Prima reacție a BOR în cazul preoților antivacciniști. Bănescu: M-am cutremurat auzindu-i că vaccinul autentic și cel mai bun este Sfânta Împărtășanie / Nu există conflict real între credință și știință

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 2 mai 2021, 15:57 Actualitate | Esenţial


Slujba-de-Inviere-201
Foto: basilica.ro
​Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, Vasile Bănescu, îi critică pe preoții antivacciniști care spun că „vaccinul autentic și cel mai bun este Sfânta Împărtășanie”. El precizează că astfel de declarații i-au demobilizat pe credincioși să se vaccineze. Bănescu spune că oamenii ar trebui să se informeze de la medici atunci când vine vorba de sănătatea lor și că nu există un conflict între știință și credință

„Mă gândeam la un joc de cuvinte nefericit pe care îl fac unii declarați zgomotos antivacciniști din rândul clerului, oameni care spun că nu ne trebuie vaccin pentru că vaccinul autentic și cel mai bun este Sfânta Împărtășanie. Când am auzit asta m-am cutremurat. Nu pentru că Sfânta Împărtășanie nu ar fi lucrul cel mai sfânt din viața noastră, a creștinilor, ci pentru că e comparat acest lucru, cel mai sfânt, trupul și sângele lui Cristos, cu un vaccin. Mi se pare că acești oameni nu doar că se înșală profund, dar comit, fără să-și dea seama probabil, un fel de sacrilegiu. Pentru că a-l compara pe Cristos cu un vaccin este ceva sacrileg. Este total nedrept să arunci în spațiul public astfel de cuvinte, amestecând planurile – voit sau nu – comparând un act medical cu un act prin excelență spiritual, amestecându-le și trăgând concluzia, tu, ca înțelept autoimprovizat, că ai găsit leacul la orice și că nu ai nevoie de nimic altceva”, a spus Bănescu, în emisiunea „În fața ta” de la Digi 24.

„Se confundă panurile cu un preț nefiresc și dureros. Mi se pare că un astfel de messaj a demobilizat pe foarte mulți oameni credincioși, a fracturat un dialog firesc, fie el și mental, între oamenii credincioși și oamenii dintr-o sferă științifică. Acest conflict este fals. Nu există conflict real între credință și știință”, a adăugat el.

Bănescu a precizat că s-a vaccinat, la fel cum au făcut-o mulți oameni credincioși.

Patriarhul Daniel a lansat sâmbătă un îndemn către oameni să se vaccineze, afirmând că 2.500 de persoane au fost lăsate sâmbătă să intre în Basilica Sfântului Mormânt datorită vaccinării unui procent foarte mare din populaţia din Israel, care a permis relaxarea restricțiilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21083 vizualizari

  • +16 (82 voturi)    
    Too little,too late (Duminică, 2 mai 2021, 16:39)

    persuasiv [utilizator]

    lasati-o mai incet,va rog frumos.V-ati trezit acum,cu indemnul la vaccin.REALLY????Da' de ce v-ati grabit asa de tare.Puteati intarzia cu indemnul,macar 2-3 ani.Jenant,de-a dreptul.
    • +11 (63 voturi)    
      Nici mie nu-mi place BOR (Duminică, 2 mai 2021, 16:59)

      Barbu M. [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ...îtura, dar prefer să facă asta fie și acum decât deloc.
      Poate chiar reușesc să impună ceea ce autoritățile statului n-au reușit: cei vaccinați să aibă anumite facilități; de exemplu chestia de care pomenea Danny UltraHappy: să-i ducă în diverse locuri turistice doar pe cei cu vaccin.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu guvernul îi va duce. Oamenii. (Luni, 3 mai 2021, 12:54)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Barbu M.

        Și d-ta, dacă ești vaccinat, vei cere ca să fii vizitat numai de oameni vaccinați. Antivacciniștii își vor primi răsplata prin izolarea de lume. Cred-că, până acum , autoritățile nu au insistat pe vaccin, pentru-că nu aveau suficient vaccin în cazul unei cereri masive. După vaccinare a unui număr însemnat, semnificativ, din populație, corelat cu livrarea de vaccinuri în cantități mai mari, este normal ca cei vaccinați să ceară să nu mai fie obligați să respecte niște reguli de protecție inutile pentru ei și vor vrea să nu fie oameni nevaccinați în preajma lor. Antivacciniștii și-au semnat condamnarea, vor fi izolați de restul societății, lăsați să trăiască cât le mai permite virusul, separat.
    • +12 (52 voturi)    
      Dupa un an intreg, BOR reactioneaza, (Duminică, 2 mai 2021, 18:09)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      de teama ca virusul ii va ucide pe retrograzii nevaccinati, adica pe enoriasi.

      E vorba de lacomie aici.
    • +13 (21 voturi)    
      israel (Duminică, 2 mai 2021, 22:14)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      a vazut ala mare cum iese banu` in Israel, ca e liber pentru cei vaccinatiii... si si-a dat seama ca pierde o sursa importanta de venit.
    • 0 (14 voturi)    
      Este foarte bine ales momentul de catre Patriarh (Duminică, 2 mai 2021, 23:45)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Daca era mai devreme era inutil indemnul pentru ca mare parte a credinciosilor nu se puteau vaccina legal. Mesajul patriarhului venit acum face parte cred dintr-o strategie bine pusa la punct de la nivel central si cred ca dl dr. Gheorghita stie ce spun. In cercul meu de cuboscuti am abordat acest subiect si am anticipat ca iesirea bisericii va avea loc atunci cand vaccinul va fi la liber sau cel putin listele de asteptare nu vor mai fi atat de lungi.
    • +1 (3 voturi)    
      De acord, mai bine tăcea (Luni, 3 mai 2021, 15:48)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      DIGI 24 s-a trezit peste noaptea de inviere, din manipulatori anti-religie, sa înregimenteze biserica în propaganda pro-vaccin, așa ca l-au chemat la televizor pe Banescu, ca tare simpatic va mai era pana acum.
  • +19 (51 voturi)    
    e bine (Duminică, 2 mai 2021, 17:56)

    nahir [utilizator]

    că măcar acum Înalt Prea Șmecherul Teo și-a luat-o peste bot.
  • +15 (47 voturi)    
    Sincer, nu vad nici o schimbare la retorica BoR. (Duminică, 2 mai 2021, 17:57)

    taro [utilizator]

    "Reactia" purtatorului de cuvant la popii antivaxer e doar interpretata ca suport pentru vaccinare. El era suparat ca l-au echivalat pe Christos cu un vaccin.

    Alta declaratie a patriarhului a fost iar interpretata ca si suport pentru vaccin. A spus de fapt ca pelerinii vaccinati s-ar putea sa aiba prioritate.

    Ar fi bine ca BoR sa spuna sa mearga lumea la vaccinare dar pana acum nu au spus asta nici o data. Va asteptati prea mult de la ei.....
    • +13 (33 voturi)    
      desigur (Duminică, 2 mai 2021, 20:37)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui taro

      limbaj de lemn iliescian( comunist) . Sa spuna limpede , mergeti la vaccinare cu popii din sat in frunte sa scapam de nenorocirea asta. Atunci ii voi respecta.
      • -11 (21 voturi)    
        Puneti pe popa sa se vaccineze primul !! (Duminică, 2 mai 2021, 21:27)

        pakla [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Are curaj ? Sa se vaccineze ei primii ! Si cu AstraZeneca ��
        • +7 (19 voturi)    
          hmm.. (Duminică, 2 mai 2021, 21:57)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui pakla

          popa sau popii...ca folosesti singular urmat de plural...

          AstraZeneca are tromboze in sub 1% din cazuri (mult, undeva la 0.08). Este o problema care trebuie rectificata. Oricum ce sa le explici la romani de vaccinuri cand 30% din ei se c--a in curte...E ca si cum a-i incerca sa-i explici unui cimpanzeu alfabetulll
          • 0 (4 voturi)    
            . (Luni, 3 mai 2021, 11:03)

            Simbad [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Nu cred că ai idee de cât de inteligenți sunt cimpanzeii!
        • +1 (3 voturi)    
          Majoritatea sunt vaccinați. Preoții. (Luni, 3 mai 2021, 12:58)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui pakla

          Și majoritatea cu Astra Zeneca. Tu ,nu te grăbi. Așteaptă, poate Sputnik reușește să fie vaccin și-l folosești.
      • -1 (5 voturi)    
        fals (Luni, 3 mai 2021, 6:59)

        exis [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Ba nu o vei face.
    • +10 (24 voturi)    
      urmeaza, ai putintica rabdare (Duminică, 2 mai 2021, 21:09)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Dupa miscarea f.f.f. slaba din Noaptea de Inviere, cred ca le-a sunat alarma: bai, astia ne-au uitat, nu mai dau pe la biserica nici de Inviere, au inceput sa se trezeasca, vad ca se poate si fara noi!
      E timpul sa schimbam placa. Incepem cu motivarile de ordin "spiritual" (si-i dam si una peste bot aluia cu antivaccinul de la Constanta, ca prea si-a luat-o in cap si se uita lumea in gura lui mai ceva ca in a lu' Prea Sfintitu), si pana la Sf. Petru si Pavel trebuie sa-i scoatem cu tabel din case, incolonati, la vaccinare, ca altfel pierdem cu totul terenul.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu trebuie să vezi. (Luni, 3 mai 2021, 12:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Trebuie să înțelegi.
  • -15 (23 voturi)    
    Semne apocaliptice (Duminică, 2 mai 2021, 21:27)

    palatin [utilizator]

    Degeaba.
    Pentru ortodocsii practicanti, tot ceea ce se petrece acum este Apocalipsa infaptuita. Inclusiv vaccinul.
    Singura modalitate de a convinge un ortodox practicant sa accepte vaccinul este sa se desfiinteze propaganda, sa lase vaccinul "la liber" si nicidecum obligatoriu nici pentru vreo categorie profesionala, sa nu dea nimeni vreun termen-limita, sa nu dea privilegii vaccinatilor. Adica, sa fie ca un vaccin antigripal sezonier, si nimic mai mult. Doar asa ar merge.
    Dar, desigur, asta nu o sa vedem in viitorul apropiat. Pentru ca acest vaccin nu este un antigripal sezonier, este cu totul altceva.
    • +1 (1 vot)    
      Sunteți vreo sectă? (Luni, 3 mai 2021, 13:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui palatin

      Ce-i aia, ortodocșii practicanți? Din ce știu nu există secte în rândul BOR, credincioșii sunt egali în fața Domnului și nici-un preot nu face diferențierea între credincioși. Ai înfăptuit un păcat capital considerându-te mai credincios decât altcineva. De când ai d-ta dreptul să judeci un om? Credința ortodoxă spune că numai Dumnezeu are puterea și dreptul să judece oamenii.
      • +1 (1 vot)    
        Te doare mintea (Luni, 3 mai 2021, 15:41)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Deci după tine cineva care a fost udat în cristelniță și bifează un tabel la recensământ e totuna cu cineva care se împărtășeste în fiecare duminica.
  • +2 (14 voturi)    
    Bulibașii (Duminică, 2 mai 2021, 22:31)

    muvis [utilizator]

    Acum vorbiți și cu bulibasii și o sa ne apropiem de normal.
  • +3 (17 voturi)    
    :)))) (Duminică, 2 mai 2021, 23:20)

    I [utilizator]

    pai de pastele trecut erau mai combativi, ca nu exista virusul, ca ei fac slujbe, ca nu stiu. BOR este sliga moscovei si a lui putin!
    • +1 (9 voturi)    
      BOR este sliga moscovei (Luni, 3 mai 2021, 8:23)

      IoneI [utilizator] i-a raspuns lui I

      Acesta este pseudo-sistemul sau statul paralel, dacă vreți. Componenta majoră a URSS metamorfozată într-un fluture cu aripi de înger. Cine vrea să cerceteze și nu crede, știe că ortodoxismul este sistemul selectat de ruși pentru controlul maselor. Credeți că este o întâmplare situația României, incultura, indecizia și incompetența de aici? Ia mai gândiți-vă!
      • +1 (3 voturi)    
        Apropo de statul paralel. (Luni, 3 mai 2021, 13:10)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

        Statul paralel este o invenție comunisto-securistă prin care comuniștii prin PSD-organul politic pretins democratic ,au capturat o parte a statului cu funcționari loiali, greu de dat afară datorită unor legi tembele. Situația a devenit vizibil anacronică, încât nici susținătorii teoriei //statului paralel// nu mai au curajul să vorbească. Mai este câte un tembel întârziat(mintal) care o ține loază că există un stat paralel și vor să-i sperie cu asta pe cei slabi de înger.
  • +3 (3 voturi)    
    Cand e vorba de vaccinarea la tara, (Luni, 3 mai 2021, 12:59)

    Dilematic [utilizator]

    raman doua categorii de factori, despre care toata lumea recunoaste ca sunt esentiale: preotii si primarii.

    Formal, BOR a incurajat vaccinarea si unii preoti au dat chiar un exemplu personal, dar ostilitatea altora este evidenta. Deocamdata nu stim ca patriarhul Daniel si alti arhierei importanti sa se fi vaccinat si lipseste un discurs ferm si clar care sa explice pe intelesul tuturor, de exemplu, ca vaccinarea antiCovid acum e un act de grija fata de semeni si comunitate, placut lui Dumnezeu, si nu o lucrare diavoleasca, asa cum cred destui in cercuri ortodoxiste.
  • 0 (0 voturi)    
    Teo(ctist)dosie (Luni, 3 mai 2021, 21:13)

    seaman65 [utilizator]

    Imediat a sarit Teodosie de popou in sus, ca s-a simtit cu musca pe caciula.