​Coronavirus România: 1.636 cazuri noi în ultimele 24 de ore / 138 de decese / 1.284 de persoane internate la ATI

de DP     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2021, 12:54 Actualitate | Esenţial


Screening post COVID-19
Foto: MedLife
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.636 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 30 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.055.265 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 989.393 de pacienți au fost declarați vindecați, au transmis vineri autoritățile

În intervalul 29.04.2021 (10:00) – 30.04.2021 (10:00) au fost raportate 138 de decese (66 bărbați și 72 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dâmbovița, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.245. Dintre acestea, 1.284 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.365.132 de teste RT-PCR și 892.355 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.385 de teste RT-PCR (10.011 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.374 la cerere) și 8.606 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 29.962 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.513 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.547 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.782 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 677 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 aprilie, 4.041 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 845.700 de lei.
De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 7 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6189 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    În curând vom ajunge în punctul... (Vineri, 30 aprilie 2021, 12:59)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de la care vor muri doar cei cu IQ scăzut, datorită faptului că vaccinurile sunt acum disponibile oricui. O selecție naturală din care economia României va avea de câștigat.
    • -1 (17 voturi)    
      In momentul in care (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:47)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vaccinul e disponibil oricui GRATUIT, orice fel de restrictie TREBUIE ridicata, inclusiv masca, sa fie totul exact ca inainte.

      Daca cumva se mai suprapopuleaza spitalele sau sunt locuri limitate la ATI, cei vaccinati sa aiba prioritate, daca nu mai sunt locuri pt cei nevaccinati, asta e soarta, ei au ales cu buna stiinta!!!
      • +4 (10 voturi)    
        mi se pare corect... (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:40)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        ai alternativa vaccinarii. Se ridica restrictiile. Cum nu s-a atins imunitatea de turma din cauza vaccinarii insuficiente, inevitabil cresc iar infectarile. Si iar se umplu spitalele.

        Si atunci , e normal ca cei ne-vaccinati ("in cunostinta de cauza", ca cica riscul e ff mic) sa-si asume ca nu mai au prioritate la spital.
        Sa o zica in continuare pe aia cu "my body,my choice".

        Si sa nu mi-o zica p-aia ca e discriminare, ca au platit taxe si au dreptul la spitalizare.

        Dar cei care au cancer sau boli cronice grave, care nu au acces la spitale din cauza bolnavilor de covid, ei ce vina vor avea in continuare?
        EI NU PLATESC TAXE?
    • 0 (18 voturi)    
      nu e atat de simplu (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:12)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca sunt multi care nu se vaccineaza creste probabilitatea sa apara variante noi ale virusului, care in cel mai rau caz ar putea incepe sa-i infecteze intr-o proportie semnificativa si pe cei vaccinati sau care au avut deja boala.

      Pentru moment nu este o problema, pentru ca la nivel global inca este cerere de vaccinuri mult mai mare decat oferta, dar de la un punct incolo cei cei care refuza sa se vaccineze vor deveni un mare risc pentru intreaga societate, nu doar pentru ei.
      • +8 (14 voturi)    
        Exact (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:09)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Avand in vedere ca virusul asta are mortalitate relativ redusa si transmisibilitate mare nu exista presiuni evolutive in vederea scaderii virulentei . Pe limbajul babuinilor isi permite sa aiba variante care omoara gazda mai des . Iar daca o varianta ca asta
        vine la pachet cu ocolirea vaccinurilor are chiar sansa sa devina majoritara . Bineinteles se vor adopta noi vaccinuri pt ea dar o luam de la capat cu mortii ,cu esentialii ,cu mastile ,etc etc .Suntem de 4 ori mai multi ca in 1918 cu mai multa interconectivitate si cu raspuns mai slab organizat .
        • +1 (9 voturi)    
          In comparatie (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:39)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          In 1918 erau vai de c*ru lor, fara pastile, fara vaccin, coditii grele de viata, erau chiar la voia intamplario. Si TOTUSI, s-a terminat totul dupa 2 ani! Cum naiba? Noi deja de 1,5 ani ne chinuim cu virusu asga cu vaccinuri si tratamente avansate, oare avem sansa sa se termine in cateva luni? Ma indoiesc, ca totul arde mai tare ca oricand acum...
          • -2 (10 voturi)    
            Nu intelegi deloc lumea reala (Vineri, 30 aprilie 2021, 18:03)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

            Vaccinul nu functioneaza decat daca il face toata lumea altfel ajuta doar la nivel personal si temporar . In plus nu exista tratament pentru cazurile grave exceptand oxigenul si cateva chestii scumpe cu eficienta limitata , irelevante la nivelul populatiei . In 1918 nu ploua in case si aveau si sobe si paturi , asta rezolva "avansul tehnologic " .Pe virus nu il intereseaza ce smartphone ai . Ramane faptul ca suntem de 4 ori mai multi ca in 1918 cu mai multa interconectivitate si cu raspuns mai slab organizat .
    • 0 (6 voturi)    
      Nycolas... (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:32)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... daca Presidentu si PM voiau sa arate tarii ca sunt lideri adevarati se vaccinau in direct cu AZ.

      .. dar ei au fost smecheri si s-au vaccinat cu pfizer.

      .. asa ca nu stiu cine are IQ-ul mai mare. parerea mea.

      .. deci nu va asteptati ca oile ss fie mai destepte.
  • -6 (12 voturi)    
    decese (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:08)

    gpavel [utilizator]

    decesele se pot mai greu"manevra"dar numarul de imbonaviri ,usor,practic la vedere,numarul de testari redus si testarile la cerere cu bani!
    • +5 (11 voturi)    
      Prietene, (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:45)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      toate problemele astea au fost de cand a inceput pandemia! Cand s-au facut multe teste? niciodata! Decesele multe se vor termina in curand, ele ''vin'' din urma(oricum, sunt mult mai putine decat sapatamana trecuta). Cel mai important aspect e rata de pozitivare, care e de 5% si niciodata nu a mai fost atat de mica de la inceputul pandemiei! Puteau sa faca doar 100 de teste, daca gaseau doar 5 oameni infectati, ar fi fost foarte bine, intelegi? E clar ca valul asta, cel putin, s-a terminat!
      • +5 (11 voturi)    
        ai dreptate... (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:56)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        valul asta pare ca e pe sfarsite.

        Da' cum facem sa-l evitam pe urmatorul?
        Ca si indienii si brazilienii ziceau la un moment dat ca s-a terminta pandemia (cu unele argumente logice, ca n-a fost carantina, ca s-a ajuns la imunitatea de turma etc). Si acum sunt in iar in rahat.

        Si m-am saturat sa o iau de la capat cu restrictii si masca.

        Ideea rationala ar fi sa ne vaccinam cat mai multi/cat mai repede si sa terminan o data cu cosmarul asta...
        • +3 (7 voturi)    
          Eu am facut covid in martie, (Vineri, 30 aprilie 2021, 17:24)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui festina

          doar nas infundat, nimic serios si pe 23 aprilie am si facut primul vaccin! Ideea e ca acum e totusi diferit! Punem accentul doar pe vaccinare, dar ii uitam pe cei trecuti prin boala (care e chiar mai mult decat o vaccinare) care nu sunt deloc doar 1 milion. Pana si ''sperietoarea'' de Mahler zicea ca sunt de 5 ori mai multi infectati decat oficial! Deci, daca pana prin august - septembrie o sa mai avem cateva milioane de vaccinati...sa zicem 5, in total + alte 5 milioane care au facut boala, o sa fim vreo 10 milioane din 18-19 (cati mai suntem pe aici) imunizati si lucrurile vor sta atlfel. Da, toti au zis ca au scapat, dar cu cat trece mai mult timp si se infecteaza, respectiv vaccineaza mai multa lume, se va ajunge si la ''scapat''!
          • +1 (9 voturi)    
            Neh (Vineri, 30 aprilie 2021, 18:47)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            Cei ce au facut boala asimptomatic habar nu au ca au facut-o . E in definitie .Cei care isi fac teste la fiecare stranut sunt hiperminoritari de poveste . Asadar asimptomaticii se vor suprapune peste cei ce se vaccineaza in procentul populatiei generale ce se vaccineaza.

            Mai rau , ramane problema versiunilor exotice care nici nu trebuie neaparat sa fie importate ci exact ca in cazul P1 din Brazilia apar ca sa atace fostii infectati .
            .
            • +1 (7 voturi)    
              Ma cam indoiesc ca 99,9% (Vineri, 30 aprilie 2021, 19:46)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              dintre cei care au facut boala vor mai avea ever vreo problema! Limfocitele rezolva orice mutatii ale virusului. Imunitatea naturala e mult peste cea oferita de vaccin, e mult mai mult decat anticorpi! De fapt, doar 66 de cazuri de reinfectare reala (pt care cercetatorii puteau baga mana in foc) au fost in primele 9 luni ale lui 2020. La marea majoritate erau doar fasluri pozitive ale testelor, gaseau reziduri de virus mort in sistem. Poti cauta pe immunology.org...unde vrei. Eu m am vaccinat pt formalitati, doar pt formalitati. De fapt, un amic doctor mi a zis ca nu crede ca vaccinul poate trece de imunitatea naturala la cei care au avut forme foarte usoara sau asimptomatice. Covid am avut britanic, cum am mai zis, cu nas infundat, m am testat pt ca la cei din jur a fost putin mai prioblematic, le disparuse miros si au facut si febra, altfel nu stiam ca am ceva. Oricum, nu am luat nici macar un paracetamol, nici macar o vitamina!
              • -3 (7 voturi)    
                Tu te poti indoi cat vrei (Vineri, 30 aprilie 2021, 19:59)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                Vezi Manaus .
                https://www.nytimes.com/2021/03/01/health/covid-19-coronavirus-brazil-variant.html

                Apasa pe traducere ca sa scapi de paywall
                • +1 (5 voturi)    
                  Am abonament la NYTimes.. (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:09)

                  Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  Nu inseamna ca ei nu au ''Mahlerii'' si ''Moldovanii'' lor. Nu citesc decat de pe universitati sau site uri de specialitate, atat cat imi sunt accesibile (matematica mea, deci si chimia.... praf). Nu nu mai arunc pe articole din media despre covid, doar dupa ele m-am luat si vreo 2 luni spalam si cumparaturile, ca imi era frica de moarte de covid (come on, imi vine sa rad acum)..Si..am scris mai sus ce am ''patit'' de la covid:)..bine, ma mai ''desteptasem''(nu ai decat sa consideri ca ma prostisem) mai demult!
                • +2 (4 voturi)    
                  Ah, am uitat sa ti spun (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:13)

                  Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  de ce nu cred! Pt ca la fel, iti pot gasi 1000 de articole din noiembrie-decembrie, care ne spuneau ca varianta britanica de va omori aproape sigur :)
                  • 0 (2 voturi)    
                    Mda (Sâmbătă, 1 mai 2021, 7:39)

                    gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                    Cei 10k morti din valul trei apreciaza gluma. S-a scris doar ca este clar mai contagios si cu mortalitate marginal mai mare De aici pana la "omorat pe toti " e o cale lunga .
                • 0 (2 voturi)    
                  Uite ce zic, pana si astia (Sâmbătă, 1 mai 2021, 5:46)

                  Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                  Ca cei care au trecut prin boala, nu au o probleme...pana si astia, Pfizer
                  https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/risk-virus-variants-remains-after-first-pfizer-covid-19-vaccine-uk-study-finds-2021-04-30/?utm_campaign=trueAnthem%3A%20Trending%20Content&utm_medium=trueAnthem&utm_source=facebook&fbclid=IwAR0NTge5bm2rfWbe0_ug7LtcFbw7qMLifIFWELkJhdgi_44nuO0PXYP1tU0
                  • 0 (2 voturi)    
                    Intelegi gresit (AF?) (Sâmbătă, 1 mai 2021, 9:22)

                    gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                    Acolo scrie ca o doza Pfizer e insuficienta daca n-ai trecut prin boala si suficienta daca da . Ce pricepi tu e absolut irelevant si oricum subiectul era Manao si versiuni de tipul celei braziliene care sunt altceva
                    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/science/science-briefs/scientific-brief-emerging-variants.html
                    • -2 (2 voturi)    
                      Mda..tu intelegi ce ti convine (Sâmbătă, 1 mai 2021, 18:25)

                      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                      evident ca am inteles! Deci TRECUT PRIN BOALA (macar partial, imunizare, ete ca admit si ei) + 1 vaccin = love! Nu ai vrea sa ti zica Pfizer sa nu i mai faci macar un vaccin, nu?
                      Mortii nu mai apreciaza nimic, nici macar nu a fost o gluma! Ti am dat doar un exemplu de fake news (neintentionat poate, dar, nu conteaza), dar, ce, te asteptai sa nu mai fie val 3 si sa nu mai moara nimeni? Uita te la 1919..(bine, asta e o GLUMA in comparatie)
              • 0 (6 voturi)    
                wow (Vineri, 30 aprilie 2021, 23:33)

                rmos [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                "Limfocitele rezolva orice mutatii ale virusului.Imunitatea naturala e mult peste cea oferita de vaccin, e mult mai mult decat anticorpi!" haha, pai, dupa mintea ta, anticorpii de cine sunt produsi, nu tot de limfocite? si exista deja variante care reduc foarte mult capacitatea de neutralizare a plasmei imune (natural sau prin vaccinare). probabil ca prin limfocite te referi doar la limfocitele T implicate in imunitatea specifica (pentru ca exista si limfocite T cu actiune generica, nespecifica). si cine ti-a spus ca doar infectia naturala activeaza limfocitele T? le activeaza si vaccinul! si chiar foarte eficient! afirmatia "Imunitatea naturala e mult peste cea oferita de vaccin" e complet falsa, e exact invers! :)) in plus, da, actiunea limfocitelor T e mai putin sensibila la mutatii, actioneaza pe epitopi diferiti si mai diversi fata de limfocitele B iar mecanismul de prezentare antigenica nu e influentat de conformatia spatiala a epitopilor, lucru extrem de important. cu toate acestea, cand o sa apara shift antigenic, si o sa apara la un moment dat din pacate (ca de exemplu la virusurile gripale), eficienta limfocitelor T va fi diminuata drastic. iar pentru "amicul tau doctor" am un sfat: sa puna mana sa citeasca studiile existente legate de raspunsul imunitar generat de infectie si de vaccin, in medicina si in stiinta in general nu merge cu "a crede". probabil si-a gresit meseria :)))))
                • -3 (3 voturi)    
                  In mare majoritate a cazurilor, (Sâmbătă, 1 mai 2021, 18:26)

                  Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                  prietene, limfocitele NU AU NEVOIE sa produca anticorpi care sa anihileze un virus! Anticorpii sunt abia a 4 sau a 5 cale de atac, anume ULTIMA! Intelegi? immunology.org...hai ca se poate!
                  • +1 (3 voturi)    
                    prietene (Sâmbătă, 1 mai 2021, 19:47)

                    rmos [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                    nu intelegi absolut nimic din domeniul asta. ti-o spune cineva care lucreaza cu asa ceva de ~30 de ani. ca debitezi aberatii poate sa ti-o confirme chiar "amicul tau medic"! :))) arata-i postarile si o sa te convingi. limfocitele, in marea majoritate, fac parte din ceea ce numim imunitate specifica si sunt de doua tipuri mari si tari: limfocite B, cele care produc anticorpii si limfocite T, care sunt de mai multe tipuri si sunt implicate in imunitatea celulara, furnizeaza suport limfocitelor B in o serie de procese, rol regulator in toleranta imunitara, etc. anticorpii sunt indispensabili in distrugerea virusurilor in exteriorul celulelor, inainte ca aceastea sa apuce sa infecteze celulele. deci, sunt chiar prima linie de atac! imunitatea celulara poate doar sa distruga celulele infectate. din acest motiv anticorpii neutralizanti, cei care se leaga pe antigenii din rbd sunt vitali pentru prevenirea sau aniliharea rapida a infectiei. in plus, anticorpii sunt fundamentali pentru raspunsul complementului. realizez ca nu intelegi nimic din ce iti spun, asta nu e nicio problema. in schimb, faptul ca incerci sa tragi concluzii intr-un domeniu cu care esti paralel este gresit. cum zicea cineva pe aici, esti doar un alt sofer de tir medic pe fb, prietene!
                    • -3 (3 voturi)    
                      Amicul meu doctor, (Duminică, 2 mai 2021, 7:59)

                      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                      recunoaste ca habar n-are si ca trebuie sa citeasca (nu e imunolog), dar vad ca tu stii, esti expert! Io-te, de la Pfizer:
                      T cells are enough for protection, you don't need the neutralising antibodies:
                      ❝ Serological and T cell analysis was performed in a cohort of 20 healthcare workers after receiving the first dose of Pfizer/BioNTech BNT162b2 vaccine. The primary endpoint was the adaptive immune responses detectable at Days 7 and 10 after dosing.
                      Results
                      Spike-specific T cells and binding antibodies were detectable 10 days after the first dose of vaccine, in contrast to receptor-blocking and SARS-CoV-2 neutralising antibodies which were mostly undetectable at this early time-point.
                      Conclusions
                      Our findings suggest that early T cell and binding antibody responses, rather than either receptor-blocking or virus neutralizing activity, induced early protection against Covid-19. Astia ''e'' prosti, tu te pricepi, ca lucrezi de 30 ani!
                      • +2 (2 voturi)    
                        Asa apar minciunile (Luni, 3 mai 2021, 10:08)

                        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                        O doza de adevar cu macaz inserat .
                        Studiul este asta :
                        https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33851143/
                        si detaliaza cum INCEPE procesul de imunizare . La 10 zile esti departe de a fi imun .
                        "T cells are enough for protection, " e macazul , e de pe FB sau l-ai inventat tu ?
                      • 0 (0 voturi)    
                        nice try (Marţi, 4 mai 2021, 15:29)

                        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                        in primul rand, vad ca nu ti-au dat liber nici de Pasti! :)))) apoi, ti-am explicat cu cine vorbesti. crezi ca iti merg cu mine minciunile grosolane pe care le tot arunci? nu ai niciun amic doctor, pentru ca acel curs de imunologie care se face in anul 3, asa basic cum e, este totusi suficient pentru cineva, are bazele conceptelor imunologice, ar intelege foarte bine ce am spus! orice doctor care a trecut acel curs intelege ce spun. apoi, se pare ca nu intelegi limba engleza. poti sa explici de unde ai tras concluzia "T cells are enough for protection, you don't need the neutralising antibodies"? paragraful ala pe care l-ai copiat nu demonstreaza asa ceva mai dacule! demontreaza doar ca, asa cum era de asteptat, INITIAL se activeaza limfocitele T si B si apar anticorpi mai putin eficienti. anticorpii neutralizanti si anti-rbd apar ceva mai tarziu. exact din acest motiv eficienta vaccinului e mica in primele zile si creste foarte mult dupa doza de boost. PENTRU CA INITIAL NU AI TITRU SUFICIENT DE ANTICORPI PERFORMANTI! deci, vezi mai dacule, ca fara sa vrei, ai copiat ceva ce demontreza tot ce am spus, doar ca tu nu intelegi asta! :)))))))
            • 0 (6 voturi)    
              Si da, (Vineri, 30 aprilie 2021, 19:51)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui gamma

              vor fi si suprapuneri, dar Faucci zicea ca sunt de 10 ori mai multi infectati in realitate, au de unde sa se suprapuna cu vacinatii, ca se faca min 10 mil in total.
              • 0 (8 voturi)    
                Fauci nu e in Romania (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:11)

                gamma [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                si habar n-am din ce perioada si la ce zona din US se referea citatul ,la noi n-ai mai mult de 5 pentru ca umfli eficienta spitalelor romanesti peste cele elvetiene de exemplu si nu e cazul , mortalitatea la ATI e mult mai rea la noi fata de ei . Pica testul logic .
          • +3 (3 voturi)    
            se va ajunge la "scapat"... (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:02)

            festina [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            dar conteaza in cat timp si cu ce costuri.
            Daca vaccinarea nu e masiva, imunizarea prin boala poate dura foarte mult. Pentru ca inevitabil daca vor creste imbolnavirile intr-un timp scurt iar apar restrictii ca sa nu "pice" spitalele. Restrictii care vor temepra imbolnavirile.Si o vom tine intr-un yo-yo mult timp, pt ca restrictiile nu fac decat sa ofere timp pt a degreva sistemul sanitar.
            Si cu ce costuri economice si psihologice? Ca si partea asta cu economia e importanta. Tarile care vor vaccina masiv isi iau avans economic fata de celelalte. Si, intamplator (mai degraba nu), tot tarile dezvoltate vaccineaza masiv.
            Tarile care n-au acces la vaccin sau care fac mofturi (cazul nostru) vor ramane si mai la coada. Asta nu inteleg cei care sunt anti-vaccin.

            Iar calculul ca ajungem la 10 mil de imunizati in vara mi se pare optimist. Uite cazul tau: ai avut si covid dar te-ai si vaccinat (FELICITARI:)). Nu stim cati din cei 3-4 milioane de "trecuti" prin boala nu s-au vaccinat.
            Ca nu se insumeaza matematic cele 2 categorii, sunt multimi care se intrepatrund/intersecteaza.
  • -4 (24 voturi)    
    "O carantina de doua saptamani ar face minuni " (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:08)

    Valtran [utilizator]

    Ca de obicei, DOCTORII specialisti au avut dreptate iar prostimea a ramas bătând mărunt din buze.....

    Mahala, sa va traduc eu in limbaj liber gândul care va bântuie dar care nu prinde radacina ca n-are pe ce, saracul :
    RESTRICTIILE FUNCTIONEAZA SI OAMENII LE RESPECTA !

    Cum i-ati spus doamnei doctor Moldovan, de la Brasov ? "Criminalo! Marş afara!" , nu-i asa ?
    E Pastele - mergeti in genunchi sa va spalati pacatele si, cand v-o sufoca Covidul, uitati-va dupa " criminală"....
    • 0 (20 voturi)    
      Te surprinde? (Vineri, 30 aprilie 2021, 13:49)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Nu au pic de demnitate sau onoare. Ies la protest ca "virusul nu exista", "boala nu exista", "sunt actori prefacuti morti sau platiti sa stea in spitale", iar cine e bolnav in spital este "omorat cu oxigen".

      Asta pentru ca aparent ceea ce respira omul de la nastere si pana la moarte nu e oxigen, posibil sa fie gaze de pe Marte generate de Reptilienii care au pus stapanire pe planeta, iar noi ne-am adaptat si acum ne omoara Oxigenul pur sau cine stie ce aberatii au in cap conpirationistii.

      Revenind, ei sunt cei care plang ca e dictatura si comunism si ca nu mai au libertate (sa vedem ca ar fi avut tupeu sau voie sa protesteze asa pe vremea Cizmarului sau chiar prin Belarus, China, NK sau Rusia - dar deh, aceeasi logica ca si la "asfixierea cu oxigen"), ca doctorii "ne omoara", dar culmea, cand se imbolnavesc, unde se duc?

      La doctori si spitale. Iar cand se fac bine multumesc preotilor si bisericilor si lui Dumnezeu, pentru ca doctorii, desi i-au salvat, sunt criminali. In schimb BOR, nea Teo si PreaCoruptul Daniel au facut ceva, cum ar fi sa convinga lumea sa se vaccineze sau sa poarte masca? Sau sa respecte reguli de bun simt de igiena si preventie a virusului?

      Detalii...

      Si uite cum ajung spitale umplute de astfel de oameni, iar oamenii imbolnaviti fix din cauza iresponsabililor astora nu mai au acces la paturi.
    • -2 (20 voturi)    
      Propaganda (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:18)

      hateR Rational [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Cat de scarbos si abject este propagandistul asta Valtran cu limbile lui neincetate in partile moi ale moldovancelor si altora de acest tip. el nu vede ca nu restrictiile au avut efect. el nu vede ca mortii zilnici (in medie (130 pe zi) adunati sunt exact bolnavii critici din ATI de acum 1, 2, 3 saptamani. Adica pe scurt: Valtrane, esti un om de cea mai josa speta. Nu restrictiile, nu doctorii, nu ametitii si spalatii pe creier ca tine, nu USR, nu partidele, nu dumnezeii, nu masca..nimeni nu a scazut numarul de covidati cidoar Timpul. Bolnavii critici au murit efectiv fara sanse, fara tratament, fara ingrijire, din vina lor sau efectiv de covid. Pe scurt: Timpul le rezolva pe toate. Dar tu fa icoane si plecaciuni la Moldovan, Voiculescu, Arafat, partide si alti indivizi care nu dau 2 bani pe morti. Scalvule!
      • -4 (16 voturi)    
        Ce e, mahala, ti-am pus sare pe rana ? (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:25)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hateR Rational

        :)))))

        Ba, doctorilor le pasa de bolnavi. In schimb, dupa prosti nu se omoara nimeni si d-aia nu te baga-n seama .
        Am inteles, esti Ceasornicarul Universal, dublat de o minte de aritmetician. Delirul de idiot ce te mai scoate in evidenta.
        Ăăă...ba nu, am mintit ! Nu te scoate in evidenta, toti retardatii au accese de furie cand le pui oglinda-n față.
        Iar tu tocmai ai reusit sa-ti faci un "prieten"

        P.S. partile moi ale moldovencelor sunt considerate o delicatesa. Dar suna si tu la 112 sa te scoata cineva din grajd
    • -1 (17 voturi)    
      Amice, delirezi (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:24)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Sau te-ai trezit brusc din ceva cosmar etilic?

      Unde visezi tu carantina si restrictii? Stii ce inseamna carantina? Nu a existat asa ceva in Bucuresti.
      Nu mai departe de w/e trecut am avut drum pe acolo, am iesit la terasa, M-am dat cu RATB-ul, In afara de o carantina de seara mimata de toata lumea nu am vazut nimic.
      Iar in restul tarii nici vorba.

      Si mda, madam Moldovan a primit ce a meritat. Autosuficienta si inganfarea madamei au pus umarul la demisia lui Voiculescu (daca nu cumva a fost premeditat).

      Ti-am mai spus, de mai multe ori: medicii nu au ce cauta la conducere intr-o pandemie, din contra sunt periculosi pentru ca vor lua decizii subiective.

      P.S. Contez pe tine pt spelling check.
      • -4 (16 voturi)    
        Betivul se mai trezeste, prostul niciodata ! (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:40)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Pa ! Nu contezi !
        • +1 (15 voturi)    
          Ah (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:02)

          Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Deci tu nu te trezesti niciodata?

          Arunci asta explica toate cometariile tale. Vorba ceea:
          "De unde nu este nici Dumnezeu nu cere"
          • +1 (13 voturi)    
            Lasa-l ca omu e pe mitilic!!! (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:06)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

            Neuronii vraiste ii sunt, n-ai cu cine discuta. A ajuns in Valul 3 cu atattea restrictii si el viseaza ca restrictiile functioneaza, la un virus airborne. Si btw, cum naiba de e disparut gripa dar covidul e in valul 3???
            • -5 (9 voturi)    
              Stimata doamna, (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:30)

              Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              ... (daca n-oți fi cumva sotul :)))) - ce misto, zau ca sunteti singurii pe aici 2/cont) iar v-ati trezit dar nici acum nu v-ati desteptat.
              Ce are...hmmm....cu prefectura ?
              In ce chestiune ?
              In oricare vreti dumneavoastra :)))
            • +2 (12 voturi)    
              Gripa are R (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:34)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              mai mic decat cov . Asta ar trebui sa te lamureasca dar sunt sigur ca nu intelegi . Ai avut un an ca sa afli informatii banale ca asta deci e clar ca informatia nu are unde sa intre . Postul tau e un caz perfect pt ilustrarea efectului Dunning Kruger pt ca tocmai te-ai plans de neuronii altuia in timp ce nu intelegi banalitati absolute .
              • -3 (11 voturi)    
                Oh dar of course, exista o explicatie (Vineri, 30 aprilie 2021, 18:39)

                Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui gamma

                De un an de zile veniti cu explicatii, si tu imi explici ceea ce nici savantii nu pot explica. Gripa dispare dar Covidul ia avant, dupa restrictii, e logica elementara, si probabil ca DK e sever la tine de nu poti face corelatii logice simple. Si DK is a cognitive bias, you know? A hypothetical theory. Tu si cu Voltaren sunteti dovada vie ca nu e doar ipotetica teoria!!!
                • +2 (4 voturi)    
                  pai explicatii logice exista... (Vineri, 30 aprilie 2021, 20:11)

                  festina [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

                  dar tre' sa le si accepti/intelegi.
                  Virusul gripal e virus respirator. E la mintea cocosului ca datorita restrictiilor/mastilor/distantarii a disparut (ca are R mai mic, asa cum a spus cinev a mai sus).
                  Nu-i nimic, trage-ti un "glonte in picior" in continuare cu negarea virulentei virusului si a necesitatii vaccinarii.
                  Problema e insa ca daca te auto-sabotezi inconstient poti face rau si altora prin atitudinea ta...
                  Ca restrictiile le vom suporta impreuna. Si vaccinati, si ne-vaccinati. Din pacate...
            • +3 (13 voturi)    
              Hai ca mi-e mila (Vineri, 30 aprilie 2021, 16:42)

              gamma [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              Masurile au fost suficiente cat sa faca sa dispara gripa clasica dar covul fiind mai puternic si cu un pic de ajutor de la tampiti le-a depasit . Faptul ca avem valuri inseamna ca masurile sunt exact la limita eficientei - nici o mirare , cum scade indicele infectarii cum se da drumul la buluc . Alte tari au avut alte politici si alte rezultate . Banalitati .
    • +2 (16 voturi)    
      Pai se dovedeste ca ar fi fost o prostie (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:34)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Cazurile au scazut foarte mult fara sa fie nevoie de nici o carantina de 2 saptamani. Si atunci? Ce tot spui acolo? Motivul pentru cazurile scad - si o sa tot scada, e imunitatea de turma, nu restrictiile vietii... cazurile au scazut de la sine ca s’a consumat pandemia. Realitatea va contrazice si voi sustineti contrariul, impotriva evidentei si a bunului simt. Cazurile au inceput sa scada chiar inainte de inchiderea scolilor. Uitati’va pe date.
    • +4 (14 voturi)    
      Da, ''mare'' dreptate (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:12)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      au avut Chereches, Mahler si Moldovan, cand sustineau anu' trecut, in starea de urgenta, ca daca nu o sa avem cea mai dura carantina (si nu am avut!!!), o sa avem de Craciun (anu' trecut), 500000 de morti! Au avut ''atata dreptate'', incat cand ii vezi, te pufneste rasu'! Si pe ei si pe aia care-i pupa undeva!
  • +4 (14 voturi)    
    la 1 iulie, ridicarea tuturor restrictiilor! (Vineri, 30 aprilie 2021, 14:45)

    Antenistontel [utilizator]

    inclusiv rezervarea de paturi ati pentru covidioti!
    au pat acasa, unde nu-i otraveste nimeni cu oxigen, locuri de ingropaciune se gasesc.
    • -4 (10 voturi)    
      La 1 iulie (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:10)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Vor fi sub 50 de cazuri pe zi( daca vor mai fi si alea). Totusi am indoieli despre ridicarea restrictiilor chiar si la 0 cazuri. S’a spus clar ca aceasta depinde strict de vaccinare. Deci nu de scaderea naturala a cazurilor. Doar de vaccinare. Deci pana la 10 milioane mai avem vreo 3 ani.
  • +3 (9 voturi)    
    Se vede ca traiesti in Romania (Vineri, 30 aprilie 2021, 15:15)

    Dinu-I [utilizator]

    .........si asta iti consuma tot timpul !
    Iata cum se intimpla in alte parti ale lumii: peste ocean.

    Nu s-a interzis circulatia auto ci s-a cerut doar limitarea la minimum. Nu s-a cerut politiei sa opreasca lumea pe strada sa i intrebe ce cauta pe acolo. Dimpotriva cand premierul a cerut in urma cu cateva saptamani ca politia sa faca acest lucru, sindicatele lor (a poltistilor) au iesit in media si au spus ca mu este menirea lor sa o faca pe "militie'' ci "to serve and protect" platitorii de taxe (oamenii de rind) nu conducatorii lor. Premierul a trebuit sa iasa a doua zi si sa-si ceara scuze pentru gafa facuta.
    De altfel, premierul impreuna cu ministrul sanatatii (care apropo nu e doctor), medical officer (pozitie care nu exista in Romania), ministrul invatamantului tin conferinte de presa la xcare vin ziaristii si pun intrebari. Nu limiteaza numarul lor si stau si raspund la toate aceste intrebari.
    Nu exista grup de comunicare strategica, sefi DSU sau alte asemenea minuni ci toate legate de pandemie sunt date de premier.
    Cei care sunt "essential worker" sunt platiti in acelasi timp cu salariul normal. Nu exista plata intarziata cu luni de zile.
    Unde se poate firmele angajatii lucreaza de acasa.

    Vaccinare se face si in farmacii. Prima doza se face dupa virsta nu dupa alte criterii. Premierul a implinit 50 de ani in aprilie si atunci s-a vaccinat.
    Concentrarea vaccinarilor se face pe focarele (camine de batrini, localitati izolate etc.) gasite pe baza de teste PCR(toate) facute gratuit, de stat). Se fac cu zecile de mii (60-90) pe zi. La o populatie de 15 milioane numarul de decese pe zi este de ordinul zecilor (30-60)
    Rapelul (a doua doza) se programeaza, deocamdata la 4 luni, pentru ca prin prima doza se asigura o imunizare de 50-60%. Cand vor fi mai multe doze se va asigura vaccinarea in termen mai scurt.
    Vaccinare nu e obligatorie. Testarea este obligatorie si platita la imbarcare in avion. Carantinarea este obligatorie la aterizare (2-3 zile) in hotel.