiul public au apărut informații că Secția Specială, care instrumentează acest dosar, ar fi descoperit că există o diferență mare între buletinele de vot existente fizic și numărul total de voturi exprimate, iar rezultatul ar fi în defavoarea actualului primar, care de fapt nu ar fi câștigat alegerile în competiția cu Dan Tudorache.

Clotilde Armand a reacționat printr-un mesaj pe Facebook:
  • "E oficial... dar pe surse! La A3, RTV și restul publicațiilor abonate până acum la banii locuitorilor din Sectorul 1 se spune că am pierdut alegerile. Sunt știri false. Este a 4-a oară în ultimele 6 luni când aflăm că hoțul strigă hoții și se jură că nu fură. Dl. Ciolacu declară că îmi dau demisia iar restul pesediștilor vor fi fericiți pentru că vor putea jefui în continuare comunitatea din Sectorul 1. Ghinion. Nu plec nicăieri iar rezultatul alegerilor a fost validat de 4 instanțe judecătorești. Nimeni și nimic nu mai poate să răstoarne rezultatul alegerilor. Nici măcar secția creată de Dragnea.
  • Ați mințit poporul cu televizorul, dle. Ciolacu. De cele 473 de procese verbale găsite flagrant asupra unui membru PSD deasupra sediului Biroului Electoral de Sector 1 în Direcția de Mediu a primăriei pare că au uitat pesediștii. Și de ancheta de la Secția 4 de poliție sau de imunitatea fostului primar obținută cu un post de parlamentar.
  • Oameni buni, nu-i credeți. Lăsați-i să urle de disperare pentru că au pierdut privilegiile și le-am distrus rețeaua de făcut bani necinstiți.
  • Cu cât urlă mai tare cu atât înseamnă că facem ceea ce trebuie. Am început să arăt românilor dimensiunea jafului pesedist din Sectorul 1 și nu mă voi opri până când toți cei responsabili vor plăti în fața Justiției pentru fărădelegea lor. Continuăm".
În februarie, un procuror de la Secţia de investigare a infracţiunilor din justiţie (SIIJ) a dispus, printr-o ordonanţă, ca Poliţia Capitalei să renumere toate voturile exprimate la alegerile locale din septembrie 2020 pentru funcţia de primar al Sectorului 1 al Capitalei, câştigate de Clotilde Armand (USR) în faţa lui Daniel Tudorache (PSD).

Demersul avea loc cu două zile înainte ca plenul CSM să discute proiectul de desființare a controversatei secții de anchetare a magistraților.

Procurorul Sorin Iaşinovschi a deschis un dosar penal în acest caz, fiind începută urmărirea penală in rem pentru infracțiunile de abuz în serviciu, folosirea influenţei de către o persoană care îndeplineşte o funcţie de conducere într-un partid politic pentru obţinerea de foloase necuvenite, sustragerea sau distrugerea de înscrisuri şi falsificarea documentelor şi evidenţelor electorale.

Dosarul a fost deschis după ce PSD a depus, în 2 octombrie 2020, o plângere penală la SIIJ, în care reclama fapte penale care ar fi fost comise de către preşedintele USR, Dan Barna, Andrei Nicolaescu - membru USR şi de către Nicolae Sprîncu - procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 şi preşedinte al Biroului Electoral de Circumscripţie al Sectorului 1.

Potrivit ordonanţei întocmite de procurorul Sorin Iaşinovschi, în cadrul anchetei s-a dispus ridicarea listelor electorale permanente, suplimentare şi complementare utilizate la secţiile de votare din Sectorul 1, liste aflate în custodia Judecătoriei Sectorului 1, scria Agerpres. De asemenea, procurorul a dispus ridicarea buletinelor de vot utilizate, neutilizate şi nule de la cele 166 secţii de votare din Sectorul 1, stocate în 1.509 saci aflaţi în custodia Tribunalului Bucureşti.

Conform datelor AEP, la alegerile din septembrie 2010 pentru funcţia de primar al Sectorului 1, Clotilde Armand, candidatul susţinut de PNL şi Alianţa USR-PLUS, a câştigat scrutinul cu 40,94%, respectiv 36.455 de voturi. Daniel Tudorache, candidatul PSD, a întrunit 39,81%, reprezentând 35.451 de voturi.

Daniel Tudorache a contestat însă acest rezultat şi a depus o plângere penală la Secţia specială de anchetare a magistraţilor, după ce Antena 3 a difuzat imagini cu mai multe persoane care intră în sediul Biroului Electoral al Sectorului 1, unde erau depozitaţi saci cu voturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17006 vizualizari

  • +45 (63 voturi)    
    asa se intampla (Joi, 13 mai 2021, 15:21)

    catelu [utilizator]

    Cand deranjezi bandele de borfasi care au pus stapanire pe oras, trebuie sa te astepti la orice!
  • -35 (57 voturi)    
    Limbajul d-nei Armand (Joi, 13 mai 2021, 15:37)

    Dinu-I [utilizator]

    .............imi da de gindit.
    Sa avem rabdare si sa avem incredere in justutie nu-i asa ?
    • +14 (32 voturi)    
      oricărui (Joi, 13 mai 2021, 17:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

      hoț i-ar da de gândit.
      Ca să nu mai vorbim că are dreptate : ”...rezultatul alegerilor a fost validat de 4 instanțe judecătorești.”.
  • +55 (73 voturi)    
    dezinformare (Joi, 13 mai 2021, 15:38)

    DSS [utilizator]

    Politia si Sectia Speciala nu au competenta sa numere voturi si sa stabileasca cine a castigat alegerile.
    Conform legii acest lucru se face de catre comisia electorala a sectiei sau de catre BEM/BEJ.
    Biroul electoral nu a dispus renumararea voturilor, iar instantele judecatoresti au validat alegerile si apoi mandatele de primari si consilieri.
    Deci orice ar face mafia pesedista, Clotilde ramane primar
    • -20 (44 voturi)    
      dezinformare? (Joi, 13 mai 2021, 17:32)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      1. Politia judiciara ARE competente in cazuri penale.
      2. Politia nici SIIJ nu stabilesc valabilitatea alegerilor, ci numai daca s-a incalcat Codul Penal si de catre cine. Eventuala vinovatie o stabilesc judecatorii. intelegi ca-s aspecte diferite? Asa ca las-o jos cu "dezinformarea"
      3. Ce se intampla este o actiune legala urmare a unei plangeri penale insotite de dovezi materiale.
      • +2 (4 voturi)    
        Ce-mi place (Vineri, 14 mai 2021, 2:06)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Daca vreo institutie condusa de cineva loial PSD-ului, ca e privata, de ex. de stiri sau ca e de stat, dar da zice ca peretii sunt rosii, atunci sunt rosii, pentru ca sunt oameni competenti, corecti si care nu cedeaza fortelor oculte.

        Daca institutiile care sunt conduse de cei care nu sunt PSD zic ca peretii sunt albastri, atunci acele institutii sunt cumparate, incompetente sau corupte.

        Dar nimeni nu se oboseste sa vada obiectiv, poate din surse independente ce culoare au peretii. Si daca se afla ca-s albastri, inseamna ca fortele oculte au schimbat culoarea. Daca sunt rosii, atunci sunt incearca sa se ascunda adevarul..

        Iar daca intamplator peretii sunt albi, atunci e o conspiratie si toti sunt mana-n mana.
        • -4 (6 voturi)    
          magistrati (Vineri, 14 mai 2021, 8:24)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          "Dar nimeni nu se oboseste sa vada obiectiv, poate din surse independente...."
          Ba, exact asta s-ntampla! Magistrati independenti incearca sa descopere cine a revopsit peretii hotzeste! Soferul lui T. sau useristii lui C.A. De ce atata tulburare printre voi?
      • -4 (4 voturi)    
        Lege (Vineri, 14 mai 2021, 8:35)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Faptul ca atatia activisti nu accepta , (dand minusuri) o simpla explicitare a mecanismului aplicarii legii intr-o Ro aflata in UE, ma face foarte "optimist" pentru viitorul acestei tari. Poate ar mai trebui trecut si pe la scoala. Da' NU pe la aia de securisti.
        • +1 (1 vot)    
          nu poti (Vineri, 14 mai 2021, 10:00)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui atc

          accepta aberatii, d-aia iei minusuri.
          Pana si lui Trump i s-a intamplat. I-a dat justitia cu "minusuri" pana s-a saturat si a inteles ca ceea ce crede el, in lipsa unor probe valide si nu banuieli, nu poate fi luat in considerare.
          Ceea ce sustii tu si restul pesedacilor, in frunte cu "inteligentul" ciolacu, este ca armata pesedista de la sectorul 1 a fost atat de tampita incat s-a lasat vrajita de USR-PLUS si le-a permis acestora sa manipuleze alegerile.
      • +1 (1 vot)    
        stii bine ca (Vineri, 14 mai 2021, 9:53)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui atc

        diamantinul tau tudorache nu avea nicio dovada materiala, la fel cum stii ca filmarea facuta pt. a3, aia in care angajatul BES1 (si care totodata era membru in partiduletul varanului, patron la a3) plimba ujn sac cu voturi, nu poate fi admisa ca proba de niciun judecator, fie el si "manjit" de balele lui felix.
        Si apropo, toata actiunea e indreptata impotriva lui Clotilde Armand, cand de fapt ar trebui indreptata impotriva celor 4 instante care au validat alegerile si a sefului BES1. Toata treaba e o caricatura de ancheta, un circ facut sa mentina o stare conflictuala care sa impiedice actuala administratie de la sectorul 1 sa-si desfasoare in conditii optime activitatea. Poate mai fura ai tai ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          aberatii (Vineri, 14 mai 2021, 16:04)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Tzii neaparat sa-mi confirmi aprecierile despre gradul de intelegere redus al propagandistilor de pe-aici:
          - nu stiu decat ce-am vazut pe inregistrare filmata; astept concluzia justitiei, lipsindu-mi subtilitatile tale (!?). ( vezi ca "diamant"e taman minunea de VV, asa cum ne spunea chiar Barna, vice prim ministrul unei tari din UE
          ( adica Ro.) cu dosar de coruptie la DLAF).
          - ce are cercetarea inceputa intr-un dosar penal impotriva celor ce-au intrat intr-un spatiu sigilat continand saci cu buletinele de vot de la S1, ba au mai si carat din ei, cu minunea de C.A.?Pricepi?
          - daca se dovedeste ca si CA este implicata - declarand-se ea suparata ca functionau camerel de filmare, cand ea fusese asigurata ca sunt inchise -s-ar putea extinde cercetarea. asta daca nu iajunge dosarul la vreun procuror "independent", cu nashu'n suflet.
          - ai mei nu prea fura, ca asa au fost educati. Si nu toti in tara ast suntem slugi la cine vrea sa ne-arunce un os de ros pentru a debita prostii non-stop.
  • +18 (26 voturi)    
    e bine (Joi, 13 mai 2021, 15:40)

    RMML [utilizator]

    E bine ca se numara pe indelete, mai ales ca in septembrie se implineste anul de la alegeri si putem spune "na, a trecut un an dar acum stim realitate : am numarat voturile si le-am renumarat , apoi le-am numarat din nou !"
    sa nu mai zica europenii ca noi nu facem treaba ca la carte
    • +13 (31 voturi)    
      Adică Secția Specială se face că lucrează. (Joi, 13 mai 2021, 17:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui RMML

      Secția Specială face ce a primit sarcină la înființare, albirea dosarelor mahărilor PSD. Chiar dacă nu găsește nimic, caută până apare ceva și timpul trece, leafa merge, Tudorache stă liniștit că este apărat de SS.
  • +27 (39 voturi)    
    IF (Joi, 13 mai 2021, 16:03)

    RMML [utilizator]

    Daca dupa numaratoare iese Tudorache ar trebui sa dea in judecata Politia pt ca l-a tinut departe de primarie atata timp ; dansul in cateva luni din salariul de la primarie mai cumpara un diamant si o vila cel putin, la cat e de econom si de gospodar
  • +28 (46 voturi)    
    Fantastic! (Joi, 13 mai 2021, 16:04)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Pai de ce au apelat la sectia speciala? Ce, a fost vorba de vreun magistrat? Nu! Ci pt ca e sectiuta lor personala a PSDistilor!
    Sunt absolut ingrozit ca toate voturile, buletinele si procesele verbale ce reprezinta vointa cetatenilor sunt acum, practic, in mainile PSD! Vedem ca si cand PSD pierde guvernarea si majoritatea in Parlament, acestia tot au putere prin retelele lor de pile si nepotisme cronicizate! Felicitari celor care ati votat PSDtoti anii astia, pt o sticla de ulei sau o promisiune! ATI IMBOLNAVIT TARA! Doar o minune ne mai scapa acum!
    • +8 (10 voturi)    
      Printre acuzati... (Joi, 13 mai 2021, 22:18)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      ...se afla si Nicolae Sprîncu – procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 şi preşedinte al Biroului Electoral de Circumscripţie al Sectorului 1.”
      Asta a fost de fapt de la inceput smecheria si scopul anchetei. ca sa intervina sectia SS.
      SS are nevoie de un dosar "greu" care sa impiedice cumva desfiintarea sectiei, iar PSD are nevoie de un referendum de demitere a doamnei Armand, referendumul fiind unica posibilitate legala de a fi suspendata si ulterior demisa din functie.
      Numararea voturilor, indiferent de rezultat, nu schimba absolut nimic, dar PSD spera ca bucurestenii vor putea fi manipulati de Antene si de GhitaTV incat sa stranga destule semnaturi pt initierea unui referendum.
  • +30 (44 voturi)    
    Caracatita PSD-ista (Joi, 13 mai 2021, 16:06)

    mihai53 [utilizator]

    Doamna Clotilde , nu va lasati . Este greu sa lupti cu o mafie , dar aveti de partea dumneavoastra sute de mii de oameni cinstiti , care asteapta o administratie cinstita . Cu televiziunile , este cum spuneti , canta pentru cine plateste .
  • +31 (43 voturi)    
    Renumararea voturilor este tardiva (Joi, 13 mai 2021, 16:19)

    Dilematic [utilizator]

    prin urmare inutila si aberanta moment ce, indiferent de constatarile organelor de cercetare, ele nu mai pot produce efecte sub raport electoral.
    Rezultatele alegerilor locale au fost validate potrivit legii, de catre autoritatile electorale abilitate si nu mai pot fi schimbate.
    • -19 (33 voturi)    
      voturi (Joi, 13 mai 2021, 17:41)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Nu fii asa sigur. Orice hotarare judecatoreasca , chiar definitiva, constatata a fi fost luata pe baza de date dovedite a fi false, se anuleaza de drept si se reia judecata.
      • +1 (1 vot)    
        saracu (Vineri, 14 mai 2021, 10:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui atc

        dragnea, daca stia ce spui tu, te angaja pe tine avocatul lui ca-i gaseai tu si dovezile alea de care zici si-l scoteai repede din puscarie.
        Si te mai miri de ce iei minusuri.
    • -1 (1 vot)    
      ohoo si inca cat de importanta este (Vineri, 14 mai 2021, 9:27)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      exista 2 subiecte in Romanica fascinanta care ar trebui sa "ia ochii" cum se spune, de la orice altceva, chiar si de la pandemie, vaccinare si restrictii. Cele 2 subiecte sunt:
      1. acest dosar al numararii voturilor - este de o importanta coplesitoare, furtul votului este drept fundamental FURAT, este o practica inceputa de D-zeu stie cand dar devenita "oficiala" incepand cu sfarsitul anilor '40 si cu invazia bolsevica. De atunci inca nu ne revenim complet, de 30 de ani se fura voturi cu procese verbale false si n-am vazut pe nimeni sa faca puscarie grea.
      2. dosarul 10 August cand institutii aflate in subordinea legii si a cetateanului au devenit organizatii paramilitare aflate la ordinul unor borfasi. Aceasta este posibila tradare de tara si trebuie pedepsita crunt!

      POPOR ROMAN, nu mai fii ignorant si nu mai pune kkturi de subiecte de 2 lei inaintea celor principale, unde nu avem raspunsuri clare.
  • -6 (22 voturi)    
    Margaret Thatcher zicea (Joi, 13 mai 2021, 16:26)

    CalugaruVaxile [utilizator]

    Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren't.
  • +29 (45 voturi)    
    laturi (Joi, 13 mai 2021, 16:35)

    Jude [utilizator]

    "Daniel Tudorache a contestat însă acest rezultat şi a depus o plângere penală la Secţia specială de anchetare a magistraţilor" ?????
    De ce la SIIJ ?? De ce nu la Judecatorie/Tribunal ?
    Pentru ca SIIJ este sectia de anchetare a PSD
    Propun sa prelungeasca data pana in 2023 :-)
    Intre timp au disparut buletine, nu mai da centralizatorul....disperare mare ca le-a taiat frantuza sursa de venit. Mr. Diamant, uita-te bine la Vanghelie....il vei urma....
  • +15 (27 voturi)    
    ăștia chiar au uitat toți? (Joi, 13 mai 2021, 17:09)

    nick24 [utilizator]

    “că există o diferență mare între buletinele de vot existente fizic și numărul total de voturi exprimate, iar rezultatul ar fi în defavoarea actualului primar,”
    păi Tudorache avea sondajul și omul lui a adus saci exact cu ATÂTEA VOTURI CÂT SĂ CÂȘTIGE CU 2000 de voturi!!!!
    pe ăla cu sacii l-au prins si Tudorache cam cu jumate de gura a zis că a càștigat!
  • +22 (28 voturi)    
    Au validat, gata (Joi, 13 mai 2021, 18:13)

    mr_mojo [utilizator]

    Și când a pierdut ea acum 4 ani nu a mai stat nimeni la discuții chiar dacă la un moment dat mirosea urât de tot.
    Nu știu ce se mai uită lumea in gura tuturor gargaragiilor. Cât timp trebuie sa treacă până se liniștește treaba?
  • -9 (15 voturi)    
    pe urmele lui vanghelie! (Joi, 13 mai 2021, 18:21)

    Antenistontel [utilizator]

    tudorache face tot posibilul ca legea sa actioneze!
    • -2 (4 voturi)    
      atat minusurile cat si plusurile le-am primit (Joi, 13 mai 2021, 21:05)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      din prostia evaluatorilor!
  • -11 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 mai 2021, 19:10)

    [anonim]

    • +4 (10 voturi)    
      Ai spus are? (Joi, 13 mai 2021, 22:17)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui

      Pensii private , conturi in tari straine , vile ... deci cu siguranta nu a mancat salam cu soia... Nu e buna ca nu e saraca si cinstita ca si nea Nelu. Tot ce are , are de dinainte de a fi primar , deci nu e ca ceilalti care au obtinut in timpul cat erau in functie...
  • +6 (12 voturi)    
    Ca de obicei, (Joi, 13 mai 2021, 21:01)

    DurAndrei [utilizator]

    pesedeaua umbla iar cu magarii. Dupa ce ca au fost prinsi cu sofeorul lu' Putorache zis Diamant, tot ei fac anchete si paraanchete, bineinteles cu ajutorul Sectiei speciale Dragnea si a militienilor pesede. Nu lipseste, bineinteles, din cloaca asta Aneta 3...
  • +2 (2 voturi)    
    ca sa (Vineri, 14 mai 2021, 8:41)

    Cetateanu [utilizator]

    O sa bag si eu batul prin gard sa enervez PZEdeaua! :))
    Ce nu inteleg de ce mai continua ancheta la sectia "speciala" in rem cand 1 Se stie bine cine a condus procesul electoral (sefu BE local) 2. sectia a fost desfiintata!? Slugile cu pensii speciale de la SS se baga in seama, altfel ar fi trebuit sa trimita la NUP cererea..
  • +1 (1 vot)    
    Lol (Vineri, 14 mai 2021, 13:15)

    yol [utilizator]

    s-o arzi o juma’ de an cu dosarul deschis fara nicio proba materiala si sa si primesti prelungire, asta inseamna tupeu si nesimtire ordinara.
    De fapt, cum deschizi un dosar penal daca n-ai nicio proba materiala?!!