UPDATE Rusia expulzează un diplomat român / Aurescu: Nu este nimic special în această decizie, am anticipat-o

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2021, 17:32 Actualitate | Esenţial


Steagul Rusiei
Foto: pixabay.com
​Rusia expulzează un diplomat român, ca urmare a deciziei Bucureștiului de a declara un angajat al Ambasadei Rusiei persona non grata, anunță TASS.

„Pe 11 mai, ambasadorul român Christian Istrate a fost invitat la Ministerul Rus de Externe, unde i s-a înmânat o notă din partea ministerului prin care căpitanul G. Iliescu, atașat adjunct al apărării la Ambasada României, este declarat persoana non grata”, se arată într-un comunicat al MAE rus, citat de TASS.

Potrivit documentului, oficialul român trebuie să părăsească teritoriul Federației Ruse în termen de 72 de ore.

Decizia, susține sursa citată, vine ca răspuns la „anunțul nejustificat” al părții române, din 26 aprilie, de declarare drept persona non grata a atașatului militar al Ambasadei Rusiei la București.

Precizările Ministerului român de Externe


Ulterior, Ministerul Afacerilor Externe a confirmat că Rusia l-a declarat persona non grata pe adjunctul atașatului militar din cadrul Ambasadei României în Federaţia Rusă, în reacţie la declararea persona non grata de către România, la 26 aprilie 2021, a lui Alexey Grishaev, adjunctul ataşatului militar din Ambasada Federaţiei Ruse la Bucureşti.

MAE reaminteşte că decizia autorităţilor române a avut la bază activităţile şi acţiunile lui Alexey Grishaev, care au contravenit prevederilor Convenţiei de la Viena privind relaţiile diplomatice din 1961.

”Nu este nimic special în această decizie, de altfel noi am anticipat un astfel de răspuns al părţii ruse. Este o măsură luată în defensivă ca reacţie la măsura pe care noi am aluat-o în 26 aprilie”, a declarat, marţi seară, la TVR ministrul de Externe, Bogdan Aurescu.

Autorităţile române l-au declarat pe 26 aprilie persona non grata pe adjunctul ataşatului militar al ambasadei ruse la Bucureşti. Potrivit Ministerului de Externe al României, activităţile şi acţiunile diplomatului "contravin prevederilor Convenţiei de la Viena privind relaţiile diplomatice din 1961".


Decizia autorităților române de a-l declara persona non grata pe teritoriul României pe Alexey Grishaev, adjunct al atașatului militar în cadrul Ambasadei Federației Ruse la București, este "incontestabil una neprietenoasă", iar Rusia își rezervă dreptul de a răspunde cu "măsuri relevante", a susținut ambasadorul Rusiei la București, Valery Kuzmin.
"Această decizie este incontestabil una neprietenoasă și nu îmbunătățește relațiile internaționale dintre Rusia și România", a declarat pentru agenția TASS ambasadorul Valery Kuzmin.

El a mai spus că, "în conformitate cu convenția de la Viena, autoritățile ruse își rezervă dreptul de a lua măsuri relevante ca răspuns".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10664 vizualizari

  • -12 (38 voturi)    
    Rușii (Marţi, 11 mai 2021, 17:36)

    Mazeta [utilizator]

    au expluzat-o deja pe Raluca Turcan.
    • -6 (26 voturi)    
      Noooo ii copila lor De Suflet in Romania (Marţi, 11 mai 2021, 19:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa Talent Instruit de MosCow mai rar
  • -8 (24 voturi)    
    Pe Adrian Nastase ? (Marţi, 11 mai 2021, 17:41)

    un domn [utilizator]

    Doar el este de “vina” ca am intrat in NATO
  • -18 (30 voturi)    
    se confirma (Marţi, 11 mai 2021, 17:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    Iliescu vinovat
    • +12 (16 voturi)    
      Poezia ruseasca cu "Putin vinovat" (Marţi, 11 mai 2021, 20:42)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      o adaptati acum si la altii scoliti in Mujicstan? :)
  • -20 (26 voturi)    
    Eu credeam ca au uitat de tot (Marţi, 11 mai 2021, 17:44)

    newlook [utilizator]

    Eu credeam ca au uitat de tot.
  • +34 (44 voturi)    
    Din eroare (Marţi, 11 mai 2021, 17:49)

    Martinezu [utilizator]

    Rusia l-a expulzat pe Mazeta.
    • +12 (16 voturi)    
      Dar el... (Marţi, 11 mai 2021, 20:09)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ...se intoarce ca bumerangul. De el nu scapa nimeni.
      • +2 (2 voturi)    
        E cipat deja (Miercuri, 12 mai 2021, 10:51)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

        Poate posta de oriunde nu mai e nevoie sa stea pitit la subsol. Din pacate e usor de recunoscut acum pe strada. Barba lunga , haine militare din al doilea razboi si multe decoratii pe piept si boneta.
  • -13 (13 voturi)    
    persoana non grata (Marţi, 11 mai 2021, 18:00)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ice inseamna asta?
  • +13 (21 voturi)    
    Asa (Marţi, 11 mai 2021, 18:02)

    Akylas [utilizator]

    Paguba-n ciuperci !
  • +2 (18 voturi)    
    probabil e singurul care nu e corupt... (Marţi, 11 mai 2021, 18:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    probabil e singurul care nu e corupt...
  • +20 (30 voturi)    
    L-au prins rusii la tezaur (Marţi, 11 mai 2021, 18:10)

    rov [utilizator]

    cauta tezaurul furat de tara cea mai mare si mai bogata in resurse din lume.
  • +6 (24 voturi)    
    Nu puneți la suflet (Marţi, 11 mai 2021, 18:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Fed.Rusă aplică legea talionului în diplomație cu toate țările.
    • -24 (42 voturi)    
      Cu Romania era sa uite, atat e de insignifianta (Marţi, 11 mai 2021, 18:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cu Romania era sa uite, atat e de insignifianta.
      • +15 (39 voturi)    
        :))) (Marţi, 11 mai 2021, 19:25)

        ducu27 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ce declaratie de rusnac frustrat si obosit.
      • +12 (18 voturi)    
        Nu uita (Marţi, 11 mai 2021, 19:56)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ba chiar am devenit foarte signifianti cu intrarea in Nato, scutul de la Deveselu (ce il tot repeta Putin oriunde se duce ca dovada a agresiunii americane asupra Rusiei si Romaniei).
        • -15 (21 voturi)    
          Asa e, tot la doua vorbe... (Marţi, 11 mai 2021, 21:46)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

          Asa e, tot la doua vorbe, Putin zice "Scutul de la Deveselu". L-am auzit eu cand stateam la coada sa-mi dea cecul; Trump era inainte!
    • +5 (19 voturi)    
      si mai mult decat atat (Marţi, 11 mai 2021, 19:54)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Poate sa ucida si sa mute in Siberia cam 80.000 de romani anual timp de doua decade!

      Poate si sa isi trimita trupele de sobolani sa caute ceasuri, paltoane si sa creasca nr. de violuri.

      Ba chiar poate sa ia un sfert de tara si sa o dea la altii.

      Din pacate, Fed Rusa nu practica legea internationala, legile drepturilor omului sau legile de bun simt.
  • +6 (16 voturi)    
    Diplomatul tre sa fie fericit (Marţi, 11 mai 2021, 19:57)

    Parzivall [utilizator]

    A scapat din Gulag!!!
    • -9 (13 voturi)    
      Diplomat cu epoleti! (Marţi, 11 mai 2021, 22:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Diplomat cu epoleti! La vedere, nu ca ceilalti!
  • +9 (9 voturi)    
    Se pare că (Marţi, 11 mai 2021, 20:12)

    AdiBZ [utilizator]

    a fost o extrădare reciproc avantajoasă! :D
  • +9 (15 voturi)    
    Deci apelul lui Severin... (Marţi, 11 mai 2021, 20:25)

    Observator roman [utilizator]

    ...la iertare a fost în zadar???
    Nu se poate!!!...
  • +1 (19 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 11 mai 2021, 20:31)

    Sah [utilizator]

    Interesant, al lor era spion, al nostru este ''diplomat''! :)))
    ''Diplomat'' care era: ''căpitanul G. Iliescu, atașat adjunct al apărării la Ambasada României''. :)))
  • +9 (19 voturi)    
    Pai cum, si al nostru facea spionaj? (Marţi, 11 mai 2021, 21:03)

    Ahha [utilizator]

    ca mujicul lor, de au luat masura in oglinda? Aaa stai, e vorba de Mujicstan, nu e nevoie de motive.
    Paguba-n ciuperci, eu i-as retrage pe toti, as lasa acolo doar ambasadorul si portarul, e suficient.
  • +8 (12 voturi)    
    Bleah (Marţi, 11 mai 2021, 22:49)

    Landser [utilizator]

    Paguba ' n ciuperci! Eu nu intelg ce nevoie avem de ambasada!
  • -3 (11 voturi)    
    Aurescu numai bla-bla uri zice. (Marţi, 11 mai 2021, 23:14)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Aurescu: Nu este nimic special în această decizie, am anticipat-o".
    Pai atunci de ce Aurescu nu expulzeza imediat inca un diplomat sovietic ?.
    Nu se ajunge nicaieri daca Romania, motivat, expulzeaza un diplomat sovietic si URSS expulzeaza in razpuns si ei un diplomat roman.
  • +1 (5 voturi)    
    Meciul (Miercuri, 12 mai 2021, 2:03)

    Kepler [utilizator]

    s-a terminat 0-0, cu 2 jucatori eliminati, cite unul din fiecare echipa.
  • +6 (12 voturi)    
    scor 1 - 1 acum (Miercuri, 12 mai 2021, 7:58)

    Coresponedntu [utilizator]

    dar putem prelua conducerea daca expulzam in Rusia cativa reprezentanti ai Moscovei: Ion Iliescu, George Simion sau Diana Sosoaca .
  • -2 (8 voturi)    
    asadar (Miercuri, 12 mai 2021, 9:26)

    sile1 [utilizator]

    Nimic special la nimic special la asta s-a rezumat faimoasa actiune impotriva Rusiei.?

    Atunci la ce bun deranjul .

    Sau poate avem si noi spioni pe la rusi dar punem batista pe tambal.. pretextand ca nimic nu era special cu baiatul nostru !
    • -1 (1 vot)    
      Avem. (Miercuri, 12 mai 2021, 16:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Am fi fraieri dacă nu am avea. Numai că adevărații spioni nu sunt expulzați, nu poartă rang diplomatic.